Ana SayfaİspanyaCordoba Gezi RehberiKurtuba Camii Hakkında Bilgiler

Kurtuba Camii Hakkında Bilgiler

Kurtuba Ulu Camii olarak da bilinen “Kurtuba Camii”, İspanya’nın son zamanlarda en çok turist trafiğine sahip şehirlerinden biri olan Cordoba’nın (Kurtuba), en popüler cazibe merkezlerinden biri. Görkemli mimarisi, iç mekan süslemeleri ve sütunlarıyla öne çıkan camii, günümüzde Cordoba Katedrali olarak İspanya halkının ibadet yeri olarak kullanılıyor.

Kurtuba Camii, 784-786 yılları arasında Emevi Hükümdarı I. Abdurrahman tarafından yaptırılmış. Ancak caminin tam anlamıyla tamamlanması 200 yıla yakın sürmüş.

İspanya’nın Mağribi geçmişinin iki büyük sembolünden biri olan bu camii, ihtişamıyla yalnızca Granada’daki Elhamra Sarayı ile eşit olduğu söylenir. Yüzyıllardır Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında gidip gelmiş olan yapı, 6. yüzyıldan kalma bir kilisenin kalıntılarının üzerine inşa edilmiş.

8. yüzyılın sonlarından 13. yüzyıla kadar uzun bir süre camii olarak kullanılmış olan yapı, 1236 yılında şehrin Kastilya Krallığı‘na geçmesinin ardından önce katolik kilisesine, daha sonra da 16. yüzyıla kadar bir katedrale dönüştürülmüş.

Kiliseye dönüştürülen camii, her ne kadar Kurtuba Camii/Katedral olarak biliniyor olsa da burası bir Katolik Kilisesi, yani Vatikan’ın envanterinde kayıtlı bulunan ve içindeki kiliseye iki papazın görevli olarak atandığı ibadet yeri. Bölgede yaşayan Müslüman halk, Kurtuba Camii Katedrali’nin bir camii olarak yeniden açılmasını talep ediyor olsa da, bu talepleri hiçbir zaman karşılık bulmuyor. Buna rağmen yapı günümüzde hem Müslüman hem de diğer din mensupları tarafından ‘Kurtuba Camii / Katedral’olarak anılıyor.

Camiye gündüz giriş ücreti 11€, gece turları ise 18€. Ancak bu tarihi yapıyı ücretsiz olarak da ziyaret edebileceğinizi unutmayın. Bunun için 08:30-09:20 saatleri arasında camiyi ziyaret edebilirsiniz. 09:20’ye kadar bilet gişeleri açılmıyor ve ücretsiz olarak bu saatten önce içeri girebiliyorsunuz.

Kurtuba Camii Hakkında Bilgiler

Mezquita-Catedral de Córdoba olarak bilinen Kurtuba Camii, Cordoba’da gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden. Sırf bu camiyi görmek için bile Cordoba’yı ziyaret eden çok sayıda turist bulunuyor. Yapı, hem gösterişli mimarisi hem de farklı hikayesi ve tarihiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Sütunların üzerinde duran, kırmızı beyaz çizgili tasarımıyla dikkat çeken kemerler Kudüs’teki Kubbet-üs-Sahra’nınkilere göre modellenmiş.

1236 yılında şehri fetheden Kral III.Ferdinand, camiyi bir kiliseye çevirmiş, ancak yapının günümüzdeki görkemli halini alması pek kolay olmamış. 13. yüzyılda Alfonso X ve 14. yüzyılda Enrique II tarafından yapılan eklemeler dahil, kilise sürekli genişletilmiş. Ancak yapının günümüzdeki halini almasındaki en büyük değişiklik 16. yüzyılda yapılan reform sonrasında olmuş.

Sonuç olarak ortaya muhteşem bir yapı çıkmış. Mağribi estetiğinin karmaşıklığını Gotik-Rönesans nefinin ağır ihtişamıyla birleştiren yapı, günümüzde sadece İspanya’nın değil, Avrupa’nın da en görkemli ve en gösterişli yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan Cami-Katedral, günlük hizmetleriyle işlevsel bir Katolik katedrali olarak hizmet veriyor olsa da, camii mihrabını ve minberini de günümüzde iç mekanda görebiliyorsunuz.

