Londra’da Gezilecek Yerler

Kimisinin çok sevdiği, kimisinin beklediğini bulamadığı en güzel ve en hareketli Avrupa şehirlerinden biri olan Londra, daha çok kültür ve tarihi cazibe merkezleriyle turistlerin ilgisini çekiyor olsa da, Londra’da yapılacak çok fazla turistik aktivite de bulmak mümkün. Özellikle genç kesime hitap eden birbirinden eğlenceli cazibe merkezleri, otantik mahalleler, rengarenk ve havalı barlar, cafeler ve çok daha fazlası… 

Londra’da hemen herkese, hemen her keseye göre yapılacak şeyler ve görülecek yerler var. Şehirde çok sayıda ücretsiz olarak görebileceğiniz cazibe merkezi, tarihi yapılar, binalar ve semtler var. Ayrıca sanatseverler için birçok müzeyi, çocuklu aileler için eğlence merkezlerini bu şehirde bulmak mümkün.

Londra, yürüyerek keşfedebileceğiniz bir şehir değil. Bazı turistik noktalar birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor olsa da, bu şehirde metro ve otobüsleri çok iyi bir şekilde kullanmak gerekiyor. Tabii sürenize göre şehir turuna nereden başlayacağınız da önemli…

Londra’da Yapılacak En Güzel Şeyler

Londra’nın önde gelen cazibe merkezlerinden olan Londra Kalesi, British Müzesi ve Big Ben & Westminster Sarayı gibi yerlere geçmeden önce, bu şehirde 2-3 gün veya daha uzun konaklamayı planlayanlar için yapılacak şu popüler aktivitelere göz atarak başlayabilirsiniz. 

1.Leadenhall Market’i görün

Leadenhall Market – Kaynak ; flickr / teseum

Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla büyüleyici bir atmosfere sahip olan Leadenhall Market, bir nevi pazar diyebileceğimiz cazibe merkezlerinden. Londra’da yeme içme veya alışveriş için göz atabileceğiniz bu pazarda, çok sayıda bar da bulabiliyorsunuz. Özellikle akşam saatlerinde hareketlenen pazar alanı, aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olmasa da, yine de Londra’nın en kalabalık yerlerinden.

Daha çok Londra halkı ve öğrencileri tarafından tercih ediliyor olsa da, hemen her yaşta turisti de burada görebilirsiniz. Eğer sabahın erken saatlerinde gidecek olursanız da, çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

2.Neal’s Yard’da bir şeyler için

Neal’s Yard – Kaynak ; flickr / Mikel Ortega

Londra’nın en ünlü yerlerinden biri olan Neal’s Yard, bizim İstiklal’deki Cezayir Sokağı’nı andırıyor diyebiliriz, tabii çok daha renkli ve havalı bir versiyonu..

Bu küçük cadde, çok sayıda bar, restoran ve cafelere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca renkli ve çiçekli binalarıyla Londra’da en güzel fotoğraf çekilecek yerlerden biri. Cadde, Londra’nın en popüler bölgesi Covent Garden’a oldukça yakın bir konumda. Sırf fotoğraf çekmek için bile ziyaret edilebilir.

3.Kraliçe Evi’ndeki ünlü Tulip Stairs’i Görün

Tulip Stairs – Kaynak ; flickr / kaysgeog

17. yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan Kraliçe Evi, başlı başına görülmesi gereken cazibe merkezlerinden. Ancak bu ev, daha çok Tulip Stairs adı verilen sarmal merdivenleri ile turistlerin ilgisini çekiyor. 

Lale Merdivenleri olarak da bilinen bu merdivenler, baş döndürmesiyle ünlü. Ayrıca şehirdeki en fotojenik yerlerden biri. Büyük Britanya’da inşa edilen ilk geometrik kendinden destekli spiral merdiven olma ünvanına da sahip olan bu merdivenleri görmek için ücretsiz olarak Kraliçe Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.

4.Kanal Turu yapın

Little Venice (Küçük Venedik) – Kaynak ; flickr / quintin

Regent kanalının büyük birlik kanalı ile kesiştiği yere ‘Little Venice’ (Küçük Venedik) adı veriliyor. Burası, şehir merkezinden kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor ve Londra’da yeteri kadar zamanı olan her turistin mutlaka görülecek yerler listesine eklediği spotlardan.

