Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiPierre Loti Tepesi - Ulaşım, Kahvaltı ve Teleferik Ücretleri

Pierre Loti Tepesi – Ulaşım, Kahvaltı ve Teleferik Ücretleri

Aşıkların vazgeçilmez adreslerinden olan Pierre Loti Tepesi, İstanbul'un en romantik yerlerinden biri olarak uzun yıllardır, yerli yabancı turistlerin popüler gezi durakları arasında yer alıyor. Haliç'i tam anlamıyla ayaklarınızın altına seren çay bahçesi ile ünlü olan tepe, şehirdeki olmazsa olmaz turistik cazibe merkezlerinden.

-

Pierre Loti Tepesi, adını 1876 yılında İstanbul‘a gelerek buraya yerleşen ve sık sık tepedeki kahvehaneye gelmesiyle tanınan ünlü Fransız roman yazarı ve bir doğu bilimci olan ”Julien Viaud”tan (Pierre Loti) almış.

Pierre Loti Tepesi, İstanbul’un Eyüp ilçesinde Haliç’e nazır eşsiz konumu sayesinde, özellikle çiftlerin şehirde en çok ziyaret ettiği yerlerden biri.

İster güzel bir hafta sonu sabahı manzaraya karşı kahvaltı, ister öğle saatlerinde eşsiz bir kahve ve nargile keyfi yapabileceğiniz bir yer. Fiyatlar genel olarak pahalı olsa da, tepenin sunduğu manzarayla karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz.

Pierre Loti Tepesi Hakkında Bilgiler

Pierre Loti Tepesi Hakkında Bilgiler

Ünlü Fransız roman yazarı Pierre Loti, 1876 yılında Eyüp’te yaşadığı sıralarda, sıklıkla bu tepedeki kahveye gidermiş.

Bu mekan, 19. yüzyıl mobilyalarıyla döşenmiş ve burada çalışan garsonlar da o dönemin kıyafetleri ile hizmet veriyor. Günün her saatinde kalabalıktır ve mekan özellikle yabancı turistlerin ve İstanbul aşıklarının uğrak mekanlarından biri olarak bilinir.

Tepe, eşsiz bir panoramaya sahip, tarih kokan ve kalabalığın içinde kendi başınıza kalabileceğiniz bir yer. Bir yandan kahvenizi yudumlarken bir yandan İstanbul‘u seyre dalabileceğiniz bu muhteşem mekan, hafta içi çok daha sakin oluyor. Ancak yine de oturmak veya tepedeki diğer mekanlarda sipariş vermek için sıra beklemeniz gerekebiliyor.

Tepede Pierre Loti’nin gittiği kahveden başka, restaurant, çay bahçesi ve bir de otel bulunuyor. Çay bahçesi genelde dolu oluyor. Bu yüzden uzun sıra beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Burası, sabah saatlerinde kahvaltı için ideal olup, 11:00’dan önce sakin bir kahvaltı yapılabilir (Hafta içi). Ayrıca akşamüzeri gün batımı manzarasını seyretmenin keyfi de başkadır, özellikle oturacak güzel bir yer bulabilirseniz.

Pierre Loti Teleferiği

Yiyecek ve içecekler genel olarak pahalı olsa da, tepenin sunduğu eşsiz manzara ve popülaritesine bakarak fiyatların normal olduğunu söyleyebiliriz.

Kahvenin giriş kısmında birçok hediyelik eşya ve kartpostal satan yerler bulunuyor. Tepedeki işletmelerin arka tarafında bir de butik otel var. Romantik bir hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir yer olarak ünlü olsa da, şehre ulaşım için sıkıntılı bir yer olduğundan dolayı, pek popüler olmadığı da söylenir.

Son olarak, tepedeki Pierre Loti Kahvesi olarak bilinen mekan 19. yüzyılın sonlarına kadar ”Rabia Hanım Kahvesi” olarak biliniyormuş. Daha sonra Pierre Loti’nin burayı mesken tutmasıyla, mekanın ismi de değiştirilmiş.

Pierre Loti Teleferiği

BENZER İÇERİKLER

Pierre Loti Kahvaltı Fiyatları 2022

Pierre Loti’de kahvaltı fiyatları, İstanbul’un korularında, kasırlarında ve diğer yerlerinde yapılan kahvaltıdan pahalı değil. Tek kişilik kahvaltı tabağı 65 TL’den başlıyor ve çay fiyatları ise 8 TL’den başlamaktadır. Ancak bu kadar yoğun bir turist trafiğine sahip olan bir yerde, çayların olduğu gibi sıcak veya istediğiniz kıvamda gelmesini de beklememenizi tavsiye ederiz.

Pierre Loti’de daha sakin bir kahvaltı yapmayı planlıyorsanız, hafta sonu yerine hafta içini tercih edin. Hafta sonu burada kahvaltı yapmak istiyorsanız da, tepeye mümkün olduğunca erken gidin. Kahvaltı saatleri genel olarak 09:00-13:00 saatleri arasıdır. Ancak biraz daha erken gidecek olursanız da, problem olacağını düşünmüyoruz.