Şehirdeki Müslüman halk ve bazı yetkililer Kurtuba Ulu Camii‘nin tarihini korumaya devam ediyor. Bu sayede bugün, bu dini yapı Kurtuba Camii/Katedrali olarak biliniyor ve bu resmi isimle anılmaya devam edilmesi için de tüm çalışmalar devam ediyor.

Kurtuba Camii Giriş Ücreti 2022

Kurtuba Camii giriş ücreti yetişkinler için 11€, 10-14 yaş arası çocuklar için ise 6€. 10 yaşından küçük çocuklar camiyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Giriş biletlerini caminin avlusunda yer alan bilet gişelerinden satın alıyorsunuz. Online bilet satışı yapılmıyor. Caminin avlusunu da ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Çan Kulesi’ne çıkıp Cordoba’nın şehir manzarasını seyretmek için de 2€’ya bilet alabilirsiniz.

NOT ; Camiyi rehberli turlar ile gezmek isterseniz, 20€ ödeyerek ‘Skip the line Guided Tour’ adı verilen, sıra beklemeden giriş imkanı sunan biletle de ziyaret edebilirsiniz. Bu ücrete, camiye hızlı giriş + rehber dahil. Online olarak rezervasyon yapmak isterseniz getyourguide.com.tr adresine göz atabilirsiniz.

Kurtuba Camii’ni akşam saatlerinde turlarla da ziyaret edebilirsiniz. Gece ziyaret giriş ücreti ise 18€. Bu ücrete İngilizce sesli rehber de dahil. Camiyi gece ziyaret etmenin en güzel yanı, çok kalabalık olmaması. Turlar 100 kişi ile sınırlı tutuluyor, bu yüzden de en azından 1 hafta öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekebiliyor.

Gece ziyaretleri için biletlerinizi online olarak alabiliyorsunuz, ancak Patio de los Naranjas’taki normal bilet gişesinden de bu gece biletlerini satın almak mümkün. Kış aylarında, turlar genellikle Cuma ve Cumartesi günleri yapılır, ancak yılın geri kalanında Pazar hariç her gün yapılır. Tur saatleri mevsime göre değişir ve 20:00 ile 23:00 saatleri arasında başlar ve bir saat sürer.

Kurtuba Camii Ziyaret Saatleri

Mart-Kasım ayları arası ;

  • Pazar günleri ; 08:30-11:30 / 15:00-19:00
  • Pazartesi-Cumartesi ; 08:30-09:30 / 10:00-19:00

Yılın diğer ayları ise camii 1 saat daha erken kapanıyor.

Kurtuba Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Cordoba’nın Eski Kent bölgesi sınırları içerisinde bulunan Kurtuba Camii’ne şehrin hemen her yerinden çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Eğer şehir merkezinden veya eski kent bölgesinden camiye gitmek istiyorsanız, yürüyebilirsiniz. Ayrıca Cordoba’daki birçok turistik cazibe merkezi camiye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

YAKINLARDA NELER VAR ?

  • Calleja de las Flores (Çiçekler Sokağı) ; Cordoba’nın en popüler caddelerinden biri. Kurtuba Camiye 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.
  • Hammam Al Andalus ; Kurtuba Hamamı olarak da bilinir ve camiye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Cordoba’da mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olduğu için göz atmaya değer.
  • Patio De Los Naranjos ; Caminin hemen yanında bulunan bir Portakal Bahçesi. Ücretsiz olarak görebilirsiniz.
  • Roman Bridge of Cordoba ; Camiye 5 dakika yürüme mesafesinde şehrin en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri. Guadalquivir nehri boyunca MÖ 1. yüzyılın başlarında inşa edilmiş olsa da, o zamandan beri çeşitli zamanlarda yeniden inşa edilmiş bir köprü. Mevcut yapı ise 8. yüzyıldan kalma.

