Ana SayfaAvrupaAlmanyaNürnberg Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Nürnberg Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Avrupa’nın en ünlü ve en güzel noel pazarlarından birine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan Nürnberg (Nuremberg), Münih‘ten 2 saat gibi kısa bir sürede ulaşabileceğiniz şirin, renkli ve hareketli bir şehir. Almanya Bavyera Bölgesi’nin en büyük ikinci şehri olan Nürnberg’de 50 binden fazla Türk yaşıyor. Bu yüzden şehri keşfederken de pek yabancılık çekmiyorsunuz.

Nürnberg gezilecek yerler, çoğunlukla tarihi şehir merkezi etrafında toplanıyor. Kiliseleri, her yaştan turiste hitap eden müzeleri, yapılacak turistik aktiviteleri ve rengarenk sokaklarıyla eşsiz bir kültür deneyimi sunuyor. Almanya’da yaşayan Türklerin hafta sonu kaçamakları için tercih ettiği Nürnberg, romantik atmosferiyle de ilgi görüyor. Ayrıca bu şehir, Almanya’nın birçok şehrine nazaran daha ucuz. Hem konaklama hem de yeme içme konusunda her bütçeye uygun tesisler ve mekanlar bulabiliyorsunuz.

Sıra sıra dizilmiş Bavyera tarzı eski evler, arnavut kaldırımlı dar sokaklar ve gelişmiş modern caddeleri gördüğünüzde Nürnberg’in ikinci dünya savaşı sırasında en ağır hasarı alan şehir olduğuna inanmakta zorlanabilirsiniz. Ülkede en kısa sürede toparlanan ve hızla gelişen şehir olmasıyla da dikkat çeken Nürnberg, Almanya’nın en modern şehirlerinden biri olmasına rağmen, eski bohem havasını ve geleneksel yapısını büyük oranda koruduğunu da söyleyebiliriz…

2 Günde Nürnberg’de Yapılacak En Güzel Şeyler

1.GÜN

Nürnberg Gezilecek Yerler Haritası
Haritayı Google Maps‘te Görmek İçin Tıklayın
 • Nürnberg (Nuremberg) Kalesi
 • City Wall (Şehir Surları)
 • Tiergartnertor
 • Albrecht Dürer’in Evi
 • Weissgerbergasse
 • Weinstadel
 • Oyuncak Müzesi
 • Sebalduskirche (Sebaldus Kilisesi)
 • Schöner Brunnen
 • Hauptmarkt
 • Frauenkirche (Nürnberg Kilisesi – Meryem Ana Kilisesi)

2.GÜN

Nürnberg de Gezilecek Yerler Haritası
Nürnberg Gezi Haritası 2. gün
 • St. Lorenz Kilisesi
 • Königstrasse
 • Handwerkerhof Nuremberg
 • Germanisches Ulusal Müzesi
 • Nürnberg Ulaşım Müzesi
 • Reichsparteitagsgelände (Dokümantasyon Merkezi Nazi Partisi Miting Alanı)

2 Günlük Gezi Rotasına Göre Nürnberg’de Konaklama

Yukarıdaki haritaya bakacak olursanız, Nürnberg’de konaklama için en ideal bölgenin Mitte, yani Nürnberg şehir merkezi olduğunu görebilirsiniz. Mitte, kendi içerisinde farklı bölgelere ayrılan oldukça geniş bir alanı kapsıyor, ancak Mitte’de bulunan hemen her konaklama birimi konum ve turistik yerlere ulaşım konusunda sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Eğer Nürnberg için yeteri kadar bütçeniz varsa, Mitte bölgesinin tam merkezini kapsayan Nürnberg Eski Kent (Tarihi şehir merkezi) sınırları içerisinde yer alan otellerde konaklayın derim. Burada, hemen her zevke ve bütçeye uygun otel bulabiliyorsunuz. Ayrıca Nürnberg’in önde gelen cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de, bu bölge sınırları içerisinde yer alıyor.

