Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiRüstem Paşa Camii Çinileri, Tarihi, Ulaşım, Hakkında Bilgi

Rüstem Paşa Camii Çinileri, Tarihi, Ulaşım, Hakkında Bilgi

Çinileriyle büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Rüstem Paşa Camii, İstanbul'daki en önemli ve en güzel mabedlerimizden biri olarak kabul edilir. Şehirdeki birçok camimizde imzası olan Koca Sinan'ın bu muhteşem eseri, Eminönü'nde mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılar arasında...

-

Çinileriyle dünya çapında ünlü mabedlerimizden biri olan Rüstem Paşa Camii, İstanbul‘un en güzel semtlerinden biri olan Eminönü’nde Hasırcılar Çarşısı’nı süslüyor. Daha çok mimari yapısı ve süslemeleriyle dikkat çeken bu tarihi yapı, yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de popüler gezi durakları arasında yer alıyor.

”Newsweek Dergisi”nde Avrupa’nın en güzel tarihi camisi seçilmiş olmasının ardından daha da ünlenen Rüstem Paşa Camii, son zamanlarda İstanbullunun da favorileri arasında. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’ın eşi Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a 1560 yılında yaptırılmış olan camii, çinilerinin yanı sıra fevkani yapısıyla da dikkat çekiyor.

Külliye olarak inşa edilmiş yapıdan günümüze, camii, hamam ve kısmen medrese ulaşabilmiş. Camii bulunduğu konum olarak da bir mimarlık harikası kabul ediliyor. Koca Sinan camiyi şehrin en işlek çarşılarının arasına, insan trafiğini dikkate alarak büyük bir hünerle yerleştirmiş. Katlı bir yapı tasarlamış olan Sinan, alt katı dükkan olarak kullanarak ticaretin devamını sağlamış, camiyi çarşının karmaşasından soyutlamış. Bu şekilde sosyal hayat ile din iç içe geçebilmiş. Sinanın alt kata dükkanlar yapmasının en önemli nedenlerinden biri de, camiyi su baskınlarından korumak istemesiymiş.

Rüstem Paşa Camii Hakkında Bilgi

Mimar Sinan’ın deniz kenarına yaptığı 3 camiden birisi olan Rüstem Paşa Camii, çinileriyle Sultanahmet Camii‘ni andırıyor diyebiliriz. Deniz kenarından bakıldığında oldukça küçük bir yapı olsa da görkemli bir duruşu vardır. Hemen yakınındaki Süleymaniye Camii ile yarışamasa da, İstanbul’daki birçok camiyi kıskandıracak çinileri ve mimari yapısı vardır.

Eminönü Yeni Camii‘ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan caminin başına gelmeyen de kalmamış. Camii, yüzyıllar içinde deprem ve yangınlarla hasar görmüş olmasına rağmen, en çok da hırsızlardan dolayı yıpranmış. Daha bundan birkaç yıl öncesine kadar parça parça sökülüp çalınmış camii çinleri. Son cemaat mahallinde gelişi güzel yapıştırılan bir çini görürseniz şaşırmayın. İşte bu gelişigüzel yerleştirilmiş orijinal olmayan çiniler, çalınan çinilerin yerine yapıştırılmış. Pek uyumlu olmasa da, yine de eksik kalmasından iyidir.

Rüstem Paşa Camii Tarihi

Rüstem Paşa Camii Tarihçesi

Günümüzde Tahtakale’de Hasırcılar Caddesi üzerinde yer alan camii, eskiden İstanbul’un en yoğun ticaret bölgesinin ortasında yer alıyordu. Burada hanlar ve dükkanlar arasındaki arazide 15. yüzyılda Hacı Halil Ağa‘nın mescide dönüştürdüğü Bizans kilisesi varmış. Bu mescit yıktırılmış, enkazıyla da Yenibahçe’de başka bir mescit yaptırılmış. Böylece arsa, bu çinili camii için hazır bir hale getirilmiş oldu.

Sadrazaman Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış olan caminin tarihi 1560 veya 1561 yılı başlarına tarihlenir.

Fevkani olarak yapılmış olan caminin alt kısmına mahzenler ve dükkanlar yerleştirilmiş. Tarihinde birçok kez onarılmış olan caminin 1962 yılında dış saçakları, 1968 yılında ise minaresi ve avlusu restore edilerek günümüzdeki görkemli haline kavuşturulmuş.

Rüstem Paşa Camii Çinileri

Rüstem Paşa Camii Çinileri
Foto Kaynak ; flickr.com/cercamon
Kabeyi gösteren çini – Foto Kaynak ; okuyananne.blogspot.com

Fevkani yapısı ve sekizgen ayak sistemi kadar caminin çinileri de oldukça dikkat çekiyor. Çiniler son cemaat yerinde duvarda başlıyor. İç mekandaki bütün duvarlar, kubbe eteğine kadar sekiz ayak, mihrabı çevreleyen bordürler ve büyük kemerler arasındaki pandatifin yüzeyleri çinilerle kaplanmış.

