Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiNuruosmaniye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Tarihi, Özellikleri

Nuruosmaniye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Tarihi, Özellikleri

Cağaloğlu ile Çemberlitaş arasında yer alan huzurlu semtlerden biri olan Nuruosmaniye, restore edilmiş tarihi binaları, yan yana dizilmiş kafeleri, bu kafelerde oturup kahvesini yudumlayan ve gazetesini okuyan insanları ile oldukça dingin bir semt. Cağaloğlu ile Kapalıçarşı'yı birbirine bağlayan bu semtin en gözde eseri ise, Nuruosmaniye Camii (Nur-u Osmaniye).

-

İstanbul‘un selatin camilerinden biri ve 1748-1755 yılları arasında inşa edilmiş olan Nuruosmaniye Camii, Osmanlı başkentinin en önemli anıtlarından biri olarak kabul edilir. Barok tarzı ve oval geometrili avlusu ile dikkatleri çeken bu görkemli camii, İstanbul’da barok tarzda inşa edilmiş ilk dini yapı olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Osmanlı mimarlığında klasik dönemden ayrılarak ”Osmanlı Baroğu” olarak bilinen özgün üslubuyla 18. yüzyıldaki yeni dönemin en önemli temsilcisi olarak kabul edilen Nur-u Osmaniye Camii, aynı adı taşıyan külliyenin parçası olarak Fatih ilçesinde, Çemberlitaş’ın kuzeybatısında, Doğu Roma döneminde oldukça ünlü olan Constantinus Forumu’nun bulunduğu alana yakın bir konumda bulunuyor.

Nuruosmaniye Camii Hakkında Bilgiler

Nuruosmaniye Camisi Hakkında Bilgi

Dünyanın ilk barok camisi olma ünvanına sahip olan Nuruosmaniye Camii, İstanbul’un ikinci tepesinde, Çemberlitaş semtinde bulunuyor. Fatih ilçesindeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan camii, Çemberlitaş tramvay durağına da yakın.

Osmanlı mimarisi için bir dönüm noktası olarak kabul edilen camii inşa edilmeden önce burada Şeyhülislâm Hoca Sâdeddîn Efendi’nin hanımı Fatma Hanım’a ait bir mescid bulunuyormuş. Ancak terk edilen yapı daha sonra yıkılarak yerine Nuruosmaniye Camii, külliye içinde inşa edilmiş.

Görkemli mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken camiyi namaz saatleri dışında haftanın her günü ziyaret edebiliyorsunuz.

Nuruosmaniye Camii Tarihi

Foto kaynak ; flickr.com/cakkoyunlu

Osmanlı’nın Nuru olarak bilinen Nuruosmaniye Külliyesi, klasik Osmanlı mimarisi ile Batı’nın barok mimari ve süsleme detaylarının başarılı bir şekilde sentezlendiği ilk mimari yapı olarak, kurulduğu günden günümüze tüm ihtişamını koruyor.

18. yüzyılda Osmanlı Devleti‘nin Batı ile artan diplomatik, ticari ve kültürel ilişkilerinin bir yansıması olarak, Osmanlı Payitahtında Avrupa mimarisinin etkisinin görülmeye başladığı dönem içerisinde inşa edilmiş olan külliye, ana kubbesi, eğrisel kemerleri ve hünkar mahfili ile Osmanlı döneminde inşa edilen ilk barok mimariye sahip.

Çevresi küçük kubbelerle çevrili ”U” şeklinde bir avluya sahip olan külliyede kullanılmış olan Barok ve Rokoko tarzı bezemeler, Osmanlı mimarlarının elinde farklılaştırılarak, eşsiz sanat süslemelerine dönüştürülmüş.

foto kaynak ; flickr / timothy-neesam

1748 yılında Sultan I. Mahmud tarafından yaptırılan Nuruosmaniye Camii’nin inşası ile birlikte başlayan külliyenin yapımı, I. Mahmud’un vefatından sonra, kardeşi III. Osman zamanında, Sadrazam Mehmed Said Paşa’nın katkılarıyla mimar ”Simeon Kalfa” ve ”Mustafa Ağa” yönetiminde 1755 yılında tamamlanmış.

