Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiPerili Köşk (Yusuf Ziya Paşa Köşkü) Hikayesi, Ulaşım, Tarihi

Perili Köşk (Yusuf Ziya Paşa Köşkü) Hikayesi, Ulaşım, Tarihi

Hem ofis hem müze... Borusan Contemporary Perili Köşk veya diğer adıyla Yusuf Ziya Paşa Köşkü, bir yanda Karadeniz diğer yanda ise Marmara denizi açılımını gören, mimarisiyle masal şatolarını anımsatan muhteşem bir tarihi yapı. Hem sergilenen birbirinden değerli eserleri hem de tarihi hikayesiyle açıldığı günden günümüze İstanbul'un en önemli çekim merkezlerinden. İşte tüm detaylarıyla Perili Köşk...

-

İstanbul’un en güzel ve en özel tarihi yapılarından biri olan Yusuf Ziya Paşa Köşkü, halk arasında Perili Köşk olarak da biliniyor. Rumelihisarı’nın en önemli ve en dikkat çeken binalarından biri olmasının yanında, Türkiye’deki en önemli çağdaş sanat müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Borusan Contemporary Perili Köşk, Ofis-Müze konseptinde kullanılıyor. Yani Holding’e ait olan bina hafta içi Borusan Holding’in ofis işlevini sürdürürken, hafta sonu ise bir çağdaş sanat müzesi olarak ziyaretçilere hizmet veriyor. Sergide, hem Türkiye’den hem de dünyadan önemli küratörlerin oluşturduğu karma ve kişisel sergiler yer alıyor.

Hem mimarisi hem de birbirinden değerli eserleriyle sanatseverlere eşsiz bir deneyim sunan köşk, İstanbul gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden.

Perili Köşk – Yusuf Ziya Paşa Köşkü Hakkında Bilgi

Perili Köşk Giriş Ücreti 2021
Borusan Contemporary Perili Köşk

Yusuf Ziya Paşa veya Perili Köşk olarak bilinen bu tarihi yapı, günümüzde Borusan Holding’in çalışma ofisi ve müze olarak hizmet veriyor. İstanbul’un en güzel ve en renkli ilçelerinden biri olan Sarıyer‘de, Rumelihisarı semtinde bulunan köşk, hem hikayesi hem de mimari yapısı ve sergilediği eserleriyle İstanbullunun en popüler turistik cazibe merkezlerinden.

Köşkün bulunduğu yer, İstanbul’un en güzel deniz manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden biri. İstanbul Boğazı‘na ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü‘ne bakan köşk, sadece hafta sonu ziyarete açık olsa da, hafta içi de köşkün bulunduğu yere gidebilir, tarihi binanın nefes kesen manzarasını seyredebilir ve binanın görkemli mimarisini görebilirsiniz.

Hafta sonu köşkü ziyaret ettiğinizde binanın terasındaki cafe bölümüne de mutlaka göz atın. Buradan muhteşem Boğaz manzarasını seyredebileceğiniz gibi, müze gezisi sonrası bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Köşk inşaatının uzun süre bitmemesinden dolayı adı halk arasında Perili Köşk’e çıkmış olan bu tarihi yapı, 10 katlı ve 5 bin metrekarelik zemin alanına sahip. Binanın dış cephesi 1995-2000 yılları arasında, iç mekanını da yenileyen Hakan Kıran tarafından orijinal yapısına sadık kalınarak restore edilmiş. Binanın yapımında kullanılan tuğlalar ise Birleşik Krallık’tan getirilmiş.

Perili Köşk’ün değeri 2003 yılında ‘Century 21’ tarafından 40 milyon dolar olarak belirlenmiş.

Perili Köşk Hikayesi

Perili Köşk Giriş Ücreti

Dönemin Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa‘nın Başyaveri olan Yusuf Ziya Paşa, İstanbul Boğazı’na nazır bir köşk yaptırmak istediğinde çok zengindir. Kendi ve çok sevdiği eşi için yaptırmaya karar verdiği köşk için Rumelihisarı’nı seçmiş olan paşa, emsali görülmemiş bir mimariye sahip köşkün katları fazla olduğundan dolayı, dönemin padişahı II. Abdülhamid’in emrine takılmış. Çünkü II. Abdülhamid İstanbul Boğazı’nda minareden daha yüksek bir yapı görmek istemiyordur.

