Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiPolonezköy Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler & (Ulaşım, Piknik)

Polonezköy Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler & (Ulaşım, Piknik)

-

İstanbul’un saklı bahçelerinden biri olan “Polonezköy Tabiat Parkı”, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında İstanbullunun popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Mis gibi havası, yürüyüş ve koşu parkurları, çocuk oyun alanları ve piknik yerleriyle eşsiz bir hafta sonu gezisi sunan bu park, Adampol olarak da bilinen Polonezköy’de bulunuyor. Beykoz ilçesine bağlı olan bu tarihi Polonya köyü ise başlı başına İstanbul’da görülmesi gereken doğa harikalarından biri.

Hem kolay ulaşılabilir olması hem de huzur dolu ortamıyla tam bir cennet köşesi olan Polonezköy Tabiat Parkı, ailece dolu dolu bir gününüzü geçirebileceğiniz bir yer. İster doğayla iç içe güzel bir hafta sonu kahvaltısı ve ardından 5 km’lik parkurda yürüyüş isterseniz de mis gibi hava eşliğinde piknik keyfi yapabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbul’un ilk ve en büyük tabiat parkı olma ünvanına sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. 1994 yılında tabiat parkı ilan edilmiş bu alan renkli bitki örtüsü ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülüyor…

Polonezköy Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

Polonezköy Tabiat Parkı – Cumhuriyet Parkı Çocuk oyun alanları

Yaklaşık 3 bin hektarlık oldukça büyük bir alanın üzerine kurulu olan Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbul’un en popüler ilçelerinden biri olan Beykoz‘a bağlı. Geyik ve keklik üretim istasyonunun bile bulunduğu bu tabiat parkında, ayrıca oldukça zengin bir flora ve fauna varlığı da var.

Park alanı içerisinde konaklama ve yeme içme gibi olanaklara sahip işletmeler de bulabiliyorsunuz. Parkın piknik yapılacak bölümlerinde mangal yakabileceğiniz yerler de bulunuyor. Mangalınız yoksa bile park içerisinde kendin pişir kendin ye konseptinde hizmet veren tesisler bulmak da mümkün.

Binbir çeşit ağaç ve bitki türüyle görenleri hayran bırakan bu tabiat parkı dört mevsim ziyaretçilerine hizmet veriyor. Daha çok 5 km uzunluğundaki yürüyüş yoluyla hafta sonu yürüyüşlerinin favori adreslerinden biri olsa da, sabah kahvaltısı ve piknik için de parkı ziyaret eden birçok İstanbullu var.

Park içerisinde kamp yapılacak alanlarda bulunuyor. Son zamanlarda popüler olan bu kamp alanları için cüzi bir ücret ödemeniz gerekse de yine de düşünülmesi gereken aktivitelerden. Ayrıca kamp yapmak yerine, güzel bir otelde konaklayabilir hafta sonununuzu doğayla baş başa geçirebilirsiniz.

Tabiat parkında, gürgenden kestane ve ıhlamura, karayemişten dağ muşmulasına kadar çok çeşitli bitki türleri bulunuyor. Bunun yanı sıra çakal, tilki, yaban domuzu, sincap, sansar ve geyik gibi çok sayıda farklı hayvan türleri de Polonezköy Tabiat Parkı’nda bulunuyor.

Polonezköy Tabiat Parkı’nda Neler Var ? ve Yapılacak Şeyler

Dolu dolu bir gününüzü keyifli geçirebileceğiniz Polonezköy Tabiat Parkı’nda birbirinden güzel yapılacak aktiviteleri bulabiliyorsunuz. Özellikle çocuklu aileler için eşsiz bir deneyim sunan parkta yapılacak en güzel şeyler ise ;

1.Polonezköy Tabiat Parkı Yürüyüş Parkuru

Polonezköy Tabiat Parkı Yürüyüş Parkuru – foto kaynak ; meralyilmaz.blogspot.com

Tabiat Parkı içerisindeki bu 5 km’lik yürüyüş parkuru, birçok İstanbullunun parkı ziyaret etmesindeki ana nedenlerden. Özellikle sonbaharda yola dökülmüş yapraklar eşliğinde yürümenin keyfi ise başka. Yol üzerinde de çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerler de bulunuyor.