Kurtuba Camii Tarihi

Kurtuba Camii Tarihçesi

Endülüs’ü şekillendiren iki din ve kültüre ait etkileyici bir yapı olan Kurtuba Camii, günümüzde bir rönesans kilisesi olarak hizmet veriyor.

Caminin ve kilisenin bulunduğu yerde başlangıçta bir Roma tapınağı bulunuyormuş, daha sonra bu tapınak bir Visigoth kilisesi ile değiştirilmiş. 711 yılında Morolar Endülüs’ü Hıristiyanlardan aldığında, Visigoth yapısı ikiye bölünmüş ve hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar tarafından ibadet yeri olarak kullanılmış.

784 yılında I. Abdurrahman‘ın emriyle kilise yıkılmış ve yerine bir camii yapımına başlanmış. Camii, 786 yılında açılmıştı, ancak inşaat 987 yılında dış nef ve avlunun eklenmesiyle tamamlanmıştı.

1236 yılında Cordoba, Hıristiyanlar tarafından yeniden ele geçirildi. Ancak başa gelen hükümdarlar camiyi yıkmak yerine, değiştirdi ve eklemeler yaparak günümüzdeki halini almasını sağladı. İlk olarak katolik kilisesine çevrilmiş olan kilise, daha sonra bir katedrale dönüştürülmüş ve 16. yüzyıla kadar bir katedral olarak hizmet vermiş.

Günümüzde bir kilise olarak ibadete açık olan Kurtuba Camii / Katedrali, Müslümanların ibadet edebileceği bir yer değil. Bu konuda şehir halkının ısrarına rağmen, Müslümanların henüz burada ibadet etmesine izin verilmiyor. Günümüzde bu camii katedrali ziyaret edebilir, yapının cami olduğu dönemden kalma mihrabı ve minberi de görebilirsiniz.

Kurtuba Camii’ne Ücretsiz Giriş

Kurtuba Camii Hakkında Bilgi
Foto kaynak ; flickr / Paul VanDerWerf

Giriş ücreti ödemeden de Kurtuba Camii’ni ziyaret edebiliyorsunuz. Hafta içi ve cumartesi günleri 08:30-09:20 saatleri arasında camiyi ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Bilet gişeleri 09:20’de açıldığı için bu saatten önce camiden ayrılmanız gerekiyor.

Hazine bölümü kapalı olsa da, bu saatler arasında camide görülmesi gereken en önemli bölümleri görebiliyorsunuz, ayrıca hiç sıra beklemeden ve ücret ödemeden.

Kurtuba Camii / Katedral Çan Kulesi

Çan Kulesi – kaynak ; flickr / Richard Mortel

2€ giriş ücreti olan Çan Kulesi’ne çıkarak Cordoba’nın en güzel manzarasını seyredebiliyorsunuz. Kulenin hemen altından zaman aralığını seçerek biletinizi satın alabiliyorsunuz. Çok uzun kuyruklar oluşabildiğinden dolayı, ilk olarak kule biletinizi alın daha sonra camii ziyaretinizi yaptıktan sonra kuleye çıkın derim.

09:30-17:30 saatleri arasında her yarım saatte 20 kişilik gruplar ile kuleye çıkıyorsunuz. Kuleye çıkmak oldukça kolay, basamaklar da çok zorlayıcı değil. Ayrıca kuleye çıkarken 3 noktada dinlenebiliyorsunuz. Dilediğiniz kadar zaman geçiremeyeceğinizden dolayı, grubun en önünde olmaya çalışın.

54 metre yükseklikteki terastan hem Cordoba’nın hem de Guadalquivir vadisinin manzaraları muhteşem. Bu yüzden kesinlikle bu kuleye çıkmayı düşünün deriz.

Kurtuba Camii’ne Ne Zaman Gidilir ?

Kaynak ; flickr / Carolyn Whitson

Kurtuba Camii’ni ziyaret için en iyi zamanın sabah saatleri olduğu söylenir. Ancak bu, her turiste söylendiğinden sabah saatleri ciddi anlamda yoğun olabilir. Camiyi ziyaret etmek için Malaga, Granada ve Sevilla gibi şehirlerden günübirlik turlar ile ziyaret eden turistler gelir. Bu turistler camiye 10:00-11.00 saatleri arasında gelir. Eğer sabah saatlerinde camiyi ziyaret etmeyi düşünüyorsunuz. 09:30’da camiye girmek için hazır olun.