 • Nürnberg Eski Kent ; Şehrin en hareketli ve en canlı yeri olan tarihi merkezde 4 yıldızlı bir otel olan Maritim Hotel Nürnberg veya 3 yıldızlı Gideon Hotel‘e göz atabilirsiniz.
 • Mitte ; Eski kent bölgesini de içine alan, bu bölgede merkeze çok yakın bir otelde konaklamak yerine, şehrin tam kalbine yaklaşık 1 km uzaklıkta olan, Nürnberg’in en popüler otellerinden 2 yıldızlı a&o Nürnberg Hauptbahnhof veya 3 yıldızlı AZIMUT Hotel Nuremberg adlı tesise göz atabilirsiniz. Bu iki otel, Nürnberg’deki en iyi konuma sahip, en ekonomik konaklama birimlerinden.

Nürnberg Gezilecek Yerler

Nürnberg’de gezilecek ve görülecek yerlerin büyük bir bölümü tarihi şehir merkezi etrafında toplanıyor. Ayrıca Nürnberg, yürüyerek keşfedilebilecek oldukça kolay bir şehir.

Şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümü birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden şehirdeki cazibe merkezlerini çok kısa sürede görebiliyorsunuz.

Yukarıdaki haritadan temponuza ve Nürnberg’deki sürenize göre bir gezi rotası çıkarabilir veya bizim de takip ettiğimiz rotayı izleyebilirsiniz.

1.Nürnberg Kalesi

Nürnberg Kalesi

Nürnberg eski kentin kuzeybatı kesiminin silüetine hakim olan, Nürnberg İmparatorluk Kalesi olarak da bilinen Nürnberg Kalesi, bir yapılar topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki en önemli tarihi çekim merkezlerinden olan kale, Avrupa’da hayatta kalan en önemli Orta Çağ kalelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kale, 1050-1571 yılları arasında Alman krallarının ve imparatorlarının ikamet yeri olmuş. Kalenin uzun tarihinden günümüze kalan birçok eser, Bower İmparatorluk Kalesi Müzesi’nde görülebilir. Burada, eyer ve koşum takımları ile birlikte etkileyici Orta Çağ silahları ve zırh takımları koleksiyonunu da görebilirsiniz.

Kalenin görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri de ünlü Derin Kuyu (Tiefer Brunnen). Ayrıca en üst katta şehrin güzel bir panoramik manzarasını sunan gözlem yeri bulunuyor.

2.City Wall (Şehir Surları)

Nürnberg Gezi Rehberi Blog
City Wall (Şehir Surları) – kaynak ; flickr / james jones

Şehir Surları’nın tarihi 1000’li yıllara kadar uzanıyor. İlk kez 11. yüzyılda inşa edilmiş olan bu surlar, 1500’lü yıllarda değiştirilmiş ve günümüzdeki görkemli halini almış. Orta Çağ surlarının yaklaşık dört kilometresi hala ayakta ve 67 savunma kulesini ve kaleyi içeriyor.

Duvarları takip ederek gezecek olursanız, çok sayıda tarihi kapı ve kuleleri yol üzerinde görebilirsiniz. En güzel duvarlar, şehrin batı tarafında, Spittlertor ve eski Maxtor arasında yer alırken, şehrin manzarasını seyretmek için ‘Fürther Tor’ adı verilen kapıya gidebilirsiniz.

Ayrıca 12 hapishane hücresi ve işkence odasıyla yakındaki Orta Çağ Zindanlarını da ziyaret edebilirsiniz. Bu zindanlar için tur paketi satın almanız gerekiyor, zaten bireysel gezilere izin verilmiyor.

3.Tiergartnertor

Nürnberg Gezilmesi Gereken Yerler
Tiergartnertor – kaynak ; flickr / Jens olaf walter

Tiergartnertor Meydanı, özellikle yaz aylarında Nürnberg’in en yoğun turist trafiğine sahip yerlerinden biri. Her yaştan insanın dışarıda oturduğu bu meydan, şehirdeki en canlı ve en hareketli yerlerden biri. Ayrıca insanları izlemek ve şehir gezinize mola vermek için de en ideal yer.