Adeta bir çini müzesini andıran cami içinde çinilerdeki renk ve desen bolluğu İstanbul’un başka bir yapısında da bulunmuyor. 41 çeşit lale motifi sayılmış çinilerin sayesinde dünyanın dört bir yanından incelemecileri de kendine çekiyor.

Foto Kaynak ; okuyananne.blogspot.com

Camideki çiniler üzerinde çiçek motifleri çoğunlukta. Ancak lale motifleri en özel olanı. Rüstem Paşa‘nın arzu ettiği kadar çininin İznik’te üretilemeyeceği anlaşıldığında Kütahya’daki çini ustaları da devreye girmiş. Çiniler üzerindeki farklı desenlerin fazlalığı da bu yüzdendir.

Rüstem Paşa Camii Çinileri, bu tarihi yapının yabancı turistler tarafından ziyaret edilmesinin ana nedeni olarak biliniyor. Bundan birkaç yıl önce parça parça çalınan çinilerin üzerine gelişigüzel yerleştirilmiş yeni çiniler dışında, camii içerisindeki çinilerin her biri sanat niteliği taşıyor. Kabe’yi gösteren çini örneği ise, camideki en dikkat çeken eserler arasında yer alıyor.

Foto Kaynak ; okuyananne.blogspot.com

Rüstem Paşa Camii Mimari Özellikleri

Dikdörtgen planlı olarak tasarlanmış caminin merkez kubbesi kemerler ile 4 fil ayağına ve sütunlara oturtulmuş. Köşelere denk gelen kemerler yarım kubbe şeklindedir.

Doğu ve batıdaki merdivenlerle caminin asma taşlığına ulaşılır. ”U” biçiminde olan teras caminin son cemaat yerini 3 farklı yönden sarmaktadır. Beş kubbeli olan son cemaat yerinin önünde oldukça geniş saçak bulunur.

Caminin şadırvanı sokak kotunda yapılmış. Caminin kuzeybatı köşesinde yer alan minare ise, caminin yapımından sonraya tarihlendirilir.

Üstlerinde müezzin ve kayyum odaları bulunan köşe merdivenleri asma taşlığın üstü açık olan ön bölümüne, yan merdivenler de yatık saçaktaki dış revakın örtmüş olduğu kapalı galerilere bağlanır.

Boyu 19.60 metre, eni 26.80 metre olan camideki büyük kubbenin çapı 15.20 metre, yüksekliği ise 22.80 metredir. 

İki yanlarına konulmuş sekizgen planda 2’şer fil ayağı ile sahın üç kısma ayrılmış, ortada yer alan merkezi sahın kare, kubbe kaidesi ise sekizgen şekle sahip. Yanlarda birer uzun dikdörtgen şeklinde iki yan sofa bulunur. Bu iki sofa, ikişer büyük kemerlerle üç kısma ayrılmış ve her kısım tonozlarla örtülerek üzerlerine de küçük kubbeler yapılmış.

Foto Kaynak ; flickr.com/cercamon

Camii avlusunun üstü bir tavanla örtülü. Bu tavan, sütunlar arasına yapılan kemerler ile son cemaat yerinin kemerleri üstünü örtmektedir.

Mihrimah Sultan Camii‘nde olduğu gibi Rüstem Paşa Camisi’nde de kitabe bulunmamaktadır.

Rüstem Paşa Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Rüstem Paşa Camii Nerede
Foto Kaynak ; flickr.com/cercamon

İstanbul’un Fatih ilçesinde Eminönü Hasırlar Caddesi üzerinde bulunan camiye, şehrin birçok noktasından toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Camiye İETT otobüsleri ile ulaşım için ; 26, 26A, 26B, 28, 28T, 30D, 70KE, 81, BN1 BN2, TB1 ve TB2 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca Eminönü’ne giden tüm İETT otobüsleriyle camiye ulaşım mümkün.

Camiye en yakın otobüs durağı, Eminönü Transit Otobüs Durağı ve Eminönü Otobüs Durağı’dır. Bu otobüs duraklarından camiye kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Camiye Anadolu Yakası’ndan ulaşım için de Eminönü’ne vapurlarla geçebilir, iskeleden yürüyerek camiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sirkeci Marmaray istasyonundan da camiye yürüyerek ulaşım mümkün.

YAKINLARDA NELER VAR ?

İstanbul gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Rüstem Paşa Camii yakınlarında şehirdeki en önemli iki çarşı olan Mısır Çarşısı ve Kapalıçarşı var. Bunların dışında, Süleymaniye Camii de oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. Ayrıca Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alan turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de bu camiden yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Camii, Eminönü’nün kalbinin attığı bir yerde bulunduğundan dolayı, Sultanahmet’e de yürüyerek veya tramvaylar ile kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Eminönü gezilecek yerler adlı yazımızda, Rüstem Paşa Camii’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan tarihi ve turistik çekim merkezlerine de göz atabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!