PİERRE LOTİ FOTOĞRAFLARI

Pierre Loti Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Tepe, İstanbul’un fethi ile birlikte kurulan ilk Osmanlı yerleşimlerinden biri olan Eyüp ilçesinde bulunuyor. Tepeye ulaşım için ilk olarak Eyüp Sultan Camii’ne gelebilir, buradan teleferik yardımıyla veya bir patika yolu takip ederek tepeye çıkabilirsiniz.

Buraya kadar gelmişken de Eyüp Sultan Camii‘ne ve caminin de bulunduğu külliye içerisinde yer alan Eyüp Sultan Türbesi‘ne de göz atılabilir.

Pierre Loti Tepesi Fotoğrafları

Eminönü’nden Pierre Loti Tepesi’ne nasıl gidilir ?

Eminönü’nden tepeye ulaşım için en kolay yol, Eminönü’nden hareket eden 99A veya Eyüp Mezarlığı’ndan geçen herhangi bir otobüse binmenizdir. Bu duraktan sonra mezarlığın girişindeki teleferik yardımıyla tepeye ulaşabiliyorsunuz. Zaten tepeye ulaşım için en çok tercih edilen ve en eğlenceli yol da, teleferikler. Tabii yolculuk oldukça kısa sürüyor (3 dakika). Ayrıca teleferik sırası için en azından yarım saat bekleyebileceğinizi ve akbiller ile de teleferiği kullanabileceğinizi unutmayın.

Pierre Loti Teleferiği
Pierre Loti Teleferiği

Mezarlığa kadar geldikten sonra teleferiği kullanmak istemezseniz de, mezarlığın içindeki patika yolu kullanabilirsiniz. Fakat birçok turistin ve İstanbullunun yaptığı gibi, tepeye çıkarken teleferiği, inerken de patika yolunu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Özel araç ile tepeye ulaşım ; özel aracınız ile tepeye ulaşmak istiyorsanız, ister çevreyolundan isterseniz de sahil yolundan Eyüp Merkeze geldikten sonra, ”Pierre Loti” tabelalarını takip ederek tepeye ulaşabilirsiniz. Ancak tepeye kadar değil de, mezarlığa kadar araçlarınız ile gitmenizi, araçlarınızı buradaki park yerine park etmenizi ve buradan teleferikler ile tepeye ulaşmanızı tavsiye ederiz. 3 dakikalık bir teleferik yolculuğu da olsa, göreceğiniz manzaraya değecektir.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Tepeyi araçlarınız ile ziyaret ediyorsanız, kısa bir sürüş mesafesinde birçok cazibe merkezinin bulunduğunu unutmayın. İlk olarak Eyüp Sultan Camii tepeye en yakın tarihi yapılardan biri. Tepeden 10-15 dakika içerisinde camiye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Miniatürk tepeye 1.5 km, İstanbul Dolphinarium 1 km ve Rahmi M. Koç Müzesi ise 2 km uzaklıkta. Yürüyerek biraz zor olsa da, toplu taşıma araçlarıyla veya aracınızla kısa bir sürede çocuklarla gidilecek bu popüler cazibe merkezlerine ulaşabilirsiniz.

Pierre Loti Teleferik Ücretleri 2022

Pierre Loti Teleferiği
Pierre Loti Teleferiği Kuyruğu

Teleferikler 5 dakikada bir hareket ediyor ve yolculuk süresi de 3 dakikadan biraz daha kısa sürüyor. Tepeye akbil, mavikart, öğretmen ve öğrenci kartlarını kullanarak çıkabilirsiniz. Bu kartlardan hiçbirine sahip değilseniz, 2022 itibari ile 11 TL bilet ücreti ödeyerek tepeye çıkabilirsiniz. Çift yön teleferik ücreti ise 18 TL’dir.

2005 yılında açılmış olan Pierre Loti Teleferiği, bölgenin tarihi ve turistik yapısı korunarak yerli/yabancı turistlerin bölgeye ulaşımında kolaylık sağlanması ile birlikte, hem ulaşım hem de otopark konusundaki sıkıntıların giderilmesi sağlanmıştır.

NOT : Tepeye ulaşım için teleferik dışında hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Sadece teleferik ve otopark için ücret ödemeniz gerekiyor. Bunun dışında giriş için hiçbir ücret talep edilmiyor. Günlük otopark ücreti ise, 20 TL‘dir.

Pierre Loti Teleferiği kaça kadar açık ? ; Yaz aylarında 08:00-23:00, kış aylarında 09:00-22:00. Sefer sıklığı ; 5 dakika.

Kısaca Pierre Loti Kimdir ?

Pierre Loti Teleferiği Kuyruğu

Asıl adı Louis Marie Julien Viaud olan Pierre Loti, 14 ocak 1850’de doğmuş ve 10 haziran 1923 yılında hayatını kaybetmiş. Fransız edebiyatının pek tanınmamış ismi, ancak çok renkli bir kişiliğe sahip oryantalist. Aynı zamanda ressam.

Fransız deniz kuvvetlerinde görevli bir deniz subayı olan Pierre Loti, görevi nedeniyle gittiği her ülkede gözlemlerde bulunurmuş. Dolayısıyla gezi kitapları yazıp, dünyadaki en az bilinen yerleri okucularıyla buluştururmuş.

