Ana Sayfa Avrupa İngiltere Londra'da Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Londra’da Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

İngiltere’nin en güzel ve en akıcı aksanına sahip, başkent Londra, birbirinden güzel tarihi yerleri, sarayları, meydanları ve müzeleri ile eşsiz bir deneyim sunuyor. Canlı bir sanat ve eğlence merkezi olan Londra’da gezip görülecek yerlerden, şehirde yapılacak aktivitelere kadar eşsiz bir Londra gezisi için aradığınız listeyi bu yazı da bulabilirsiniz.

Her yıl 20 milyona yakın turistin ziyaret ettiği bu şehir, Kraliyet saraylarından halk parlamentosuna, müzelerden ve kiliselerden nefes kesici manzaralar için dev bir dönme dolaba kadar turistlerin için her türlü eğlenceyi ve kültürü sunmaktadır. Sıkılmadan 3 gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz başlıcak gezilecek yerlerden en turistik olanları ise şöyle ;

Londra Gezilecek Yerler Listesi

Bu şehirde gezip görülecek yerlerin fazlalığı kadar, yapılacak aktiviteler de oldukça fazladır. Zamanınıza ve zevkinize göre aşağıdaki 21 turistik yer ve yapılacak şeyler arasından kendinize göre bir liste oluşturabilirsiniz.

Aşağıdaki 21 yer, bizim 3 günde rahatlıkla gezip gördüğümüz yerlerden. Bu yüzden de en turistik olanlardan en az popüler olanlara göre bir sıralama olsa da, listedeki tüm gezilecek noktalar, şehirde kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

Şimdi gelelim şehirdeki en turistik yerlere ;

1.Londra Kalesi 

Londra Kalesi - Tower of London
Londra Kalesi

Londra’nın en ünlü yerlerinden olan Londra Kalesi, şehirdeki tarihi yerlerdendir. Hem saray, hem de kale ve hapishane olarak da bilinen Londra Kalesi yüzyıllar boyunca birçok farklı rol üstlenmiştir.

İngiltere’nin en ikonik yerlerinden biri olarak kabul edilen bu kalenin bir de özel hayvanat bahçesi bulunuyor.

1078 yılında inşa edilmiş muazzam Beyaz Kule’nin içerisinde 17. yüzyıl krallar serisini görebilirsiniz.

Diğer önemli yerler arasında, Kraliyet Mücevherleri sergisi, gerekçelerle yapılan infazlarla ilgili korkunç sergiler ve kraliyet darphanesi yer almaktadır.

2.British Müzesi

British Müzesi
British Müzesi

Londra’da gezilecek müzeler arasında en güzeli olan British Müzesi, dünyanın en iyi antika koleksiyonlarına ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Antik dünyadan 13 milyondan fazla dev bir esere sahip olan bu müze, Asur, Babil, Çin, Avrupa ve daha birçok farklı bölgelerden oluşan bölümleriyle, nereden başlayacağınıza karar veremeyeceğiniz bir müze. Birbirinden kaliteli eserlere ev sahipliği yapan bu müzenin dış mimari yapısı da, görülmeye değer. İç dizayn ile dış mimari arasında oldukça farklılıklar olan bu müzenin, içerisi de dış mimarisi kadar etkileyici ve güzel.

Ayrıca müzenin tüm bölümlerine ücretsiz olarak girebildiğinizden dolayı da, Londra gibi şehirde bedava olan bir şeyi kaçırmayın deriz.

3.Big Ben & Westminster Sarayı

Big Ben & Westminster Sarayı
Big Ben & Westminster Sarayı

Londra’nın en meşhur yerlerinden biri de, bu dev saat kulesidir. Westminster Sarayı’nın hemen yanındaki bu saat kulesi, birbirinden güzel tarihi binalarla çevrili olduğu gibi, şehirdeki en merkezi konumlardan biridir.

