Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Nuruosmaniye Camii ve Külliyesi Ulaşım, Tarihi, Özellikleri

Nuruosmaniye Camii ve Külliyesi Ulaşım, Tarihi, Özellikleri

Cağaloğlu ile Çemberlitaş arasında yer alan huzurlu semtlerden biri olan Nuruosmaniye, restore edilmiş tarihi binaları, yan yana dizilmiş kafeleri, bu kafelerde oturup kahvesini yudumlayan ve gazetesini okuyan insanları ile oldukça dingin bir semt. Cağaloğlu ile Kapalıçarşı'yı birbirine bağlayan bu semtin en gözde eseri ise, Nuruosmaniye Camii (Nur-u Osmaniye).

-

İstanbul‘un selatin camileri arasında, 1748-1755 yılları arasında inşa edilmiş olan Nuruosmaniye Camii, Osmanlı başkentinin en önemli anıtlarından biri olarak kabul edilir. Barok tarzı ve oval geometrili avlusu ile dikkatleri çeken bu camii, İstanbul’da barok tarzda inşa edilmiş ilk dini yapı olması bakımından da önemlidir.

Osmanlı mimarlığında klasik dönemden ayrılarak ”Osmanlı Baroğu” olarak bilinen özgün üslubuyla 18. yüzyıldaki yeni dönemin en önemli temsilcisi olarak kabul edilen Nur-u Osmaniye Camii, aynı adı taşıyan külliyenin parçası olarak Fatih ilçesinde, Çemberlitaş’ın kuzeybatısında, Doğu Roma döneminde oldukça ünlü olan Constantinus Forumu’nun bulunduğu alana yakın bir konumda bulunuyor.

Göz At ; İSTANBUL GEZİLECEK YERLER

Nuruosmaniye Camii ve Külliyesi Tarihi

Foto kaynak ; flickr.com/cakkoyunlu

Osmanlı’nın Nuru olarak bilinen Nuruosmaniye Külliyesi, klasik Osmanlı mimarisi ile

Batı’nın barok mimari ve süsleme detaylarının başarılı bir şekilde sentezlendiği ilk mimari yapı olarak, kurulduğu günden günümüze tüm ihtişamını koruyor.

18. yüzyılda Osmanlı Devleti‘nin Batı ile artan diplomatik, ticari ve kültürel ilişkilerinin bir yansıması olarak, Osmanlı Payitahtında Avrupa mimarisinin etkisinin görülmeye başladığı dönem içerisinde inşa edilmiş olan külliye, ana kubbesi, eğrisel kemerleri ve hünkar mahfili ile Osmanlı döneminde inşa edilen ilk barok mimariye sahip. Çevresi küçük kubbelerle çevrili ”U” şeklinde bir avluya sahip olan külliyede kullanılmış olan Barok ve Rokoko tarzı bezemeler, Osmanlı mimarlarının elinde farklılaştırılarak, eşsiz sanat süslemelerine dönüştürülmüş.

Cami Avlusu
Foto Kaynak ; Flickr.com/tunaykasimoglu

1748 yılında Sultan I. Mahmud tarafından yaptırılan Nuruosmaniye Camii’nin inşası ile birlikte başlayan külliyenin yapımı, I. Mahmud’un vefatından sonra, kardeşi III. Osman zamanında, Sadrazam Mehmed Said Paşa’nın katkılarıyla mimar ”Simeon Kalfa” ve ”Mustafa Ağa” yönetiminde 1755 yılında tamamlanmış.

Külliye, camii, kütüphane, iki sebil, çeşme, hünkar kasrı, medrese, türbe, aşevi ve dükkanlardan oluşuyor. Ayrıca Nuruosmaniye Külliyesi, 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne alınmış ve 2010-2017 yılları arasındaki kapsamlı restorasyon çalışmasından sonra günümüzdeki halini almış. Günümüzde İstanbul camileri arasında farklı mimari yapısıyla ziyaretçileri büyüleyen camii, tarihi ve külliyesi ile İstanbul’da en çok ziyaret edilen mabetlerimiz arasında yer alıyor.

Nuruosmaniye Camii Mimari Özellikleri

Nuruosmaniye
Foto Kaynak ; aa.com.tr

8 farklı yapıdan oluşan Nuruosmaniye Külliyesi içerisinde yer alan camide alışılmış Osmanlı mimarisindeki Türk motifleri kullanılmazken, sivri kemer yerlerine yuvarlak bir forum kullanılmış ve yan duvar revakları dantel gibi şekillendirilmiş. Oldukça renkli olan vitray pencereler ve mihrap duvarındaki yarım daire şekli ve kiliselere benzeyen mihrap çıkıntısıyla taş işçiliğindeki Barok tarzda oylumlar ile büyük bir devrim yapılmıştır.

Caminin ana mekanı, 4 büyük kemerin taşıdığı 25.50 metre çapındaki tek kubbe ile örtülü. Caminin U şeklindeki son cemaat yeri ise 5 kubbelidir. Camii, ana kubbenin eteğinde bulunan 174 pencere ile aydınlatılmış. Büyük kemerin hemen altında, yarım kubbeli bir mekan içinde bulunan dışarıya çıkıntı olacak şekilde yapılmış olan mihrabı, ”Babil-in Asma Bahçeleri” andırdığı biliniyor. 

Foto kaynak ; aa.com.tr

Osmanlı döneminde yapılan camiler arasında taş külahların ilk kez kullandığı bu camii, ikişer şerefeli, yivli gövdeli iki minareye sahip. Cami minaresinin külahları ise kurşun kaplıyken, 19. yüzyılda taş külahlar yapılmıştır. 