Son zamanlarda Londra’nın popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olmaya devam eden  Küçük Venedik’te kanal turu da yapabiliyorsunuz. Ayrıca kanal kenarlarında güzel bir yürüyüş yeri de bulunuyor. Buradan Londra Hayvanat Bahçesi ve Regent Parkı‘na yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir.

5.Greenwich Meridyeni’ni Görün

Greenwich Meridyeni – Kaynak ; flickr / Stephen Bugno

Baş Meridyen olarak da bilinen Greenwich Meridyeni, dünyayı doğudan batıya ayıran gerçek çizgidir. Dünyadaki her zaman diliminin başlangıç noktası olarak da bilinen bu meridyen çizgisi Greenwich Park’ta bulunuyor. Şehir merkezinden veya diğer bölgelerden kısa bir toplu taşıma yolculuğu ile buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

6.Peggy Porschen’de Çilekli bir kek yemeyi unutmayın

Peggy Porschen – Kaynak ; flickr.com

Londra’nın en fotojenik cafelerinden biri olan Peggy Porschen, sırf dışarıdan görmek için bile ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Cafe, Londra’da şarap içilebilecek en güzel mekanlardan biri olarak biliniyor olsa da, kek veya pasta yemek için de uğrayabileceğiniz bir yer.

Şehirdeki en havalı ve en hareketli caddelerden biri olan Ebury Street‘te bulunan bu şirin cafe, Belgravia semtinde kolay ulaşılabilir bir konumda yer alıyor.

Cafe sonrası Belgravia semtini keşfedebilir, bölgedeki diğer mekanlara göz atabilir veya Ebury Caddesi’ndeki birbirinden lüks mağazaları gezebilirsiniz.

7.The Churchill Arms

The Churchill Arms – Kaynak ; flickr / Nicholas Moulds

Londra’nın en ünlü pub’ı desek, sanıyoruz abartmış olmayız. Londra’nın hareketli gece hayatına başlayabileceğiniz en ideal adreslerden biri olan Churchill Arms, şehirdeki en ünlü barlardan biri. Daha çok geceleri hareketli olsa da, günün her saatinde oldukça yoğun bir mekan.

Barın dış cephesi etkileyici çiçek aranjmanları ile süslü. Zaten daha çok bu aranjmanlarıyla dikkat çekiyor. Hiçbir şey yiyip içmeseniz dahi, Londra’nın en süslü bu barını mutlaka görün deriz.

Pub, Batı Londra’da Kensington Kilise Caddesi üzerinde kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Şehrin hemen her yerinden buraya toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

8.Borough Market’te akşam üstü bir şeyler atıştırın

Borough Market – Kaynak ; flickr / Patrick Stoll

İster öğle veya akşam yemeği, isterseniz de atıştırmalık bir şeyler için tercih edebileceğiniz yerlerden olan Borough Market, bir pazar yeri. Ancak bu pazar, bildiğimiz pazarlardan çok daha farklı. Öncelikle burası Londra’nın en hareketli bölgelerinden biri. Ayrıca çok sayıda bar ve restorana ev sahipliği yapıyor. 

Londra Köprüsü yakınlarında bulunan Borough Market’in tarihi 1014 yılına kadar uzanıyor. Bu yüzden şehirdeki en iyi bilinen yerlerden biri.

Günün her saatinde bir şeyler yemek veya içmek için ziyaret edebileceğiniz bu pazar yeri, Londra’da gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden.

9.Sky Garden

Sky Garden – Kaynak ; flickr / martin petitt

Sky Garden‘dan Londra’nın manzarasını seyretmek, bu şehirde turist olarak yapılacak en popüler şeylerden biri. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Sky Garden, Fenchurch Caddesi’ndeki Walkie Talkie binasının tepesinde yer alıyor.

360 derecelik şehir manzarasını ücretsiz olarak seyredebildiğiniz gibi, içeride özenle düzenlenmiş bir botanik bahçesi, lüks bir restoran ve cafe de bulunuyor. Sky Garden’a ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Ancak rezervasyon yaptırmak da şart (Ücretsiz).