Big Ben ilk olarak Westminster’de 31 Mayıs 1859’da çalmış. Tabi yapılış tarihi bundan biraz daha öncesine dayanıyor. Günümüzde şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bu saat kulesini ve hemen yanında Westminster Sarayı’nı görmeyi unutmayın.

4.Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı
Buckingham Sarayı

Londra Sarayları arasında en görkemlisi olan Buckingham, Londra’nın güzel Kraliçesi II. Elizabeth’in evidir. Kraliçenin özel alanları hariç bu sarayın büyük bir bölümünü turlar ile görebiliyorsunuz. Sarayı gördükten sonra,  saraydan çok Kraliçe’yi görmek istiyorsunuz. Çünkü bu saray, Avrupa sarayları arasında en iyi 5’e girebilecek saraylardan bir tanesi.

Görkemli yapısının yanında, eşsiz mimari dokusu, cephe üzerindeki eserler ve Kraliyet ailesinin konuklarını ağırladığı 19 Devlet Odası, kelimenin tam anlamıyla muazzam. Saray turunda sadece 19 odayı görebileceğinizi de unutmayın.

Avizeler, şamdanlar, Rembrandt ve Rubens’in tabloları ve seçkin İngiliz ve Fransız mobilyalarıyla zengin bir şekilde dekore edilmiş bu odalar, Kraliyet Koleksiyonu’nun en görkemli parçalarından bazılarını sergilemektedir.

Saray ziyareti 1 saatten fazla sürüyor ve tur fiyatları İngiltere’nin başkenti Londra’ya göre ideal ancak bize göre pahalı. 5 yaşından küçük çocukların ücretsiz olarak ziyaret edebileceği bu sarayı da, listenize mutlaka ekleyin deriz.

5.Hyde Park

Hyde Park
Hyde Park

Londra’nın en turistik yerlerinden biri olan Hyde Park, Oxford Caddesi’ne kadar uzanmakta ve günümüzde ziyaretçiye açıktır.

Londra’nın koşuşturmacasından, kalabalık turist kafilesinden veya trafiğinden daraldığınızda biraz daha sessiz sakin bir yer arıyorsanız, Londra’nın güzelliklerini keşfedebileceğiniz bu parka göz atabilirsiniz.

Hyde Park, bir parktan çok daha fazlasıdır. Bu parkta, birbirinden güzel yapılacak aktiviteleri bulabilir, birkaç turistik noktayı da görebilirsiniz.

Hyde Park’ta Ne Yapılır ?

Bu parkta yapılacak şeyler arasında, göl üzerinde kuğularla birlikte güzel bir tekne gezintisine çıkmaktır. Tabi bunun yanında, yakınlarda Kensington Bahçeleri’ni de görebilirsiniz. Ücretsiz olarak görebileceğiniz bu parkta çocuklarınız için de birkaç küçük aktiviteyi bulabilirsiniz. Her şekilde, Londra’da görülmesi gereken en güzel yerlerden biri, kaçırmayın.

6.Ulusal Galeri

Ulusal Galeri
Ulusal Galeri

Londra’nın en güzel yerlerinden bir tanesi olan Ulusal Galeri, sanat ve tarih severlerin sevebileceği eşsiz yerlerden. Trafalgar Meydanı’nı süsleyen Londra Ulusal Galerisi, gezinmek için haritaya ihtiyaç duyabileceğiniz müzelerden bir tanesi. Çünkü, galeri çok büyük ve labirent gibi oldukça karışık. Tabi turlar ile bu galeriyi ziyaret ediyorsanız, yapmanız gereken tek şey kalabalığı takip etmektir.

13. ve 19. yüzyıllar arasında Batı Avrupa geleneğindeki eserlere sahip olan bu müzede İtalyan Rönesans başyapıtları ve Fransız İzlenimcileri eserlerini fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Müzede binlerce görülmeye değer eser var. Fakat bunlar arasında kaçırılmaması gereken 2 resim ise, Botticelli’nin “Venüs ve Mars” ve Van Gogh’un “Ayçiçekleri” adlı eserleridir. Müzenin en gözde bu iki resmi, en çok rağbet gören yerlerden.

