Louvre Müzesi Hakkında Bilgiler, (Paris) | Eserleri ve Tarihi

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Louvre Müzesi, Paris'in en önemli ve en kalabalık turistik cazibe merkezlerinden. Dünyaca ünlü tabloları, heykelleri ve diğer sanat eserleriyle öne çıkan bu müze için en azından 2 saatinizi ayırmanızda yarar var. Müzeye turlarla ziyaret edebileceğiniz gibi, bireysel olarak da ziyaret edebilirsiniz.

Dünyanın en hayranlık uyandıran müzelerinden biri olan Louvre, MÖ 7. yüzyıldan 19. yüzyılın ortalarına kadar bir tarih hazinesine sahip. Leonardo ve Vermeer’in başyapıtlarıyla dikkat çeken Louvre Müzesi, dünyanın en büyük müzesi olmasının yanı sıra, birçok kez dünyanın en çok kez ziyaret edilen müzesi ünvanına sahip oldu. Bu özelliğiyle dünyaca tanınan müze, Paris‘in en önemli çekim merkezlerinden biri olarak bilinir.

Birçok rehbere göre, müzedeki odaların hepsini ziyaret etmek tam olarak 3 gün sürüyor. Bu yüzden Louvre, tek bir solukta gezilebilecek müzelerden değil. Fakat müzenin öne çıkan eserlerini görerek de, güzel bir müze gezisi yapabilirsiniz.

18. yüzyılın sonunda ziyarete açılan müze, dünyanın dört bir yanından her yıl 10 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor. Mona Lisa, Venus de Milo, Semadirek’in Kanatlı Zaferi veya Halkın Önündeki Özgürlük adlı eserler, müzede en fazla ilgi gören eserler olarak biliniyor.

Louvre Müzesi Hakkında Bilgi

Louvre Müzesi içi – Kaynak ; flickr.com/ninara

18. yüzyılın sonuna kadar bir Orta Çağ kalesi olarak kullanılmış olan Louvre, 1793 yılında bir müzeye dönüştürülmüş ve kurulduğu günden günümüze Fransa‘nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Özellikle yüksek sezonda aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olan Louvre müzesini ziyaret etmek için iyi bir gezi planı yapmanızda yarar var. Online bilet satın almadan müzeyi ziyaret edecek olursanız, 1 saatten uzun sürebilen bilet kuyruklarına girmeniz gerekebiliyor. Müze ziyareti için genelde sabahın erken saatleri daha sakin olduğu söylenir. Fakat akşama doğru, müzenin kapanmasına 1-2 saat kala, sabah saatlerine göre biraz daha sakin bir müze gezisi yapabiliyorsunuz.

Dünyanın en büyük müzesi olan Louvre, 35.000’den fazla eseri 73.000 metrekarelik bir sergi alanında, 3 bölümde topluyor (Denon, Richelieu ve Sully kanatları). Her kanatta, resim ve sanat eserlerinin sergilendiği 70’den fazla oda ve heykellerle dolu salonlar bulunuyor. Bu yüzden de Louvre’yi ziyaret etmeden önce, özellikle hangi eserleri görmek istediğinize, bu eserlerin hangi bölümlerde/odalarda sergilendiklerini de bilmenizde yarar var.

Kaynak ; flickr.com/shadowgate

Louvre Müzesi hangi amaçla inşa edildi ?

Fransız Devrimi sırasında Ulusal Meclis, Louvre’nin ulusun başyapıtlarını sergilemek için bir müze olarak kullanılması gerektiğine karar vermiş. Bu amaçla bir kraliyet sarayından müzeye dönüştürülmüş.

Louvre Müzesi kaç yılında kuruldu ?

Müze, 10 Ağustos 1793’te 537 resim sergisiyle kuruldu, eserlerin çoğu kraliyet ve el konulan kilise mülkünden oluşuyordu.

Louvre Müzesi Mimarı

Pierre Lescot (I. Francis Dönemi), Claude Perrault ve Louis Le Vau günümüze gelen müze binasının mimarlarıdır.

1983 yılında inşa edilen Piramidin mimarı ise Mimar I.M. Pei‘dir.

