Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiRumeli Feneri ve Köyü & (Kahvaltı, Ulaşım ve Gezi Rehberi)

Rumeli Feneri ve Köyü & (Kahvaltı, Ulaşım ve Gezi Rehberi)

Rumeli Feneri, İstanbul'un en sakin, en huzurlu ve en doğal köylerinden. Balık restoranları, eşsiz Boğaz manzarası ve tarihiyle dikkat çeken köy, şehirdeki popüler gezi güzergahlarından biri. Garipçe Köyü'ne yakınlığı sayesinde güzel bir hafta sonu deneyimi sunuyor.

-

İstanbul‘un en renkli ilçelerinden biri olan Sarıyer‘in Karadeniz’e bakan en uç noktasında kurulmuş tarihi bir yerleşim bölgesi olan Rumeli Feneri, antik çağlarda Panyum veya Panium burnu olarak anılırken, Bizans döneminde Fanaraki veya Fanariyan burnu olarak anılırmış. Günümüzde adını fenerden alan köy, daha çok balık restoranları, huzurlu atmosferi ve eşsiz manzarasıyla ilgi görüyor.

İstanbul Boğazı‘nın Karadeniz ile birleştiği burunda bulunan Rumeli Feneri, buradaki balıkçı köyünün üzerinde yükseliyor. Kırım Savaşı sırasında Fransız ve İngiliz gemilerinin Boğaz’ın ve Karadeniz’in girişini görebilmeleri için 1856 yılında Fransızlar tarafından yaptırılmış. Uzun bir süre Fransızların işletmesinde olan Fener, 1933 yılında 100 yıllık işletme imtiyazının iptal edilmesiyle Türklere kalmış.

Anadolu Yakası’nda bulunan Anadolu Feneri’nin eşi olan Rumeli Feneri, sessizliği, sakinliği, yeşilliği, doğası ve birbirinden güzel gezilecek yerleri ile şehir hayatının yoğun temposuna mola vermek için gidilebilecek en güzel ve en özel yerlerden.

Rumeli Feneri Hakkında Bilgiler

Rumeli Feneri Köyü
Köy Manzarası

Rumeli Feneri Köyü

30 metre uzunluğundaki fener, kıyılarımızdaki en yüksek kule olması bakımından da önemli. Ahşap merdivenler ile çıkılan fenerin her katında kulenin çapı biraz daha daralıyor.

Çok eskiden içinde yunus balığı yağı kullanılırken günümüzde 500 wattlık ampul kullanılıyor. Fenerin içinde bulunan ”Saltuk Dede Türbesi” ise köydeki balıkçıların Karadeniz’e açılmadan önce gelip dua ettikleri yer. Uzun yıllardır köy halkının en sık ziyaret ettiği yerlerden biri olan türbe, köy dışındaki inananlar tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor.

Köyde iki camii ve bir de mescit bulunuyor. Bunlardan Ramazan Ağa Cami‘nin 17. yüzyılın ortalarında yapıldığı tahmin ediliyor. Yeni Camii ise önceden bir kiliseymiş ve uzun yıllar kapalı kaldıktan sonra camiye çevirilerek köy halkının ibadetine açılmış.

Köyde Yer alan cami

1899 yılında çıkan bir yangından dolayı köydeki 70’e yakın tarihi bina yanmış ve bu binalardan sadece birkaçı onarılarak günümüze kadar gelebilmiş.

Tarihinde birçok önemli olaya ev sahipliği yapmış olan Rumeli Feneri, en iyi ”Kabakçı Mustafa Olayı” ile biliniyor. Kabakçı hadisesi olarak da bilinen bu olay, Yeniçeriler’in Büyükdere’deki çayırbaşında toplanıp, buradan hareket ederek III. Selim’i tahttan indirmesidir. Bu olayı başlatan Kabakcı Mustafa’yı cezalandırmak için Mustafa Alemdar Paşa, Ali Bey’i görevlendirmiş ve Ali Bey’de adamlarıyla birlikte Rumeli Fenerine giderek konağına yaptığı baskınla Kabakçı Mustafa’yı öldürmüşlerdir.