Ayrıca Ulusal Galeri Londra’da ücretsiz gidilecek yerlerden olduğundan dolayı, kaçırılmaması gereken bir yerdir.

7.Camden

Camden
Camden

Londra’nın en güzel ve en canlı semtlerinden biri olan Camden, dövme ve piercing dükkanlarıyla çevrilidir. Burası, şehirdeki en iyi atmosfere sahip bölgelerden biri. Hem turistlerin hem de lokal halkın en çok takıldığı yerlerden biri olarak bilinir ve Londra gezisinde kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

Camden Market, ise bölgedeki birbirinden güzel el sanatları ürünlerinin ve sokak yemeklerinin satıldığı hoş bir atmosferi olan yerdir. Londra’nın pahalı restoranlarına alternatif ucuz bir yemek seçeneği arıyorsanız, Camden’e göz atabilirsiniz.

Ayrıca Camden, Londra’da alışveriş için de en ideal yerlerden biri olarak bilinir. Tabi bu bölgede yapılacak şeyler bunlarla sınırlı değildir. Birbirinden güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz kanal boyunca yürümeyi ve çevredeki tarihi yapılara da göz atmayı unutmayın.

8.London Eye – Dönme Dolap

London Eye - Dönme Dolap
London Eye – Dönme Dolap

Birçok başkentte olduğu gibi, Londra’da manzara seyredebileceğiniz bir dönme dolap bulunmaktadır. Biraz pahalı olsa da, dönme dolaptan görebileceğiniz manzaraya değecektir.

Geceleri aydınlatıldıktan sonra çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan bu dönme dolaba binmekte amaç, daha çok manzara seyretmek olsa da, çift olarak Londra’da yapılacak en güzel şeylerden biri olarak da biliniyor.

Hemen yakındaki Londra Akvaryumu’na da göz atmayı unutmayın. Burası çocuklarla Londra’da gezilecek en güzel yerlerden bir tanesi.


Booking.com

9.Soho

Soho
Soho

Londra’nın gece hayatının kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinen SOHO, eskiden seks turizmi için daha çok tercih edilen bir yerdi. Fakat günümüzde, daha çok eşcinsellerin takıldığı yerlerden biri olarak bilinmektedir ve şehirdeki en iyi gece kulüplerini bulabileceğiniz yerlerden biridir.

Tabi gece kulüplerinin dışında Soho’da birbirinden güzel restoranları, tiyatroları ve çok sayıda caz barı da bulabilirsiniz. Leicester Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunan Soho, Londra’da ne yapılır ? sorusunuza birbirinden güzel cevapları bulabileceğiniz güzel bir yer, kaçırmayın.

10.Shoreditch

Shoreditch
Shoreditch

Londra’da görülecek bir diğer güzel yer ise, Shoreditch adı verilen, son zamanlarda turizme kazandırılmak için büyük ve kapsamlı bir yenilenme çalışması yapılmış olan Londra’nın en güzel bölgelerinden biridir. Günümüzde Londra’nın en iyi gece hayatına sahip bölgelerinden biri olarak bilinir ve turistlerin en favori bölgelerindendir.

Bu bölge, ayrıca Londra’da konaklama için de gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir yer. Birbirinden güzel turistik noktalara ev sahipliği yaptığı gibi, şehrin önde gelen gezilecek noktalarına da oldukça kolay bir ulaşım ağı sunmaktadır.

Kaliteli barlar ve restoranlarla çevrili olan bu bölge ayrıca aile dostu bir yerdir. Yani çocuklarınızla akşam güzel ve canlı bir restorana giderek, muhteşem atmosfere sahip bu restoranlarda Londra’nın en güzel akşam yemeğini yiyebilirsiniz. Ayrıca bu bölge Londra’da ne yenir ? sorunuza da birbirinden güzel cevapları bulabileceğiniz bir bölgedir.