2.Bisiklet Turu

Bisiklet Turu – foto kaynak ; polonezkoy.com

Polonezköy Tabiat Parkı’nda yapılacak en güzel şeylerden biri de, bisiklet turu. Mis gibi bol oksijenli bir hava eşliğinde bisiklet gezinize 5 km’lik bu yürüyüş yolunda da yapabilirsiniz. Ancak farklı bisiklet rotaları da bulunuyor. Bisikletleriniz ile parka gelebileceğiniz gibi, bisiklet kiralayabileceğiniz işletmeleri de bulabilirsiniz.

3.Polonezköy Tabiat Parkı Kamp Alanları

Polonezköy Kamp Alanı – Foto Kaynak ; yiyegeze.com

Tabiat parkı alanı içerisinde kamp yapmak da mümkün. Çadır ve kamp yerleri için tek bir işletme bulunuyor. Bu işletme içerisinde kamp için ihtiyacınız olabilecek tüm olanakları da bulabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra çadırla uğraşmak istemeyenler için otel ve pansiyon tarzı konaklama birimleri de tabiat parkında bulunabiliyor.

Polonezköy Tabiat Parkı Piknik Alanları

Polonezköy Tabiat Parkı Piknik Alanları

Polonezköy Tabiat Parkı’nda piknik yapmak için içerideki 4 işletmeden birini tercih edebiliyorsunuz. Et, tavuk ve çardak fiyatları ortalama aynı düzeyde olsa da, mangal malzemeleri arasında 3 aşağı 5 yukarı fiyat farklılıkları var.

1 kilo tavuk ücreti ortalama 170 TL’den et fiyatları ise 380 TL’den başlıyor. Eğer eti veya tavuğu, ayrıca mangalı kendiniz getirecek olursanız da çardak ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu yüzden çok kalabalık bir grup halinde piknik yapmayı planlamıyorsanız, etinizi buradan almanızı tavsiye ederim.

Her işletmenin çok sayıda çardağı bulunuyor olsa da, hafta sonlarında geç saatlere kaldığınızda yer bulamama ihtimaliniz çok yüksek. Çünkü piknik alanları aşırı kalabalık olabiliyor. Bu yüzden çimlere oturmak zorunda kalabileceğinizi düşünerek, yer bezlerinizi getirmeyi de unutmayın.

–Polonezpark Piknik Alanı

Polonezpark Piknik Alanı

Köyün çıkış tarafında yer alan Polonezpark, Polonezköy Tabiat Parkı’nda mangal yakabileceğiniz ve ailenizle güzel bir hafta sonu piknik yapabileceğiniz yerlerden biri. Mangalınız yoksa dahi bu piknik alanında kendin pişir kendin ye konseptinde hizmet veren yeri de kullanabilirsiniz.

Bir işletmeye ait olan bu piknik alanında özel çardaklar da bulunuyor. Bu çardaklarda piknik yapabileceğiniz gibi yerde, çimenlik üzerinde de pikniğinizi yapabiliyorsunuz. Ayrıca işletmenin çocukların keyifli zaman geçirebileceği çocuk parkları da bulunuyor.

–Cumhuriyet Parkı Piknik Alanı

Cumhuriyet Parkı Piknik Alanı

Polonezköy Tabiat Parkı içindeki en büyük piknik alanı olan Cumhuriyet Parkı, İstanbul’daki en temiz ve en düzenli piknik alanlarından biri. Burada da mangal yakarak piknik yapabilirsiniz. Ancak etinizi ve mangalınızı dışarıdan getirdiğinizde piknik masaları (Çardaklar) için ücret ödemeniz gerekiyor. Et ve mangal malzemelerinizi buradan alacak olursanız da çardak için ücret ödemiyorsunuz.