Sabah yerine akşamüstü de camiyi ziyaret edebilirsiniz. 16:00 gibi camii çok daha sakin olur. Bu saatlerde rehberli turlara izin verilmediği gibi, günübirlik camiyi ziyaret edenler de şehirde olmuyor.

Kurtuba Camii Bölümleri

Kemerler

Kemerler – Kaynak ; flickr / Taymaz Valley

Alt sütunların üzerine yerleştirilmiş olan at nalı tarzı kemer, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden ve Emeviler gelmeden önce bu bölgeyi yöneten insanlar olan Vizigotların mimarisinde yaygındı. At nalı kemeri sonunda Fas’tan Mısır’a kadar Kuzey Afrika’ya yayıldı ve Batı İslam mimarisinin kolayca tanımlanabilen bir özelliği haline geldi.

İkinci ve tamamen estetik bir yenilik, tüm tasarıma bütünlük ve ayırt edici bir karakter veren kırmızı ve beyaz çizgiler. Bu kemerler her sütunun arasına özenle yerleştirilmiş ve iç mekana farklı bir hava katıyor.

Mihrap

Kurtuba Camii Mihrap – foto kaynak ; flickr / Jocelyn Erskine-Kellie

Kurtuba Camii’nin ibadet yerinin odak noktası olan Kurtuba Ulu Camii’ndeki mihrap, arkasında küçük bir oda büyüklüğünde alışılmadık derecede büyük bir alan olan zarif bir şekilde dekore edilmiş bir kemerle çerçevelenmiş.

Kabuk şeklindeki tavan, tek bir mermer bloktan oyulmuş ve her iki taraftaki odalar, altın Bizans mozaikleriyle süslenmiş.

Giriş Kapıları

Kurtuba Ulu Camii’nin Mağribi yapısından kalma üç ana süslü kapısı bulunuyor.

Çan Kulesi

Torre de Alminar olarak bilinen Çan Kulesi, 93 metre yüksekliğiyle etkileyici ve görkemli bir mimariye sahip. Orijinal minare yerine inşa edilmiş ve Cordoba’nın muhteşem şehir manzarasını sunuyor.

Kurtuba Camii Giriş Ücreti
Kaynak ; flickr / Hugh Llewelyn

Kubbe

Mihrabın üzerinde göz kamaştırıcı yapısıyla dikkat çeken kubbe, Radyal bir desende tamamı altın mozaikle kaplanmış sivri kemerler oluşturan çaprazlama nervürlerden yapılmış.

Kurtuba Camii Mimari Özellikleri

Kaynak ; flickr / Richard Mortel

Camii, ilk inşa edildiği dönemde 75 x 100 metreymiş. Fakat yıllar içinde sürekli genişlemiş.

22.300 metrekarelik oldukça geniş bir alana sahip olan camii 30 bin Müslüman’ın aynı anda ibadet edebileceği kadar geniş inşa edilmiş.

İlk olarak 833 yılında II. Abdurrahman, doğuya ve batıya birer sahın ekleyerek sahınların sayısını 11’e çıkarmış. 961 yılında ise II. Hakem, camiye 11 sahın ve 11 mermer daha ilave ederek, caminin uzunluğunu 47 metre artırmış.

Günümüzde yapı kuzey güney doğrultusunda uzanan kareye yakın dikdörtgen formunda bir plana sahip avlulu bir yapıdır. Avlu büyüklüğü ise hemen hemen harim ile eşit ve revaklar ile çevrili. Harim mihraba dik uzanan 11 adet sahından oluşuyor. Orta sahın ise mihraba vurgu yapmak için daha geniş ve yüksek tutulmuş.