Caminin ana girişinin üst tarafında müezzin mahfili yer alıyor. Mihrabın solunda ise, padişahın atı üstünde camiye girişine yol veren Hünkar Mahfili bulunmaktadır. Altın yaldızlı olarak süslenmiş bu Hünkar Mahfili günümüzde Eminönü Müftülüğü’ne hizmet veriyor. 

Nuruosmaniye Camii
foto kaynak ; flickr.com – Celalettingunes

Caminin iç avlusunda yer alan 2 katlı yapı ise, caminin kütüphanesidir. Üst kat bir kütüphane olarak kullanılırken, alt kat bir dükkan olarak kullanılmaktadır. Biri halka, diğeri ise padişaha ait iki giriş kapısı bulunmaktadır. Kütüphane içerisinde 6 bine yakın yazma ve basma eser bulunuyor.

Nuruosmaniye’nin Sırrı

Nuruosmaniye'nin Sırrı
Foto Kaynak ; Flickr.com/ridvanerdemir

Nuruosmaniye Camii‘nin restorasyonu sırasında iki önemli sır gün yüzüne çıkarılmıştır. Bunlardan biri, caminin 8.5 metre derinine inilen çalışmalarda, caminin altında 825 metrekarelik kullanım alanlı, 2042 metrekare büyüklüğünde bir alana ulaşılmış olmasıdır. Diğer bir sır ise, caminin altında Türkiye’nin ilk ”Fore Kazık Sistemi”ne ulaşılmış olmasıdır. 

Nuruosmaniye Camii Mimarı ; Camii, mimar Mustafa Ağa ve Simeon Kalfa tarafından yapılmış. Simeon Kalfa ”Hassa” mimarıdır ve adı birçok kaynakta geçmemektedir. Fakat camii inşaatı tamamlandıktan sonra padişah tarafından hilat giydirildiği bilinmektedir. Hatta Sultan I. Mahmud’un Simeon Kalfa’ya kandilli bir yalı verdiği bile rivayet ediliyor.

Nuruosmaniye'nin Sırrı
Foto Kaynak ; flickr.com/cakkoyunlu

Nuruosmaniye Türbeleri

Nuruosmaniye Camii’nin ilk inşaatını başlatan I. Mahmut, burada kendisi için bir türbe yaptırmış. Ancak ömrü yetmediğinden dolayı camii ve türbe inşaatı yarım kalmıştır. Yerine geçen kardeşi III. Osman camii inşaatını tamamladı ve kardeşi I. Mahmut’un naaşını buradaki türbeye değil, Eminönü’ndeki Hatice Tarhan Sultan Türbesi‘ne gömülmesini emretmiş.

Her ne kadar III. Osman camii ve külliye inşaatını tamamlamış olsa da, buradaki türbeye defnedilmek ona da nasip olmadı. Onun yerine geçen III. Mustafa, III. Osman’ın buradaki türbeye defnedilmesine izin vermedi. Onu da Hatice Tarhan Sultan Türbesi’ne de defnettirmiştir.

Nuruosmaniye'nin Sırrı
Foto kaynak ; Tripadvisor.com

Caminin arka tarafında bulunan bu türbenin en önemli özelliği ise, dış mimari yapısında kubbe kaidesinde dolaşan büyük barok tarzdaki kornişin ve kornişi çatı üzerinde yükselen kemerin karakteristik geç dönem İtalyan barok motifleri olmasıdır.

Nuruosmaniye Camii’ne Nasıl Gidilir ?

Nuruosmaniye Camii'ne Nasıl Gidilir
Foto Kaynak ; Tripadvisor.com.tr

Camiye ulaşım için en kolay yol tramvayları kullanmak olacaktır. Tramvaylar ile Kapalıçarşı durağına gelebilir, buradan camiye çok kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Camiye otobüsler ile ulaşım için de 92K, 92B, 38, 55EB, 93C, 91E, 94A, 35A, 97B, 97G ve 61B nolu veya Beyazıt yönüne giden hemen hemen tüm otobüsler ile camiye ulaşabiliyorsunuz. 

Yakınlarda Neler Var ? 

Foto Kaynak ; flickr.com/celalettingunes

Kapalıçarşı ; Caminin hemen yakınındaki en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerinden biri olan Kapalıçarşı bulunuyor. İstanbulluların uğrak yerlerinden biri olan bu çarşı içerisinde, İstanbul anısına alabileceğiniz birçok hediyelik eşyayı bulabileceğiniz gibi, tarihi yerleri de görebilirsiniz. 

Cağaloğlu Hamamı ; Camiye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Mimari yapısının yanı sıra, İstanbul’un en büyük çifte hamamlarından biri olma özelliğine sahip. I. Mahmut döneminde yaptırılmış bu tarihi hamam da camii ziyaretinden sonra görülmeye değer.

Çemberlitaş Hamamı ; Nuruosmaniye Camii’ne 2-3 dakika yürüme mesafesinde olan, 1584 yılında Mimar Sinan tarafından yaptırılmış görülmeye değer tarihi yapılardandır.

NOT : Caminin bulunduğu yerden Sultanahmet Camii‘ne ve çevresindeki dünyaca ünlü tarihi ve turistik yapılara da yürüyerek 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı gibi önemli tarihi yapılar da burada bulunmaktadır. 

Camii İçi
Foto Kaynak ; Flickr.com/mehmetatacan

Nuruosmaniye Camii, İstanbul’daki en önemli tarihi camilerimiz arasında yerini uzun yıllardır koruyor. Her İstanbullunun bir kez de olması görmesi gereken bu camii, gerek mimari yapısıyla gerekse birçok ilke imza atmış olmasıyla tarih severleri ve mimariye merakı olanları bir araya getiriyor.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!