Kaynak ; flickr.com/breckles

Louvre Müzesi Eserleri

Müze içerisinde görülmeye değer binlerce eser bulunuyor. Fakat bu eserleri 1 günde görmeniz mümkün olmadığından, müzenin öne çıkan popüler eserlerini görerek de anlamlı bir müze gezisi yapabilirsiniz.

Louvre Müzesi’nin en iyi bilinen eserleri ise ;

1. Louvre Müzesi Mona Lisa

Mona Lisa – Kaynak ; flickr.com/mckrista1976

Şüphesiz dünyanın en ünlü resimlerinden biri olan ”Mona Lisa” bugün bile, neden ünlü olduğu konusunda birçok tartışmaya konu oluyor. Resmin vermiş olduğu gizem duygusundan dolayı bu denli önemli bir eser olabileceği söyleniyor olsa da, bu konuda çok farklı görüşler de var.

Resimde tasvir edilen kadının Francesco del Giocondo adlı Floransalı bir tüccarın karısı Lisa Gherardini olduğu tahmin ediliyor. Bu resmin en dikkat çeken özelliği ise, resme odanın neresinden bakarsanız bakın, sanki Mona Lisa’nın sizi izlediğini görebiliyorsunuz.

Leonardo da Vinci tarafından 1503 tarihinde yapılmış olan sırf bu küçük resim için müzeyi ziyaret eden binlerce turist var. Bu yüzden resmin bulunduğu odanın aşırı yoğun olabileceğini ve yakından görebilmek için uzun bir süre bekleyebileceğinizi unutmayın.

 • Mona Lisa, Denong Kanadı’nda 711 nolu odada bulunuyor.

2.Vénus de Milo

Vénus de Milo – kaynak ; flickr.com/shadowgate

Louvre Müzesi’nin en önemli eserlerinden bir diğeri de, antika bölümünde yer alan Vénus de Milo adı verilen heykeldir. Afrodit olarak bilinen bu güzel heykel, Yunan güzellik idealini temsil ediyor.

Geç Helenistik Dönem’in stilizasyonunu yansıtan bu tanrıça heykel MÖ 100. yüzyıldan kalma bir eser olduğu biliniyor. Yunanistan’ın Milos adasında 1820 yılında bulunmuş olan heykel, eksik mermer parçaları nedeniyle tam olarak tanınması ve anlaşılması zor bir eser olarak kabul ediliyor.

 • Vénus de Milo, Sully Kanadı’nda 346 nolu odada sergileniyor.

3.Semadirek Kanatlı Zaferi (Victoire de Samothrace)

Semadirek Kanatlı Zaferi – kaynak ; flickr.com/carole-raddotto

Helenistik sanatın bir başyapıtı olan bu anıtsal klasik heykel, muhteşem görünümüyle Louvre’nin en beğenilen eserlerinden biri olmaya devam ediyor. Tıpkı Mona Lisa gibi Semadirek Kanatlı Zaferi‘ni yakından görmek için de uzun kuyruklara girmeniz gerekebiliyor.

M.Ö. 190 civarında yapıldığı tahmin edilen kanatlı Zafer Tanrıçası, Samothrace adasında bulunmuş ve Rodos halkının deniz zaferinin anısına dini bir adak olduğu düşünülüyor.

Spiral kompozisyon, kanatlar geride ve sağ bacak solun önüne yerleştirilerek güçlü bir hareket etkisi yaratır. Tanrıça, şeffaf giysisi vücuduna yapışarak çıplak kadın vücudunun şeklini ortaya çıkarırken suda sırılsıklam görünüyor.

 • Semadirek Kanatlı Zaferi, Denon Kanadı’nda 703 nolu odada sergileniyor.

4.Psyche Revived by the Kiss of Love

Antonio Canova tarafından yapılan Psyche Revived by the Kiss of Love (Aşk Öpücüğü Tarafından Canlandırılan Ruh), müzedeki en önemli heykellerden biri.

Ovid Metamorphoses’dan Cupid ve Psyche’in mitolojik hikayesinden esinlenmiş olan bu heykel, romantik neoklasik bir tarzda tasarlanmış.

Aynı zamanda heykel o kadar kusursuz ki figürler gerçeğe oldukça yakın görünüyor. Aşk Tanrısının kanatlarının ince yontulmasına, oklarla dolu sadağa ve amforadaki süslemelere dikkat edin. Aşk Tanrısının Psyche’nin boynunu tutuş şekline ve onu kucaklamak için dönerken oluşturduğu kıvrıma detaylıca bakın, hepsi mükemmel bir oran ve hareket duygusuyla gösterilmiş.

