Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiNezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi / Parkı Hakkında Bilgiler

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi / Parkı Hakkında Bilgiler

Anadolu Yakası'nda koca koca binaların arasında nefes alabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz veya çocuklarınızla keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bir yer mi arıyorsunuz ? o zaman Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi için bir plan yapın. 7'den 70'e herkesin sevebileceği bu bahçe, Ataşehir'de bir cennet bahçesi diyebiliriz...

-

Anadolu Yakası’nda otoyolların kavşağında adeta gizlenmiş olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Ataşehir’de çok katlı binaların arasında tertemiz havası, birbirinden güzel bitkileri, ağaçları, yapılacak aktiviteleri ve çok daha fazlasıyla İstanbul’un popüler gezi güzergahlarından.

Birçok botanik park gibi burası da, bitkilerin araştırılması, korunması ve tanıtılması amacıyla kurulmuş. Kurulduğu 2002 yılından günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olarak bilinen bu park, 50 bine yakın ağaç ve bitki türlerinin yanı sıra, kütüphane, adalar, herbaryum, eğitim merkezi, havuzlar, köprüler, piknik alanları ve çocuk alanlarıyla 7’den 70’e her ziyaretçiye hitap ediyor…

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, İstanbul’a %12’lik yeşil bir alan sağlamasıyla tanınır ve şehirdeki en büyük yeşil alana sahip olan park/bahçelerden biri olarak biliniyor. Tıpkı Avrupa Yakası’nda bulunan Bakırköy Botanik Parkı gibi burası da, daha çok ailelere hitap eden aktiviteleri ve imkanlarıyla seviliyor.

Baltalimanı Japon Bahçesi‘nde olduğu gibi bu bahçede de mart sonu nisan başı çok kısa bir süreliğine (yaklaşık 10 gün) çiçek açan Sakuraları görebiliyorsunuz. (Sakura, 200’den fazla çeşidi olan meyve vermeyen bir kiraz ağacı türü). Hayatın geçiciliğini ve kaçınılmaz ölümü simgeleyen sakuraları görmek istiyorsanız, nisanın ilk haftası bahçeyi ziyaret edebilirsiniz.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Hakkında Bilgi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Hakkında Bilgi
Foto Kaynak ; gulcintarcan.blogspot.com

Oldukça büyük bir alana yayılmış botanik bahçesinde, çok çeşitli ve rengarenk bitkiler, çiçekler, böcekler arasında bir o bitkiyi, bir şu bitkiyi keşfedeceğim derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.

Yeşilin onları yavaş yavaş terkettiğini farkeden insanlara yoğun şehir hayatının ortasında bir vahayı andıran bu botanik bahçe, yolların arasına sıkışmış olmasından dolayı 8 adaya ayrılıyor. Bu adalar da birbirlerine köprüler ve tüneller yardımıyla bağlanıyor.

Aslında bu bahçe ilk başta bir hatıra bahçesi olarak tasarlanmış, fakat günümüzde bitkiler ve ağaçlar hakkında her yaştan insanı bilgilendirmek için çalışmalar yapan ve çeşitli konularda eğitim veren bir merkeze dönüşmüş.

Foto Kaynak ; gulcintarcan.blogspot.com

1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturmak amacıyla kurulmuş. Fakat bir fikir değişikliğine gidilmiş, bu hatıra parkının bir botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanmış ve 2002 yılında da bir botanik parkı olarak kapılarını aralamış. 2003 yılında da parkın adı değiştirilerek Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olmuş.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde Neler Var ?

Foto Kaynak ; metebilge.blogspot.com

Parkın girişinde ilk olarak sizi Mesire Adası karşılıyor. Burası çardak ve korunaklı banklar içeren bir bölüm. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde kahvaltı veya piknik yapmak isteyenler için en ideal yerlerden biri burası. Ortasından geçen bir dere ve 2 havuz buraya farklı bir hava katıyor. Doğayla iç içe güzel bir hafta sonu kahvaltısı planı yapıyorsanız, bu dere kenarındaki yerlere göz atabilirsiniz.

Çardakların tam karşısında da çocuklara özel olarak hazırlanmış keşif alanı bulunuyor. Buradaki ”3-9 yaş arası çocuklar içindir” yazısına aldırmayın. Burası, çocuklarınızla birlikte sizin de güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Parkta en çok ilgiyi gören yerler adalar oluyor. 8 farklı adaya ev sahipliği yapan parkta özellikle çocukların ilgisini çeken ördekler etrafta kol geziyor. Adaların her biri görülmeye değer. Zaten çoğu adayı sırasıyla aynı güzergah üzerinden görebiliyorsunuz.

