Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Küçüksu Kasrı Hakkında Bilgiler (Tarihi, Kahvaltı, Ulaşım)

Küçüksu Kasrı Hakkında Bilgiler (Tarihi, Kahvaltı, Ulaşım)

-

Osmanlı Dönemi denince akla ilk gelen yerler şüphesiz Avrupa Yakası’nın tarihi yarımada sınırları içerisinde yer alan turistik cazibe merkezleri oluyor. Fakat Anadolu Yakası’nda, Üsküdar Beykoz sahil yolu üzerinde bulunan 19.yüzyılın ilginç bir mimari özelliğine sahip olan Küçüksu Kasrı da, Osmanlı’nın önemli tarihi miraslarından biri olarak kabul edilir.

Cumhuriyet’in ilanından sonra M.Kemal Atatürk’ün de ilgisini çeken yapılardan biri olan kasır, Atatürk’ün İstanbul’da bulunduğu süre boyunca çalışma ve dinlenme amacıyla kullanmış olduğu yerlerden biri ve çoğu Hereke damgalı dokumalarıyla turistlerin dikkatini çekmektedir.

Kasırdan çok, kasırın sunduğu eşsiz manzara daha çok ilgi görüyor. Özellikle hafta sonu kahvaltısı için müdavimi olan yerlerden biri bile diyebiliriz. Kahvaltı için olmasa da, kasırın hemen yanındaki kafede oturup boğazın eşsiz manzarasını izleyerek bir şeyler içebilir veya kafenin hemen yanındaki yerden ücretsiz olarak da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Küçüksu Kasrı’na İstanbullu olup da gitmemek ayıp olduğu gibi, İstanbul’u ziyaret edip de kasırı görmemekte büyük kayıptır.

ΘGÖZ AT ; İSTANBUL GEZİLECEK YERLER (En Güzel 50 Yer ve Haritalı Gezi Rotası)

Küçüksu Kasrı Hakkında Kısaca Bilgi 

Küçüksu Kasrı Hakkında Kısaca Bilgi 

15×27 metrekarelik bir alan üzerine yapılmış olan kasır, 3 katlı olarak, yığma tekniği kullanılarak kagir (Kargir) olarak yapılmış. Diğer birçok saray yapılarındaki yüksek duvarların aksine kasrın bahçesi döküm tekniğiyle yapılmış ve 4 yönde kapısı olan demir parmaklıklar ile çevrilmiş.

Geleneksel Türk Evi plan tipine sahip olan yapı Osmanlı Padişahları tarafından daha çok av ve dinlenme yeri olarak kullanılmış. ”Biniş Kasrı” niteliğinde olmasıyla da ilgi çeken kasır, birçok kez onarılmış ve eklemeler yapılmış. En son 1994 yılında yapılan kapsamlı restorasyondan sonra günümüzdeki halini almış kasır, ziyarete açık olduğu gibi kahvaltı, düğün ve fotoğraf çekimi için de hizmet vermektedir.

Küçüksu Kasrı Kahvaltı

Küçüksu Kasrı Kahvaltı
Kasırın içerisinde bulunan restoran bölümü

Kasır, bir müze-saray olarak hizmet vermesinin yanı sıra, kasrın bulunduğu alan içerisindeki restoranda boğaz manzarası eşliğinde güzel bir kahvaltının da keyfini çıkarabilirsiniz. Buradaki mekan bir restoran. Yani kahvaltının dışında dilerseniz öğle veya akşam yemeği için de kasır tercih edilebilir.

Özellikle hafta sonlarında kahvaltı için birçok İstanbullunun tercih ettiği kasır, aşırı yoğun olabiliyor. Eğer çok erken kasra gidemeyecek olursanız, kasrın hemen yanındaki diğer restoranları ve kahvaltı mekanları da tercih edilebilir.

Kasırdaki restoran sabah 09:00‘dan gece 02:00‘a kadar hizmet veriyor. Hafta sonu kahvaltı saatleri ise 09:00-13:00 arasıdır.

