Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiPolonezköy Gezilecek Yerler & Polonezköy Gezi Rehberi

Polonezköy Gezilecek Yerler & Polonezköy Gezi Rehberi

Daha çok tabiat parkıyla adından söz ettiren Polonezköy, İstanbullunun popüler hafta sonu gezi duraklarından biri. Mis gibi havası ve yürüyüş yollarıyla ailece hafta sonu ziyaret edebileceğiniz köy, gezip görülecek çekim merkezleriyle de öne çıkıyor. Tarihi 1842 yılına uzan köyde, ayrıca çok sayıda konaklama seçeneği de bulunuyor.

-

İstanbul’un arka bahçesi olarak da bilinen “Polonezköy”, hafta sonlarının en popüler gezi duraklarından biri. Mis gibi havası, birbirinden güzel gezip görülecek yerleri ve yapılacak aktiviteleriyle dolu dolu bir gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz eşsiz bir yer. Doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyen İstanbullunun favori destinasyonlarından olan Polonezköy, yılın her döneminde, özellikle hafta sonları ziyaretçisi hiç eksik olmuyor.

Beykoz ilçesine bağlı olan Polonezköy, ‘Adampol’ olarak da biliniyor. Köy, 1830 Polonya Ayaklanması’nda hükümet başkanı, daha sonra ise Polonyalı sürgünlerin siyasi lideri olan Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kurulmuş. Bu yüzden de köye Adampol adı verilmiş.

Günümüzde 19. yüzyıl Polonya kır mimarisinden izler taşıyan köy, adeta yurt içinde küçük bir Polonya turu yapabileceğiniz zengin bir kültüre ev sahipliği yapıyor. İstanbul’a yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan köy, Beykoz’un olmazsa olmaz turistik cazibe merkezlerinden.

Polonezköy Gezilecek Yerler

Güzel bir hafta sonu kahvaltısının ardından doğa yürüyüşü yapabileceğiniz, mis gibi ormanlık alan içerisinde tura çıkabileceğiniz bu köyde, görülmeye değer birçok tarihi ve turistik çekim merkezleri bulabilirsiniz. Özellikle Polonezköy Tabiat Parkı, ailece İstanbul’dan günübirlik gidilecek en özel yerlerden biri. Hem piknik hem de doğa yürüyüşü yapabileceğiniz bu tabiat parkının yanı sıra köyde görülecek daha birçok yer var.

İşte Polonezköy’de gezilecek en önemli yerler ;

1.Zofia Rizi Anı Evi

Zofia Rizi Anı Evi – Foto Kaynak , Beykoz Belediyesi

Polonezköy’ün en eski evlerinden biri olan Zofia Rizi Anı Evi, günümüzde ziyarete açık.

Evin içerisinde bu aile ve köy hakkında fotoğraflar ve dökümanlar sergileniyor. Zofia Rizi’nın babası Wincenty Rizi tarafından 1881-1883 yılları arasında inşa edilmiş olan ev, dönemin tipik köy evi mimarisine sahip. Günümüzde orijinal yapısını koruyan ev, yemyeşil bahçesiyle de ilgi görüyor.

Polonezköy’ün 150. yıl dönümü münasebetiyle 4 Kasım 1992 yılında açılmış olan ev, açıldığı günden günümüze köyün en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Günümüzde müze-ev olarak ziyaretçiye açık olan evde Polonya halkı tarafından kullanılan dönemin kıyafetlerini de görebiliyorsunuz.

2.Polonezköy Kültür Evi

Polonezköy Gezi Rehberi
Polonezköy Kültür Evi – Foto Kaynak ; Polonezkoy.com

Köyde görülmesi gereken en önemli çekim merkezlerinden biri de, hemen köy meydanında bulunan Polart Gallery olarak hizmet veren Polonezköy Kültür Evi‘dir.

Yıl içerisinde düzenlenen çok sayıda kültürel ve sosyal aktiviteye ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan ev de, bu köyde görülmeye değer önemli turistik yerlerden. Ayrıca ev içerisinde resim sergileri ve Polonya kültürüyle alakalı pek çok kaynak da bulunuyor.

