Kolezyum Hakkında En Detaylı Bilgiler & Tarihi, Giriş Ücreti

2000 yıldan fazla bir tarihe sahip Roma’nın en gözde yapısı Kolezyum, şehirdeki en önemli tarihi cazibe merkezlerinden biri. Bu tarihi kalıntı, Roma Forumu’nun ve Palatino Tepesi’nin hemen yanında merkezi bir konumda bulunuyor. Roma’nın merkezinde oval şekilli bir amfitiyatro olan Kolezyum, bugüne kadar yapılmış en büyük amfitiyatro olması bakımından da önemli bir yere sahip. Roma İmparatorluğu’nun en iyi korunmuş yapılarından biri olan bu yapının tarihi ise MS 72 yılına, İmparator Vespasian dönemine kadar uzanıyor.

Günümüzde Kolezyum, sadece Roma’nın değil İtalya’nın da en çok ziyaret edilen yapılarından biri. İç mekanı gezmek, yoğun turist trafiğinden dolayı biraz zaman gerektiriyor olsa da, dışarıdan görmek için bile Roma gezilecek yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinden.

Kolezyum Hakkında Bilgi

Kolezyum Hakkında Bilgiler
Kaynak ; flickr.com/philipp-baumgartl

Beton ve kumdan inşa edilmiş olan Kolezyum, ilk kurulduğu yıllarda 80 bin kişilik kapasiteli olduğu tahmin ediliyor. Daha çok gladyatörlerin dövüşleri için kullanılmış olan amfitiyatro, halk gösterileri ve kutlamalar için de kullanılıyormuş.

Birçok filmde, dizilerde ve rekreasyonlarda görüldüğü gibi Kolezyum’da bir yeraltı yapısı olan “hypogeum” bulunurmuş. Günümüzde bu yeraltı alanı da hala görülebiliyor.

Kolezyum’a 80 giriş var. Roma amfitiyatrosunun ne denli büyük olduğunu da bu girişlerden anlamak mümkün. Toplamda 24.000 metrekarelik bir alanı kaplayan yapı, 48 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük amfitiyatrosu ünvanına sahip.

Yılda 5 milyondan fazla ziyaretçisi olan, İmparator Vespasian tarafından başlatılan ve oğlu Titus tarafından tamamlanan bu devasa oval tiyatronun inşası tam olarak 10 yıl sürmüş. Günlük çalışan sayısı ise 60.000 Yahudi köleymiş.

Flavian hanedanının kalıcı bir sembolü olan Kolezyum, Roma halkına bir armağandı. Tarihçiler, amfitiyatronun halka bir hediye olarak yapıldığına ve insanları eğlence yoluyla bir araya getirmek için kullanıldığına inanıyor.

Kaynak ; flickr.com/monica-pc

Amfitiyatrodaki oturma düzeni Roma toplumunun katmanlaşmasını yansıtırmış ; Senatörler sahneye en yakın otururken, en fakir Roma vatandaşları (ve kadınlar) en yüksek seviyede otururmuş.

Kolezyum adını, yapının yanında inşa edilmiş (Domus Aurea’nın yakınında) imparatorun devasa bir bronz heykeli olan ‘Colossus of Nero’dan alıyor. Günümüzde bu heykel bulunmuyor olsa da, amfitiyatronun adını bu heykelden aldığı tahmin ediliyor.

Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından Kolezyum, atölye çalışmaları ve diğer etkinlikler için bir alan olarak kullanılmış. Hatta 12. yüzyılda zengin bir aile tarafından bir konut olarak kullanıldığı biliniyor.

14. yüzyılın ortalarında meydana gelen büyük bir deprem ciddi hasara neden olmuş ve Kolezyum’un bazı kısımları harap olmuş. Yıllar geçtikçe buradaki taşlar Roma’daki diğer binaların yapımında kullanılmış.

Kaynak ; flickr.com/alessio-nastro

Kolezyum’un değeri 18. yüzyılın ortalarına kadar fark edilmemiş. Bu tarihten sonra yapıyı korumak için ciddi önlemler alınmış. Hatta amfitiyatro, arena zemininde öldüğüne inanılan birçok Hıristiyan nedeniyle Papa tarafından kutsal bir yer olarak kabul edilmiş. Kilise tarafından korunan yapıya 19. yüzyılda eklemeler ve takviyeler yapılarak günümüze kadar gelmesi sağlanmış. Günümüzde bu yapı UNESCO Dünya Mirası listesindeki tarihi merkezin bir parçasını oluşturuyor.