Serpme kahvaltı fiyatı ise 75 TL‘den başlıyor. Tost çeşitleri 10-15 TL, yumurta çeşitleri ise 10 – 13 TL arasında değişiyor. Fiyat bakımından birçok yere göre de ideal. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

FOTOĞRAFLARI

Küçüksu Kasrı Tarihi

Kasrın bulunduğu bölgede IV. Murat döneminde bir hasbahçe olduğu ve I. Mahmut zamanında padişah için buraya ahşaptan bir saray yapıldığı ve bu sarayın Abdülmecit dönemine kadar kullanıldığı biliniyor. Kasrın günümüzdeki görkemli haline kavuşmasındaki en önemli pay ise Sultan Abdülmecit’e ait olduğu bilinmektedir. Sultan Abdülmecit buradaki ahşap yapıyı yıktırarak yerine günümüzdeki kasrı inşa ettirmiş. 1857 yılında hizmete açılmış olan Kasır, tarihinde birçok restorasyondan ve onarımdan geçerek günümüzdeki halini almış.

Abdülaziz döneminde (1861-1876) yapının cephe süslemeleri elden geçirilerek kapsamlı bir restorasyon yapılmış. Cumhuriyet dönemine gelindiğinde kasır bir süre devlet konukevi olarak kullanılmış ve günümüzde ise bir müze-saray işlevi kazanmıştır.

Dönemin mimari anlayışıyla batılı bir üslupla inşa edilmiş olan kasır, Dolmabahçe Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı‘na benzerliği ile de dikkatleri çekmektedir.

Küçüksu Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kasır Manzarası
Kasırdan görebileceğiniz eşsiz boğaz manzarası

Anadolu Yakası’nda Beykoz’da bulunan kasıra Avrupa Yakası’ndan ulaşım için ilk olarak Eminönü’nden Kadıköy’e veya Üsküdar’a geçmeniz gerekiyor. Kadıköy’den hareket eden 15F nolu otobüsleri kullanarak kasıra kısa bir yürüyüş mesafesinde olan küçüksu durağına ulaşabilirsiniz. Üsküdar’dan ise 15KÇ, 15M, 15N, 15P, 15T nolu otobüsleri kullanarak da kasıra ulaşılabilir.

Şahsi aracınız ile Avrupa Yakası’ndan kasıra gitmek için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçip Anadolu Hisarı sapağından saparak sahile inmeniz yeterli olacaktır. 

Küçüksu Kasrı Giriş Ücreti 2020 ve Ziyaret Saatleri

Kasra giriş ücreti tam 30 TL ve öğrenci ise 15 TL’dir. Kasrı pazartesi ve perşembe günleri dışında haftanın her günü 09:00-16:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için ; istanbul.ktb.gov.tr

FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Küçüksu Kasrı fotoğraf çekimi için de İstanbul’dan en çok tercih edilen yerlerden biri. Sunduğu eşsiz boğaz manzarasının yanı sıra, tarihi kasır ile birlikte çekilen düğün fotoğrafları da yeni evlenen çiftler arasında oldukça popüler.

Düğün, nişan, sünnet gibi etkinlikleri organize edebileceğiniz yerlerden biri olan Kasır’da fotoğraf çekimi ve organizasyon hakkında daha fazla bilgi ve fiyatlar için 0216 332 33 03 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Mimari Özellikleri ve İç Yapısı

Dikdörtgen planlı bir yapı olan kasır, denize paralel uzanmaktadır. Deniz cephesi 3 düşey parçaya ayrılıyor, yanlardaki dışbükey ortadaki ise düzdür. Orta bölümdeki kapıya, at nolu biçimli, iki kollu gösterişli bir merdiven ile ulaşılıyor. Giriş bölümü 4 sütunun taşıdığı kemerli bir sahanlığın gerisine çekilmiş ve zemin katta boydan boya 2’şer balkon yer almaktadır. Kasırın tüm cepheleri, en tepede konsollar üzerinde ileri taşan ve çatıyı gizleyen parapet duvarı ile sona ermektedir.

Kasır içerisinde oda ve salonlar birbirinden güzel ve değerli sanat eserleriyle döşenmiş ve Avrupa’dan getirilmiş olan mobilyalara yer verilmiş. Kasır, Avrupa üslubunda olan mobilyaları, alçı kabartma ve kalemiçi süslemeli tavanları, birçok farklı tarzda ve renkte İtalyan mermer işçiliği ile yapılmış olan şömineleri, süslemeli ve detaylı parkeleri, halı ve tablolarıyla bir sanat müzesini andırıyor.

Kasırdaki ısıtma sistemi, kara tarafındaki odalarda tek, deniz tarafındaki odalarda ise çift olarak yerleştirilmiş olan şöminelerle sağlanmış. Şöminelerin mermerleri ise İtalya’dan getirilmiş ve her odada farklı renk ve desende şömine kullanılmış. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!