Birçok cafe, bar ve restorana ev sahipliği yapan bu meydan, özellikle hafta sonları aşırı yoğun oluyor. Dışarıya dizilmiş masalarda kendinize yer bulmak istiyorsanız, uzun süre beklemeniz gerekebiliyor, ancak mekanların içerisi genelde daha sakin oluyor, tabii yaz aylarında Nürnberg’i ziyaret ediyorsanız.

İster güzel bir öğle veya akşam yemeği, isterseniz bir şeyler içmek için gidilecek Tiergartnertor Meydanı, etrafındaki tarihi binalarla da dikkat çekiyor. Şehir merkezine ve turistik çekim merkezlerine oldukça yakın konumda bulunan meydan, Nürnberg’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

4.Albrecht Dürer’in Evi

Nürnberg Gezilecek Yerler Blog
Albrecht Dürer’in Evi – kaynak ; flickr / Lance Griffin

Nürnberg’in en güzel mimari yapılarından biri olan Albrecht Dürer’in Evi, ünlü Alman Rönesans sanatçısının 1509’dan 1528’deki ölümüne kadar yaşadığı yer. Renkli ve görkemli yapısıyla ilgi gören evin tarihi ise 1420 yılına uzanıyor. Günümüzde ise bu ev, 1871’de kurulan ve Dürer’in yaşamına ve çalışmalarına adanmış bir müze olarak hizmet veriyor.

Müze, en iyi bilinen eserlerinden bazılarının güzel sergisine ek olarak, otantik dönem mobilyalarının sergilerine ve geleneksel baskının gösterimlerinin tadını çıkarabileceğiniz Dürer’in stüdyo atölyesinin bir reprodüksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca orijinal şöminesi ve izlenebilen yaşam alanlarının bulunduğu mutfak da evin içerisinde kaçırılmaması gereken bölümlerden.

Tiergartnertor Meydanı’na 1 dakika yürüme mesafesinde olan bu müze-ev, ikinci dünya savaşı sırasında hasar almış olmasına rağmen, kısa bir süre sonra restorasyonu yapılmış. Ancak ev, ünlü ressamın 500. doğum günü olan 1971 yılına kadar açılmamış.

 • Albrecht Dürer’in Evi giriş ücreti 6€. İçeriye görmeseniz dahi, bu müze-evi ziyaret edin, evin mimarisi ve gösterişli cephesi ilginizi çekecektir.

5.Weissgerbergasse

Nürnberg Gezi Rehberi
Weissgerbergasse – kaynak ; flickr / Bethany Ciullo

Bavyera’nın büyüsünü hissedebileceğiniz en popüler caddelerden biri olan Weissgerbergasse, rengarenk evlerin sıra sıra dizildiği, pek çok kafe ve dondurma dükkanına ev sahipliği yapan oldukça şirin bir yer.

Ayrıca bu cadde, Nürnberg’de en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri. Tanner’s Lane olarak da bilinen cadde, şehrin yoğun turist trafiğinden biraz olsun uzaklaşabileceğiniz bir yer.

Çeşitli renklerde yaklaşık 20 Orta Çağ evinin bulunduğu cadde, II. Dünya Savaşı sırasında Nürnberg’e yapılan ağır hava saldırılarından sağ kurtulmuş nadir yerlerden.

6.Weinstadel

Weinstadel – kaynak ; flickr / Billy Wilson

Yarı ahşap çerçevesi, kumtaşı tuğla duvarları ve nehrin yanındaki pitoresk konumu sayesinde Nürnberg’in en fotojenik yapılarından biri olan Weinstadel, eskiden bir hastane ve şarap deposu olarak kullanılan, günümüzde ise bir yurt olarak hizmet veren tarihi bir bina.

Weinstadel, kelimenin tam anlamıyla bir şarap mahzeni demek.

Günümüzde bu tarihi bina, ziyaretçiye açık olmasa da dışarıdan görmek ve nehir kenarından birkaç güzel fotoğraf karesi yakalamak için gidilecek yerlerden biri.