Külliye, camii, kütüphane, iki sebil, çeşme, hünkar kasrı, medrese, türbe, aşevi ve dükkanlardan oluşuyor. Ayrıca Nuruosmaniye Külliyesi, 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne alınmış ve 2010-2017 yılları arasındaki kapsamlı restorasyon çalışmasından sonra günümüzdeki halini almış.

Günümüzde İstanbul camileri arasında farklı mimari yapısıyla ziyaretçileri büyüleyen camii, tarihi ve külliyesi ile İstanbul’da en çok ziyaret edilen mabetlerimiz arasında yer alıyor.

Nuruosmaniye Camii Mimari Özellikleri

Nuruosmaniye
Foto Kaynak ; aa.com.tr

8 farklı yapıdan oluşan Nuruosmaniye Külliyesi içerisinde yer alan camide alışılmış Osmanlı mimarisindeki Türk motifleri kullanılmazken, sivri kemer yerlerine yuvarlak bir forum kullanılmış ve yan duvar revakları dantel gibi şekillendirilmiş.

Oldukça renkli olan vitray pencereler ve mihrap duvarındaki yarım daire şekli ve kiliselere benzeyen mihrap çıkıntısıyla taş işçiliğindeki Barok tarzda oylumlar ile büyük bir devrim yapılmış.

Caminin ana mekanı, 4 büyük kemerin taşıdığı 25.50 metre çapındaki tek kubbe ile örtülü. Caminin U şeklindeki son cemaat yeri ise 5 kubbeli. Camii, ana kubbenin eteğinde bulunan 174 pencere ile aydınlatılmış. Büyük kemerin hemen altında, yarım kubbeli bir mekan içinde bulunan dışarıya çıkıntı olacak şekilde yapılmış olan mihrabı, ”Babil-in Asma Bahçeleri” andırdığı biliniyor.

Foto kaynak ; aa.com.tr

Osmanlı döneminde yapılan camiler arasında taş külahların ilk kez kullandığı bu camii, ikişer şerefeli, yivli gövdeli iki minareye sahip. Cami minaresinin külahları ise kurşun kaplıyken, 19. yüzyılda taş külahlar yapılmıştır.

Caminin ana girişinin üst tarafında müezzin mahfili yer alıyor. Mihrabın solunda ise, padişahın atı üstünde camiye girişine yol veren Hünkar Mahfili bulunuyor. Altın yaldızlı olarak süslenmiş bu Hünkar Mahfili günümüzde Eminönü Müftülüğü’ne hizmet veriyor.

Nur-u Osmaniye Camisi

Caminin iç avlusunda yer alan 2 katlı yapı ise, caminin kütüphanesidir. Üst kat bir kütüphane olarak kullanılırken, alt kat bir dükkan olarak kullanılıyor. Biri halka, diğeri ise padişaha ait iki giriş kapısı bulunmaktadır. Kütüphane içerisinde 6 bine yakın yazma ve basma eser bulunuyor.

Caminin iç mekanının da en dikkat çeken bölümlerden biri de, 115 metre uzunluğunda kesintisiz olarak yazılmış olan kuşak yazısıdır. Bu yazıda, 29 ayetten oluşan Fetih Suresi’nin tamamı yer alır ve Hattat Mumcuzade Mehmet Efendi tarafından yazılmış.

Caminin alt pencerelerinde ise Allah’ın 99 ismi yazıyor.

Nuruosmaniye Camii’nin Sırrı

Nuruosmaniye'nin Sırrı
Foto Kaynak ; Flickr.com/ridvanerdemir

Nuruosmaniye Camii‘nin restorasyonu sırasında iki önemli sır gün yüzüne çıkarılmış. Bunlardan biri, caminin 8.5 metre derinine inilen çalışmalarda, caminin altında 825 metrekarelik kullanım alanlı, 2042 metrekare büyüklüğünde bir alana ulaşılmış olması. Diğer bir sır ise, caminin altında Türkiye’nin ilk ”Fore Kazık Sistemi”ne ulaşılmış olmasıdır.

foto kaynak ; flickr / francisco anzola

Nuruosmaniye Camii Mimarı

Camii, mimar Mustafa Ağa ve Simeon Kalfa tarafından yapılmış. Simeon Kalfa ”Hassa” mimarıdır ve adı birçok kaynakta geçmemektedir. Fakat camii inşaatı tamamlandıktan sonra padişah tarafından hilat giydirildiği bilinmektedir. Hatta Sultan I. Mahmud’un Simeon Kalfa’ya kandilli bir yalı verdiği bile rivayet ediliyor.

