Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiKüçüksu Kasrı Hakkında Bilgiler & Tarihi, Kahvaltı, Ulaşım

Küçüksu Kasrı Hakkında Bilgiler & Tarihi, Kahvaltı, Ulaşım

İstanbul'un en gösterişli kasırlarından biri olan Küçüksu Kasrı, Anadolu Yakası'nın olmazsa olmaz turistik cazibe merkezlerinden biri. Görkemli mimari yapısının yanı sıra, iç mekan süslemeleri, dekorasyonu ve mobilyalarıyla bir sanat ve tarih şöleni sunuyor. Milli Saraylara bağlı olan kasır, eşsiz deniz ve boğaz manzarası, güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz cafe&restoranı ve kolay ulaşılabilir konumuyla İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri...

-

Osmanlı Dönemi denince akla ilk gelen yerler, şüphesiz Avrupa Yakası’nın tarihi yarımada sınırları içerisinde yer alan turistik cazibe merkezleri oluyor. Fakat Anadolu Yakası’nda, Üsküdar Beykoz sahil yolu üzerinde bulunan 19. yüzyılın ilginç bir mimari özelliğine sahip olan Küçüksu Kasrı da, Osmanlı’nın önemli tarihi miraslarından biri olarak kabul edilir.

Cumhuriyet’in ilanından sonra M.Kemal Atatürk’ün de ilgisini çeken yapılardan biri olan kasır, Atatürk’ün İstanbul’da bulunduğu süre boyunca çalışma ve dinlenme amacıyla kullanmış olduğu yerlerden biri ve çoğu Hereke damgalı dokumalarıyla dikkat çekiyor.

Kasırdan çok, kasırın sunduğu eşsiz manzara daha çok ilgi görüyor diyebilirim. Özellikle hafta sonu kahvaltısı için müdavimi olabileceğiniz yerlerden biri bile diyebiliriz.

Kahvaltı için olmasa da, kasrın hemen yanındaki cafede oturup boğazın eşsiz manzarasını izleyerek bir şeyler içebilir veya cafenin hemen yanındaki yerden ücretsiz olarak da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Küçüksu Kasrı’na İstanbullu olup da gitmemek ayıp olduğu gibi, İstanbul’u ziyaret edip de kasırı görmemekte büyük kayıptır.

Küçüksu Kasrı Hakkında Kısaca Bilgi;

Küçüksu Kasrı Hakkında Kısaca Bilgi

15×27 metrekarelik bir alan üzerine yapılmış olan kasır, 3 katlı olarak, yığma tekniği kullanılarak kagir (Kargir) olarak yapılmış. Diğer birçok saray yapılarındaki yüksek duvarların aksine kasrın bahçesi döküm tekniğiyle yapılmış ve 4 yönde kapısı olan demir parmaklıklar ile çevrilmiş.

Geleneksel Türk Evi plan tipine sahip olan yapı, Osmanlı Padişahları tarafından daha çok av ve dinlenme yeri olarak kullanılmış. ”Biniş Kasrı” niteliğinde olmasıyla da ilgi çeken kasır, birçok kez onarılmış ve eklemeler yapılarak günümüzdeki halini almış.

En son 1994 yılında yapılan kapsamlı restorasyondan sonra günümüzdeki halini almış olan kasır, ziyarete açık olduğu gibi kahvaltı, düğün ve fotoğraf çekimi için de hizmet veriyor.

Küçüksu Kasrı Kahvaltı

Küçüksu Kasrı Kahvaltı
Kasırın içerisinde bulunan restoran bölümü

Kasır, bir müze-saray olarak hizmet vermesinin yanı sıra, kasrın bulunduğu alan içerisindeki restoranda boğaz manzarası eşliğinde güzel bir kahvaltının da keyfini çıkarabilirsiniz. Buradaki mekan bir cafe&restoran. Yani kahvaltının dışında dilerseniz öğle veya akşam yemeği için de tercih edebilirsiniz.

Özellikle hafta sonlarında kahvaltı için birçok İstanbullunun tercih ettiği Küçüksu Kasrı, aşırı yoğun olabiliyor. Eğer çok erken kasra gidemeyecek olursanız, kasrın hemen yanındaki diğer restoranları ve kahvaltı mekanlarına göz atabilirsiniz.

Kasırdaki restoran sabah 09:00‘dan gece 02:00‘a kadar hizmet veriyor. Hafta sonu kahvaltı saatleri ise 09:00-13:00 arası.

Küçüksu Kasrı’nda kahvaltı fiyatı ise 2022 yılı itibariyle 110 TL‘den başlıyor. Tost çeşitleri 18-25 TL, yumurta çeşitleri ise 19 – 28 TL arasında değişiyor. Fiyat bakımından birçok yere göre de ideal denebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Küçüksu Kasrı FOTOĞRAFLARI

Küçüksu Kasrı Tarihi

Kasrın bulunduğu bölgenin IV. Murat döneminde bir hasbahçe olduğu ve I. Mahmut zamanında padişah için buraya ahşaptan bir saray yapıldığı ve bu sarayın Abdülmecit dönemine kadar kullanıldığı biliniyor.

Kasrın günümüzdeki görkemli haline kavuşmasındaki en önemli pay ise Sultan Abdülmecid’e ait olduğu bilinir. Sultan Abdülmecid buradaki ahşap yapıyı yıktırarak yerine günümüzdeki kasrı inşa ettirmiş. 1857 yılında hizmete açılmış olan Kasır, tarihinde birçok restorasyon ve onarımdan geçerek günümüzdeki halini almış.

Abdülaziz döneminde (1861-1876) yapının cephe süslemeleri elden geçirilerek kapsamlı bir restorasyon yapılmış. Cumhuriyet dönemine gelindiğinde kasır bir süre devlet konukevi olarak kullanılmış ve günümüzde ise bir müze-saray işlevi kazanmış.

