Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Mihrimah Sultan Camii Hakkında Bilgiler (Ulaşım, Ziyaret)

Mihrimah Sultan Camii Hakkında Bilgiler (Ulaşım, Ziyaret)

-

Üsküdar’ın tam kalbinde, denize karşı güzel bir konumda bulunan Mihrimah Sultan Camii, tüm ihtişamıyla iskelenin hemen karşısında yükselen Anadolu Yakası’nın en çok ziyaret edilen camilerinden biridir. Üsküdar iskelesinin hemen yanındaki konumundan dolayı, halk arasında bazen ”İskele Camii’ olarak da anılıyor.

İstanbul‘daki tüm camilerinde zerafetini ve geometrik bilgisini ustalıkla göstermiş olan Mimar Sinan, Mihrimah Sultan Camii’ni yaparken de bu ustalığını çok iyi bir şekilde yansıtmış. Caminin ana kubbesi 4 ayaklara binmiş sivri kemerlere oturur. Son cemaat yerinin revakı 5 kubbeli olarak tasarlanmış. Tek şerefeli iki minaresi bulunan caminin son cemaat yerinin önünde som mermerden yapılmış bir şadırvan bulunuyor. Şadırvan üzerindeki zambak kabartmalar da, bu ustalığın ve zerafetin en güzel örneklerinden.

Mihrimah Sultan Camii Hakkında Bilgiler

Mihrimah Sultan Camii Hakkında Bilgiler
Mihrimah Sultan Camii

Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a olan aşkını bilmeyen pek yoktur. Bu camiinin de bu aşkın yansıması olduğu tarihçiler tarafından çoğu kez dile getirilmiştir. Bu aşk, aslında hep tek taraflı bir aşk olmuş ve büyük üstat bu aşkını dillendirememiş olsa da, aşkını eserlerine dökmekten çekinmemiş. Zira bu aşk, sonu olmayan bir aşktır. Mimar Sinan 50 yaşlarında ve evli bir adamdır, Mihrimah Sultan ise henüz 17’sindedir. Gerçi Mihrimah Sultan kendinden oldukça yaşlı Rüstem Paşa’ya eş olmuştur. Ancak bunda Hürrem Sultan’ın da etkisinin olduğu söylenmektedir.

Mihrimah Sultan Camii, Mimar Sinan’ın erken dönem eserlerinden biri. Günümüzde Külliye’nin yapısının biraz daha sade bir mimariye sahip olduğunu görebiliyorsunuz. Fakat caminin içi külliyeye nazaran biraz daha süslü ve görkemlidir.

Külliyenin Medresesi ; Caminin kuzey tarafında olan külliye, İskele meydanının kotunda iki metre yukarıda yer almaktadır. 16 oda ve dershaneden oluşan Medresenin 16 talebe hücresinin tam ortasında dikdörtgen şekilli bir avlu bulunuyor. Avlunun etrafında ise, sütunlarla çevrili revak bulunmaktadır. Bugün bir sağlık merkezi olarak kullanılmakta olan medresenin orta kısmı örtülüdür.

Mihrimah Sultan Camii

Külliyenin Mektebi ; Sıbyan mektebi külliye içerisinde günümüze kadar ulaşan eserlerden bir diğeridir. Caminin arkasında bulunan Sıbyan Mektebi iki katlı olarak tasarlanmış ve kubbeli bir sundurmadan müteşekkildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Yapılış Hikayesi

Mihrimah Sultan bir gün Mimar Sinan’ı huzuruna çağırır ve kendi adında İstanbul’da güzel bir külliye yapmasını ister. Mimar Sinan’ın nereye yapalım sorusuna ”Sen nereye istersen” cevabını alan büyük usta 1540 yılında Üsküdar’a külliyenin temelini atar. Külliyenin tamamlanması ise yaklaşık 8 yıl sürmüş ve 1548 yılında tamamlanmıştır. Bir benzerini de Edirnekapı’da (Aynı isimde) yapmıştır. Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii, etek giymiş bir hanım görünümünde olup İstanbul’un yedinci tepesinin en yüksek yerine yapılmıştır.

Mihrimah Sultan Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Mihrimah Sultan Camii
Mihrimah Sultan Camii

Camii, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda şehrin en güzel semtlerinden biri olan Üsküdar’da, Mimar Sinan Mahallesi’nde yer alıyor.

Anadolu Yakası’ndan camiye ulaşmak için Üsküdar sahiline giden otobüsleri kullanmanız gerekiyor. Avrupa Yakası’ndan camiye ulaşmak için de deniz otobüslerini kullanarak Üsküdar iskelesine ulaşabilir veya Marmarayı kullanarak Üsküdar durağında inebilirsiniz. Camii hem iskeleye hem de Marmaray istasyonuna sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Mihrimah Sultan Camii Çevresinde Görülecek Turistik Yerler

Şemsi Paşa Camii ; Mihrimah Sultan Camii’ne sadece 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu camii, İstanbul Boğazı’nın Marmara’ya açıldığı bir noktada bulunmaktadır. Yine Mimar Sinan’ın 1580 yılında yaptığı camilerden biri ve muhteşem deniz manzarasıyla görenleri büyülemektedir.

Yeni Valide Camii ; 1708-1710 yılları arasında inşa edilmiş olan bu camii, Mihrimah Sultan Camii’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Emetullah Gülnuş Valide Sultan adına, Sultan III. Ahmed tarafından Mimar Bekir’e yaptırılmış olan bu cami de, hazır Üsküdar’a kadar gelmişken göz atabileceğiniz turistik camilerimizden biridir.

III. Ahmet Çeşmesi ; Mihrimah Sultan Caminin hemen yanında bulunan bu çeşme, 1728 yılında boğazdan gelip geçen yolcuların ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla inşa edilmiş. Üsküdar Meydanı’nda iskelenin hemen karşısında bulunmaktadır.

Mihrimah Sultan Camii ziyaretinizden sonra, İstanbul gezi rehberi adlı sayfamıza göz atarak şehirdeki dillere destan tarihi ve turistik yapılar hakkında bilgileri de bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!