Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiOrhan Kemal Müzesi & Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgiler

Orhan Kemal Müzesi & Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgiler

Edebiyatın en tanınmış isimlerinden biri olan Orhan Kemal'in anısına 2000 yılında kapılarını sanatseverlere aralamış olan Orhan Kemal Müzesi, Beyoğlu'nun en güzel ve en renkli semtlerinden biri olan Cihangir'de meraklılarını ağırlıyor.

-

Ünlülerin cirit attığı semtlerden biri olan Cihangir, ev sahipliği yaptığı Orhan Kemal Müzesi ile sanatseverleri de kendine çekmeyi başarıyor. Bu müze, ünlü yazar Orhan Kemal’in anısını yaşatmak için Beyoğlu-Cihangir’de, 3 katlı bir binada 2000 yılında kurulmuş.

Kurulduğu günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren müzede yazara ait kişisel eşyalardan, kitaplarının orijinal ilk baskılarına ve yazar hakkında yazılan çok sayıda tez ve makalelere kadar birbirinden değerli eserleri/nesneleri görebiliyorsunuz.

İstanbul’un gizli müzelerinden biri diyebileceğimiz Orhan Kemal Müzesi, aslında şehirdeki birçok semtten, bölgeden ve ilçeden rahatlıkla ulaşılabilecek merkezi bir konumda bulunuyor. Ancak müzenin bulunduğu sokak çok iyi bilinmediğinden dolayı kolay bulunamıyor. Bu müze, Masumiyet Müzesi‘ne 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Madame Tussauds İstanbul da, bu müzeye kısa bir yürüyüş mesafesinde.

ORHAN KEMAL MÜZESİ HAKKKINDA BİLGİ

1997 yılında Orhan Kemal’in ailesi tarafından satın alınan bina, 2000 yılında Orhan Kemal Sanat Koordinatörlüğü’nün katkılarıyla bir müze olarak açılır. Ancak uzun yıllar beklenen ziyaretçi potansiyeline ulaşılamaz. Hatta bundan birkaç yıl öncesine kadar müzeye talebi artırmak amacıyla girişler ücretsizdi. Ancak İstanbullunun bir türlü dikkatini kazanamamıştı. Son zamanlarda ise adından çokça söz ettiriyor ve Beyoğlu’na gelen her turistin mutlaka ziyaret ettiği müzelerden biri olarak biliniyor.

Müze dediğimize bakmayın. Öyle çok detaylı bölümler veya eserler bulunmuyor. 2-3 bölümden oluşan oldukça küçük bir yer. Ancak Orhan Kemal severlerin mutlaka İstanbul’da görülecek yerler listesine ekleyebileceği etkileyici bir müze diyebiliriz.

Müzeden içeriye girdiğinizde ilk olarak Orhan Kemal’in Ara Güler tarafından çekilmiş 100’e yakın fotoğrafları dikkatinizi çekiyor. Gayet başarılı şekilde çekilmiş bu fotoğraf karelerinin dışında, ünlü yazar hakkında çıkan gazete manşetleri, yazılar, mektuplar ve yazarın ilk eserlerinin orijinal baskılarını da görebiliyorsunuz.

Kolonya şişesi, tırnak makası, dolma kalem, çatal-kaşık, çay takımı, ütü, kravat, kahve cezvesi, tesbihi ve diş fırçası gibi yazara ait birçok özel eşya, adeta sizi yazarın yaşadığı o sıkıntılı dönemlere alıp götürüyor… Yatağının üzerinde öldüğü gün yüzünden alçıyla alınmış maskesi, mankenlerin üzerine giydirilmiş yazarın elbiseleri, eski bir radyo, pikap, çalışma masası, gırgır süpürgesi, gaz lambası hepsi birer sanat eseri.

Orhan Kemal Müzesi sadece edebiyat değil, bir yaşam tarzıyla da tanışabileceğiniz müzelerden.

Orhan Kemal Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; smartbeyoglu.com

Çağdaş hikaye ve romancılarımızdan Orhan Kemal’in anısına kurulmuş olan Orhan Kemal Müzesi, Beyoğlu-Cihangir’de oldukça merkezi bir konumda bulunuyor.

Müzeye otobüsle ulaşım için ; 26, 26A, 26B, 28, 28T, 30D, 70KE nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüsler ile müzeye 3 dakika yürüme mesafesinde olan ”Salıpazarı Otobüs Durağı”na gelebiliyorsunuz.

22, 22RE, 25E, 27E, 27SE, 29C, 29D, 41E, 43R nolu otobüslerle de müzeye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan ”Fındıklı Otobüs Durağı”na ulaşmak mümkün.

