Ana SayfaUkraynaLviv Gezi RehberiLviv Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Lviv Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Lviv Havaalanı şehir merkezi ulaşım için birçok farklı bütçeye ve kişi sayısına göre araçlar bulmak mümkün. Mini otobüsler, troleybüs, ekspres araçlar, taksiler ve uber veya uklon ile merkeze çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

Türkiye’den hemen hemen her gün direkt uçak seferleriyle gidebileceğiniz Lviv, Ukrayna’nın en sevilen ve en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. En az Kiev kadar canlı ve dinamik bir şehir olan Lviv, Avrupa şehirlerine kıyasla çok daha uygun fiyatlı olduğundan bir hayli yoğun oluyor.

Lviv Havaalanı’nın resmi adı Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı olarak geçiyor ve yılda 1 milyondan fazla yolcuya hizmet veriyor. Şehir merkezine ortalama 6 km uzaklıkta olan havaalanından merkeze gitmek ise oldukça kolay.

Lviv Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Öncelikle Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek en ucuz araçların otobüsler olduğunu ve merkeze gitmek için metronun veya trenin olmadığını da unutmayın.

Eğer hızlı bir ulaşım aracı istiyorsanız ya taksiler veya uber / uklon ya da transfer hizmetlerini tercih etmeniz gerekiyor. Eğer en ucuz ulaşım yolunu arıyorsanız da, otobüsleri tercih etmeniz lazım.

→Minibus ; 48 nolu bu küçük otobüslerle Lviv merkezine gitmek 5 UAH (yaklaşık 0,20€). Bu otobüslerle şehir merkezindeki ‘Svobody Prospekt’e gidebiliyorsunuz. Merkeze yolculuk ise 20-25 dakika sürmektedir.

→Trolleybus (Troleybüs) ; Bu otobüslerle de merkeze 5 UAH ücrete gidebilirsiniz. Yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir.

→Ekspres otobüs ; Bu otobüsler Lviv Tren İstasyonu’na gidiyor. Tren istasyonundan şehir merkezindeki birçok otele de çok kolay ve kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu otobüsün bilet ücreti ise 20 UAH. Lviv merkeze yolculuk da yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

→Taksi ; En konforlu ulaşım aracıdır. Merkeze ulaşım 150 UAH tutuyor (yaklaşık 5€). Çok pahalı olmadığı için taksileri de ciddi anlamda düşünün derim, özellikle 3-4 kişi seyahat ediyorsanız.

→Uber / Uklon ; İkisi de taksi hizmeti, ancak uygulama üzerinden işlem yapmanız gerekiyor. Yani havaalanında internet bulabilirseniz, bu taksi uygulamasını da merkeze ulaşım için düşünebilirsiniz. Ücret ise 100-200 UAH arasında değişmektedir.

NOT ; Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için özel transfer hizmetlerini de düşünebilirsiniz. Şehirdeki çoğu otelin özel havaalanı transferi bulunuyor. Bu transfer genelde taksilerden biraz daha pahalı olsa da, kalabalık grup olarak Lviv’i ziyaret ediyorsanız, transfer konusunda otelinizle mutlaka iletişime geçin derim.

1.Minibus (Marshrutka)

48 numaralı minibüs Lviv Havaalanı’ndan merkeze gitmek için turistlerin en çok tercih ettiği araçlardan bir tanesi. Bu otobüsü A terminalinin hemen çıkışında bulabilirsiniz ve şehir merkezindeki Svobody Prospekt’e bu küçük minibüsler ile gidebilirsiniz.

06:00-21:25 saatleri arasında her 15-20 dakikada bir hareket eden bu otobüsler, çok konforlu olmasa da merkeze ulaşım için en ucuz seçeneklerden. 5 UAH, yani yaklaşık 0,20€’ya bu minibüslerle Lviv’in kalbine gidebilirsiniz.

Bu minibüs toplamda 21 durakta duruyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 20-25 dakikadır. Gideceğiniz yere göre yolculuk süresinin 5-10 dakika değişebileceğini de unutmayın.

2.Trolleybus (Troleybüs)

Troleybüs – kaynak ; flickr / Kevin BIETRY-

Lviv havalimanından şehir merkezine giden 29 nolu bu otobüs, 48 nolu minibüse alternatif olarak tercih edebileceğiniz ulaşım araçlarından biridir.

Tıpkı minibüste olduğu gibi Troleybüs’ün bilet ücreti de 5 UAH. Bu otobüs ise, 06:10-22:15 saatleri arasında her 10-15 dakikada bir havaalanından hareket etmektedir.

Bu otobüslerle merkeze ulaşım ise yaklaşık olarak 15-20 dakika sürüyor ve minibüse nazaran biraz daha fazla yolcu taşıyabileceğinden dolayı, yer bulamama ihtimali oldukça düşüktür.

Bu otobüsün en güzel yanı ise, sizi doğrudan şehir merkezine götürüyor olması. Yani minibüse nazaran merkeze ulaşım biraz daha kısa sürmektedir.