3.Arıcılık Müzesi

Polonezköy Gezilecek Yerler Blog
Arıcılık Müzesi – Foto Kaynak ; foursquare / tcaslhan-E

Polonezköy’ün küçük bir müzesi olan Arıcılık Müzesi de köy meydanında yer alıyor.

Türkiye’de eşi benzeri olmayan bu müzede bal üretimiyle ilgili çeşitli objeler, fotoğraflar ve belgeler sergileniyor. 2004 yılında açılmış olan müze de görülmeye değer.

4.Czestochova Meryem Ana Kilisesi

Polonezköy Gezi Rehberi Blog
Czestochova Meryem Ana Kilisesi – Foto Kaynak ; Wikipedi / Darwinek

Polonezköy’ün en önemli tarihi yapılarından biri olan Czestochova Meryem Ana Kilisesi, köyün hemen girişinde sağ tarafta yer alıyor.

Kilisenin tarihi 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanıyor. İlk kez ‘Mukaddes Anna Mabedi’ (Temple of Holly Anna) adında 1845 yılında bir küçük kilise inşa edilmiş. 1869 yılına gelindiğinde ise 24 yıl önce inşa edilen ahşap kilise deprem nedeniyle yıkılmış ve yerine 1914 yılında günümüzdeki Czestochova Meryem Ana Kilisesi inşa edilmiş.

Birinci dünya savaşı sırasında Türk ordusunun bir karargah olarak kullandığı kilise, 1918 yılında restore edilerek günümüzdeki haline getirilmiş. Güzel ve büyük bir bahçe içerisinde bulunan kilise ayrıca, yıl içerisinde çeşitli festivallere ve etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekiyor.

5.Ağaç Oyma Heykel Sergisi

Polonezköy Gezi Rehberi
Ağaç Oyma Heykel Sergisi – Foto Kaynak ; flickr / Erkan Pınarbaşı

Köyün meydan kahvesinin hemen yanında yer alan, yaz-kış açık olan Ağaç Oyma Açık Hava Heykel Sergisi, Polonezköy’de görülecek en popüler yerlerden biri.

Polonezköy Kültür Evi’nin hemen önündeki yeşil alan içerisinde sergilenen bu heykeller, ağaç oyma sanatının en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Çok sayıda heykele ev sahipliği yapan bu yeşillik alan içerisinde banklarda oturarak dinlenebilir, Polonezköy gezinize mola verebilirsiniz.

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Ağaç Oyma Açık Hava Sergisi’ndeki eserler farklı sayıda sanatçıya ait oldukça başarılı heykel çalışmalarından oluşuyor.

6.Polonezköy Hayvan Parkı

Polonezköy de Gezilecek Yerler
Polonezköy Hayvan Parkı – Foto Kaynak ; flickr / jonathan_livingston

Polonezköy Country Club bünyesinde, küçük bir açık hava hayvan parkı bulunuyor. Daha çok kanguru ve lamaları görebileceğiniz bu küçük park, çocuklu ailelerin ilgisini çekiyor olsa da her yaştan İstanbullunun keyifli dakikalar geçirebileceği yerlerden.

Buradaki hayvanlar kafeslerde değil, çitlerin arkasında özgürce dolaşıyor. Country Club’un amacı ise, çocukların hayvanları kafeslerde değil de, doğal ortamlarında görüp sevmelerini sağlamakmış.

7.Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Gezilecek Yerler
Polonezköy Tabiat Parkı- Foto Kaynak; Metin Demirel

Doğa ve kültürün aynı anda yaşandığı cennet köşesi olan Polonezköy Tabiat Parkı, doğayla baş başa kalabileceğiniz, ailece güzel bir hafta sonu kahvaltısı veya piknik yapabileceğiniz İstanbul’un en yeşil alanlarından biri. 3.000 hektarlık oldukça büyük bir alana kurulmuş olan park İstanbul’da oksijene doyabileceğiniz en özel ve en güzel yerlerden.