Rezervasyon yaptıracağınız saati de mümkünse gün batımına yakın bir saati tercih edin deriz.

10.Çin Mahallesi’nde ucuz yemeklerin keyfini çıkarın

Chinatown – Kaynak ; flickr / Neil Howard

Hemen her Avrupa başkentinde olduğu gibi, Londra’da da bir Chinatown bulunuyor. 

Burası daha çok uygun fiyatlı Asya yemekleri için tercih edilebilecek yerlerden. Ancak bölgede çok sayıda alışveriş yapabileceğiniz yerler de bulmak mümkün. Çin Mahallesi’nin en güzel noktası ise doğu ve batı kültürünün harmanlaştığı Wardour Caddesi‘dir. Bu cadde, Çin Mahallesi’nin geneline göre biraz daha farklı bir atmosfere sahip.

11.The Shard’dan gün batımını seyredin

The Shard – Kaynak ; flickr / Dumphasizer

The Shard, Londra’nın en ünlü gökdeleni olarak biliniyor. Bu gökdeleni şehrin hemen her noktasından rahatlıkla görebiliyorsunuz. 2012 yılında inşa edilmiş olan bu bina, 95 katlı ve 309 metre uzunluğunda. 

Cüzi bir ücret ödeyerek bu kulenin izleme platformuna çıkabiliyorsunuz. Biraz pahalı olsa da, bütçe sıkıntısı olmayan gezginlerin göz atabileceği cazibe merkezlerinden.

12.Alışveriş için King Street’e gidin

Covent Garden Market’in hemen yanından başlayan bu alışveriş caddesi, Londra’nın en ünlü yerleri arasında. Herkesin elinde 3’er 5’er poşetler. Ancak caddedeki mağazaların büyük bir bölümü dünyaca ünlü ultra lüks markaların mağazaları. Yani bir hayli pahalı. 

Caddenin bazı bölümlerinde yerel üreticilerin mağazaları da bulunuyor. Ayrıca cadde, şehirdeki en canlı ve en renkli bölgelerden biri. Alışveriş için olmasa da, atmosferi solumak için bile ziyaret edilebilir.

13.Piccadilly Circus

Piccadilly Circus – Kaynak ; Flickr.com / Steven Penton

Londra’da bizim en sevdiğimiz yerlerden biri olan Piccadilly Circus, başkentin gerçek koşuşturmacasını ortaya koymasıyla ünlü.

Şehirdeki en kalabalık ve en hareketli kavşak olan Piccadilly Circus, Londra’nın en iyi restoranlarını bulabileceğiniz yerdir. Kavşağın birleştiği caddede çok sayıda restoran, cafe ve mağaza bulabiliyorsunuz. Ancak buranın, Londra’nın en pahalı bölgelerinden biri olduğunu unutmayın.

14.Trafalgar Meydanı’nı Keşfedin

Trafalgar Meydanı – Kaynak ; flickr.com / r_boed

Trafalgar Meydanı, Londra’da gezilecek çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Meydan, başlı başına görülmesi gereken yerlerden. Ancak buranın ana cazibesi Nelson Sütunu ve Londra Ulusal Galerisi‘dir. Ayrıca meydandan kısa bir yürüyüş sonrası şehirdeki en dikkat çekici yapılardan olan St Paul Katedrali’ni de görebilirsiniz.

1832-1838 yılları arasında Trafalgar Savaşı’nın zaferini kutlamak amacıyla kurulmuş olan meydan, Londra’daki birçok festivale ev sahipliği yapmasıyla da ünlü.

15.Millennium Köprüsü’nde fotoğrafçı yanınızı keşfedin

Millennium Köprüsü – Kaynak ; flickr / island home

Londra’da en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri olan Millennium Köprüsü, hem St Paul Katedrali hem de Trafalgar Meydanı gibi Londra’nın gezilecek yerleri arasında popüler olan cazibe merkezlerine oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Köprü üzerinde durduğunuzda, Londra Şehri’nin çağdaş mimarisi arasında rahat bir şekilde yerleştirilmiş ikonik St Paul Katedrali’nin mükemmel çerçevesine ve kompozisyonuna sahip olacaksınız. Aynı zamanda köprü Half Blood Prince filminde yer aldığı için Harry Potter hayranları için kaçırılmaması gereken bir yer.