Özetle Pierre Loti, yaşadığı çağa özgü ansiklopedist yazarlardan biri olarak bilinir, gördüğü her şey ile ilgilenir, meraklı ve heyecanlı bir karaktere sahiptir. Çin’den Amerika’ya, Hindistan’dan Mısır’a kadar birçok ülke gezmiş. Ancak gezdiği yerler arasında sadece İstanbul’u ikinci vatanı olarak benimsemiş. Hayatı boyunca 7 kez ziyaret ettiği ve kaldığı İstanbul’da, adını taşıyan bu tepe ile ölümsüzleşmiştir.

Pierre Loti Tepesi’nin Eski Adı

Piyer Loti olarak da bilinen tepenin adının 1934 yılına kadar ”İdris-i Bitlisi” olduğunu söylenir. Kesin bir kaynak olmasa da, birçok tarihçiye göre tepenin ”İdris-i Bitlisi” olduğu savunulmaktadır.

Pierre Loti Tepesi Gün Batımı
Tepeden izleyebileceğiniz gün batımı manzarası tek kelime ile muhteşem

Son olarak, çoğumuzun bildiği üzere Eyüp, İstanbul’un fethinden hemen sonra kurulan ilk Osmanlı yerleşim yerlerinden. Eyüp sokaklarında, sanki o günlere ait dokuyu yansıtan bir atmosfer var. Bu doku ise, eski günlerdeki haline dokunulmadan, her turistin görebileceği küçük bir müze haline getirilmiş olan Pierre Loti Kahvesi’nde görülebiliyor. Dilerseniz, Eyüp’ü bu kahvehanenin içerisindeki eski haliyle görmek de mümkün.

İçeride ünlü Fransız yazar Pierre Loti‘ye ait fotoğraflar, küçük bir takım eşyalar ve gazete küpürleri bulunuyor. Pierre Loti bu kahvehanede bir yandan İstanbul’u seyreder, bir yandan da nargilesi eşliğinde roman yazarmış. Tepeye kadar çıkıp bu kahvehaneyi görmeyi de unutmayın.

Pierre Loti Tepesi Tarihi

Piyer Loti Gezilecek Yerler - Mezarlık

18. yüzyıldan günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden olan Pierre Loti Tepesi’nin hikayesi, Fransız yazar Pierre Loti ve biricik aşkı Hatice ile başlıyor.

İstanbul’da uzun bir dönem yaşayan ve bir İstanbul aşığı olan Pierre Loti’nin asıl adı “Julien Viaud”.

Haliç’in o eşsiz manzarasının seyredilebildiği yer olan, o dönemde ‘Rabia Kadın Kahvesi’ olarak anılan mekana sık sık gelen ünlü yazar, burada ‘Aziyade’ adındaki ünlü romanını yazdığı söylenir.

Pierre Loti’nin hikayesi de aslında bu kitapla ve kitaba konu olan Pierre Loti’nin biricik aşkı Hatice ile başlıyor.

Hatice’ye ve İstanbul’a aşık olan yazar, Hatice’nin ve İstanbul’un hasretine dayanamayıp şehre geri döner. Fakat döndüğünde hiç beklemediği bir şey duymuştur ; biricik aşkı Hatice yıllarca ondan haber beklemiş ve ünlü yazarın ona geri döndüğünü göremeden genç yaşta hayata gözlerini yummuştur.

Pierre Loti de Gezilecek Yerler

Daha sonra ünlü yazar, sevdiği kadının dillere destan aşkını kitaba dökmeye başlar. Hatice için düşündüğü her bir satırı kaleme döker. Ayrıca Hatice’nin mezar taşının bir kopyasını da Fransa’daki evine yollatır.

Pierre Loti Tepesi’nin etrafında 19. yüzyıldan kalma birçok tarihi yapı da bulunur. Tarihi 1813 yılına uzanan iki kitabeli ahşap Kaşgari Tekkesi bunlardan biri.

EN ÇOK SORULAN SORULAR

Pierre Loti Tepesi’ne arabayla çıkılır mı ? ; Tepeye araçlarınızla çıkabilirsiniz, ancak araçlarınızla mezarlığın oraya kadar gidip oradan teleferiğe de binebilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi ismi ne zaman verildi ? ; 1934 yılında. Bu tarihe kadar tepeye İdris-i Bitlisi denildiği tahmin ediliyor.

Pierre Loti Tepesi kaç metre ? ; Tepe, deniz seviyesinden 55 metre yükseklikte bulunuyor.

Pierre Loti Tepesi’nde ne yapılır ? ; Eyüp’ün muhteşem manzarasını seyredebilir, Yeşil Cafe, Nargile Bahçesi, Aziyade Restaurant, Teras Cafe veya Tarihi Kahve’de bir şeyle yiyip içebilir, hediyelik eşyacılardan bir şeyler satın alabilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi’ne hangi otobüs gider ? ; 39D, 39K, 48A, 55, 55ET, 99 İETT otobüsleri, tepeye en yakın duraktan geçer.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!