Foto Kaynak ; kognozi.blogspot.com

Bu botanik bahçesinde maalesef yiyecek ve içecek temin edebileceğiniz bir büfe veya cafe bulunmuyor. Bu yüzden mutlaka yanınıza yiyecek içecek bir şeyler almayı unutmayın. Parkın birçok noktasında çeşmeler bulunuyor. Buradan akan su da içilebiliyormuş.

Kitaplarla aranız iyiyse bahçede bir de oldukça geniş kitap koleksiyonuna sahip olan kütüphane bulunuyor. Kütüphanede 5 binden fazla kitap ve 160 süreli yayın varmış. Bir kulübeyi andıran, ahşaptan yapılmış olan kütüphanede, botanik alanında şehirdeki birçok kütüphanede bulamayacağınız kitaplar mevcut. Kütüphaneyi herkes ücretsiz olarak kullanabiliyor. Kitapların ödünç alınmasına izin verilmiyor, ancak oturup okuyabileceğiniz çok sayıda da yer var.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB) Adaları

Foto Kaynak ; kognozi.blogspot.com – Adaları bağlayan sergisi olan tünel

Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk köprülerinden gelen otoyollar ile Anadolu otoyolunun birleştiği kavşakta, yüksek binalar arasında yer alan bu botanik bahçe, kavşaktaki anayollarla bağlantı yolları arasındaki adalar üzerinde kurulmuş. Bu adalar, Merkez Adası, Mesire Adası, Ertuğrul Adası, Meşe Adası, Anadolu Adası, İstanbul Adası, Arboretum Adası ve Trakya Adası olmak üzere 8 tanedir.

  • Merkez Adası ; Nilüfer havuzları, soğanlı bitkiler koleksiyonu, kaya çatlağı bahçesi, kaya bahçesi, çitli bahçe, meyve-sebze bahçesi, kurak ve çorak bahçe, çok yıllık yastıklar, kaktüs ve etli bitkiler serası, saklı bahçe ve kameriye burada bulunuyor.
Foto Kaynak ;gezmeyegidiyoruz.blogspot.com
  • Mesire Adası ; Bahçenin en sevilen bölümlerinden biri. Girişte sizi karşılayan bu ada, birkaç kuralı olan bildiğiniz piknik alanı. Her yaştan ziyaretçiye göre bir şeylerin olduğu bu adada yapılacak en güzel şeylerden biri de, havuzdan ve dereden akan su eşliğinde, eşsiz bir hafta sonu kahvaltısıdır. Ördeklerin ve kazların bol olduğu bu ada, bahçe içerisinde doğayla baş başa olabileceğiniz en özel yerlerden. Keşif bahçesi ve Menfez galeriye ev sahipliği yapan Mesire adasına ulaşım da üst taraftaki otoparktan bağlanan köprüyle sağlanıyor. Rengarenk bir alana sahip, çocuk oyun alanlarıyla cıvıl cıvıl olan bu alanda çocukların oyunlarını oynarken bitkiler hakkında bilgilenmeleri amaçlanmış. 2009 yılında açılmış olan bu bölüm, bahçede en fazla zaman geçirebileceğiniz yer diyebiliriz.
Foto Kaynak ; gezmeyegidiyoruz.blogspot.com
  • Ertuğrul Adası ; İsmini Japonya açıklarında batan Ertuğrul fırkateyninden alan bu ada, çok sayıda sakura ağaçlarıyla dikkat çekiyor. Eğer bahçeyi mart sonu veya nisan başında ziyaret ediyorsanız, ilk olarak bu adaya göz atın deriz. Sakuraların dışında bu bölümde, Ertuğrul Anıtı, Anıt Zeytin Ağacı, Tıbbi ve Kokulu Bitkiler, Boya Bitkileri, Buğday ve Yakın Akrabaları, Karadeniz Bahçesi, Faydalı Bitkiler Bahçesi, Yenilenebilir Bitkiler Bahçesi ve Boya Bitkileri yer alıyor.
  • İstanbul Adası ; 450 kişilik bir Amfitiyatro, Kız Kulesi, Galata Kulesi ve köprülerle birlikte minyatür bir İstanbul Boğazı’nın yanı sıra, 18. yüzyıl İstanbul Konak Bahçesi, Mahalle çeşmesi ve İstanbul Bitkileri Koleksiyonu yer alıyor. Adaları bağlayan tünellerin birinde sergiler kısmı da var.
  • Arboretum Adası ; İstanbul Adası’nın hemen doğusunda yer alıyor. Bahçenin henüz gelişimine devam eden kısımlarından biri olan bu bölüm, Türkiye’nin doğal odunlu bitkilerinin yer alması için planlanmış. Türkiye’nin bitki coğrafyası ve sosyolojisine uygun olarak Avrupa-Sibirya, İran-Turan ve Akdeniz olarak 3 bölüme ayrılmış olan adada, kökeni belli ve doğru belgelenmiş doğal veya egzotik ağaç ve çalılar sergileniyor.
  • Anadolu Adası ; Bahçedeki en büyük ada. Adanın doğu bölümünün biraz daha yüksek olması nedeniyle Anadolu’nun coğrafi konumunu andırdığından bu ismi almış. Adanın kuzey kısmı dik yamaçlar ve sık ormanlarla kaplı. Güneye bakan kısım ise, seyrek ormanlara sahip ve orta kısım da açık ve geniş düzlükler halinde düzenlenmiş. 2015 yılında ziyarete açılmış olan bu adada, Akdeniz ve Karadeniz Bölümü, kaya bahçesi ve ardışık bitkilendirme alanı yer alıyor.
  • Meşe Adası ; 2014 yılında dünyanın en büyük meşe koleksiyonunu oluşturma amacıyla açılmış.
  • Trakya Adası ; Anadolu Adası’nın kuzeybatısında yer aldığı için bu ismi almış. Burada, Trakya’nın ünlü longoz ormanlarından esinlenilerek bir peyzaj düzenlenmesi yapılmış. İlk kademe İğneada longozu ve ikincisi ise sığla longozu olarak tasarlanmış. Kumul Habitatı Koruma Alanı da bu bölümde bulunur.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; gulcintarcan.blogspot.com