Londra’da Gezilecek Yerler

Her yıl 20 milyona yakın turistin ziyaret ettiği bu şehir, Kraliyet saraylarından halk parlamentosuna, müzelerden ve kiliselerden nefes kesici manzaralar için dev bir dönme dolaba kadar turistler için her türlü eğlenceyi ve kültürü sunuyor. 

Aşağıdaki turistik yerler, Londra’da olmazsa olmaz popüler cazibe merkezleri. Eğer Londra’da yeteri kadar zamanınız yoksa, aşağıdaki turistik noktalar ile gezinize başlayabilirsiniz.

16.Londra Kalesi 

Londra Kalesi - Tower of London
Londra Kalesi

Şehrin en ünlü yerlerinden olan Londra Kalesi, görkemli yapısı ve birbirinden farklı yapıları ile dikkat çekiyor. Hem saray, hem de kale ve hapishane olarak da bilinen Londra Kalesi yüzyıllar boyunca birçok farklı rol üstlenmiş.

İngiltere’nin en ikonik yerlerinden biri olarak kabul edilen bu kalenin bir de özel hayvanat bahçesi bulunuyor.

1078 yılında inşa edilmiş muazzam Beyaz Kule’nin içerisinde 17. yüzyıl krallar serisini görebilirsiniz.

Diğer önemli yerler arasında, Kraliyet Mücevherleri sergisi, gerekçelerle yapılan infazlarla ilgili korkunç sergiler ve kraliyet darphanesi yer alıyor.

17.British Müzesi

British Müzesi
British Müzesi

Londra’da gezilecek müzeler arasında en güzeli olan British Müzesi, dünyanın en iyi antika koleksiyonlarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Antik dünyadan 13 milyondan fazla dev bir esere sahip olan bu müze, Asur, Babil, Çin, Avrupa ve daha birçok farklı bölgelerden oluşan bölümleriyle gezmeye doyamayacağınız bir müze. Birbirinden kaliteli eserlere ev sahipliği yapan bu müzenin dış mimari yapısı da, görülmeye değer. 

Ayrıca müzenin tüm bölümlerine ücretsiz olarak girebildiğinizden dolayı da, Londra gibi şehirde bedava olan bir şeyi kaçırmayın deriz.

18.Big Ben & Westminster Sarayı

Big Ben & Westminster Sarayı
Big Ben & Westminster Sarayı

Londra’nın en meşhur yerlerinden biri de, bu dev saat kulesidir. Westminster Sarayı‘nın hemen yanındaki bu saat kulesi, birbirinden güzel tarihi binalarla çevrili olduğu gibi, şehirdeki en merkezi konumlardan biridir.

Big Ben ilk olarak Westminster’de 31 Mayıs 1859’da çalmış. Tabii yapılış tarihi bundan biraz daha öncesine dayanıyor. Günümüzde şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bu saat kulesini ve hemen yanında Westminster Sarayı, Londra’da kaçırılmaması gereken yapılardan.

19.Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı
Buckingham Sarayı

Londra Sarayları arasında en görkemlisi olan Buckingham, Londra’nın güzel Kraliçesi II. Elizabeth‘in evidir. Kraliçenin özel alanları hariç bu sarayın büyük bir bölümünü turlar ile görebiliyorsunuz. Sarayı gördükten sonra, saraydan çok Kraliçe’yi görmek istiyorsunuz. Çünkü bu saray, Avrupa sarayları arasında en iyi 5’e girebilecek saraylardan bir tanesi.

Görkemli yapısının yanında, eşsiz mimari dokusu, cephe üzerindeki eserler ve Kraliyet ailesinin konuklarını ağırladığı 19 devlet odası, kelimenin tam anlamıyla muazzam. Saray turunda sadece bu 19 odayı görebileceğinizi de unutmayın.

Avizeler, şamdanlar, Rembrandt ve Rubens’in tabloları ve seçkin İngiliz ve Fransız mobilyalarıyla zengin bir şekilde dekore edilmiş bu odalar, Kraliyet Koleksiyonu’nun en görkemli parçalarından bazılarını sergiliyor.