 • Psyche Revived by the Kiss of Love, Richelieu Kanadı’nda  Pavillon de Flore’de (Flore Köşkünde) sergileniyor.

5.La Liberté Guidant le Peuple (Halka Yol Gösteren Özgürlük)

La Liberté Guidant le Peuple (Halka Yol Gösteren Özgürlük) – kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

Louvre Müzesi’nde görülmesi gereken eserlerden biri olan ‘La Liberte Guidant le Peuple’, Fransız tarihinin en önemli olaylarından birini, Fransa Cumhuriyetçilerinin İkinci Anayasa hükümetine karşı bir isyan başlattığı 1830 Temmuzundaki Paris ayaklanmasını tasvir ediyor.

Eugène Delacroix tarafından 1789 Devrimi’nin değerlerini ve halk egemenliği idealini vurgulamak için tasarlanmış olan tablo, yapıldığı dönemin en ses getiren resimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

 • La Liberte Guidant le Peuple, Denon Kanadı’nda 700 nolu odada sergileniyor.

6.Louis XIV Portresi

Louvre Müzesi Eserleri

“Güneş Kralı”nın bu sembolik tablosu 1701 yılında Fransız kraliyet portre sanatçısı Hyacinthe Rigaud tarafından yapılmış. Louvre’de kalan bu resim, aslen İspanya Kralı V.Philip için bir hediye olarak tasarlanmış. Ancak Fransızlar tarafından çok sevildiğinden dolayı, hiçbir zaman İspanya Kralına gönderilmemiş.

Enfes ayrıntılarla işlenmiş portre, mutlak gücün nihai görüntüsü olarak Louis XIV’i ​​temsil ediyor. Zengin arka plan ve Kral’ın etkileyici taç giyme töreni cüppesi onun büyüklüğünü simgeliyor.

 • Louis XIV Portresi, Sully Kanadı’nda 916 nolu odada yer alıyor.

7.The Cheat with the Ace of Diamonds

Louvre Müzesi Hakkında Bilgiler

Georges de La Tour tarafından 1636-1638 yılları arasında yapılmış olan tablo, kağıt oynarken bir masa etrafında toplanan dört kişinin sahnesini canlandırıyor. Bundan sonra ne olacağına dair bir beklentiyle, an, zamanda donmuş gibi görünür ve bir gizem havasına sahiptir.

Sahne, günah olarak kabul edilen üç cazibeyle ilgili ahlaki bir dramayı canlandırıyor: şehvet, likör ve kumar. Şaşırtıcı detaylar ve gizli duygularla dolu bu tablo, müzedeki görülmesi gereken en önemli tablolardan.

 • The Cheat with the Ace of Diamonds, Sully Kanadı’nda 912 nolu odada yer alıyor.

8.Captif Sculptures (İsyancı Köle)

Captif Sculptures (İsyancı Köle) – kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

Michelangelo’nun en önemli heykellerinden biri olan ‘İsyancı Köle’ müzedeki en dikkat çeken eserlerden. 1513 yılında yapılmış olan bu eser, 215cm uzunluğunda ve savunmasızlıklarını vurgulamak için çıplak olarak gösteriliyor.

 • İsyancı Köle, Denon Kanadı’nda 403 nolu odada sergileniyor.

9.Les Noces de Cana (Kana’da Düğün Ziyafeti)

Les Noces de Cana (Kana’da Düğün Ziyafeti) – kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

Paolo Veronese‘nin 1563 yılında yapmış olduğu bu muhteşem resim, 70 metrekarelik devasa boyutuyla Louvre galerisinin tüm duvarını tabandan tavana kaplıyor.

100’den fazla figürün dikkat çekici kompozisyonu, bir şekilde kalabalıktan çok uyumlu görünmeyi başarıyor. Gelin ve damat sol taraftaki ziyafet masasının sonunda oturmaktadır. Mesih, müritleriyle çevrili merkezdedir. Çağdaş Venedikliler, Doğu türbanlarındaki İncil şahsiyetleriyle kaynaşıyor.

