Manneken Pis Heykeli | Hakkında Bilgiler, Hikayesi ve Ulaşım

Birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzeler ve mimarisiyle göz kamaştıran tarihi binaların yanı sıra Brüksel’de ilgi çekici heykeller de turistlerin popüler çekim merkezlerinden. Birçok farklı hikayesi ile ilgi gören Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli), Brüksel’de görülmesi gereken en önemli simge yapılardan biri olarak biliniyor. 

Manneken Pis, tarihi 17. yüzyıla uzanan, 61cm uzunluğunda küçük bir bronz çeşme heykelidir. ‘Görkemli’ bir eser demek pek doğru olmasa da, Brüksel’de hemen herkes tarafından, en sert eleştirmenler tarafından bile az da olsa sevilen bu heykel Brüksel’in en önemli simge yapıları arasında geliyor.

Peki birçok büyük efsane sayesinde ziyaretçilerin ve Brüksel halkının sevgisini kazanan bu heykel neden yapıldı ? İşte tam bu noktada onlarca hikaye ve rivayet bulunuyor. Bir hikaye, oğlunu şehirde kaybeden ve köylülerden çocuğu bulması için yardım aldıktan sonra bu heykeli onlara hediye eden turist bir babayı anlatır.

Bir diğer hikaye, şehrin kuşatması sırasında çocuğun casus olduğudur. Tabii, Manneken Pis Hikayesi bununla sınırlı kalmıyor. Bu küçük heykel hakkında çok daha fazla hikaye de var.

Manneken Pis Hakkında Bilgiler

Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli)

Brüksel halkı bu küçük heykeli olduğu gibi turistlere göstermiyor. Onu süslüyor, kıyafetlerini giydiriyor ve o şekilde görücüye çıkarıyor. Manneken Pis, şehrin yıllık takviminde büyük bir rol oynar ve hatta her duruma uygun bir kıyafeti vardır. İşeyen çocuğun gardırobu, Noel Baba kostümlerinden dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden ulusal kostümlere kadar çeşitlilik gösterir.

Manneken Pis orijinal heykeli 1619-1620 yılında Jerôme Duquesnoy tarafından tasarlanmış. Başlangıçta Brüksel halkının sularını temin ettiği bu yer, zamanla kentin en önemli simge yapılarından biri haline gelmiş.

Heykel, şehrin eski kesiminde, Rue de L’Étuve ile rue Chene arasında, Grand Place adı verilen büyük meydanın yanında yer alıyor. Bugünkü yerine yerleştirildiği günden 1817 yılına kadar birçok silahlı kişiler tarafından çalınmaya çalışılmış olan heykel, sonunda 1817’de çalınmış. Heykel bulunduğunda ise 11 parçaya bölünmüştü. Bu yüzden, günümüzde heykelin tabanında hem yapıldığı tarih (1620), hem de yeniden birleştirilerek oluşturulduğu tarih (1817) yer alır.

Manneken Pis Hikayesi

Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli)

Kurulduğu günden günümüze hakkında birçok efsaneye sahip olmuş olan heykel, hikayesiyle de ilgi çekiyor. Bilinen en ünlü hikayeler ise ;

  • Küçük çocuk işeyerek şehirdeki yangını söndürdü. Böylece şehri yanmaktan kurtararak efsaneleşti.
  • Ransbeke’deki bir savaş sırasında, iki yaşındaki Lord’un (Leuven Dükü Godfrey III), düşmanlara karşı savaşırken birliklerine şans getirmesi için bir sepet içinde bir ağaca asıldığına ve oradan da işemeye başladığına inanılıyor.
  • Başka bir efsaneye göre, bir soylunun oğlu bir cadı evinin duvarına işemek için bir alayı terk etti. Buna çok öfkelenen cadı, onu bir heykele dönüştürdü.
  • Bir başka popüler hikaye, çocuğun Brüksel şehrini nasıl kurtardığını anlatıyor. Efsaneye göre Brüksel, geri çekiliyormuş gibi davranan ama gerçekte altında barut saklayan düşmanlar tarafından kuşatılmıştı. Julien adında küçük bir çocuk yanan fitili gördü ve hemen üzerine işedi. Böylelikle şehir, büyük bir felaketten kurtarılmıştı.

İşeyen Çocuk Heykeli’ne Neden Sürekli Elbise Giydiriliyor ?

Küçük bronz heykeli özel günlerde süslemek Brüksel’de bir gelenektir. Fransa’dan XV. Louis tarafından hediye edilen pahalı kıyafetler dahil 800’den fazla kostüm içeren gardırop, Maison du Roi‘de saklanıyor.

İlk Manneken Pis kıyafetleri, Avusturya Hollanda valisi olan Bavyera Seçmeni Maximilian II Emanuel tarafından hediye edilmiş. Gardıropta tarihi giysilerin yanı sıra Mickey Mouse ve Noel Baba kostümü gibi modern kostümler de bulunuyor.