Saray ziyareti 1 saatten fazla sürüyor ve tur fiyatları İngiltere’nin başkenti Londra’ya göre ideal ancak bize göre pahalı. 5 yaşından küçük çocukların ücretsiz olarak ziyaret edebileceği bu sarayı da listenize mutlaka ekleyin deriz.

20.Hyde Park

Hyde Park
Hyde Park

Londra’nın en turistik yerlerinden biri olan Hyde Park, Oxford Caddesi’ne kadar uzanıyor.

Londra’nın koşuşturmacasından, kalabalık turist kafilesinden veya trafiğinden daraldığınızda temiz hava alabileceğiniz bir yer arıyorsanız, Londra’nın güzelliklerini keşfedebileceğiniz bu parka göz atabilirsiniz. Daha çok Londra gençlerinin takıldığı yerlerden biri olan Hyde Park içerisinde birkaç tarihi ve turistik cazibe merkezini de görebilirsiniz.

Bu parkta yapılacak en güzel şey, göl üzerinde kuğularla birlikte güzel bir tekne gezintisine çıkmaktır. Tabii bunun yanında yakınlardaki Kensington Bahçeleri‘ni de görebilirsiniz. Ücretsiz olarak görebileceğiniz bu parkta çocuklarınız için de birkaç küçük aktiviteyi bulabilirsiniz. Her şekilde, Londra’da görülmesi gereken en güzel yerlerden biri.

21.Ulusal Galeri

Ulusal Galeri
Ulusal Galeri

Londra’nın en güzel yerlerinden bir tanesi olan Ulusal Galeri, sanat ve tarih severlerin sevebileceği eşsiz yerlerden. Trafalgar Meydanı’nı süsleyen Londra Ulusal Galerisi, gezinmek için haritaya ihtiyaç duyabileceğiniz müzelerden bir tanesi. Çünkü galeri çok büyük ve labirent gibi oldukça karışık. 

13. ve 19. yüzyıllar arasında Batı Avrupa geleneğindeki eserlere sahip olan bu müzede İtalyan Rönesans başyapıtları ve Fransız İzlenimcileri eserlerini fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Müzede binlerce görülmeye değer eser var. Fakat bunlar arasında kaçırılmaması gereken 2 resim ise, Botticelli’nin “Venüs ve Mars” ve Van Gogh’un “Ayçiçekleri” adlı eserleridir. 

Ayrıca Ulusal Galeri Londra’da ücretsiz gidilecek yerlerden olduğundan dolayı, kaçırılmaması gereken bir yerdir.

22.Camden

Camden
Camden

Londra’nın en güzel ve en canlı semtlerinden biri olan Camden, dövme ve piercing dükkanlarıyla çevrilidir. Burası, şehirdeki en iyi atmosfere sahip bölgelerden biri. Hem turistlerin hem de yerli halkın en çok takıldığı yerlerden biri olarak bilinir ve Londra gezisinde kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

Camden Market ise bölgedeki birbirinden güzel el sanatları ürünlerinin ve sokak yemeklerinin satıldığı hoş bir atmosferi olan yerdir. Londra’nın pahalı restoranlarına alternatif ucuz bir yemek seçeneği arıyorsanız Camden’e göz atabilirsiniz.

Ayrıca Camden, Londra’da alışveriş için de en ideal yerlerden biri olarak bilinir.

23.London Eye – Dönme Dolap

London Eye - Dönme Dolap
London Eye – Dönme Dolap

Birçok başkentte olduğu gibi, Londra’da da manzara seyredebileceğiniz bir dönme dolap bulunuyor. Biraz pahalı olsa da, dönme dolaptan görebileceğiniz manzaraya değecektir.

Geceleri aydınlatıldıktan sonra çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan bu dönme dolaba binmekteki amaç, daha çok manzara seyretmek olsa da, çift olarak Londra’da yapılacak en güzel şeylerden biri olarak da biliniyor.

Hemen yakındaki Londra Akvaryumu’na da göz atmayı unutmayın. Burası çocuklarla Londra’da gezilecek en güzel yerlerden bir tanesi.