Kolezyum Tarihi

Kolezyum Tarihçesi
Kaynak ; flickr.com/jeremy-nelson

Flavian Amfitiyatrosu olarak da anılan Kolezyum’un inşası MS 70-72 yılları arasında başlamış. MS 80 yılında Titus tarafından 100 günlük oyunlar için açılmış olan amfitiyatro, gladyatörler arasındaki binlerce göğüs göğüse dövüşün, insanlar ve hayvanlar arasındaki yarışmaların ve sahte deniz çatışmaları da dahil olmak üzere daha birçok büyük çatışmaya ev sahipliği yapmış. Kısaca Romalıların tüm eğlencelerine sahne olan bir yer olarak uzun yıllar hizmet vermiş bir yer.

Orta Çağ’da bu amfitiyatro iki önde gelen Romalı aile, Frangipane ve Annibaldi tarafından bir kilise, daha sonra da bir kale olarak kullanılmış.

1000 yıl boyunca taş ocağı olarak değerlendirilmiş, Roma ve çevresindeki birçok yapı için taş ocağı olarak kullanılmış. Bu yüzden de yapının büyük bir bölümü yok olmuştur.

Kolezyum’un korunması 19. yüzyılda ciddi bir şekilde Pius VIII liderliğindeki kayda değer çabalarla sağlanmış, restorasyonlar yapılarak tarihi yapı desteklenmiş. 1990’lı yıllarda büyük bir restorasyon sürecine giren yapının büyük bir bölümü kalıntıdan ibaret olsa da, günümüze kadar yıkılmadan ulaşmış çok büyük bir bölüm de bugün görülebiliyor.

Kolezyum Hakkında Bilgiler

Kolezyum’da Görülecek Yerler

2000 yıllık bir tarihe sahip olan bu yapı, bir dizi ana alana bölünmüş. Öncelikle içeriye girmeden ücretsiz olarak dışarıdan görebileceğiniz yapının dış cephesi, en az iç mekan kadar etkileyici ve güzel bir mimariye sahip. Zaten turist kalabalığından ve bilet fiyatından dolayı, her gün binlerce kişi bu yapıyı sadece dışarıdan görerek ziyaretini tamamlıyor.

Ana bölümlerin içi geleneksel bir amfitiyatro havasına sahip. Dört ana seviyeye yayılmış oturma alanları bulunuyor. Yüksek kalitedeki oturma yerleri arena zeminine en yakın olan oturma alanıdır. Bunun sebebi de, zenginlerin ön tarafa, fakir kesimin ve kadınların da arka tarafa oturmasıymış.

The Hypogeum (Hipogeum)

Kaynak ; flickr.com/sean-macantee

Arena zeminin büyük bir bölümü yıkılmış olduğundan dolayı, günümüzde Hipogeum adı verilen, gladyatör odalarını, vahşi hayvanların bekletildiği yerleri ve zeminin altına gizlenmiş depo odalarını birbirine bağlayan iki katlı geniş bir yeraltı labirenti olan yeri görebiliyorsunuz.

Kolezyum, oldukça büyük olmasına rağmen yoğun turist trafiğinden dolayı önemli ayrıntıları kaçırabiliyorsunuz. Bu yüzden yeteri kadar bütçeniz varsa, bir rehber eşliğinde tur paketleri ile bu amfitiyatroyu ziyaret etmenizde yarar var.

Arena zemini, amfitiyatro içindeki her yeri en rahat şekilde görebileceğiniz yerdir. Kolezyum’un ne kadar büyük olduğunu görmek istiyorsanız, bu zeminin üzerinden etrafa bir göz atmayı unutmayın.

Kaynak ; flickr.com/kamil-porembinski

Üçüncü kademe (The Third Tier) adı verilen yer, standart biletler ile görülemiyor. Bu üçüncü kademe yeraltı tünellerini kapsıyor ve bu tünelleri görmek için ya kombineli biletler satın almanız ya da tüneller için ayrıca bilet satın almanız gerekiyor. Birçok turist üçüncü kademeyi es geçiyor olsa da, amfitiyatronun en güzel manzarasını görebileceğiniz yer olduğundan ziyaret etmeye değecektir.

Konstantin Kemeri/Takı (Arch of Constantine) ise, Kolezyum’un hemen yanında bulunmakta ve amfitiyatro için satın aldığınız biletler ile burayı da görebiliyorsunuz.

Bu kemer, İmparator Konstantin’in 312 yılında Milvian Köprüsü’nde kazandığı zaferden sonra imparatoru “şehrin kurtarıcısı ve barışı getiren” olarak onurlandıran bir zafer takıdır. 21 metre yüksekliğiyle dikkat çeken bu tarihi yapı, daha önceki yapılardan alınmış kabartmalarla süslendiğinden dolayı, bazı sahnelerin Konstantin ve zaferle ilgisi yoktur.