Sanatçının detaylara verdiği şaşkınlık, muhteşem Venedik kostümlerinin örtülmesi gibi gerçekçi ayrıntılarda görülüyor.

 • Les Noces de Cana, Denon Kanadı’nda 711 nolu odada yer alıyor.

10.Le Sacre de l’Empereur Napoléon

Le Sacre de l’Empereur Napoléon – kaynak ; flickr.com/spirosk

Napolyon’un resmî ressamı olan Fransız ressam Jacques-Louis David‘in 1805-1807 yılları arasında tamamladığı ve 1808’de ilk defa sergilenen tablodur.

Bu eser, İmparator Napolyon’un taç giyme törenini tasvir ediyor. Neoklasisizm akımının bir örneği olan resim, altı metreye 10 metre büyüklüğünde bir tuvali kapsıyor.

Aynı odada David’in bir başka şaheseri de klasik antik çağın bir düello sahnesi olan Le Serment des Horaces (Horatii’nin Yemini) adlı eseri de görebilirsiniz.

 • Le Sacre de l’Empereur Napoléon, Denon Kanadı’nda 702 nolu odada sergileniyor.

Louvre Müzesi Bölümleri

Denon, Richelieu ve Sully kanatları olmak üzere 3 bölüme ayrılan sergi alanlarının dışında, müzenin bahçesi ve piramit de özellikle görülmesi gereken yerlerden.

Louvre Piramidi

Louvre Piramidi – Kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

Merkezi avluda yer alan Louvre Piramidi, müzenin ana girişi. Mimar Ieoh Ming Pei tarafından tasarlanan ve 1989’da açılan bu ikonik 22 metre yüksekliğindeki piramit, iç mekanı doğal ışıkla aydınlatan 675 camdan inşa edilmiş.

Bilet gişesine ve danışmanın bulunduğu yere erişim sağlayan Louvre Piramidi, müzenin en kalabalık girişi olarak da bilinir (Bu giriş aşırı kalabalık olursa, Carrousel du Louvre veya Rue de Rivoli girişinden müzeye çok daha hızlı ve kolay girebilirsiniz).

Ayrıca 1993 yılında lobiye açılan ters piramit de, en az dışarıdan görülen yüksek piramit kadar ilgi görüyor.

Louvre Piramidi – Kaynak ; flickr.com/brando

Orta Çağ Louvre – Sarayın Temelleri

Louvre’un orijinal temelleri, Piramit ve yürüyen merdivenden Sully kanadına girilen Orta Çağ Louvre bölümünde bulunur. Bu yeraltı bölgesi, 1190’da Kral Philippe Auguste için yaratılan Orta Çağ kalesini ortaya çıkarıyor. Burada, Orta Çağ kalesinin ana binasının kalan tek kalıntısı olan Salle Saint-Louis’in (1230 ile 1240 arasında inşa edilmiş) yanı sıra eski temelleri, Orta Çağ hendek kalıntılarını ve zindanları görebiliyorsunuz.

Ayrıca bu bölümde yer alan birkaç oda içerisinde Louvre’nin tarihi ile ilgili belgeler, modeller ve resimler de sergileniyor.

Louvre Müzesi Giriş Ücreti

Louvre Müzesi giriş ücreti 2021 ; Bileti online olarak alacak olursanız 17€, gişelerden alacak olursanız da 15€’dur. 18 yaşın altındaki çocuklar müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

Louvre Müzesi’ne ücretsiz giriş ; 18 yaşın altındaki çocukların dışında müzeyi, Ekim-Mart ayları arasında, her ayın ilk pazar günü ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. 

-18-25 yaş arası AB ülkesi vatandaşı olan ziyaretçiler,

-Engelli ziyaretçiler ve onlara eşlik eden kişi,

-Sanat, sanat tarihi ve uygulamalı sanat öğretmenleri (Tüm ülke vatandaşları) ücretsiz olarak Louvre’yi ziyaret edebiliyor.

 • Paris Pass ve Paris Pass Museum card ile bu müzeyi de ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Louvre Müzesi
Louvre Müzesi İçi ve Eserleri

Louvre Müzesi Ziyaret Saatleri

Salı günleri kapalı olan Louvre Müzesi’ni haftanın diğer günleri 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Müzeye son giriş 17:00’dır. Ayrıca müze içerisindeki odalar 17:30’da kapanmaktadır. Müze, yılbaşı, 1 mayıs, 14 temmuz ve 25 aralıkta ziyarete kapalıdır.