Anadolu Yakası’nda bulunan bahçeye ulaşım, İstanbul’un birçok noktasından kolaylıkla sağlanabiliyor.

8K, 10A, 13, 13AB, 14ŞB, 16M, 19E, 19M, 21B, 256 nolu otobüsler Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne giden otobüslerdir. Bahçeye en yakın olan otobüs durağı ise, Ataşehir Atatürk Mahallesi Durağı.

Bu durakta indikten sonra ilk kavşaktan sola, sonra ana yoldan sağa dönerek bahçenin girişine ulaşabilirsiniz. Bahçenin girişi ”Metropol İstanbul AVM”ye çok yakın.

Ayrıca Üsküdar’dan, Üsküdar-Ataşehir minibüsleriyle de bahçeye ulaşım mümkün.

Avrupa Yakası’ndan bahçeye ulaşım için, herhangi bir metrobüs durağından 34AS ile Uzunçayır’a gelin. Daha sonra Kartal yönünden çıkıp 19E nolu otobüse binerek bahçeye ulaşabilirsiniz.

Şahsi araçlarınızla bahçeye gitmeyi planlıyorsanız, Üsküdar girişinde otopark alanın olduğunu unutmayın.

Adres: Atatürk Mh. Fatih Sultan Mehmet Caddesi, İstanbul
Telefon ; +90 216 456 4437

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Giriş Ücreti
Foto Kaynak ; gezmeyegidiyoruz.blogspot.com

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne giriş ücretsiz. Girişte size broşür veriliyor ve dilerseniz bağış yapabileceğiniz hatırlatılıyor. Bağış yapmak veya yapmamak da size kalmış.

09:30-20:00 saatleri arasında bahçeyi ziyaret edebilirsiniz.

Bahçede kahvaltı yapabileceğiniz veya yemek yiyebileceğiniz bir yer bulunmuyor. Eğer kahvaltınızı bu botanik bahçesinde yapmayı planlıyorsanız, termos çayınızı alıp yol üzerindeki börekçilerden de sıcacık poaçalarınızı alarak, bahçenin ”Mesire Adası”nda kahvaltınızı yapabilirsiniz. Bunun dışında bahçede kahvaltı için bir yer bulunmuyor.

Foto Kaynak ; metebilge.blogspot.com

Son olarak bahçede uzun süre kalmayı planlıyorsanız, yanınızda bol bol su götürmeyi de unutmayın (Özellikle sıcak yaz aylarında bahçeyi ziyaret ediyorsanız). Bahçede su satın alabileceğiniz yer yok. Çeşme suyu içiliyor deniyor, ancak hafif bir koku olduğundan birkaç şişe su getirmekte yarar var.

İstanbul’daki yeni camilerimizden biri sayılan, Mimar Sinan Camii de Nebahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Dilerseniz bahçe ziyaretinden sonra, camiyi ziyaret edebilir veya caminin de içinde bulunduğu büyük parka çocuklarınız ile keyifli vakit geçirmek için gidebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!