–Stella Polonezköy

Stella Polonezköy – Foto kaynak ; ismail b. / foursquare.com

Polonezköy Tabiat Parkı’nda piknik yapabileceğiniz yerlerden bir diğeri de, özellikle hafta sonlarında aşırı yoğun olan Stella Polonezköy adlı işletmedir. Burada da mangal yakarak güzel bir hafta sonu piknik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri

Polonezköy Tabiat Parkı haftanın her günü 07:00-23:59 saatleri arasında açık.

Park alanında kamp yapmayı planlıyorsanız, günün herhangi bir saatinde giriş çıkış yapmak da mümkün.

Polonezköy Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2022

Polonezköy Tabiat Parkı’na giriş ücreti şahıs 10 TL, otomobil ise 25 TL’dir.

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Beykoz ilçesinde bulunan Polonezköy Tabiat Parkı’na şehrin hemen her noktasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul’a yaklaşık 20-25 km uzaklıkta olan tabiat parkına en kolay ulaşım şahsi araçlarla sağlanıyor olsa da, toplu taşıma araçlarıyla da parka ulaşım mümkün. Tabiat parkına 136 veya 137 nolu Kavacık-Beykoz otobüsü ile gidebilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Kahvaltı Fiyatları

Polonezköy

İstanbul’un trafiğinden ve karmaşasından bir nebze de uzaklaşıp kafa dinleyebileceğiniz yerlerden biri olarak bilinen Polonezköy Tabiat Parkı, aslında hafta sonları sanılanın aksine İstanbul’un birçok yeri gibi aşırı yoğun ve kalabalık oluyor. Bu yüzden mümkünse hafta içi, değilse de hafta sonlarında kahvaltı için sabahın en erken saatlerini tercih edin derim.

Polonezköy Tabiat Parkı’nda kahvaltı için önerebileceğimiz iki yer ise Stella Polonezköy ve Leonardo Polonezköy adlı mekanlardır. Ancak Polonezpark Piknik Alanı’nda da kahvaltı yapabileceğinizi unutmayın.

Stella Polonezköy kahvaltı fiyatları 2022 yılı itibariyle ; 2 kişilik serpme köy kahvaltısı 135 TL’dir. 0-3 yaş arası çocuklar ücretsiz, 3-10 yaş arası çocuklar yarı fiyat ve 10 yaş üzeri ise tam ücret alınır. Kahvaltınızı dışarıdan getirerek de bu tesiste kahvaltı yapmak mümkün. Bunun için hizmet bedeli 1-3 kişi için toplam 100 TL (Mangal hariç), 3 kişi ve üzeri gruplar için ise kişi başı 45 TL ücret talep edilir.

Leonardo Polonezköy kahvaltı fiyatları 2022 ; Serpme kahvaltı 115 TL. Açık büfe kahvaltı fiyatı ise 160 TL’dir.

Polonezköy Tabiat Parkı

Kısa kısa Polonezköy Tabiat Parkı ;

Polonezköy Tabiat Parkı’nda mangal yapılıyor mu ? ; 5 km’lik uzun bir yürüyüş parkuruna ev sahipliği yapan bu tabiat parkında mangal yakmak için 3 farklı tesis bulunuyor.

Üsküdar’dan Polonezköy Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir ? ; Üsküdar-Beykoz otobüs hatlarından olan 135G ve 136 hat nolu İETT otobüsleriyle tabiat parkına ulaşım mümkün.

Üsküdar Polonezköy arası kaç km ? ; 23 km’dir.

Beykoz Polonezköy arası kaç km ? ; 11 km ve araçla yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Kadıköy Polonezköy arası kaç km ? ; 30 Km.

Polonezköy yürüyüş parkuru kaç km ? ; 5.06 km.

İLGİLİ YAZILAR ;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!