Dönemin mimari anlayışıyla batılı bir üslupla inşa edilmiş olan kasır, Dolmabahçe Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı‘na benzerliği ile de dikkat çekiyor.

Küçüksu Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kasır Manzarası
Kasırdan görebileceğiniz eşsiz boğaz manzarası

Anadolu Yakası’nda Beykoz’da bulunan kasra Avrupa Yakası’ndan ulaşım için ilk olarak Eminönü’nden Kadıköy’e veya Üsküdar’a geçmeniz gerekiyor. Kadıköy’den hareket eden 15F nolu otobüsleri kullanarak kasıra kısa bir yürüyüş mesafesinde olan küçüksu durağına ulaşabilirsiniz. Üsküdar’dan ise 15KÇ, 15M, 15N, 15P, 15T nolu otobüsleri kullanarak da kasıra ulaşılabilir.

Şahsi aracınız ile Avrupa Yakası’ndan kasıra gitmek için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçip Anadolu Hisarı sapağından saparak sahile inmeniz yeterli olacaktır.

Küçüksu Kasrı Giriş Ücreti 2022

Kasra giriş ücreti 2022 yılı itibariyle yabancı uyruklu vatandaşlar için 30 TL, T.C vatandaşları için 15 TL ve öğrenciler için 5 TL’dir. Sadece bahçeyi görmek istiyorsanız, 5 TL bahçe giriş ücretini ödemeniz gerekiyor.

Küçüksu Kasrı’nda müzekart geçerli.

Küçüksu Kasrı Ziyaret Saatleri

Kasrı pazartesi ve perşembe günleri dışında haftanın her günü 09:00-16:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için ; istanbul.ktb.gov.tr

KÜÇÜKSU KASRI FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Küçüksu Kasrı fotoğraf çekimi için de İstanbul’da en çok tercih edilen yerlerden biri. Sunduğu eşsiz boğaz manzarasının yanı sıra, tarihi kasır ile birlikte çekilen düğün fotoğrafları da yeni evlenen çiftler arasında oldukça popüler.

Düğün, nişan, sünnet gibi etkinlikleri organize edebileceğiniz yerlerden biri olan Kasır’da fotoğraf çekimi ve organizasyon hakkında daha fazla bilgi ve fiyatlar için 0216 332 33 03 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Küçüksu Kasrı Fotoğraf Çekimi ücretleri ; Saatlik 2.000 TL(Köşk ve kasırlarda dış mekan, hatıra fotoğraf çekimi) eser çekimi saatlik 1.000 TL ve belgesel / reklam tanıtım amaçlı ise 10.000 TL’dir.

NOT ; Küçüksu Kasrı İçi, tarihi mobilyaların yanı sıra, birbirinden değerli sanat eserleriyle dekore edilmiş. Fakat İstanbul’da Milli Saraylara bağlı olan birçok yapı gibi, kasırın içinde fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

Küçüksu Kasrı Mimari Özellikleri

Dikdörtgen planlı bir yapı olan kasır, denize paralel uzanıyor. Deniz cephesi 3 düşey parçaya ayrılıyor, yanlardaki dışbükey ortadaki ise düzdür.

Orta bölümdeki kapıya, iki kollu gösterişli bir merdiven ile ulaşılıyor. Giriş bölümü 4 sütunun taşıdığı kemerli bir sahanlığın gerisine çekilmiş ve zemin katta boydan boya 2’şer balkon yer alır. Kasırın tüm cepheleri, en tepede konsollar üzerinde ileri taşan ve çatıyı gizleyen parapet duvarı ile sona ermektedir.

Kasır içerisinde oda ve salonlar birbirinden güzel ve değerli sanat eserleriyle döşenmiş ve Avrupa’dan getirilmiş olan mobilyalara yer verilmiş. Kasır, Avrupa üslubunda olan mobilyaları, alçı kabartma ve kalemiçi süslemeli tavanları, birçok farklı tarzda ve renkte İtalyan mermer işçiliği ile yapılmış olan şömineleri, süslemeli ve detaylı parkeleri, halı ve tablolarıyla bir sanat müzesini andırıyor.

Kasırdaki ısıtma sistemi, kara tarafındaki odalarda tek, deniz tarafındaki odalarda ise çift olarak yerleştirilmiş olan şöminelerle sağlanmış. Şöminelerin mermerleri ise İtalya’dan getirilmiş ve her odada farklı renk ve desende şömine kullanılmış.

Küçüksu Kasrı Düğün Fiyatları

Ada, deniz, boğaz ve kale manzaralı bir düğün için İstanbul’un en gözde yerlerinden biri olan Küçüksu Kasrı’nda düğün fiyatları hafta sonu yemekli olarak, kişi başı 350-450 TL arasında değişiyor. 1.000 kişilik kapasitesiye sahip olan kasır, sadece düğün fotoğraf çekimi veya kokteyl ve nişan gibi organizasyonlar için de hizmet veriyor.

Kasırın hemen yanında yer alan cafe&restoran

KASIR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER ;

⇒Küçüksu Kasrı içine giriliyor mu ? ; Pazartesi ve perşembe günleri dışında kasırın içini ziyaret edebilir, odalara ve salona göz atabilirsiniz. Kasırda bireysel gezilere izin verilmiyor, belirli aralıklarla düzenlenen turlar ile kasırı gezebiliyorsunuz.

⇒Küçüksu Kasrı nereye bağlı ; Anadolu Yakası’nda Beykoz ilçesine bağlı olan kasır küçüksu semtinde yer alıyor.
⇒Küçüksu Kasrı kaç yılında yapıldı ; Kasır 1857 yılında tamamlanarak hizmete açılmış.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!