Booking.com

24.Soho

Soho
Soho

Londra’nın gece hayatının kalbinin attığı yerlerden biri olan SOHO, eskiden seks turizmi için tercih ediliyordu. Fakat günümüzde, daha çok eşcinsellerin takıldığı yerlerden biri olarak bilinmektedir ve şehirdeki en iyi gece kulüplerini bulabileceğiniz yerlerden biridir.

Tabii gece kulüplerinin dışında Soho’da birbirinden güzel restoranları, tiyatroları ve çok sayıda caz barı da bulabilirsiniz. Leicester Meydanı‘na oldukça yakın bir konumda bulunan Soho, Londra’da ne yapılır ? sorusuna birbirinden güzel cevapları bulabileceğiniz güzel bir yer, kaçırmayın.

25.Shoreditch

Shoreditch
Shoreditch

Londra’da görülecek bir diğer güzel yer ise, Shoreditch adı verilen, son zamanlarda turizme kazandırılmak için büyük ve kapsamlı bir yenilenme çalışması yapılmış olan Londra’nın en güzel bölgelerinden biridir. Günümüzde Londra’nın en iyi gece hayatına sahip bölgelerinden biri olarak bilinir ve turistlerin en favori spotlarından.

Bu bölge, ayrıca Londra’da konaklama için de gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir yer. Birbirinden güzel turistik noktalara ev sahipliği yaptığı gibi, şehrin önde gelen gezilecek noktalarına da oldukça kolay bir ulaşım ağı sunuyor.

Kaliteli barlar ve restoranlarla çevrili olan bu bölge ayrıca aile dostu bir yerdir. Yani çocuklarınızla akşam güzel ve canlı bir restorana giderek, muhteşem atmosfere sahip bu restoranlarda Londra’nın en güzel akşam yemeğini yiyebilirsiniz. 

26.Baker Sokağı/Caddesi

Baker Sokağı/Caddesi
Baker Sokağı/Caddesi

Baker Street olarak bilinen bu cadde, Londra’nın en ünlü yerlerinden bir tanesi. Şehri ziyaret eden hemen hemen tüm turistlerin görmeden ayrılmadığı bir yer diyebiliriz.

Sherlock Holmes‘un yaşadığı cadde olarak bilinen Baker Sokağı, ününü de buradan almaktadır. Özellikle ”Sherlock Holmes” tutkunları, bu caddeyi görmeden Londra’dan ayrılmayın.

Caddenin hemen köşesinde Madame Tussauds Müzesi bulunuyor ve Londra müzeleri arasında bir hayli popülerdir.

Caddede bulunan restoranlar ve kafeler Londra’nın geneline göre biraz pahalı olsa da, burası insanları izleyebileceğiniz güzel mekanlara ev sahipliği yapıyor. Özellikle yaz aylarında Londra’yı ziyaret ediyorsanız, kapı yakınında oturarak caddeyi ve insanları seyredebilirsiniz.

27.Oxford Caddesi

Oxford Caddesi
Oxford Caddesi

Bir diğer Londra’nın turistik yeri ise, Avrupa’nın en yoğun ve en büyük alışveriş caddesi olan Oxford’tur. Burası Londra’da alışveriş için planı olanların gönül rahatlığıyla tercih edebileceği yerlerden. Birbirinden ünlü markaları bulabileceğiniz bu büyük cadde şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

300’den fazla mağazası olan bu cadde, tam alışveriş severler için. Günde 500 binden fazla kişinin ziyaret ettiği bu caddeyi ziyaret etmek, Londra’da yapılacak aktivitelerden en güzelidir. Tabii pahalı mağazalarda alışveriş yapabilecek bütçeniz varsa.

Bizim gibi vitrinlere de bakarak bu caddede eğlenebilirsiniz. Yada cadde üzerindeki pahalı mekanlardan birine girerek İngiliz halkının alışveriş heyecanına tanıklık edebilirsiniz.

28.Leicester Meydanı

Leicester Meydanı
Leicester Meydanı

Londra’nın güzellikleri bitmez. Leicester Meydanı da, bu güzellikler arasında en popüler olanıdır. 19. yüzyıldan beri bir eğlence noktası olarak faaliyet gösteren bu meydan ve çevresi, şehirde ihtiyacınız olan birçok şeyi bulabileceğiniz yerlerden. Lüks bir otelde konaklamak isterseniz de bu bölgedeki otellere göz atabilirsiniz.