Kaynak ; flickr.com/sean-macantee

Kolezyum Giriş Ücreti

Kolezyum’a giriş ücreti 2021 yılı sonu itibariyle 12€’dur. Ayrıca bu bilet ile Palatino Tepesi ve Roma Forumu’nu da görebiliyorsunuz.

Sadece Kolezyum için satılan bir bilet bulunmuyor. Yani Palatino Tepesi ve Roma Forumu’nu ziyaret etmek istemiyorsanız dahi bu bileti satın almanız gerekiyor. Bu biletler 2 günlüktür. Yani bileti aldığınız gün 3 turistik yeri görmek yerine 2 güne yayarak bir gezi planı yapabilirsiniz.

Biletinizi online olarak alacak olursanız, 4-6€ daha fazla ücret ödemeniz gerekiyor. Bu yüzden zamanınız varsa biletinizi Kolezyum’dan alın.

Kaynak ; flickr.com/javier-vieras

Kolezyum Ziyaret Saatleri

Kolezyum, 1 Ocak ve 25 Aralık tarihleri dışında her gün 08:30-19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Bilet gişeleri son giriş saatinden 1 saat önce kapanıyor. Bu yüzden en az 2 saat öncesinden bilet almanızda yarar var. Kapanma saatlerine yakın bilet kuyrukları çok uzun olabiliyor.

Kolezyum Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Roma’nın kalbinin attığı yerde Monti bölgesi sınırları içinde bulunan Kolezyum’a ister toplu taşıma araçlarıyla isterseniz de yürüyerek şehrin birçok yerinden rahatlıkla gidebilirsiniz.

Metrolarla bu tarihi yapıya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan ‘Colosseo’ metro istasyonuna gidebilirsiniz. Ayrıca 3 ve 8 numaralı tramvay hatlarını kullanarak amfitiyatronun girişine kısa bir yürüyüş mesafesinde olan ‘Piazza del Colosseo’ tramvay durağına gidebilirsiniz.

Bunun yanında, 51, 75, 85, 87, 117 ve 118 nolu otobüslerle de Kolezyum’a gidebilirsiniz.

Kolezyum Yakınlarında Neler Var ?

Kaynak ; flickr.com/joe-anderson

Kolezyum’un bulunduğu yer, Roma’da gezilecek yerler bakımından popüler olan birçok tarihi noktaya yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Roma Forumu ve Palatino Tepesi gibi şehrin en turistik yerleri, bu tarihi amfitiyatronun hemen yanı başında yer alıyor.

Yakın zamanda yapılan kazılarda çıkarılmış Domus Aurea da (Altın Ev), Kolezyum’a kısa bir yürüme mesafesinde. Ayrıca İspanyol Merdivenleri ve Panteon gibi diğer turistik cazibe merkezleri Kolezyum’a yaklaşık 20-25 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Kolezyum Turları

Kaynak ; flickr.com/maurits-verbiest

Rehberli Kolezyum Turu ; Bu turlar ile sıra beklemeden (Skip The Line hizmeti) amfitiyatronun içini rehberler eşliğinde ziyaret edebiliyorsunuz. Getyourguide.com.tr adlı site üzerinden bu turları ve çok daha fazla tur seçeneğine göz atabilirsiniz. Bu turlar sayesinde uzun bekleme kuyruklarına girmek zorunda kalmazsınız. Tabii bilet fiyatları normal giriş ücretinden çok daha pahalı olacaktır. Son olarak rehberli turlar ile Kolezyum’u ziyaret etmenin bir diğeri artısı, halka açık olmayan yerleri de görebiliyor olmanız.

Hypogeum ve Üst Katmanlar Turu: Bu turlarla da, halka açık olmayan yerleri görebiliyorsunuz. Hypogeum adı verilen yer, gladyatörlerin tutulduğu odaları da kapsıyor. Biraz daha detaylı bir Kolezyum gezisi için bu tur paketlerine de getyourguide.com.tr sitesinden göz atabilirsiniz.

İPUCU ; Kolezyum’u normal standart giriş bileti ile ziyaret etmeyi planlıyorsanız, biletinizi Palatino Tepesi’nde onaylatıp Kolezyum’a geçin. Böylelikle biletinizi onaylatmak için saatlerce beklemenize gerek kalmaz. Palatino Tepesi’nde de biletinizi onaylatmak için sıra bekliyorsunuz. Ancak Kolezyum’da sıra her zaman çok fazla oluyor.