Müzeye tramvaylar ile ulaşmayı planlıyorsanız da, Zeytinburnu-Kabataş tramvayları ile ”Tophane” veya ”Fındıklı” tramvay durağına gelmeniz gerekiyor. Bu duraklardan müzeye yürüyerek 7 dakikada ulaşılabilir.

Orhan Kemal Müzesi Giriş Ücreti
Foto Kaynak ; busraemrefirarda.weebly.com

Ayrıca Kabataş vapur iskelesi müzeye 15 dakika yürüme mesafesinde bulunur ve müzeye en yakın metro istasyonu Şişhane metro istasyonudur (25 dakika yürüme mesafesinde).

Adres:Kılıçalipaşa Mahallesi Akarsu Yokuşu Sokak No.30

Müzeyi haritada görmek için tıklayın

Orhan Kemal Müzesi Giriş Ücreti

Foto Kaynak ; museumtouring.blogspot.com

Orhan Kemal Müzesi giriş ücreti (2021) ; tam 15 TL öğrenci ise 7 TL’dir. Biletleri girişteki ok kitap evinden temin edebilirsiniz. Müzede müzekart geçerli değildir.

Ziyaret Saatleri ; 09:30-17:45 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebiliyorsunuz. Müze pazar günleri ziyarete kapalı.

Müzenin çıkışına geldiğinizde ziyaretçi defterine göz atmayı veya bu deftere bir şeyler karalamayı ve müze gezinizden hemen sonra güzel bir mola verebileceğiniz, ünlü yazar Orhan Kemal ile özdeşleşmiş olan İkbal Kahvesi‘nde güzel bir kahve içmeyi de unutmayın.

1950’li yılllarda Orhan Kemal ile özdeşleşmiş olan İkbal Kahvesi’nin aslı bir zamanlar Nuruosmaniye’de yer alıyordu. Bu mekanın edebi tarihimizde önemi büyük. Bir dönem usta edebiyatçılar burada toplanarak birlikte vakit geçirir, edebiyat konuşurlarmış. İkbal Kahvesi 1965 yılında kapatılmış olsa da, yazarın oğlu tarafından bir benzeri hemen müzenin yanına açılmış. Ayrıca yazarın satışta olan kitaplarını da İkbal Kahvesi’nde görebilir, dilerseniz satın alabilirsiniz.

Orhan Kemal Müzesi Hakkında Bilgiler
Foto ; busraemrefirarda.weebly.com

Kısaca Orhan Kemal Kimdir ?

Edebiyatla uzaktan yakından alakanız varsa mutlaka bir ders kitabında, romanda, radyoda, sinemada veya herhangi bir yerde duymuşsunuzdur bu ismi ; Orhan Kemal…

1914 yılında doğan ve 56 yaşında, 2 haziran 1970 günü aramızdan ayrılan ünlü yazar Orhan Kemal’in gerçek adı Mehmet Raşit Öğütçü‘dür. Ancak kimse onu bu isimle tanımaz. Daha çok kendi koyduğu ismi olan Orhan Kemal ile tanınmıştır.

Adana’da dünyaya gelmiş olan ünlü yazar, Sofya’da hayatını kaybetmiş. 1952’de yayımladığı Murtaza ve Cemile romanları ile edebiyatçı olarak ünü tüm Türkiye’ye yayılmış. Bereketli Topraklar Üzerinde, Kardeş Payı, Devlet Kuşu, Ekmek Kavgası ve 72.Koğuş en tanınmış eserlerinden.

Orhan Kemal, 1938 yılında askerliğini yapmak için Niğde’ye gider. Askerliğini yaparken “Maksim Gorki ve Nazım Hikmet kitapları okumak”, “yabancı rejimler lehinde propaganda ve isyana muharrik” suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılarak Kayseri Cezaevi’ne gönderilir. Daha sonra Adana Cezaevi ve son olarak Nazım Hikmet ile tanıştığı Bursa Cezaevi’ne nakledilir. “93’ten Bu Yana” adlı hikayesini yazmak, babaannesinin soyunun bulunduğu yerleri gezip not almak için Sofya’ya gider ve burada geçirdiği bir beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 2 haziran 1970 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Foto Kaynak ; busraemrefirarda.weebly.com

MÜZE YAKINLARINDA NELER VAR ?

Masumiyet Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Orhan Kemal Müzesi’nin yakınlarında Madame Tussauds da görülebiliyor. Ayrıca Beyoğlu-Taksim‘deki birçok cazibe merkezine de bu müzeden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Müzenin bulunduğu Cihangir, İstanbul’da birçok turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapmasının yanı sıra ünlü restoranlara ve cafelere ev sahipliği yapıyor. Cihangir gezilecek yerler adlı yazımızda, semtin popüler turistik noktalarını ve en ünlü mekanlarını bahsettik.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!