11.Baker Sokağı/Caddesi

Baker Sokağı/Caddesi
Baker Sokağı/Caddesi

Baker Street olarak bilinen bu cadde, Londra’nın en ünlü yerlerinden bir tanesi. Şehri ziyaret eden hemen hemen tüm turistlerin görmeden ayrılmadığı bir yer diyebiliriz.

Sherlock Holmes’un yaşadığı cadde olarak bilinen Baker Sokağı, ününü de buradan almaktadır. Özellikle ”Sherlock Holmes” tutkunları, bu caddeyi görmeden Londra’dan ayrılmamalı.

Caddenin hemen köşesinde Madame Tussauds Müzesi bulunmaktadır ve Londra müzeleri arasında en ünlü olanlardandır.

Caddede bulunan restoranlar ve kafeler Londra’nın geneline göre biraz pahalı olsa da, burası insanları izleyebileceğiniz güzel mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle yaz aylarında Londra’yı ziyaret ediyorsanız, kapı yakınında oturarak caddeyi ve insanları seyredebilirsiniz.

12.Oxford Caddesi

Oxford Caddesi
Oxford Caddesi

Bir diğer Londra’nın turistik yeri ise, Avrupa’nın en yoğun ve en büyük alışveriş caddesi olan Oxford’tur. Burası Londra’da alışveriş için planı olanların gönül rahatlığıyla tercih edebileceği yerlerden. Birbirinden ünlü markaları bulabileceğiniz bu büyük caddeyi seveceksiniz.

300’den fazla mağazası olan bu cadde, tam alışveriş canavarları için. Günde 500 binden fazla kişinin ziyaret ettiği bu caddeyi ziyaret etmek, Londra’da yapılacak aktivitelerden en güzelidir. Tabi pahalı mağazalarda alışveriş yapabilecek bütçeniz varsa.

Bizim gibi vitrinlere de bakarak bu caddede eğlenebilirsiniz. Yada, cadde üzerindeki pahalı mekanlardan birine girerek İngiliz halkının alışveriş heyecanına tanıklık edebilirsiniz.

13.Leicester Meydanı

Leicester Meydanı
Leicester Meydanı

Londra’nın güzellikleri bitmez. Leicester Meydanı da, bu güzellikler arasında en popüler olanıdır. 19. yüzyıldan beri bir eğlence noktası olarak faaliyet gösteren bu meydan ve çevresi, şehirde ihtiyacınız olan birçok şeyi bulabileceğiniz yerlerden. Lüks bir otelde konaklamak ister ve şehrin kalbinde olmak isterseniz, bu bölgedeki tesislere göz atabilirsiniz.

Karnınız acıktıysa, fast-foodlardan şık ve lüks restoranlara veya ara sokaklardaki biraz daha küçük restoranları tercih edebilirsiniz.

Alışveriş için çok fazla seçenek olmasa da, yine meydanın çevresinde birkaç mağazayı da bulabilirsiniz.

Meydanın tam ortasında bulunan bahçe de yaz aylarında, oturup dinlenebileceğiniz güzel yerlerden.

14.Tower Bridge – Kule Köprüsü

Tower Bridge - Kule Köprüsü
Tower Bridge – Kule Köprüsü

Şehirdeki en ünlü yerlerden biri olan Kule Köprüsü de, Londra’nın gezilecek güzel noktalarından biri. Güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu köprüden geçebilir, şehrin enfes manzarasını seyredebilirsiniz.

Köprüden, Londra Kulesi, St. Paul Katedrali’nin ikonik kubbesi ve Londra’nın silueti The Shard’ı görebiliyorsunuz.

Şehri daha yüksek bir noktadan görmek isterseniz de, cam zemine sahip köprünün tepesindeki motor odalarının bulunduğu yere çıkabilirsiniz. Burası cam bir zemin ve bir hayli yüksek olduğundan, yükseklik korkunuz varsa, sadece köprüden geçmekle yetinebilirsiniz.