İstanbul’un ilk doğa parkı olma ünvanına da sahip olan Polonezköy Tabiat Parkı, dört mevsim ziyaretçilere açık. Park içerisinde çok çeşitli bitki ve hayvan türlerini görebilir, 5 km uzunluğundaki yürüyüş parkurunda güzel bir hafta sonu yürüyüşü yapabilirsiniz.

Park içerisinde piknik yapılabilecek alanlar olduğu gibi, konaklama ve restoran gibi olanaklarda bulunuyor. Ayrıca bu tabiat parkı, İstanbul’da kamp yapılacak en popüler yerlerden biri.

Gürgen, kestane, meşe, kayın, ıhlamur, defne, kocayemiş, karayemiş, dağ muşmulası ve ateş dikeni gibi bitki türlerine sahip olan parkta, sülün-keklik üretme istasyonu ve geyik-karaca üretme istasyonu yer alıyor. Keklik, atmaca, şahin, doğan, kızıl geyik, karaca, yaban domuzu, çakal, tilki, sincap ve sansar gibi hayvan çeşitleri de park içerisinde görülebilir.

Her geçen gün artan ilgi ile beraber kendini geliştiren park alanı içerisinde ihtiyacınız olabilecek hemen her şey bulunuyor.

Kamp atmak isteyenler için çadırlı bir kamp alanına sahip olan park içerisindeki piknik alanlarında mangal da yakabiliyorsunuz.

Mangalınız yoksa bile parkta ‘kendin pişir kendin ye’ konseptinde hizmet veren işletme bulunuyor. Ayrıca park içerisinde doğal bir kahvaltı sunan birden fazla kahvaltıcı da bulunuyor. Hem yeme içme ve piknik hem de doğa yürüyüşü ve aktiviteleriyle Polonezköy gezilecek yerler listenize bu tabiat parkını da mutlaka ekleyin derim.

Polonezköy’de Ne Yapılır ? – Polonezköy’de Yapılacak En Güzel Şeyler

Polonezköy Gezilecek Yerler
Polonezköy Gölü – Foto Kaynak ; Flickr / Jonathan Livingston

Polonezköy gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yukarıdaki 7 cazibe merkezinin yanı sıra, yapılacak turistik aktivitelere de göz atabilirsiniz. Köy, hem doğallığı hem de yapılacak çok sayıda aktivitesiyle de her yaştan İstanbullunun ilgisini çekmeyi başarıyor. İşte köyde yapılması gereken şeyler ;

8.Polonezköy Kiraz Festivali’ne Katılın

Polonezköy’ün en iyi bilinen festivali olan Kiraz Festivali‘ne katılarak, kulaklarınıza kiraz takıp dans edebilirsiniz.

Festival zamanı köy halkı kendi imkanlarıyla Polonya folklor ekibini getiriyor ve festivale katılarak onların muhteşem dans gösterisini izleme imkanı buluyorsunuz. Gelenekselleşen bu festivaller her yıl haziran ayında yapılıyor ve bir bayram havasında geçiyor. Köy, folklor ekibinin dans gösterisinin yanı sıra, çok sayıda sergi ve konserlere de ev sahipliği yapıyor.

9.Mis Gibi Hava Eşliğinde Yürüyüş Yapın

Polonezköy Gezilecek Yerler
Polonezköy Yürüyüş Yolu – Foto Kaynak ; flickr / Irmak Doğruyusever

Polonezköy’de yapılacak en güzel şeylerden biri hafta sonu yürüyüşleri. Köy meydanının hemen sağ tarafındaki 5 km’lik patika yolu takip ederek, mis gibi bir temiz hava eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Yol üzerindede çok sayıda fotoğraflanacak yerleri de göreceksiniz. Bu yüzden kameranızı yanınıza almayı da unutmayın.

10.Bisiklet Turu’na Çıkın

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk bisiklet parkuru da Polonezköy’de bulunuyor. Her sene Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği yarışlarda bile bu köydeki parkur kullanılıyor. Bu yüzden bisikletiniz varsa mutlaka getirin. Yoksa bazı otellerin bisikletlerini de kiralayabilirsiniz.

