Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiMaçka Demokrasi Parkı Hakkında Bilgiler Nerede, Nasıl Gidilir

Maçka Demokrasi Parkı Hakkında Bilgiler Nerede, Nasıl Gidilir

Maçka Demokrasi Parkı, şehrin içinde temiz hava alabileceğiniz, yürüyüş veya koşu yapabileceğiniz, huzur ve pozitif enerji dolu bir park. Şişli ilçesinin en popüler çekim merkezlerinden biri olan park, evcil hayvanlar sayesinde çok daha renkli oluyor. Her yaştan ziyaretçiye göre bir şeylerin olduğu park Beşiktaş'a yakın konumu sayesinde de ilgi görüyor...

-

İstanbul‘un en güzide parklarından biri olan Maçka Demokrasi Parkı, kedisini köpeğini alıp gelen İstanbullunun en çok zaman geçirdiği yerlerden. İnsandan çok birbirinden güzel köpeklerin olduğu bu park, her yaştan insanın buluşup eğlendiği, piknik yaptığı, güzel sohbetlerin edildiği bir park olarak Şişli‘nin en güzel yerinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Parkın giriş tarafı daha çok çocuklu ailelerin çimlerde oturup zaman geçirdiği yer iken, iç kısımlar daha çok gençler tarafından tercih ediliyor.

Ünlülerin de gezdiği bu parkta, hayranı olduğunuz bir sanatçıya denk gelme ihtimaliniz oldukça yüksek. Parkın orta kısmı küçük bir havuz ile süslenmiş. İç kısımlar daha çok ağaçlık alanlardan oluşuyor. Birçok çocuk alanına sahip olan parkta ayrıca bir şeyler içebileceğiniz hoş bir cafe de bulunuyor.

Sabah saatlerinde İstanbullunun yürüyüş için tercih ettiği bu park, öğle saatlerinde park çevresinde çalışanların akın ettiği yer olarak bilinir. ”Mesai Arası Cenneti” olarak da nam yapmış olan parkın çevresindeki çalışanlar öğle paydosunu bu parkta geçirmeyi tercih ediyor. Yemeğini alıp gelen çevre çalışanları, öğleden sonra çocuklarını parka getiren aileler, sevgilisiyle temiz hava almak isteyen gençler… Her tür insanı görebileceğiniz cıvıl cıvıl bir park.

Maçka Parkı ve Köpekler
Maçka Demokrasi Parkı’nda en çok görebileceğiniz şeyler..

Maçka Demokrasi Parkı Hakkında Bilgiler

Maçka Demokrasi Parkı Hakkında Her Şey
Parkın Meydanı

Şehir merkezinin gürültüsünden ve kargaşasından uzaklaşmak için kaçılan bu güzel parkta 3 aletli spor alanı, iki süs havuzu ve yürüyüş parkuru bulunuyor. Park İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne bağlı, Şişli sınırları içerisinde yer almasına rağmen, komşu Beşiktaş ile Beyoğlu semtlerinin eski şamatasının kalmadığını düşünen semt sakinleri tarafından da ziyaret ediliyor.

156 bin metrekarelik oldukça büyük bir alanı kaplayan parkın bulunduğu vadinin tarihi ise 19. yüzyıla kadar uzanıyor. 90’lı yılların başında sevgililerin buluşma noktası haline gelmiş olan Maçka Demokrasi Parkı’na halk, ”Aşk Parkı” dermiş. 1993’de ise tamamen yenilenmiş olan park ”Maçka Demokrasi Parkı” ismini almış ve o günden beri bu isimle anılıyor. Aynı yıl içerisinde park ile Beyoğlu arasında teleferik hattının hizmete sunulmasıyla birlikte parkın ziyaretçi sayısında da ciddi bir artış olmuş.

Parkın Kafesi
Parktaki Kafelerden biri

Maçka Demokrasi Parkı teleferiği ile İstanbul’un eşsiz manzarasını seyretmekte mümkün. Maçka ile Taşkışla arasında hizmet veren belediyeye ait olan bu teleferikler ile kısa bir süreliğine de olsa, Tarihi Yarımada Silüeti’ni, Kadıköy’ü, Kız Kulesi’ni ve Marmara Denizi’nin panoramik manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Not ; Maçka Parkı’na girişler ücretsiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

  • İstanbul gezilecek yerler ; Şehirdeki en önemli ve en popüler 99 yer ve bu yerlerin haritalı gezi rotasını bulabilirsiniz.
  • Beşiktaş gezilecek yerler ; Maçka Parkı’na yakın birbirinden güzel turistik ve tarihi yerler hakkında bilgileri ve gezi rotasını bulabilirsiniz.

Maçka Parkı Tarihi

Maçka Demokrasi Parkı Tarihi

Parkın bulunduğu vadinin tarihinin 19. yüzyıla kadar gittiği söyleniyor. Küçük kulübeler ile çevrilmiş, yanından derenin aktığı söylenen bu alanın eskiden at sürme ve piknik yapılabilecek bir mesire alanı olarak kullanılıyormuş. Aynı dönemde Maçka Parkı’nın hemen yanında akan nehirde, kayık gezilerinin düzenlendiği de biliniyor.

1970’li yıllara gelindiğinde bu parkın bulunduğu bölge, evsizler tarafından kalacak bir yer olarak kullanılmaya başlanmış. Bu nedenle park, semt sakinlerinin o dönemde korktuğu, yanından bile geçmek istemediği yerlerden biri haline gelmiş. Özellikle gecenin geç saatlerinde çevredeki insanları korkutmayı başaran çocukların efsanesi de dilden dile yayılmış. O dönemde semt sakinlerinin yoğun şikayetleri üzerine büyük bir ıslah çalışmasına gidilmiş ve burada bulunan kulübülerin hepsi yıkılarak park, evsizlerden arındırılmış.

