Rialto Köprüsü, Venedik & Ulaşım, Tarihi, Hakkında Bilgiler

Venedik'te en iyi gün batımı manzarası sunan yerlerden biri olan tarihi Rialto Köprüsü, şehirdeki en popüler çekim merkezlerinden biri. Sunduğu eşsiz manzarasının yanı sıra, mimarisi ve tarihiyle de turistlerin ilgisini çeken köprü, Venedik köprüleri arasında en ünlüsü.

Rialto Köprüsü, Venedik’in kalbindeki Büyük Kanal’ın en dar noktasından geçen kemerli bir taş köprü. Köprünün bulunduğu yer şehirdeki en turistik noktalardan biri olduğu gibi Venedik kanallarının en güzel manzarasını sunan yerlerden. 16. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş olan köprü, kanalın en eski köprüsü ve Rönesans’ın mimari ve mühendislik başarısı olarak kabul edilir.

Antonio da Ponte ve yeğeni Antonio Contino tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş olan Rialto Köprüsü, gondol turlarıyla kanal üzerinden görülebildiği gibi akşam saatlerinde çok daha güzel manzaraya sahne oluyor.

Ponte di Rialto veya “Aşıklar Köprüsü” olarak da bilinen bu zarif şaheser, günümüzde çok sayıda dükkana ev sahipliği yapıyor. Burada lüks hediyelik eşya satan dükkanlarını bulabileceğiniz gibi, köprünün kuzey ve güney tarafında Venedik’in en lüks restoranlarından bazılarını da bulabilirsiniz.

Rialto Köprüsü Hakkında Bilgi

Köprünün bulunduğu yer, Venedik‘te en güzel gün batımı manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden. Ancak köprü üzerinden değil, kanal üzerinden köprü ve gün batımı manzarasını seyredebiliyorsunuz. Özellikle çiftler tarafından ilgi gören gün batımını gondollar üzerinden izleyebileceğiniz gibi özel su taksileri üzerinden de izleyebilirsiniz. Venedik’te gondol turu yapmayı planlıyorsanız, gün batımında Rialto Köprüsü’nde olmak istediğinizi gondolcuya söylemeniz de yeterli oluyor.

Venedik’in en popüler iki meydanı San Marco ve San Polo bu köprü ile birbirine bağlanıyor. Ayrıca köprü, şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Köprü üzerinde birkaç hediyelik eşya dükkanının yanı sıra, restoranlar da bulunabiliyor. Fakat fiyatlar Venedik’in diğer bölgelerine ve turistik spotlarına nazaran burada çok daha pahalı olabiliyor.

Köprünün 7.5 metrelik kemeri, buradan kadırgaların geçebileceği şekilde tasarlanmış. Ayrıca köprü 1588-1591 yılları arasında, köprüyü destekleyen 12 bin ahşap kazık üzerine inşa edilmiş.

Kaynak ; flickr.com/sergey-galyonkin

Antonio da Ponte, yani Rialto Köprüsü’nün mimarı o dönemde projeyi kazanabilmek için Michelangelo ve Palladio gibi dünyaca ünlü sanatçılarla yarışmış.

Köprünün en güzel görüntüye ev sahipliği yaptığı zaman akşam saatleridir. Akşam saatlerinde köprünün bulunduğu yer, Venedik’in en kalabalık yerlerinden biri haline geliyor. Ancak en güzel manzarayı da akşam saatlerinde seyredebiliyorsunuz. Bunun yanında gondol turları da bu köprü yakınlarında bulunabiliyor.

Kaynak ; flickr.com/sergey-galyonkin

Rialto Köprüsü Tarihi

Günümüzdeki köprü 1588-1591 yılları arasında inşa edilmiş olsa da, köprünün tarihi bundan çok daha öncesine dayanıyor.

İlk köprü burada 1181 yılında Nicolò Barattieri tarafından yapılmış. Başlangıçta teknelerden yapılmış olan ilk köprü, daha sonra 1255 yılında ahşap ayaklar üzerine yeniden inşa edilmiş. Yüzyıllar boyunca bu köprü iki kez çökmüş. Biri 1310 yılında diğeri ise 1444 yılında. Her zaman ahşap olarak yeniden inşa edilmiş olan köprü, 1500’lü yılların ortalarına doğru yeniden yıkılmış. Bu son yıkılmanın ardından köprünün taştan yapılmasına karar verilmiş.

