Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiPelit Çikolata Müzesi & Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgi

Pelit Çikolata Müzesi & Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgi

-

İstanbul’un en tatlı gezi duraklarından biri olan Pelit Çikolata Müzesi, her şeyin çikolatadan yapıldığı, birbirinden güzel eserlerin bulunduğu, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden eşsiz bir müze. Görsel şölenin yanı sıra, eğitici oluşu da müzenin öne çıkan özellikleri arasında.

Müzenin tamamının çikolatan oluşuyor olması daha çok çikolata severlerin ilgisini çekiyor olsa da, her yaşa hitap edecek şekilde düzenlenmiş olmasından dolayı tüm İstanbullunun ilgisini çekmeyi başarıyor.

Müze içerisinde birbirinden farklı bölümler, tarihi yapılar ve turistik cazibe merkezlerinin çikolatan yapılmış halini görebiliyorsunuz. Mesela günümüzde çok az semtte görebileceğiniz ”Eski Sokak Hayatı” burada mankenler yardımıyla çok iyi bir şekilde canlandırılmış. Esnaflar, şalgamcı, kestaneci, simitçi… daha neler neler.

Müzenin farklı bölümlerden, güzel bir gezi güzergahından oluşuyor olması oldukça başarılı. Sizi girişte karşılayan çikolata şelalesinde çikolatanın tadına bakarak gezinize başlayabiliyorsunuz.

Müzenin en dikkat çeken bölümlerinden biri olan ”İstanbul Bölümü”nde çikolatadan yapılmış Kız Kulesi, Boğaziçi Köprüsü, Sultanahmet Camii ve Dolmabahçe Sarayı’nın Saltanat Kapısı gibi çok sayıda birbirinden değerli eserler görülebiliyor.

Pelit Çikolata Müzesi Hakkında Bilgiler

Pelit Çikolata Müzesi Hakkında Bilgiler

Esenyurt’ta Pelit Fabrikası‘nın içerisinde bulunan müze, İstanbul’un birçok semtinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz güzel ve merkezi bir konumda bulunuyor. 1957 yılından günümüze şehirdeki en önemli çekim merkezlerinden biri olan müzenin alt katında bir de cafe bulunuyor. İster güzel bir hafta sonu kahvaltısı ister güzel bir kahve molası için tercih edilebilir. Ayrıca burada her pazar günü açık büfe kahvaltı servisi de bulunuyor. Kahvaltısı biraz pahalı, ancak makaron ve pasta çeşitleri için göz atılabilir.

Dünyadaki nadir çikolata müzelerinden biri olarak kabul edilen Pelit Çikolata Müzesi, ülkemizde kendi türündeki ilk ve tek müze olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Minyatür köylerden heykellere, büstlere ve birbirinden farklı modellere kadar geniş bir esere sahip olan müzede çocuklar için çikolata ve pasta yapımı atölyeleri de bulunuyor.

Pelit Çikolata Müzesi Bölümleri

Müze, Ana Salon, İstanbul Salonu, Türk Büyükleri Salonu, Sanatçılar Salonu ve Medeniyetler Salonu olmak üzere 5 bölümden oluşuyor.

Ana Salon ; Müze gezisi bu bölümden başlıyor. Özellikle kalabalık grup halinde müzeyi ziyaret ediyorsanız sondan başa doğru gelmek yerine bölümleri sırasıyla gezmeye çalışın deriz.

Bu bölümde ilk dikkat çeken şey geleneksel Türk evi oluyor. Birebir aynı boyutta yapılmış olan bu evin hemen yanında ise, çikolata şelalesi bulunuyor. Buradan size kaşıklar ile çikolata ikram ediliyor. Bunun yanı sıra müzenin en dikkat çeken eserlerinden biri olan ”Nuh’un Gemisi” de burada bulunuyor. Son olarak çikolata tarihini anlatan birçok tabloyu da yine bu bölümde görebiliyorsunuz.

Pelit Çikolata
Ana Salon

İstanbul Salonu ; Müzede daha çok yetişkinlerin ilgisini çeken bölümlerden biri. Bu bölümde, Boğaz Köprüsü’nden Galata Kulesi’ne ve Kız Kulesi’ne kadar birbirinden değerli tarihi ve turistik yapıların çikolatadan yapılmış halini görebiliyorsunuz. Bu modellerin oldukça detaylı bir biçimde tasarlanmış olması da, ziyaretçinin dikkatini çekmeyi başarıyor.

İstanbul Salonu

Türk Büyükleri Salonu ; Bu bölümde, tarihe damga vuran isimlerin büstleri sergileniyor. Osman Gazi’den Fatih Sultan Mehmet’e ve Mustafa Kemal Atatürk’e kadar Türk tarihine yön vermiş isimlerin çikolatadan yapılmış büstlerinin yanı sıra, 3 boyutlu portreleri de bulunuyor. Ayrıca bu bölümde İstanbul’un Fethi gibi tarihi olaylar da çikolatan yapılmış heykeller ile başarılı bir şekilde canlandırılmış.