Köy Meydanı

Bu olayın dışında 1352 yılında Venedikliler ile Cenevizliler arasında yapılan deniz savaşı ise, Rumeli Feneri açıklarında gerçekleşmiş. Cenevizlilerin kazandığı bu savaştan sonra bölge uzun yıllar boyunca stratejik bir öneme sahip olmuş.

Rumeli Feneri Köyü Gezilecek Yerler

Geçim kaynağı balıkçılık olan köyde, Fenerin dışında gezilecek ve görülecek daha birçok noktadan bahsetmek mümkün. Özellikle köyün biraz daha dışında Sarıyer’in birbirinden ünlü yerlerini görebilirsiniz. Bunlardan biri, kahvaltısı, tertemiz havası ve yemyeşil doğasıyla Garipçe Köyü. Rumeli Feneri Köyü’ne 3 km uzaklıkta bulunan Garipçe’nin yanı sıra, araçlarınız ile köyü ziyaret ediyorsanız, birkaç km uzaklıkta olan Belgrad Ormanı ve Atatürk Arboretumu gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Rumeli Feneri Kalesi

Köyde yapılacak en güzel şeylerden biri ise, Rumeli Feneri Kalesi‘ni ziyaret etmek.

Kale, içinde bulunduğu köye adını veren fenerin altında inşa edilmiş. Tarihi 17. yüzyıla kadar uzanan bu kale, Topçu Kalesi olarak da bilinir ve IV. Murad döneminde yeniden inşa edilmiş.

Kale, Cumhuriyet Dönemi’nde askeri bir karakol olarak kullanılmış. Günümüzde oldukça bakımsız olsa da, surlarından eşsiz bir manzarayı seyretmek için ziyaret edebileceğiniz tarihi bir yer.

Ayrıca köyün Boğaza bakan tarafında manzaraya hakim olan birçok güzel balık restoranları da bulunuyor. Ancak her ne kadar köy taze balıklarıyla ünlü olsa da, balık lezzetlerinin orta düzeyde olduğu söylenir. Yani sadece balık yemek için gidilebilecek bir yer demek doğru olmaz.

Son olarak Rumeli Feneri’nden Garipçe Köyü’ne gitmeyi de düşünebilirsiniz. Garipçe Köyü, özellikle yaz aylarında piknik veya kahvaltı yapmak için gidilecek yerlerden biri. Ayrıca köyde gezip görülecek birkaç tarihi ve turistik yer, plaj ve çok sayıda restoran da var.

Rumeli Feneri Kahvaltı Mekanları

Rumeli Feneri Köyü

Fenerin bulunduğu köy daha çok balık restoranları ile ünlü olsa da, kahvaltı yapabileceğiniz birkaç mekanı da köy içerisinde bulabiliyorsunuz. Zaten bu mekanların büyük bir bölümü hem cafe hem de restaurant olarak hizmet verdiğinden, hem kahvaltı hem de güzel bir öğle veya akşam yemeği için tercih edilebiliyor. Köyün en popüler mekanları ise ;

1.Menekşe Bahçesi

Menekşe Bahçesi manzarası

Köydeki en bilindik kahvaltı mekanlarından biri olan Menekşe Bahçesi, ızgaralarıyla da oldukça rağbet görüyor. Güzel bir deniz manzarasına sahip olan mekan, pazar günleri bile oldukça sakin ve huzurlu oluyor. Yani İstanbul’un merkezindeki kahvaltı mekanları gibi aşırı yoğun değil. Ayrıca dilediğiniz zaman rahatlıkla yer bulabiliyorsunuz.