Kaynak ; flickr.com/graeme-churchard

Antonio da Ponte, Michelangelo ve dönemin en iyi mimarları arasında projeyi kazanan mimar oldu ve 1588 yılında taş köprünün yapımına başlayıp 1591 yılında da bu köprüyü tamamladı. Bu köprü 1850 yılına kadar kanalı geçen tek sabit yapı olarak hizmet vermiş.

Bu tarihten sonra birkaç kez restore edilmiş olan köprü günümüze kadar yıkılmadan gelebilmiş. Kurulduğu günden günümüze Venedik’in, hatta İtalya’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Kaynak ; flickr.com/daniel-x-oneil

Rialto Köprüsü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Köprünün bulunduğu yer, Venedik’in kalbinin attığı yer olarak kabul edilir. Buraya şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Köprüye San Marco Meydanı‘ndan da yürüyerek kısa sürede gidebilirsiniz.

Meydandaki Torre dell’Orologio’nun (Saat Kulesi) altındaki kemerli geçidi geçip Mercerie adı verilen lüks alışveriş caddesini Büyük Kanal’a kadar takip edin. Daha sonra köprüyü sağ tarafınızda görebilirsiniz.

Bunun yanında köprüye su otobüsleriyle de ulaşabilirsiniz. 1 numaralı yerel su otobüsü Rialto’da durmaktadır.

Kaynak ; flickr.com/danny-nicholson

Rialto Köprüsü’ne Yakın Popüler Oteller

Henüz Venedik’te nerede kalınır ? sorunuza cevap bulmadıysanız, şehrin kalbinin attığı yer olan Rialto Köprüsü’ne yürüme mesafesindeki otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atabilirsiniz. Köprüye yakın bir tesiste konaklayacak olursanız, Venedik’te gezilecek yerler arasında popüler olan birçok cazibe merkezine yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca gondol turlarının yapıldığı yerlere, alışveriş caddelerine, restoranlara ve şehrin önde gelen cafelerine de yakın olursunuz.

Köprüye 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan popüler otellerden bazıları ;

Riva del Vin BOUTIQUE HOTEL – 3 yıldız

Riva del Vin BOUTIQUE HOTEL

Rialto Köprüsü’ne 2 dakika yürüme mesafesinde olan Riva del Vin, köprüyü gören güzel bir manzaraya sahip. Daha çok çiftler tarafından tercih edilen tesis, hem merkezi konumu hem de sunduğu olanakları ve fiyatıyla köprü yakınlarında konaklayabileceğiniz en ideal tesislerden bir tanesi.

Rosa Salva Hotel – 3 yıldız

Rosa Salva Hotel

Venedik’teki en eski otellerden biri olan Rosa Salva, ekonomik odaları ve merkezi konumuyla öne çıkıyor. Rosa Salva Hotel’den su otobüsü ile Santa Lucia Tren İstasyonu ile Piazzale Roma’ya kolaylıkla ulaşmak da mümkün. Ayrıca bu tesis Rialto’ya sadece 5 dakika yürüme mesafesinde.

Hotel Canada – 2 yıldız

Hotel Canada

Rialto Köprüsüne 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan bu bütçeli otel, Venedik’teki en ekonomik konaklama birimlerinden. Şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesindeki merkezi konumuyla öne çıkan otel, düşük bütçeli bir Venedik gezisi için düşünülebilir.

Rialto Köprüsü Yakınlarında Neler Var ?

Rialto Köprüsü Mimari Özellikleri

Köprünün bulunduğu yer, Venedik’in en önemli turistik yerlerine 5-10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. San Marco Meydanı ve San Polo Meydanı köprüden yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor. Ayrıca Dükler Sarayı, Ahlar Köprüsü ve Aziz Marco Bazilikası da köprüye çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.

Bunun yanında 700 yıllık Rialto Köprüsü pazarı, şu anda köprünün en keyifli yeri. Pazar, marketler, balık pazarı ve diğer günlük ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde hizmet veriyor olsa da, tarihiyle de turistlerin ilgisini çekiyor.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!