Ayrıca fast-foodlardan şık ve lüks restoranlara veya ara sokaklardaki biraz daha küçük kaliteli restoranları da burada bulabilirsiniz.

Alışveriş için çok fazla seçenek olmasa da, yine meydanın çevresinde birkaç mağazayı da bulabilirsiniz.

Meydanın tam ortasında bulunan bahçe de yaz aylarında oturup dinlenebileceğiniz güzel yerlerden.

29.Tower Bridge – Kule Köprüsü

Tower Bridge - Kule Köprüsü
Tower Bridge – Kule Köprüsü

Şehirdeki en ünlü yerlerden biri olan Kule Köprüsü de, Londra’nın gezilecek güzel noktalarından biri. Güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu köprüden geçebilir, şehrin enfes manzarasını seyredebilirsiniz.

Köprüden, Londra Kulesi, St. Paul Katedrali’nin ikonik kubbesi ve Londra’nın silueti The Shard’ı görebiliyorsunuz.

Şehri daha yüksek bir noktadan görmek isterseniz de, cam zemine sahip köprünün tepesindeki motor odalarının bulunduğu yere çıkabilirsiniz. Burası cam bir zemin ve bir hayli yüksek olduğundan, yükseklik korkunuz varsa sadece köprüden geçmekle yetinebilirsiniz.

30.Londra Doğa Tarihi Müzesi

Londra Doğa Tarihi Müzesi
Londra Doğa Tarihi Müzesi

Sanatseverlerin sevebileceği müzelerden biri olan Londra Doğa Tarihi Müzesi, şehirde ücretsiz görülebilecek yerlerden bir tanesi.

70 milyondan farklı esere ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu dev müze, çocukların da sevebileceği müzelerden bir tanesi. Müzeyi gezerken, ücretsiz Doğal Tarih Müzesi Uygulamasını indirecek olursanız, müzeyi çok daha çabuk ve anlamlı şekilde gezebiliyorsunuz.

Müze, kesinlikle görülmeye değer. Fakat yaz aylarında, bir de hafta sonu bu müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız, uzun kuyruklarda bekleyebileceğinizi unutmayın. Çünkü müze ücretsiz. Böyle bir durumda da hiçbir turist bu müzeyi kaçırmak istemiyor.

Daha Başka Londra’da Nereler Gezilir ?

Londra’da daha birçok turistik gezilecek noktaları bulabilirsiniz. Fakat 2-3 günlük bir Londra gezisi planlıyorsanız, ilk olarak yukarıdaki listeye bakın deriz. Şehirde daha fazla zamanınız kalırsa da, aşağıdaki popüler yerlere de göz atabilirsiniz.

  • Aziz Paul Katedrali ; Dünyanın en büyüklerinden biri olan görkemli kubbesiyle, görülmeye değer kiliselerden biri olan Aziz Paul’u da listenize ekleyebilirsiniz.
  • Hampstead Heath : Londra’nın en güzel parklarından biri. Güzel manzarası ve atmosferi için çocuklarla gidilebilecek en güzel yeşil alanlardan biri.
  • Brixton Akademisi ; Rock ve pop müziğin en iyi adresi olarak bilinen Brixton, canlı müzikleri dinleyebileceğiniz en güzel mekanlardan bir tanesi. Ünlü yıldızlarında ara sıra uğradığı mekanlardan biri olarak bilinmektedir.
  • Chinatown : Bildiğiniz Çin mahallesi. Fakat biraz daha renkli olanı. Daha çok ucuz yemekleri için tercih edebileceğiniz bu bölgede, alışveriş için de birkaç seçenek bulabilirsiniz.
  • Electric Avenue ; Londra’nın en ünlü caddelerinden bir diğeri olan Electric Bulvarı, hem alışveriş hem de canlı müzik için tercih edilebilecek yerlerden.

Londra’da gezilecek yerler, tabii ki sadece bu 30 yer ile sınırlı değil. Daha birbirinden güzel yapılacak aktiviteleri ve görülecek önemli yerleri bulabilirsiniz. Ancak ilk olarak listedeki popüler yerleri aradan çıkarın. Zamanınız kalırsa da, diğer gezilecek noktalara göz atın deriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!