Kolezyum Yakınlarında Nerede Kalınır ?Booking.com


Roma’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri de Kolezyum’un bulunduğu Monti ve Colosseum bölgesidir. Bu bölgedeki otellerde veya diğer konaklama birimlerinde kalacak olursanız, hem Foruma ve Palatino Tepesi’ne hem de Kolezyum’a çok yakın olursunuz. Bunun yanında şehirdeki diğer cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Kolezyum yakınlarındaki oteller, tarihi şehir merkezi bölgesindeki otellere nazaran biraz daha uygun fiyatlı.

Otel tavsiyesi olarak da;

Hotel Palazzo Manfredi – 5 yıldız

Kolezyum
Hotel Palazzo Manfredi

Çatı terasından Kolezyum’un muhteşem bir manzarasına sahip olan bu lüks otel, Roma’daki en çok tercih edilen otellerden biri. Konum olarak Kolezyum’a 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde. Ayrıca tarihi şehir merkezindeki cazibe merkezlerine de 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. 9+ konuk değerlendirme puanı ve manzarasıyla öne çıkan bir tesis.

Capo d´África – 4 yıldız

Capo d´África Hotel

Geleneksel taverna ve barlarla çevrili lüks Capo D’Africa, Kolezyum’a sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Romantik atmosfere sahip bahçesiyle öne çıkan bu otel de, Roma’da en çok rezervasyon alan tesislerden.

Colosseum Music Design – Konukevi

Kolezyum
Colosseum Music Design

Biraz daha ekonomik bir konaklama sunan Colosseum Music Design, Kolezyum’un 250 metre uzağında merkezi bir konumda bulunuyor. Geniş manzaralı odalarıyla hizmet veren bu tesis de, bölgede konaklama için düşünülebilir.

Kolezyum Mimari Özellikleri

Kolezyum Hakkında Bilgi

Kolezyum, Roma’nın gücünün bir kanıtı olarak tasarlanmış. Tamamlandığında dünyadaki en karmaşık ve en büyük yapılardan biriymiş.

Yapımında, ana malzeme olarak beyaz traverten taşı kullanılmış.

Zemin kattaki sütunlar, sert Yunan Dor tarzında bir Roma varyasyonu olan Toskana tarzında yapılmış. İkinci katta biraz daha ayrıntılı İon sütunları vardı. Üçüncü kat ise, daha karmaşık ve süslü Korinth stilini kullanıyordu. Bu yüzden de aşağıdan yukarıya, daha azdan daha çok stil karmaşıklığına gidilmişti.

Her yarım sütun, ilk üç katta binanın dış çevresini oluşturan toplam 80 adet kemerin merkez parçasıydı. Bunlar 4,2 metre genişliğinde ve 7,05 metre yüksekliğiyle zemin katta en büyüğü idi. Üstteki iki katta aynı genişlikte, ancak biraz daha kısaydı, 6.45 metre uzunluğundaydı.

İlk üç duvarın aksine, dördüncü kat duvarı kemerler ve sütunlardan değil, son temizlik çabaları sayesinde azurit ve bronzdan oymalar ve girintilerle süslendiğini bildiğimiz düz panellerden yapılmıştı.

Kolezyum’un iki ana girişi vardı ; adından da anlaşılacağı gibi zafer alayları için kullanılan ve içinden gladyatörlerin arenaya girdiği kapı olan kuzeybatıdaki Porta Triumphalis ve adını Roma cenaze tanrıçası ve mezar Libitina’dan alan güneydoğu Porta Libitinaria.

Kolezyum’un en ayırt edici özelliği, gladyatörlerin, mahkumların, hükümlülerin ve vahşi hayvanların savaştığı ve öldüğü arenaydı.

Kolezyum Hakkında Bilgiler

83 metre uzunluğunda ve 48 metre genişliğindedir.

Arena zemini, yakındaki Monte Mario tepesinden çekilmiş bir kum tabakasıyla kaplı ahşap panellerden yapılmış.

Zeminde, özel efektler için kullanılan birçok tuzak kapı vardı. Arena duvarı, kırmızı ve siyah taş bloklardan yapılmıştı, binanın geri kalanıyla yoğun bir şekilde beyaz olan güçlü bir kontrast oluşturuyordu ve arena zemininde meydana gelenleri yansıtıyordu.

Arenayı çevreleyen, topluca cavea olarak bilinen teraslar veya tribünlerdi. Cavea, Roma toplumunun sosyal katmanlarını yansıtan üç katmana bölünmüştür.

Aşağıdan yukarıya, podyum, gradatio ve porticus. Arenaya en yakın koltuklar olan podyum, senatörler ve üst düzey yetkililer gibi en yüksek statüdeki Romalılara ayrılırdı. Cavea’dan yukarıya çıktıkça daha düşük sosyal statüye sahip insanlar yerlerini alırmış.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!