NOT : Çarşamba ve cuma günleri Louvre müzesi 21:45’e kadar açık. Yani akşam saatlerinde müzeyi daha sakin bir şekilde ziyaret edebiliyorsunuz.

Kaynak ; flickr.com/spirosk

Louvre Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Fransa’nın başkenti Paris’te, şehir merkezinde 01 Louvre bölgesinde bulunan müzeye şehrin hemen her yerinden yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Müzeye 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81 ve 95 numaralı otobüsleri kullanarak kolaylıkla gidebilirsiniz. Bu otobüsler Piramitin tam karşısındaki duraktan geçmektedir. Ayrıca müzeye Palais-Royal-Musée du Louvre istasyonundan geçen 1 ve 7 nolu metro hattı ile gitmek de mümkün. 

Louvre Müzesi Tarihi

Louvre içi ters piramit – kaynak ; flickr.com/zoetnet

Louvre, aslen 1190 yılında bir kale olarak inşa edilmiş. Ancak 16. yüzyılda bir kraliyet sarayı olarak hizmet vermek amacıyla yeniden inşa edilmiş. Kraliyet ikametgahı olduğu süre boyunca Louvre, ciddi anlamda büyüdü. Neredeyse başa geçen her hükümdar Louvre’yi genişletmiş. Günümüzde ise müze 73.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

1682 yılında Louis XIV, kraliyet konutunu Versay’a taşıdı ve böylelikle Louvre, çeşitli sanat akademilerine ve geçici sergilere ev sahipliği yapmaya başlamış.

Ulusal Meclis Louvre’yi 1793 yılında 537 resimden oluşan bir koleksiyonla müze olarak açtı. Ancak yapıyla ilgili sorunlar nedeniyle müze 1796 yılında kapatıldı. Napolyon müzeyi yeniden açtı ve 1801 yılında da koleksiyonu genişletti. Bununla beraber müzenin adı ‘Musée Napoléon’ (Napolyon Müzesi) olarak değiştirildi.

Napolyon’un katkıları Belçika, İtalya, Prusya ve Avusturya’dan gelen ganimetleri içeriyordu. 1815’te Napolyon, Fontainebleau Antlaşması’ndan vazgeçtiğinde, yaklaşık 5.000 sanat eseri menşe ülkelerine iade edildi. Fransa’nın yalnızca birkaç yüz eseri tutmasına izin verildi ve Louvre orijinal adını yeniden aldı. Napolyon’dan sonra Louvre genişlemeye devam etti. Çok binalı Louvre Kompleksi, 19. yüzyılın ortalarında III. Napolyon döneminde tamamlanarak günümüzdeki son halini aldı.

1983 yılında ise müzenin ana girişi olan Piramit inşa edildi. İnşa edildiği tarihten günümüze restore edilmemiş olan piramit, Louvre Müzesi’nin en dikkat çeken mimari yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Louvre Müzesi’ne Yakın Otel Tavsiyeleri

Müzenin bulunduğu bölge 01 Louvre bölgesi olarak biliniyor ve Paris’in kalbinin attığı yer burasıdır. Burada konaklayacak olursanız, Louvre’nin dışında Paris’te gezip görülecek tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şehirdeki en pahalı konaklama bölgelerinden biri olsa da, en merkezi ve en popüler bölge olarak bilinir.

Müzeye 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan popüler oteller ise ;

Hotel de L’Universite – 3 yıldız

Hotel de L’Universite

Paris’in en şık ve en modern otellerinden biri olan Hotel de L’Universite, Louvre’ye 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve uygun fiyatlı odalarıyla ilgi gören bu tesis, müzeye yakın merkezi bir yerde konaklamak isteyenlerin göz atabileceği bir otel.

Drawing Hotel – 4 yıldız

Drawing Hotel

Biraz daha lüks bir konaklama deneyimi sunan Drawing Hotel, Louvre Müzesi’ne 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Paris’teki diğer turistik cazibe merkezlerinden Zafer Takı ve Eyfel Kulesi gibi cazibe merkezlerine de kolay bir ulaşım ağı sunan bu lüks otel de, ekonomik fiyatlı standart odalarıyla ilgi görüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!