7.Oyuncak Müzesi

Nürnberg’de çocuklarla gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler cazibe merkezi olan Oyuncak Müzesi, gösterişli bir cepheye sahip tarihi bir binada yer alıyor.

Dünyada türünün önde gelen müzesi olarak kabul edilen bu müze, her yaştan çocuk ve yetişkin için eğlenceli bir cazibe merkezi. Müzenin bulunduğu bina ise 1517 yılından kalma.

Farklı ülkelerden ve dönemlerden sergilenen birçok benzersiz oyuncağın kültürel önemi hakkında büyüleyici ayrıntıların yer aldığı müzede, bazıları Orta Çağa kadar uzanan eski oyuncaklar da bulunuyor. Ayrıca, ülkenin en tanınmış oyuncak üreticilerinden biri olan ve bazıları müzenin büyük model demiryolu düzeninde gezerken görülebilen model trenleriyle ünlü EP Lehmann tarafından yapılan dünyanın en büyük oyuncak koleksiyonu da var.

Oyuncak Müzesi, aynı zamanda, geniş bir tahta oyunları ve diğer ilgili materyallerden oluşan Alman Oyun Arşivi’ne de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca müzede, oyuncak mağazası, açık hava oyun alanı (labirent dahil) ve kapalı oyun ve el sanatları alanı da bulunuyor.

8.Sebalduskirche (Sebaldus Kilisesi)

Sebaldus Kilisesi
Sebaldus Kilisesi

1225-1273 yılları arasında inşa edilmiş olan Sebaldus Kilisesi, Adam Kraft’ın eseri olan Schreyer-Landauer mezarının bulunduğu 1379’dan kalma muhteşem bir Gotik doğu korosuna sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Dış cephesiyle de dikkat çeken kilise, eski belediye binasının hemen önünde, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Adını 8. yüzyıldan kalma bir keşiş ve Nürnberg’in misyoner ve koruyucu azizi olan Sebaldus’tan alan kilisenin, 5€ gibi bir giriş ücreti olsa da, kesinlikle göreceğiniz dekorasyona ve süslemelere değecektir.

Aslen iki korolu Romanesk bazilika olarak inşa edilmiş olan kilisenin iki kulesi ise, 15. yüzyılda eklenmiş. Bunun yanında 17. yüzyılın ortalarında galeriler eklenmiş ve iç mekan barok tarzda yeniden tasarlanmış.

II. Dünya Savaşı sırasında Nürnberg’de en ağır hasarı alan yapılardan olan Sebaldus Kilisesi, savaşın hemen ardından yeniden inşa edilerek günümüzdeki görkemli halini almış.

Sizi Orta Çağa götüren muhteşem bir atmosfere sahip olan kilise, şehirde kaçırılmaması gereken tarihi yapılardan biri.

9.Schöner Brunnen

Schöner Brunnen – kaynak ; flickr / marchmo

Nürnberg’in en gösterişli çeşmesi olan Schöner Brunnen, Nürnberg Kilisesi’ne yakın ve merkezi bir konumda yer alıyor. Efsaneye göre, güzel çeşmenin altın yüzüğünü bir kez çevirirseniz, üç dilek yerine getirilir, üç kez dönerseniz de bir çocuk sahibi olabilirsiniz 🙂

Nürnberg’in ana pazarındaki güzel çeşme, tepeye doğru sivrilen piramit şekli ile Orta Çağ’daki teosentrik dünya görüşünü simgeliyor.

Felsefenin yanı sıra yedi liberal sanat, din adamlarının temsilcileriyle birlikte dört evanjelist, dünya tarihinin dokuz kahramanıyla birlikte imparatorları seçmeye yetkili yedi seçmen ve son olarak yedi peygamberle Musa, dört sıra halinde aşağıdan yukarıya doğru düzenlenmiş.

Tarihi İmparator IV. Karl dönemine kadar uzanan çeşme, 1385 ile 1396 yılları arasında inşa edilmiş. 20. yüzyılın başlarında orijinalinin yerini kabuk kireçtaşından yapılmış bir kopya almış. Günümüzde orijinal yapının parçalarını Germanisches Ulusal Müzesi‘nde görebilirsiniz.