Polonezköy Tarihi

Polonezköy Gezilecek Yerler
Polonezköy Açık Hava Hayvan Parkı – Foto Kaynak ; Mehmet Onur Elbası / Flickr

Polonezköy’ün tarihi 1842 yılına kadar uzanıyor.

Polonya, Rusya, Prusya ve Avusturya tarafından bölünerek istila edildikten sonra, Paris’te sürgünde bulunan Prens Adam Czartoryski başkanlığında tekrar kurulmuş.

1856 yılında Osmanlı Kırım savaşına girerken Polonya’dan kaçan asker ve sivilleri toplayıp Osmanlılarla birlikte savaşa girer. Savaş sonrasında ise Sultan Abdülmecid şimdiki köyün bulunduğu topraklara yerleşim izni verir.

Polonyalı göçmenlere kucak açan Türkler, dönemin vahşi çingene bölgesi olan büyülü çingene topraklarına yerleştirilmiş. Aslen Polonyalı olan, sonradan Müslümanlığı benimseyerek Mehmet Sadık Paşa adını alan Prens Adam Czartoryski, kendi yazlık çiftliğinin bulunduğu bu köyde yerleşime önderlik eder.

Çevreyi kendi mimari anlayışları ile tekrar düzenleyen ve evler yapan Polonyalı göçmenler, Padişah Abdülmecit’in tarımsal üretimlerini vergiden muaf tutmasının da etkisiyle bir daha ülkelerine dönmezler. Önceden Adampol veya Osmanlılarca Adamköy olarak anılan bu Polonya köyü daha sonradan Polonez Karyesi adını almış. 1894 yılında burada yaşayan tüm halka Osmanlı vatandaşlığı hakkı verilmiş. 1923 yılında da köye Polonezköy adı verilerek etnik bir kimlik kazandırılmış.

Köy çevresindeki ormanların köy sınırları ile birlikte 1994 yılında Tabiat Parkı statüsüyle koruma altına alınmış olan Polonezköy, günümüzde İstanbul’un en çok ziyaret edilen köylerinden biri olarak biliniyor.

Polonezköy’de Alışveriş

Polonezköy Gezi Rehberi
Stella Pansiyon – Foto Kaynak ; flickr / Ersin Tuban

Polonezköy’de yapılacak en güzel şeylerden biri de, köy halkının kendi bahçelerinden toplayıp getirdiği sebze ve meyvelerden satın almaktır. Ayrıca köy merkezinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanı, takıcı ve yöresel kıyafetleri satan yerleri de bulabilirsiniz.

Ayrıca köy meydanında yer alan çınar altı kahvesinin hemen arkasında yer alan Bal Müzesi olarak da hizmet veren yerde, polenden yapılan güzellik kremlerinden tutun, balmumlarına kadar arıya dair ne varsa tezgahlarda bulunabiliyor.

Polonezköy’de Ne Yenir ? Nerede Yenir ?

Polonezköy Gezilecek Yerler Listesi
Polonezköy Hayvan Parkı – Foto Kaynak ; flickr / jonathan_livingston

Polonezköy, daha çok Polonya yemekleriyle adından söz ettiriyor. Ceviz likörü, karanfilli vişne likörü, ponçki tatlısı, proşki, şaraplı biftek, peynir köftesi ve wisniak köyde mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden.

Polonezköy’deki mekanların büyük bir bölümünün kahvaltı servisi de bulunuyor. Köy peynirleri, ev yapımı reçeller, sıcacık ekmekler, taptaze yumurtalar ve domateslerle muhteşem bir hafta sonu kahvaltısı sunan Polonezköy’deki en popüler mekanlar ise ;

Leonardo Restaurant

Sırf restoranın bulunduğu yaklaşık 100 yıllık evi görmek için bile ziyaret edebileceğiniz mekanlardan biri. Türk-Polonya dostluğunun sürmesi gibi bir amacı olan bu mekanda, Polonya yemeklerinin yanı sıra güzel bir Türk kahvaltısı da yapabilirsiniz.