Manneken Pis Kaç Defa Çalındı ? 

Manneken Pis – Kaynak ; flickr.com/filip-maljkovic

Manneken Pis, tarih boyunca birçok kez çalındı ve geri alındı. 1745’te İngiliz askerleri tarafından çalındı ve daha sonra Geraardsbergen şehrinde bulundu. Geraardsbergen’in yardımsever insanlarına teşekkür etmek için şehre bir kopya hediye edildi.

Fransa ordusunun XV. Louis’in bir parçası olarak Brüksel’de bulunan Fransız Askerler tarafından 1747’de tekrar çalındı ve neredeyse bir ayaklanmaya neden oldu. Louis XV, askerlerinin davranışlarını telafi etmek için Manneken Pis’e altın işlemeli brokar güzel giysiler vermiş.

Heykelin en son çalındığı zamanlardan biri ise 1963’te soğuk bir kış gecesiydi. 2 sene sonra 1965’te tekrardan çalınan heykelin, çalan kişi tarafından ayak bilekleri kırılmıştı. Yeniden yapılıp yerine yerleştirilen heykel o gün bugündür çalınmıyor. Günümüze kadar birçok kez çalınmaya çalışılmış olsa da, başarıya ulaşan henüz olmamış.

Kaynak ; Flickr.com/emerson-padro

Kısaca Manneken Pis Tarihi

Manneken Pis’in tarihi 17. yüzyıla uzanıyor. İlk kez 1619-1620 yılında Jerôme Duquesnoy tarafından tasarlanmış olan heykelin orijinal olmadığı ve orijinalinin çok daha eski bir dönemde yapılmış olabileceği tahmin ediliyor. 1817 yılında 11 parçaya bölünmüş olan heykel yeniden yapılmış. Günümüzdeki heykel ise, 1965’te yılında son çalınmadan sonra yapılan heykeldir. Yani tam olarak orijinal olduğu söylenemez.

Kaynak ; flickr.com/arild-finne-nybo

Manneken Pis Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Manneken Pis, Brüksel’in kalbinde, Rue de L’Étuve ile rue Chene arasında, Grand Place adı verilen büyük meydanın yanında yer alıyor.

Heykelin bulunduğu yere Brüksel’de gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünden yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca heykel, şehir merkezinden de kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Şehrin diğer bölgelerinden heykele ulaşım için, metro, tramvay veya otobüsleri kullanabilirsiniz. Metro ile Manneken Pis’e ulaşım için 1 ve 5 nolu metro hattını kullanmanız gerekiyor. İnmeniz gereken istasyon ise Borsa ve Merkez İstasyon (Bourse -Gare Centrale)

Heykele tramvaylar ile ulaşım için de 3, 4, 31, 32 veya 33 nolu tramvaylardan birini kullanabilirsiniz. İnmeniz gereken durak ise Anneessens.

Son olarak heykele 29, 34, 47, 48, 60, 63, 65, 66, 71, 95 ve 96 nolu otobüsleri kullanarak ulaşım da mümkün.

Manneken Pis Yakınlarındaki Oteller

Manneken Pis, konum olarak şehrin kalbinin attığı yer olan Grand Place adı verilen meydana 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani heykele yakın bir oteli veya diğer konaklama birimlerini tercih edecek olursanız, şehrin ya tam kalbinde olursunuz, yada kalbinin attığı yere yakın olursunuz. Buradan, Brüksel’deki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca gece hayatı için de en ideal yer bu heykel çevresindeki bölgedir.

Heykele 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan popüler otellerden bazıları ise ; 

Résidence Le Quinze Grand Place Brussels – 1 yıldız

Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli)
Résidence Le Quinze Grand Place Brussels

Grand Place Meydanı’nda eşsiz bir konuma sahip olan bu sade ve zarif otel, birçok müzeye ev sahipliği yapan Mont des Arts’a 5 ve İşeyen Çocuk Heykeli’ne ise 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki en merkezi konaklama birimlerinden biri olmasına rağmen, en ekonomik fiyatlı tesislerden.

Boutique Hotel Saint-Géry – 3 yıldız

Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli)
Boutique Hotel Saint-Géry

Grand Place Meydanı’na 350 metre mesafede, klasik bir konakta hizmet veren butik bir otel olan Saint-Gery, terası, barı ve aile odaları ile öne çıkıyor. Tesis Manneken Pis heykeline 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

The Dominican – 4 yıldız

The Dominican Hotel Brüksel
The Dominican

Biraz daha lüks bir konaklama sunan The Dominican adlı tesis, Manneken Pis’e 5 dakika yürüme mesafesinde. Hem merkezi konumu hem de şık ve modern odalarıyla hizmet veren otel, Brüksel’in en çok rezervasyon alan tesislerinden biri olarak biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!