10.Hauptmarkt

Hauptmarkt – kaynak ; flickr / christine_mcintosh

Nürnberg’in en hareketli ve en renkli meydanlarından biri olan Hauptmarkt, Schöner Brunnen adı verilen çeşmenin yanı sıra çok sayıda tarihi binaya ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. 1616’da inşa edilen ve muhteşem kapıları, zindanları ve işkence odasıyla dikkat çeken Eski Belediye Binası da bu meydanda bulunuyor.

Hauptmarkt’ta, Nürnberg’in ünlü Noel Pazarı (Nürnberg Christkindlesmarkt) düzenleniyor, bir milyondan fazla ziyaretçinin katıldığı iki haftalık süre zarfında, festivaller ve ışıklandırmayla dönüştürülen pazarın yanı sıra süs eşyaları, Noel yemekleri ve hediyeler satın alabileceğiniz çok sayıda standlar kuruluyor. Noel zamanı Nürnberg’i ziyaret ediyorsanız, Hauptmarkt adı verilen bu geniş meydanı, Nürnberg gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim.

11.Nürnberg Kilisesi (Frauenkirche)

Nürnberg Kilisesi (Frauenkirche)

Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinen Nürnberg Kilisesi, şehrin en önemli ve en sembolik yapılarından biri. Nürnberg’deki ana meydanın doğusunda yer alan bu tarihi yapı, gotik tuğla mimarisiyle öne çıkıyor.

1352 ve 1362 yılları arasında Kutsal Roma İmparatoru IV.Charles inisiyatifiyle inşa edilmiş olan kilisenin en dikkat çekici özelliklerinden biri, 1356 yılındaki Altın Boğa’yı anan mekanik bir saat olan Männleinlaufen‘dir. Saat, kiliseye 1506 ile 1509 yılları arasında yerleştirilmiş olsa da, birçok kez restore edilerek günümüzdeki halini almış.

Nürnberg Kilisesi’ni mümkünse öğle saatlerinde ziyaret edin. Öğle vaktinde zil saati çaldıktan sonra, Kutsal Roma İmparatorluğu’nun seçmenlerini İmparator’a saygılarını sunan figürlerle canlandırılmış bir alayı izleyebiliyorsunuz.

12.St. Lorenz Kilisesi

St. Lorenz Kilisesi – kaynak ; flickr / Dora Hegedus

Nürnberg’in en büyük kilisesi olma ünvanına sahip olan St. Lorenz Kilisesi, ikiz kuleleriyle öne çıkıyor. Batı kapısının üzerinde yer alan, dokuz metre çapında büyük bir gül penceresi, iç mekan süslemeleri ve dekorasyonu ve görkemli kuleleriyle Nürnberg’de gezilecek en güzel yerlerden biri.

Bu Orta Çağ Lutheran kilisesi, zarif süslü Gotik cephesi, karmaşık iç tonozları ve Konrad Heinzelmann‘ın geniş salon korosuyla da ünlü.

Kilisenin ana organı 1930’larda kurulmuş ve dünyanın en büyük organlarından biri olarak kabul ediliyor. Kilisenin çan kulesinde de en eskisi 14. yüzyıldan kalma 16 çan bulunuyor. II. Dünya Savaşı’nda, şehirdeki birçok tarihi yapı gibi bu kilise de hasar almış, savaş sonrasında restore edildikten sonra günümüzdeki haline getirilmiş.

St. Lorenz Kilisesi, Pegnitz Nehri’nin güney tarafında, Nürnberg’in Eski Kent bölgesindeki St. Lorenz bölgesinde bulunuyor. Kiliseyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

13.Königstrasse

Königstrasse – kaynak ; flickr / jrw080578

Nürnberg’in tarihi caddelerinden biri olan Königstrasse, daha çok rengarenk evleri ve küçük hediyelik eşya dükkanlarıyla dikkat çekiyor.