Nuruosmaniye'nin Sırrı
Foto Kaynak ; flickr.com/cakkoyunlu

Nuruosmaniye Türbeleri

Nuruosmaniye Camisi

Nuruosmaniye Camii’nin ilk inşaatını başlatan I. Mahmut, burada kendisi için bir türbe yaptırmış. Ancak ömrü yetmediğinden dolayı camii ve türbe inşaatı yarım kalmış. Yerine geçen kardeşi III. Osman camii inşaatını tamamladı ve kardeşi I. Mahmut’un naaşını buradaki türbeye değil, Eminönü’ndeki Hatice Tarhan Sultan Türbesi‘ne gömülmesini emretmiş.

Her ne kadar III. Osman camii ve külliye inşaatını tamamlamış olsa da, buradaki türbeye defnedilmek ona da nasip olmadı. Onun yerine geçen III. Mustafa, III. Osman’ın buradaki türbeye defnedilmesine izin vermedi. Onu da Hatice Tarhan Sultan Türbesi’ne de defnettirmiştir.

Nuruosmaniye'nin Sırrı
Foto kaynak ; Tripadvisor.com

Caminin arka tarafında bulunan bu türbenin en önemli özelliği ise, dış mimari yapısında kubbe kaidesinde dolaşan büyük barok tarzdaki kornişin ve kornişi çatı üzerinde yükselen kemerin karakteristik geç dönem İtalyan barok motifleri olmasıdır.

Nuruosmaniye Camii Nerede ?

İstanbul’un en renkli semtlerinden biri olan Çemberlitaş’ta, Kapalıçarşı girişinde bulunan camiye şehrin birçok yerinden rahatlıkla gidilebilir.

Nuruosmaniye Camii’ne Nasıl Gidilir ?

Nuruosmaniye Camii'ne Nasıl Gidilir
Foto Kaynak ; Tripadvisor.com.tr

Camiye ulaşım için en kolay yol tramvayları kullanmak olacaktır. Tramvaylar ile Kapalıçarşı durağına gelebilir, buradan camiye çok kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, 92K, 92B, 38, 55EB, 93C, 91E, 94A, 35A, 97B, 97G ve 61B nolu veya Beyazıt yönüne giden hemen hemen tüm otobüsler ile camiye ulaşabiliyorsunuz.

Yakınlarda Neler Var ?

Nuruosmaniye Camii Nerede

Kapalıçarşı ; Caminin hemen yakınındaki en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerinden biri olan Kapalıçarşı bulunuyor. İstanbulluların uğrak yerlerinden biri olan bu çarşı içerisinde, İstanbul anısına alabileceğiniz birçok hediyelik eşyayı bulabileceğiniz gibi, tarihi yerleri de görebilirsiniz.

Cağaloğlu Hamamı ; Camiye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Mimari yapısının yanı sıra, İstanbul’un en büyük çifte hamamlarından biri olma özelliğine sahip. I. Mahmut döneminde yaptırılmış bu tarihi hamam da camii ziyaretinden sonra görülmeye değer.

Çemberlitaş Hamamı ; Nuruosmaniye Camii’ne 2-3 dakika yürüme mesafesinde olan, 1584 yılında Mimar Sinan tarafından yaptırılmış görülmeye değer tarihi yapılardandır.

NOT : Caminin bulunduğu yerden İstanbul gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden biri olan Sultanahmet Camii‘ne ve çevresindeki dünyaca ünlü tarihi ve turistik yapılara da yürüyerek 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Ayasofya Camii ve Topkapı Sarayı gibi önemli tarihi yapılar da burada bulunuyor.

Nuruosmaniye Camii Hakkında Bilgi

Nuruosmaniye Camii, İstanbul’daki en önemli tarihi camilerimiz arasında yerini uzun yıllardır koruyor. Her İstanbullunun bir kez de olması görmesi gereken bu camii, gerek mimari yapısıyla gerekse birçok ilke imza atmış olmasıyla tarih severleri ve mimariye merakı olanları bir araya getiriyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!