Özgün yapıda minare bulunmuyor. Ezan, caminin yanındaki Vizigot sarayının kulesinden okunmaktaydı, ancak bu kule günümüzde kiliseye bağlı bir çan kulesi olarak kullanılıyor. Başlangıçta kuzey de iki, batıda ve doğuda 1’er olmak üzere dört kapısı bulunmaktaydı, ancak günümüzde sadece batı cephesindeki Babü’l Vüzüra (vezirler kapısı) olarak bilinen taç kapı kalmış.

Kurtuba Camii, dünyada en fazla sütunu olan mabed olma ünvanına da sahip. Bu yönüyle dünyadaki birçok camiden mimari bakımdan ayrılır. Sütunlardan oluşan 19 paralel yol, 36 başka yolu dik açıyla keser. Çeşitli taşlardan yapılan sütunların sayısı 850’dir ve bu sütunların çoğu granitten yapılmış. Bu sütunlar tuğlalardan ve beyaz taşlardan yapılan kemerleri destekler. Aralarındaki piriketlerle kavislendirilmiş üst üste iki katlı taş kemerler ahşap işlemeciliği harika tavanın yükünü eşit ve dengeli dağıtmak amacıyla kullanılmış.

Cordoba’nın, yani Kurtuba Şehri’nin 1236 yılında Kastilya Krallığı tarafından işgal edilmesinden sonra Kral III. Fernando el Santo aracılığıyla camii ‘Cordoba Katedrali’ne dönüştürülmüş. X.Alfonso döneminde kilise motifleri gotik mimari tarz ile değiştirilmiş ve 14. yüzyıla kadar Kral II. Enrique döneminde kiliseye dönüştürülme işlemi bitirilmiş.

Kaynak ; flickr / Andrew and Annemarie

Kilisede değişiklikler İnigo Manrique tarafından 1486-1496 yılları arasında Gotik Mimari’nin örnekleriyle değiştirilmeye başlanmış. Daha sonra Juan Rodriguez Fonseca 1499-1505 yıllarında, D. Juan Daza 1505-1510 ve D. Martin 1510-1516 bu süreci devam ettirmiş.

Daha sonra kilise 1523 yılında Piskopos Alonso Manrique tarafından Rönesans mimarisine uygun hale getirilmiş. Camii katedrale dönüştürüldükten sonra bahçe kompleksine dokunulmamış.

Bugün Cordoba Katedrali adı altında İspanyol halkına hizmet eden bu yapının belli bölümleri müze olarak kullanılıyor. Bu müzede Endülüs Emevilerinden kalma mimari parçalar ve Hıristiyan İkonlar sergileniyor. Kurtuba Camii ayrıca UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış.

Kurtuba Camii Yakınlarındaki Oteller

Cordoba’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin en çok tercih edilen konaklama bölgesi olan ve Kurtuba Cami’ye ev sahipliği yapan Eski Kent bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, caminin yanı sıra şehrin önde gelen popüler cazibe merkezlerine de yakın olursunuz. Camiye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan popüler otellerden bazıları ise ;

Eurostars Maimonides – 3 yıldız

Eurostars Maimonides

Cordoba’daki Yahudi Mahallesi’nin kalbinde, ünlü Kurtuba Camisi’ne bakan bu zarif otel, geleneksel Endülüs tarzı verandası ve modern odalarıyla öne çıkıyor. Şehirdeki orta bütçeli en popüler otel olmasının yanı sıra, Cordoba’nın en çok rezervasyon alan otellerinden. Oteli incelemek için tıklayın.

H10 Palacio Colomera – 4 yıldız

H10 Palacio Colomera

Camiye 5 dakika yürüme mesafesinde, merkezi bir konumda bulunan bu lüks otel, yüksek konuk değerlendirme puanı ve görkemli mimarisiyle öne çıkıyor. Şehirdeki diğer çekim merkezlerine de yakın olan oteli incelemek için tıklayın.

Eurostars Palace – 5 yıldız

Eurostars Palace

Cordoba’nın en lüks otellerinden biri. Konum olarak camiye 5 dakika yürüme mesafesinde olan otel, ultra modern odaları ve yüksek konuk değerlendirme puanına sahip. Oteli incelemek için tıklayın.Booking.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!