Şehrin önde gelen tarihi yapılarından bazılarına ev sahipliği yapan bu cadde boyunca birçok cafe ve restoranı da bulabilirsiniz. St Lorenz Kilisesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan caddeye, yaz aylarının bazı günlerinde bit pazarı da kuruluyor.

14.Handwerkerhof Nuremberg

Handwerkerhof Nuremberg – kaynak ; flickr / stefan

Merkez Tren İstasyonu’nun hemen karşısında, Orta Çağ kulesi Altstadt’ın kapılarından geçtikten sonra kendinizi şehrin en sevilen turistik yerlerinden biri olan Handwerkerhof‘ta bulacaksınız.

Cam işleri, çantalar, mücevherler gibi orijinal el yapımı hediyelik eşyaları bulabileceğiniz bu bölgede, birçok restoran ve cafe de bulabilirsiniz. Hem alışveriş hem de yeme içme için gidilecek cazibe merkezlerinden.

15.Germanisches Ulusal Müzesi

Germanisches Ulusal Müzesi – kaynak ; flickr / rene

Ulusal Cermen Müzesi (Germanisches Nationalmuseum), ülkenin Alman sanatı ve kültürü ile ilgili en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müze, parşömen üzerine tarihi belgeler, 17.000 mühür koleksiyonu ve mükemmel bir güzel sanatlar arşivi de dahil olmak üzere bölgenin sanatsal ve kültürel tarihiyle ilgili 1,3 milyondan fazla öğeye sahip.

300.000 baskı ve çizimden oluşan bir koleksiyon, tüm büyük okulları temsil eden resimler, tarihi müzik aletleri, bir heykel koleksiyonu ve antika oyuncakların ve oyuncak evlerin büyüleyici bir sergisine ev sahipliği yapan müze, Nürnberg’in en çok ziyaret edilen müzeler arasında.

Müze ayrıca, dünya barışına adanmış sokak boyu bir anıt olan İnsan Hakları Yolu’nu (Straße der Menschenrechte) bulacağınız Kartäusergasse‘de bulunduğu için görülmeye değer.

Albrecht Dürer’in annesi, Dürer’in gergedanı portresi, Yaşlı Lucas Cranach’ın Martin Luther portresi ve Rembrandt’ın ünlü Geniş Gözlü Otoportresi, müzede kaçırılmaması gereken eserlerden.

16.Nürnberg Ulaşım Müzesi

Nürnberg Ulaşım Müzesi – kaynak ; flickr / sputnik_sydney

Eski şehir surlarının hemen dışında yer alan Nürnberg Ulaşım Müzesi, Deutsche Bahn (ülkenin demiryolu) DB Müzesi ve İletişim Müzesi de dahil olmak üzere birkaç müzenin bir araya gelmesiyle oluşmuş. Ülkenin demiryollarıyla ilgili birçok sergisi nedeniyle Nürnberg’de çocuklarla görülecek popüler yerlerden biri.

Her yaştan turistin keyifli vakit geçirebileceği Nürnberg Ulaşım Müzesi’nde 100 yılı aşkın bir sürede inşa edilmiş devasa bir model demiryolu ve çeşitli eğlenceli interaktif ekranlar dahil olmak üzere çok sayıda ölçekli model bulunuyor. Tarihi 1899 yılına uzanan bu müzenin koleksiyonunda ayrıca kraliyet trenleri ve mükemmel şekilde restore edilmiş buharlı ve dizel motorların yanı sıra Almanya’nın ilk treninin çalışan bir kopyası da var.

17.Reichsparteitagsgelände (Dokümantasyon Merkezi Nazi Partisi Miting Alanı)

Dokümantasyon Merkezi Nazi Partisi Miting Alanı – kaynak ; flickr / andrew_and_annemarie

Almanya’nın ülke tarihindeki en kasvetli bölümlere adanmış en önemli müzelerinden biri olan ‘Reichsparteitagsgelände’, Nazi rejiminin acımasız iktidar zamanının birçok yönünü ele alıyor.