Maçka Parkı Köpekleri

90’lı yılların başında en çok sevgililerin tercih ettiği bir yer haline gelmiş olan park, ”Aşk Parkı” veya ”Aşıklar Parkı” olarak da anılmış. 1993’de ise geniş çaplı bir restorasyondan geçen park, ”Maçka Demokrasi Parkı” ismini almış ve o günden beri bu isimle anılıyor. Daha çok teleferik hattının kurulmasıyla ünlü olmuş olan bu park, günümüzde İstanbul’un en sevilen parkları arasında yer alıyor.

Günümüzde Maçka-Taşkışla arasında hizmet veren teleferikler, özellikle şehri ziyaret eden turistler tarafından tercih ediliyor olsa da, bu teleferikler ile 3.5 dakika boyunca İstanbul silüetinin eşsiz manzarasını seyretmek, semt sakinlerinin de tercih ettiği aktiviteler arasında.

Maçka Demokrasi Parkı Nerede

Maçka Demokrasi Parkı

Maçka Demokrasi Parkı, Şişli’de,  Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasındaki geniş bir alanı kaplıyor. Kadırgalar Vadisi üzerinde kurulu olan park, Beşiktaş ve Şişli’nin hemen her yerinden çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Maçka Demokrasi Parkı’na Nasıl Gidilir ?

Maçka Parkı’na otobüs veya metrolar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eğer otobüsler ile parka ulaşmayı planlıyorsanız, 30A, 49T, 76D, 89T, DT2 nolu otobüsleri kullanmanız gerekiyor. Metro için ise M2 hattını kullanmanız gerekmektedir.

Parka en yakın otobüs durağı Vişnezade Otobüs Durağı’dır ve bu duraktan parkın girişine yürüyerek 2 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Bu otobüs durağından geçen otobüsler ise ;

  • 26 ; Dikilitaş – Eminönü – Yenikapı
  • 26A ; Fulya Mahallesi – Eminönü
  • 26B ; Gayrettepe – Eminönü
  • TB2 ; Beşiktaş – Mecidiyeköy

Parka en yakın ikinci otobüs durağı ise, ”İnönü stadı otobüs durağı”dır ve parkın girişine ortalama 3 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bu duraktan geçen İETT otobüsleri ise ;

  • 25T ; Sarıyer – Taksim
  • 37T ; Yıldıztabya – Taksim
  • 110 ; Kadıköy – Taksim
  • 40T ; İstinye Dereiçi – Taksim

Demokrasi Parkı Teleferik

Taksim’e giden otobüslerin büyük bir bölümü bu duraktan geçiyor. Son olarak D.Bahçe Gazhane Caddesi Otobüs Durağı da parka ulaşım için tercih edilebilecek İETT otobüs durakları arasında. Bu durak ise parkın girişine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Maçka Parkı Yakınlarında Görülecek Turistik Yerler

Parkın Girişi

Maçka Parkı gezinizden sonra hala zamanınız varsa çevredeki birbirinden güzel turistik ve tarihi yapılara da göz atmayı unutmayın. Aşağıdaki 7 yer, Beşiktaş sınırları içerisinde ve Maçka Demokrasi Parkı’na yürüme mesafesinde yer almaktadır.

1.Dolmabahçe Sarayı ; Maçka Demokrasi Parkı’ndan 15 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz bu saray, Beşiktaş’ın önde gelen yapıları arasında yer alıyor. Birbirinden güzel sanat eserlerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra eşsiz bir manzaraya sahip olan saray, park ziyaretinden sonra görülmeye değer yerler arasında.

2.Ihlamur Kasrı ; Maçka Parkı’ndan ortalama 20 dakikada yürüyerek ulaşabileceğiniz Ihlamur Kasrı, Beşiktaş ve Nişantaşı arasında vadide yer alıyor. Kasır, daha çok kahvaltısı ile ünlü olsa da içerdeki köşkü ziyaret edebilir veya kafesine göz atabilirsiniz.

3.Teşvikiye Camii ; III. Selim tarafından 1794 yılında yaptırılmış olan camii, Maçka Demokrasi Parkı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri olarak kabul edilen bu camii, çok turistik bir yer olmasa da, parka yakınlığından dolayı göz atılabilecek yerler arasında.

4.Dolmabahçe Camii ; Beşiktaş’ta sarayın hemen yanında bulunan camii, Bezmi Alem Valide Sultan Camii olarak da biliniyor ve Maçka Parkı’na sadece 20 dakika yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Hemen sarayın yanında güzel ve merkezi bir konumda olduğundan dolayı görülmeye değer yerler arasında.

Dolmabahçe Camii Mimari Özellikleri
Dolmabahçe Camii

5.Taksim Meydanı ; Maçka Demokrasi Parkı ile arasında 20 dakika yürüyüş mesafesi bulunan bu meydan da park ziyaretinden sonra görülebilir. Meydan daha çok kafeleri ve restoranlarıyla ile ünlü olsa da, görülmeye değer birkaç cazibe merkezi de burada bulunabilmektedir.

6.Akaretler Kahvaltıcılar Sokağı ; Demokrasi Parkı’na 25 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. İstanbul’un en ünlü kahvaltı mekanlarına ev sahipliği yapan bu bölgede mekan tavsiyesi olarak da Çakmak Kahvaltı Salonu düşünülebilir.

7.Deniz Müzesi ; Yarım saatten kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu müze de, Beşiktaş’ın en turistik yerleri arasında. Birbirinden değerli binlerce esere ev sahipliği yapan bu müze, Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesi olarak biliniyor.

Maçka Demokrasi Parkı Nerede

Not ; Maçka Demokrasi Parkı’na girişler ücretsiz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!