Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiOsmanağa Camii Hakkında Bilgiler & Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Osmanağa Camii Hakkında Bilgiler & Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kadıköy'ün simge yapılarından biri olan, İstanbul'da en az bilinen camilerimizden biri olan Osmanağa Camii, farklı mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle, Kadıköy'e yolu düşen camii severlerin mutlaka göz atabileceğiniz yerlerden.

-

İstanbul‘un en güzel ve en renkli ilçelerinden Kadıköy‘ün tarihi simgelerinden biri olan Osmanağa Camii, şehirdeki en eski camilerimizden. Osmanağa’da Söğütlü Çeşme Caddesi üzerinde bulunan caminin tarihi ise 1612 yılına kadar uzanıyor. Yangınlar nedeniyle birçok onarım görmüş ve yeniden inşa edilmiş olan camii, günümüzdeki son halini 1878’de yeniden inşa edilerek almış.

I. Ahmed döneminde Babüssaade ağası olan ”Osman Ağa” tarafından 1612 yılında yaptırılmış olan caminin bulunduğu yerde Fatih Sultan Mehmet döneminden kalma ”Kadı Mehmet Efendi Mescidi” varmış. Ahşap bir mimari yapıya sahip olan bu camii, 1811 yılında II.Mahmut tarafından yenilenmiş. 1877 yılında çıkan, Osmanağa yangınında yanmış olan camii 1878 yılında günümüzdeki haliyle yeniden inşa edilmiş.

Osmanağa Camii Hakkında Bilgi

Osmanağa Camii Hakkında Bilgiler
Foto Kaynak ; Tripadvisor.com.tr

Maneviyatın ve tarihin buluştuğu yer olan Osmanağa camisi, Kadıköy gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en önemli mabetlerimizden biri.

Bahariye Caddesi‘ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu camii Kadıköy’ün tam merkezinde kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor.

Etrafta çok fazla camii olmadığından olsa gerek, namaz vakitlerinde oldukça kalabalık olan camii, sade bir dış cepheye sahip olsa da, iç mekan biraz daha süslü. Osmanlı camilerinde alışık olduğumuz yuvarlak süslü kubbe Osmanağa camii de bulunmuyor. Oldukça küçük tek şerefeli bir minaresi olan caminin giriş kapısı üzerindeki kitabe ise, günümüzde silinmiş halde yenilenmeyi bekliyor.

Ahşap ve seramik yapılarıyla göz kamaştıran iç mekan, çoğu camimizde olduğu gibi sıcak bir atmosfere sahip. Küçük oluşundan mıdır yoksa süslemelerinden mi bilinmez, ancak iç mekan oldukça huzurlu ve sıcacık bir atmosfere sahip.

Caminin çini kaplamaları da dikkat çekici. Kıble duvarı tamamen çini kaplamasından yapıldığı gibi sağ ve soldaki duvarlar da yerden tavanın olduğu bölüme kadar çini kaplamalarıyla süslenmiş. Duvarlarda ve kıble duvarında kullanılmış olan çiniler ”Kütahya Çinisi”dir.

Foto Kaynak ; foursquare.com

3 tarafı galeriler ile çevrili olan Harim bölümü de, camideki en ilgi gören bölümlerden. Üst tarafta ise bayanlar mahfili yer alıyor (2000’li yıllarda yapılan yenilemeden dolayı günümüzde, erkekler tarafından kullanılıyor).

Düz bir tavana sahip olan caminin minberi ve vaaz kürsüsü ahşaptan yapılmış. Ayrıca caminin bir de kütüphanesi bulunuyor. Ana mekanın sol duvarının üst kısmında yer alan galerideki bu kütüphane, oldukça geniş ve düzenlidir.

Caminin üst katında sivri kemerli, alt katında ise klasik dikdörtgen şeklinde toplamda 40 pencere bulunuyor.

Osmanağa camisinin avlusunun sağ tarafında bulunan çeşme ise 1621 yılına ait. Cami inşaatından 9 yıl sonra inşa edilmiş olan bu çeşme de günümüzde aynı yerinde görülebiliyor. Ayrıca yine avlunun sağ tarafında küçük bir yapı bulunuyor. Burası caminin muvakkithanesi olarak inşa edilmiş, günümüzde ise camii görevlileri tarafından kullanılıyor.