Alman tarihinin bu karanlık dönemiyle ilgili bir diğer ilgi çekici nokta ise, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra burada meydana gelen savaş davalarına ilişkin büyüleyici bir sergi olan Memorium Nuremberg Duruşmaları‘dır.

Görgü tanığı röportajları, fotoğraflar, resmi belgeler ve bilgisayar grafikleriyle Nazi rejimi hakkında detaylı bilgiler edinebileceğiniz bu müzeyi de Nürnberg gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

Nürnberg’de Nerede Yenir ?

Foto kaynak ; barnyz / flickr

Geleneksel Alman yemekleri ve dünya mutfağı arasında bir denge bulacağınız bazı harika mekanlara ev sahipliği yapan Nürnberg’de yeme içme için tercih edilebilecek çok sayıda mekan tavsiyesi vermek mümkün.

Cafe Manheim, Brezen Kolb, Kokoro ve Il Rossini şehirdeki en popüler ve en kaliteli mekanlardan bazıları.

Nürnberg Alışveriş Rehberi

Nürnberg’de yapılacak en güzel şeylerden biri de, bit pazarlarından küçük butiklere ve lüks mağazalara kadar alışveriş için birçok yere göz atmak. Çünkü Nürnberg, Berlin veya Hamburg gibi şehirlere nazaran daha ekonomik bir alışveriş deneyimi sunuyor. Özellikle bu şehirlerde yaşayan Türklerin alışveriş için dahi günübirlik geldiği bu şehirde, alışveriş merkezleri de bulunuyor. Şehirdeki en fazla alışveriş seçeneğini bulabileceğiniz yer, tarihi şehir merkezi diyebilirim.

Nürnberg’de alışveriş için tercih edilebilecek en popüler spotlar ise ;

Hauptmarkt

Nürnberg Gezilecek Yerler Blog
Hauptmarkt – kaynak ; flickr / damian_entwistle

Hauptmarkt ve Hauptmarkt’e giden sokaklar çok sayıda hediyelik eşya dükkanına ev sahipliği yapıyor. Daha çok Nürnberg anısına bir şey satın almayı planlıyorsanız, Hauptmarkt ve çevresindeki dükkanlara göz atabilirsiniz. Ama aynı zamanda, birçok butik mağaza, kuyumcular ve antika dükkanlarından oluşan çok sayıda küçük özel dükkanlar da var.

Breite Gasse / Karolinenstraße

Nürnberg Gezi Rehberi
Breite Gasse – kaynak ; flickr / michael_kesler

Breite Gasse ve Karolinenstraße, Nürnberg alışveriş bölgesinin kalbidir. Burada her türlü köklü ve büyük mağazalar bulacaksınız. H&M, Görtz, Mango gibi tanınmış zincirler daha çok genç kesime hitap ediyor olsa da, her yaştan turisti ve Almanı burada göreceksiniz.

Kaiserstraße

Kaiserstraße – foto kaynak ; Andreas Praefcke-wikimedia

Kaiserstraße, çok sayıda seçkin mağaza, butik ve kafeye ev sahipliği yapıyor. Daha çok lüks bir alışveriş deneyimi sunuyor olsa da yine de göz atmaya değer. Ayrıca bu cadde de, Nürnberg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çekim merkezlerinden olabilir.

Nürnberg Kaç Günde Gezilir ?

Nürnberg’de gezilecek noktalar için 2 günlük bir gezi planı yeterli oluyor. Ancak çok daha fazla zamanınız varsa şehirde yapılacak daha birçok turistik aktivite de bulabilirsiniz.

Nürnberg’e Ne Zaman Gidilir ?

Nürnberg Gezi Rehberi Blog

Nürnberg için en ideal zaman mayıs-haziran veya eylül-ekim ayları arasıdır. Temmuz ve ağustos ayları Nürnberg’in en kalabalık olduğu aylar. Bu yüzden otel fiyatları da ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Hava kavurucu bir sıcaklığa sahip olmasa da, şehri yürüyerek keşfetmeyi planlıyorsanız, bunaltıcı havalara denk gelebiliyorsunuz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!