Daha sonra Yusuf Ziya Paşa, köşkün bazı katlarından feragat eder ve bizim çatı katı dediğimiz, Osmanlı Döneminde ise Cihannüma adı verilen tek gözlü bir oda yapmaya karar verir ve inşaat çalışmalarına 1910 yılında başlar.

Fransa’dan özel olarak getirilen Marsilya tuğlaları ile Cihannüma katı yapılırken, I. Dünya Savaşı patlak vermiş. İnşaatta çalışan ustaların ve işçilerin savaşa gönderilmesiyle binanın yapımı durmuş. Yine aynı dönemde ekonomik sıkıntılar içine giren Yusuf Ziya Paşa, maddi yetersizlikten dolayı inşaata uzun bir süre ara verir.

Kaynak ; tripadvisor.com.tr

Uzun bir aradan sonra Yusuf Ziya Paşa işlerini biraz toparlamış ve köşkün yapımına devam etmek ister. Ancak sadece Cihannüma katına parası yeter, alt katların sadece tuğlaları ve dış kısmı tamamlanır. Cihannüma katı yapımına devam edilmesinin en önemli nedeni ise, paşanın çok sevdiği eşi ile yalnız kalabilmek ve buradan Boğaz’ı seyredebilmek isteğindendir. Çünkü paşa, bu köşkü peri kadar güzel olan eşiyle güzel ve mutlu günler yaşamak için yaptırmaya karar vermiştir.

Köşkün Cihannüma bölümü tamamlandıktan sonra Yusuf Ziya Paşa, yeniden ekonomik sıkıntıya girer ve sonunda iflas eder. Tüm felaketler ardı ardına gelirken paşanın eşi de parasız kalan paşayı terk eder ve böylece Perili Köşk’teki mutlu günler hayal olmuştur. Bu durumdan sonra paşa köşkün yapımını durdurur ve bu tarihi yapının kendisi için bir değeri kalmamıştır.

Kaynak ; Tripadvisor.com.tr

Eşinin kendisini terketmesinden sonra Yusuf Ziya Paşa 1926 yılında köşkün Cihannüma katında hayatını kaybeder. Ölmeden önce yazdığı vasiyeti ise ; ”Ben öldükten sonra köşkümün Cihannüma kısmındaki taşları sökün ve Mısır’a getirip kabrimi onlarla tamamlayın. Benim mezarım orada, Nil Nehri’nin kenarında olacak”tır. Günümüzde Yusuf Ziya Paşa’nın kabri, bu yüzden Nil Nehri’nin kenarında, Mısır’da bulunuyor.

Perili Köşk Rivayetleri

Köşkün terasında izleyebileceğiniz manzara

Yusuf Ziya Paşa Köşkü hakkında çok sayıda rivayet bulunuyor. Bunlardan en iyi bilineni, Yusuf Ziya Paşa’nın eşini çok kıskandığı için onu köşkün kulesine kapatmasıdır. Paşa, eşinin başkalarıyla görüşmesini engellemek için köşkün inşaatına ara veriyor. Kulenin merdivenleri bile tam olarak tamamlanmıyor.

Bir diğer rivayet ise, paşanın ve eşinin Mısır’a kaçışıyla ilgili. Yusuf Ziya Paşa, 1910 yılında köşk yapımına başlıyor, ancak işçiler ve ustalar 1914 yılında patlak veren I. Dünya Savaşı için askere alınıyor. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle paşa köşkü tamamlayacak parayı bulamıyor ve eşiyle birlikte Mısır’a kaçıyor. Böylece paşa, hem İstanbul’u hem de köşkünü terk etmiş oluyor.