NOT ; Eğer Lviv Havaalanı’na geceleyin inecekseniz, gece otobüsünün olduğunu da unutmayın. 2H nolu bu gece otobüsü 23:40-05:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu otobüs, havaalanından Lviv Tren İstasyonu, Lviv Otogarı ve Lviv şehir merkezine gitmektedir. Yolculuk süresi ise yaklaşık 15-20 dakikadır.

3.Ekspres Otobüs

Açıkçası Ekspres otobüs için fazladan ücret ödemenizi pek tavsiye etmem. Zaten Troleybüs ile merkeze 15-20 dakikada gidebiliyorsunuz. Ekspres otobüslerle hemen hemen aynı sürede şehir merkezine giden Eskpres Otobüs’e ihtiyacınız olup olmadığına siz karar verebilirsiniz.

Ancak ekspres otobüslerin bilet ücreti 20 UAH. Bu yüzden çok mecbur kalmadığınız sürece ekspres otobüslerini tercih etmeyin derim.

Ekspres otobüsler Lviv Havaalanı’ndan Lviv Tren İstasyonu’na gidiyor. Eğer konaklayacağınız yer istasyon yakınlarındaysa bu ulaşım aracını tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

A terminalinden hareket eden bu otobüsler 10:30-22:30 saatleri arasında hizmet veriyor.

4.Taksi

Hem havaalanının merkeze çok uzak olmaması hem de taksilerin Lviv’de gayet uygun fiyatlı olması, havaalanından merkeze gitmek için taksileri çok daha çekici hale getiriyor.

Şehir merkezine taksi ücreti yaklaşık 150 UAH tutuyor. Eğer 3-4 kişi Lviv’i ziyaret ediyorsanız bu ücret çok da bütçenizi zorlamayacaktır. Ayrıca taksilerle otelinizin veya kalacağınız konaklama biriminin kapısına kadar gidebileceğinizden dolayı, bu ulaşım aracını da ciddi anlamda düşünün derim.

Taksileri havaalanının hemen dışında 7/24 bulabilirsiniz. Taksi ücretlerinin gece tarifesi olduğunu da unutmayın.

Taksilerle merkeze gitmek istiyorsanız, taksiyi kontuardan çağırdığınızdan emin olun. Yani size gelip farklı fiyatlarda taksi teklifi yapanlardan mümkün olduğunca uzak durun derim.

Taksicilerle fiyat pazarlığı yapmak istemiyorsanız Uber veya Uklon adı verilen taksi uygulamalarıyla da şehir merkezine gidebilirsiniz. Uber taksilere nazaran bazen daha ucuz bazen daha pahalı olabiliyor (trafiğe ve yoğunluğa göre fiyat değişir). Ayrıca uber çağırmak için internete ihtiyacınız olacağını da unutmayın.

5.Özel Transfer Hizmeti

Birçok havaalanında olduğu gibi Lviv Havaalanı’nda da özel transfer hizmetleri bulunabiliyor. Bunlara otel transferleri de dahil.

Lviv’deki konaklama birimlerinin çoğunda havaalanı servisi bulunuyor. Bu servisten yararlanmak istiyorsanız konaklayacağınız yerle önceden iletişime geçmeniz gerekiyor. Fiyatlar taksilerden biraz daha pahalı olsa da, biraz daha rahat ve konforlu bir ulaşım aracı olduğu için tercih edilebilir.

Tabii konaklayacağınız tesisin dışında Lviv Havaalanı’ndan özel transfer hizmetlerini de bulabilirsiniz. Bu transfer hizmetlerini ayrıca online olarak rezerve edebiliyorsunuz. Özel transferin en güzel yanı, siz havaalanına geldiğinizde, şoförünüzün sizi bekliyor olması. Yani uçağınız rötar yapsa bile özel transfer hizmeti sizin için bekliyor olacak.

6.Araç Kiralama

Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım bir diğer seçenek de araç kiralamadır. Tabii 1-2 günlük bir Lviv gezisi planlıyorsanız, çok daha pahalı ve zor olabilir. Ancak 3-4 gün gibi uzun bir süre Lviv’de kalmayı planlıyor ve Ukrayna’nın diğer şehirlerine de gitmek istiyorsanız havaalanından araç kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Lviv havalimanında araç kiralamak için birçok seçenek bulunuyor. Lviv’de arabanızı park edecek bir yeriniz varsa en uygun seçenek. Havalimanından özel araç ile Lviv şehir merkezine gitmeniz 15 dakikanızı alacaktır. Havalimanında Hertz, Avis, Europcar gibi birkaç acente bulunuyor. Fiyatlar günlük 20-30 € civarında olabilir.

Birkaç kişiyle veya çok fazla bagajla seyahat ediyorsanız ve Lviv ve kırsal bölgeleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, araç kiralama seçeneği harika olabilir.

LVİV’DE KONAKLAMA

Lviv’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Plosha Rynok veya Prospekt Svobody bölgelerinde konaklamayı düşünün derim. Bu bölgelerdeki konaklama birimlerinin büyük bir bölümü Lviv’de gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor. Bunun yanında Lviv Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ideal ve en ucuz olan otobüsleri tercih edecek olursanız bu bölgelere de çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Lviv’deki en popüler ve en iyi konumlu otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

BENZER YAZILARBooking.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!