Sanatçılar Salonu ; Dünya sanatına yön veren sanatçıların büstlerinin ve tablolarının sergilendiği bu bölümde, Einstein‘dan Pablo Picasso‘ya kadar dünyaca ünlü isimleri görebilirsiniz. Bu büstlerin yanı sıra bu bölümde, Osman Hamdi Bey’in ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi adlı eseri çikolatan yapılmış olan 3 boyutlu resimlerle yeniden canlandırılmış olarak sergileniyor.

Medeniyetler Salonu ; Müzenin son bölümünde ise dünya tarihinde medeniyetleri temsil eden çikolatadan eserler yer alıyor. Dünya tarihine farklı bir bakış açısı sunan bu bölüm, müzede en çok zaman geçirilen bölümlerden biri. Roma’dan Bizans’a ve Osmanlı’ya kadar çok sayıda medeniyetin tabloları ve modelleri sizin de ilginizi çekecektir.

— Müzede sergilenen çikolatadan yapılmış eserleri gördüğünüzde akla tek şey geliyor ; bu çikolata neden erimiyor ? Çünkü müzenin sıcaklık derecesi çikolatalar erimesin diye belirli bir düzeyin altında tutuluyor. Ayrıca heykeller, büstler ve modeller yapıldıktan sonra, son aşamada üzerlerine sürülen bir madde ile de şekilleri korunuyormuş.

Pelit Çikolata Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Pelit Çikolata Müzesi Giriş Ücreti

Pelit Çikolata Müzesi giriş ücreti 2022 yılı itibariyle 80 TL. Grup indiriminden yararlanacak olursanız da, 70 TL’ye müzeye girebiliyorsunuz. Ayrıca bu müzede 2 yaşın üzerindeki herkes için giriş ücreti alınıyor. Müzekart bu müzede geçerli değil.

Müzeye okul gruplarını getiren öğretmenler ücretsiz olarak giriş yapabiliyor. Ancak tek bir grupla gelen öğrencilerden sadece tek bir öğretmen ücretsiz girme hakkına sahip oluyor. 4 öğretmen 20 öğrenci müzeyi gezmek istiyorsanız, sadece 1 öğretmen ücretsiz, diğer 3 öğretmen ise ücretli olarak müzeyi ziyaret edebiliyor.

Pelit Çikolata Müzesi Ziyaret Saatleri

Müzeyi haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Genel olarak ziyaret saatlerinde değişiklik olmasa da müzenin resmi web sayfasını ziyaret ederek (www.pelitcikolatamuzesi.com) güncel ziyaret saatleri hakkında bilgileri de bulabilirsiniz.

Pelit Çikolata Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Pelit Çikolata Müzesi Nerede

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde Pelit Çikolata Fabrikası‘nda yer alan müzeye ulaşım, şehrin birçok noktasından kolaylıkla sağlanabiliyor.

Ancak çok fazla toplu taşıma seçeneğinin olmadığını da unutmamak gerek. Müzenin konum bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Şahsi araçlarınız ile müzeye ulaşım için Esenyurt istikametinde devam ederek, Akbatı Avm‘nin arka kısmında yer alan sanayi sitesine giriş yaparak müzeye ulaşabilirsiniz. Pazar günü dışında otopark sorunu burada yok denecek kadar az. Ayrıca bölgede kapalı otopark da bulunuyor.

Müzeye otobüsler ile ulaşım için ; 76D, 142, 142A, E-57, E-58, 76E, 142B, 142E ve 147 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Müzeyi grup halinde gezmeyi planlıyorsanız, 45 dakikalık özel tur rehberinin olduğunu da unutmayın. Hiçbir ek ücret ödemeden bu rehberli turlar ile müzeyi gezebiliyorsunuz. Tabii bunun için de önceden (0212) 411 13 00 nolu numarayı arayarak randevu almanız gerekiyor. Müzede bireysel geziler için özel rehber hizmeti bulunmuyor.

Pelit Çikolata Müzesi Adres ; Koza Mahallesi 1678 Sk. No:19 (Sanayi Mahallesi Evren Sanayi Sitesi Akbatı A.V.M. Arkası) Esenyurt-İSTANBUL

25 bin metrekarelik bir alana yayılmış fabrikasında hizmet veren Pelit Çikolata Müzesi, İstanbul’daki özel müzeler arasında en çok sevilen ve en çok ziyaret edilen müzelerin başını çekiyor. Müzenin genel ziyaretçisi çocuklar olsa da, çocuklarını bahane ederek gelen birçok aileyi veya sadece kendisi gelen birçok yetişkini de müze ziyaretinde görebiliyorsunuz.

Diğer Özel Müzelerden olan Uçurtma Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Oyuncak Müzesi gibi İstanbul gezilecek yerler listesinin popüler cazibe merkezlerine göz atmayı da unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!