Tabii köşk hakkındaki rivayetler bunlarla sınırlı kalmıyor. Bir de hayalet konusunda rivayetler bulunuyor. Köşk, uzun yıllar boyunca tamamlanmayınca halk arasında Perili Köşk olarak anılmaya başlıyor. Köşkün içinde Yusuf Ziya Paşa’nın ruhunun dolaştığına ve kuleden genç kadın sesinin geldiğine inanılmaya başlanır. 1990’lı yıllarda yeniden yapılan inşaat sırasında, köşkte çalışan işçiler genç kadının odasında yer alan aynada eski elbiseler içinde bir kadın hayaleti gördüklerini iddia etmişler.

Perili Köşk Tarihi

Perili Köşk Tarihçesi

1910 yılında yapımına başlanan köşk, 1914 yılında I. Dünya Savaşı nedeniyle durdurulmuş ve uzun bir süre tamamlanamamış. Bu yüzden de köşk, halk arasında Perili Köşk olarak anılmaya başlamış.

Yusuf Ziya Paşa ikinci eşi Nebiye Hanım ve Nebiye Hanım’ın ilk eşinden olan 3 kızıyla birlikte 1926 yılına kadar bu köşkte yaşamış.

Yusuf Ziya Paşa’nın 1926 yılında ölümünden sonra köşk, ailesi ve ikinci eşinin evliliğinden olan 3 kızına kalır. Aile 1993 yılına kadar bu köşkte yaşar ve köşk 1993 yılında Müteahhit Basri Erdoğan‘a satılır.

Köşkün satılmasından sonra bu tarihi yapının yenileme ve uygulama işleri 1995-2000 yılları arasında Mimar Hakan Kıran tarafından, orijinaline sadık kalarak yapıldı. Toplamda 10 katlı köşk, Borusan Holding tarafından 2030 yılı sonuna kadar kiralandı.

Perili Köşk Giriş Ücreti 2021
Kaynak ; tripadvisor.com.tr

Perili Köşk Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Rumelihisarı semtinde bulunan Borusan Çağdaş Sanat Müzesi veya diğer adıyla Perili Köşk’e şehrin birçok yerinden toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla gidebilirsiniz.

Köşke 22, 22RE, 25E, 40, 40T ve 42T nolu İETT otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler köşke 5 dakika yürüme mesafesinde olan Rumelihisarı veya Aşiyan otobüs durağından geçiyor.

  • Adres: Rumeli Hisarı, Balta Limanı Hisar Cd. No:5, 34470 Sarıyer/İstanbul
Köşkün terasından seyredebileceğiniz manzara görülmeye değer – Kaynak ; tripadvisor.com.tr

YAKINLARDA NELER VAR ?

Köşkün bulunduğu semt Rumelihisarı. Ancak Sarıyer gezilecek yerler listesi adlı yazımızda bahsettiğimiz popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü, bu köşke yakın bir konumda bulunuyor.

Doğatepe Parkı ve Aşiyan Müzesi, köşke 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Bunun yanında köşkten Baltalimanı Japon Bahçesi‘ne de yürüyerek ulaşım mümkün.

Kaynak ; tripadvisor.com

Borusan Perili Köşk Giriş Ücreti

Yusuf Ziya Paşa Köşkü’ne (Perili Köşk) giriş ücreti 2022 yılı sonu itibariyle tam 30 TL, öğrenci ise 15 TL’dir.

Perili Köşk Ziyaret Saatleri

Köşkü sadece hafta sonu (Cumartesi ve Pazar) 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Köşk hafta içi Borusan Holding’in çalışma ofisi olarak kullanılıyor.

Köşkün içini gezerken bir Holding’in ofisinin nasıl olabileceği konusunda da bir fikir sahibi oluyorsunuz. İçeride resim, heykel ve fotoğraflar görülebiliyor. Rehberler müze bölümündeki her eseri ve objeyi detaylı olarak tanıtıyor. Ayrıca müze gezinizden hemen sonra terastaki cafeye çıkıp Boğaz’a nazır muhteşem manzara eşliğinde bir çay/kahve içmeyi de unutmayın. Ayrıca bu köşk, geçici birçok sergiye de ev sahipliği yapıyor. Geçici sergiler hafta sonu görücüye çıkıyor ve ayrıca giriş ücreti ödemiyorsunuz. Köşkün geçici sergi takvimini de www.borusancontemporary.com adlı siteden takip edebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!