Foto kaynak ; istanbuldakicamiler.com

Son olarak caminin avlusunda bir de çınar ağacı bulunuyor. Bu çınar ağacının da 1880 yılında camii imamı Mehmed Asım Efendi tarafından dikildiği biliniyor.

Camii ilk inşa edildiğinde kare planlı bir mimariye sahipmiş. 1980’li yıllarda son cemaat yeri kapatılarak iç mekana dahil edilmiş ve böylece camii dikdörtgen bir şekle bürünmüş. 2000’li yıllarda yapılan bir düzenlemeyle de, Söğütlüçeşme Caddesi tarafındaki bahçe kapatılmış ve camiye kadınlar bölümü olarak eklenmiş. İçeride hali hazırda bulunan kadınlar mahfili ise erkekler tarafından kullanılmaya başlanmış.

Osmanağa Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

foto kaynak ; istanbuldakicamiler.com

Osmanağa Camii, İstanbul’un en hareketli ilçelerinden biri olan Kadıköy Osmanağa’da Söğütlüçeşme Caddesi’nde bulunuyor.

Camii, Anadolu Yakası’nın kalbinin attığı yerlerden biri olan Kadıköy Meydanı ve sahiline kısa bir yürüyüş mesafesinde.

Adres: Osmanağa Mh. Söğütlü Çeşme Cd. No: 36

Camiye otobüsler ile ulaşmayı planlıyorsanız, Kadıköy’e giden birçok İETT otobüslerini kullanabilirsiniz. Camiye en yakın durak olan ”çarşı otobüs durağı”ndan geçen otobüsler ise ; 14KS, 14ES, 14ÇK, 14CE, 14B, 14AK, 10S, 10M, 10E, 8, 8A, 8E, 4, 14ŞB, 14T, 15ÇK, 15SK, 15YK, 17, 17L, 19ES, 19F, 19K, 19M, 19S, 19V, 19Y, 20D, 21Y ve FB nolu otobüslerdir.

Kadıköy-Moda arasında hizmet veren tarihi tramvayla Çarşı Nostaljik tramvay durağında inerek de camiye ulaşabilirsiniz.

Foto Kaynak ; foursquare.com

Camiye 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunan diğer İETT otobüs durakları ise ; Rıhtım otobüs durağı (camiye 3 dakika yürüme mesafesinde) ve Kadıköy otobüs durağı (camiye 5 dakika yürüme mesafesinde).

Deniz yoluyla camiye ulaşım için de Kadıköy IDO vapur durağına gelmeniz yeterli. İskeleden camiye 5 dakika yürüyüş sonrası ulaşabiliyorsunuz.

Foto Kaynak ; Tripadvisor.com

Camii Yakınlarında Neler Var ?

Kadıköy’ün kalbinin attığı yerde oldukça merkezi bir konumda bulunan Osmanağa Camii yakınlarında gezip görülecek diğer tarihi ve turistik noktalar ise ;

  • Kadıköy Çarşısı ; Camiye 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yeme içmeden giyim kuşama kadar ne ararsanız bulabileceğiniz oldukça popüler bir yer.
  • Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi ; Camiye 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tarihi kilise mimari yapısıyla ön plana çıkan görülmeye değer yapılardan.
  • Boğa Heykeli ; Camiye yaklaşık 5 dakika yürüme mesafesinde heykelin bulunduğu yer, Kadıköy Meydanı. Yani ilçenin kalbinin attığı yer. Burada bölgedeki en popüler ve en sevilen birbirinden güzel restoranları, cafeleri ve alışveriş mağazalarını bulabilirsiniz.
  • Bahariye Caddesi ; Osmanağa Camisi’ne 5 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan bu ünlü cadde, Anadolu Yakası’nın en hareketli ve en kalabalık yerlerinden biri olarak bilinir. Birbirinden güzel alışveriş mağazaları, cafeleri ve restoranlarıyla ünlü.
  • Süreyya Operası ; Camiye yaklaşık 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu kültür merkezide tarihi bir bina içerisinde bulunuyor. Camii ziyaretinizden sonra göz atabileceğiniz yerlerden.

Osmanağa Camii, maneviyatın ve tarihin buluştuğu en güzel ve en küçük İstanbul camilerimizden. Hem farklı mimari yapısı hem de sıcacık atmosferiyle Kadıköy ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken bir yer.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!