09:00-22:00 saatleri arasında hizmet veren mekanın serpme kahvaltı fiyatı 55 TL, açık büfe kahvaltısı ise 65 TL. Açık büfe kahvaltı servisi sadece pazar günleri yapılıyor. Orta düzeyde 2 kişilik bir öğle yemeği için de en azından 110 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor.

2.Seyru Sefa

Köyün merkezinde güzel bir konumda bulunan Seyru Sefa, Cafe & Restaurant olarak hizmet veriyor. Hem balık çeşitleri hem de kahvaltısı ile sevilen bir mekan. Manzarası gayet güzel olan bu mekanın kahvaltı tabağı 45 TL. Omlet çeşitleri ise 14 TL’den başlıyor. 2 kişilik serpme kahvaltı fiyatı ise 110 TL civarında.

NOT : Eğer iki mekan arasında kararsız kalacak olursanız, kesinlikle Menekşe’yi tercih edin deriz. Hem manzarası hem de serpme kahvaltısının geniş ve bol olması iyi. Seyru Sefa serpme kahvaltıda biraz daha sınırlı bir servis verebiliyor. Özellikle çeşidin az olması bu mekanın en büyük eksikliği.

3.Mendirek Balık Lokantası

Köyün en ünlü balık mekanlarından biri olan Mendirek Balık Lokantası‘nın salaş görünümü sizi yanıltmasın. Burası köyün en sevilen mekanlarından. Fiyatlarda gayet uygun. Bu mekanda da kahvaltı servisi bulunuyor. Ancak Mendirek’e gidecekseniz, kalamar tava veya tereyağında karides yemek için gideceksiniz. Dil balığından çipuraya, palamuttan lüfere geniş mönüsüyle balık severlerin müdavimi olduğu adreslerden.

2 kişilik bir öğle veya akşam yemeği için ortalama 100-130 TL arasında bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor. Yani şehirdeki birçok mekana hatta köydeki diğer mekanlara nazaran biraz daha uygun fiyatlı denebilir.

Göz At ; İstanbul Gezilecek ve Görülecek Yerler

Rumeli Feneri Nerede ?

Rumeli Feneri, İstanbul Avrupa Yakası’nda Sarıyer ilçesinde bulunuyor.

Rumeli Feneri’ne Nasıl Gidilir ?

Rumeli Feneri Köyü

Köye toplu taşıma araçlarıyla gitmeyi planlıyorsanız, Hacıosman metro durağından kalkan Sarıyer’den geçen 150 nolu otobüslere binebilirsiniz. Bu otobüsün dışında maalesef köye ulaşabileceğiniz başka bir ulaşım seçeneği bulunmuyor. Ayrıca 150 nolu bu İETT otobüsünün çok sık aralıklarla hareket etmediğini de unutmayın. Yani bu köye gitmeyi planlıyorsanız araç şart diyebiliriz.

Şahsi araçlarınız ile köye ulaşım için Sarıyer üzerinden tabelaları takip ederek, Acarlar’dan Rumeli Feneri yoluna saparak Koç Üniversitesi’ni geçtikten sonra yolu düz bir şekilde takip ederek köye ulaşabiliyorsunuz.

NOT ; Rumeli Feneri’nde yer alan Golden Beach Club kalıcı olarak kapatıldı. Yani Rumeli Feneri’nde düzenli bir plaj yok, fakat denize girilecek bir sahil bulunuyor.

Rumeli Feneri Giriş Ücreti

Rumeli Feneri’ne girişler ücretsiz.

Rumeli Feneri Köyü

Rumeli Feneri ve Köyü, İstanbul’un şehir karmaşasından bir hayli uzaklaşıp, huzurlu ve sakin bir yarım günlük gezi için en ideal güzergahlarından biri. Fenerin ve köydeki kalenin dışında gezilecek pek fazla yer olmasa da, araçlarınız ile köyü ziyaret ediyorsanız, 3 km uzaklıktaki Garipçe Köyü’ne de mutlaka göz atın deriz. İki köy de Sarıyer gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezleri arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!