1842 Bistro Patisserie & Cafe Vintage

Polonezköy’ün tam meydanında yer alan bu mekan, daha çok kahvaltısı ve tatlıları ile öne çıkıyor. Köydeki en iyi kahvaltı seçeneklerine sahip mekan, oturup bir kahve keyfi yapabileceğiniz en popüler mekanlar arasında.

Polonezköy’de Konaklama

Polonezköy’de Konaklama – Park Polonezköy Hotel – Foto Kaynak ; ets.com.tr

İstanbul kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp güzel bir hafta sonu tatili yapabileceğiniz Polonezköy’de çok sayıda konaklama birimi var. İster kamp çadırlarınızı getirerek isterseniz de köyde butik otel ve pansiyonlarda konaklayarak romantik bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz.

Köyde, irili ufaklı birçok villa bulunuyor. Bu villalar genellikle pansiyon konseptinde hizmet veriyor olsa da, oteller de bulunabiliyor. Polonezköy’de gezilecek yerlere yakın konumlarda bulunan en popüler oteller ise ;

Miranda Garden Hotel

20 bin metrekarelik oldukça büyük bir alan üzerine kurulmuş olan otel, 25 odası ile hizmet veriyor. Ekonomik bir konaklama sunan otelden, köyün popüler turistik noktalarına da yürüyerek kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Park Polonezköy Hotel

Park Polonezköy Hotel – foto kaynak ; ets.com

Polonezköy’ün en bilinen ve en çok rezervasyon alan oteli. Konforlu ve farklı konseptteki odalarıyla öne çıkan otel, geniş bir bahçeye de sahip. Hem konum hem de fiyat/fayda oranı bakımından köyün en iyi otellerinden biri.

Club Adampol Otel

Huzur içinde bir tatil deneyimi sunan bu otel, köyün en favori otellerinden biri. Çocuklu aileler için de farklı konforda odalara sahip olan otelin, çocuk oyun alanı ve su kaydırakları da bulunuyor. Ailece Polonezköy’de tercih edilecek en güzel otellerden biri.

Polonezköy’e Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; flickr / Kayıhan Badalıoğlu

Polonezköy’e toplu taşıma araçlarıyla ulaşım için D1 Polonezköy-Üsküdar/Kadıköy hat otobüslerini kullanabilirsiniz. Otobüs ile yolculuk 1.5 saatten fazla sürmektedir. İstanbul’a sadece 30 km uzaklıkta olan köye özel araçlarla gitmek çok daha kolay oluyor.

Avrupa Yakası’ndan köye ulaşmaya çalışıyorsanız, TEM’i kullanarak FSM’den geçin. İlk çıkıştan, Beykoz-Kavacık ayrımından Çavuşbaşı – Polonezköy tabelalarını takip edin. Anadolu Yakası’ndan köye ulaşım için ise Kavacık’ı geçtikten 1 km sonra sola dönüp Acarlar sitesi üzerinden sağa dönün daha sonra Polonezköy tabelalarını takip ederek köye ulaşabilirsiniz.

Polonezköy Yakınlarında Gezilecek Yerler

Polonezköy’e yakın gezip görülecek turistik yerlerin büyük bir bölümü Beykoz’da bulunuyor. Beykoz gezilecek yerler adlı yazımıza göz atarak da, köye yaklaşık 10 km uzaklıktaki tarihi ve turistik cazibe merkezlerine de göz atabilirsiniz.

Polonezköy’e Ne Zaman Gidilir ?

Foto kaynak ; flickr / aslihan tanyaş

Polonezköy, özellikle Nisan başı ve Haziran sonu arası hafta sonlarında aşırı yoğun oluyor. Ancak en güzel zamanı ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Kendinize güveniyorsanız kışın da gidilebilir, ancak İstanbul’a nazaran daha soğuk bir hava hakim olduğundan dilediğiniz gibi güzel bir hafta sonu geçiremeyebilirsiniz. Bu yüzden ya Eylül-Ekim yada Mart-Nisan ayları arasında köyü ziyaret edin deriz.

Polonezköy gezilecek yerler listesinde sonra, tabiat parkı adlı yazımıza da göz atmayı unutmayın derim.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!