15.Londra Doğa Tarihi Müzesi

Londra Doğa Tarihi Müzesi
Londra Doğa Tarihi Müzesi

Sanatseverlerin sevebileceği müzelerden biri olan Londra Doğa Tarihi Müzesi, şehirde ücretsiz görülebilecek yerlerden bir tanesi.

70 milyondan farklı esere ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu dev müze, çocukların da sevebileceği müzelerden bir tanesi. Müzeyi gezerken, ücretsiz Doğal Tarih Müzesi Uygulamasını indirecek olursanız, müzeyi çok daha çabuk ve anlamlı şekilde gezebiliyorsunuz.

Müze, kesinlikle görülmeye değer. Fakat yaz aylarında, bir de hafta sonu bu müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız, uzun kuyruklarda bekleyebileceğiniz unutmayın. Çünkü, müze ücretsiz. Böyle bir durumda da hiçbir turist bu müzeyi kaçırmak istemiyor.

Daha Başka Londra’da Nereler Gezilir ?

Londra’da daha birçok turistik gezilecek noktaları bulabilirsiniz. Fakat, 2-3 günlük bir Londra gezisi planlıyorsanız, ilk olarak yukarıdaki listeye bakın deriz. Şehirde daha fazla zamanınız kalırsa da, aşağıdaki popüler yerlere de göz atabilirsiniz.

  • Aziz Paul Katedrali ; Dünyanın en büyüklerinden biri olan görkemli kubbesiyle, görülmeye değer kiliselerden biri olan Aziz Paul’u da listenize ekleyebilirsiniz.
  • Hampstead Heath : Londra’nın en güzel parklarından biri. Güzel manzarası ve atmosferi için çocuklarla gidilebilecek en güzel yeşil alanlardan biri.
  • Brixton Akademisi ; Rock ve pop müziğin en iyi adresi olarak bilinen Brixton, canlı müzikleri dinleyebileceğiniz en güzel mekanlardan bir tanesi. Ünlü yıldızlarında ara sıra uğradığı mekanlardan biri olarak bilinmektedir.
  • Chinatown : Bildiğiniz Çin mahallesi. Fakat biraz daha renkli olanı. Daha çok ucuz yemekleri için tercih edebileceğiniz bu bölgede, alışveriş için de birkaç seçenek bulabilirsiniz.
  • Electric Avenue ; Londra’nın en ünlü caddelerinden bir diğeri olan Electric Bulvarı, hem alışveriş hem de canlı müzik için tercih edilebilecek yerlerden.

Londra’da gezilecek turistik yerler, sadece bu listedeki 15 yer ile sınırlı değildir. Daha birbirinden güzel yapılacak aktiviteleri ve görülecek önemli yerleri bulabilirsiniz. Ancak ilk olarak listedeki popüler yerleri aradan çıkarın. Zamanınız kalırsa da, diğer gezilecek noktalara göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Berlin Katedrali (Berliner Dom) | Tarihi, Ulaşım, Giriş Ücreti

Berlin'in simge yapılarından biri olan Berlin Katedrali (Berliner Dom), şehirdeki en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olmasının yanında, Almanya'nın en önemli tarihi eserlerinden biri...

Brüksel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Brüksel Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım için üç farklı transfer seçeneği mevcut. Bunlar otobüs, taksi ve trenlerdir. Ancak Brüksel'de 2 tane havaalanı olduğunu da unutmayın....

Budapeşte Parlamento Binası | Tarihi, Giriş Ücreti Ve Ulaşım

Macaristan Parlamento Binası olarak da bilinen, gotik mimarisiyle şehirdeki en dikkat çeken yapılardan biri olan Budapeşte Parlamento Binası, Tuna nehri boyuncu tüm güzelliği ve...

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...
error: Content is protected !!