Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiKırım Kilisesi Hakkında Bilgiler & Ulaşım, Tarihi ve Ziyaret

Kırım Kilisesi Hakkında Bilgiler & Ulaşım, Tarihi ve Ziyaret

İstanbul'un en önemli tarihi yapılarından biri olan Kırım Kilisesi, günümüzde konserlere ve etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Beyoğlu'nun kalbinde bulunan kilise, sade bir dış mimariye sahip olsa da hem tarihi hem de mimarisi ve etkinlikleri için görülmeye değer yapılardan.

-

Kırım Kilisesi, Kırım’ı Anma Kilisesi olarak da biliniyor ve İstanbul’un en hareketli ve en sevilen ilçelerinden biri olan Beyoğlu’nda bulunuyor. Neo-gotik bir mimariye sahip olan kilise, İngilizler tarafından 1868 yılında Kırım Savaşı anısına yaptırılmış.

Konserleriyle de ünlü olan kilise, Tuğçe Şenoğul ve Korhan Futacı’dan Akkor’a kadar birçok ismi konuk etti. Daha çok konserleriyle İstanbullunun ilgisini çekiyor olsa da, görkemli yapısı, iç süslemeleri ve tarihiyle de görülmeye değer bir yapı.

Beyoğlu’nun tarihi yapıları arasında birinci derece sit alanı olarak belirlenmiş olan bu kilise, bir ”Anglikan” kilisesi ve Mimarı ise C.E. Street’tir. Ayrıca C.E Street, bu kilisenin inşaatını tamamladıktan 10 yıl sonra, 1878 yılında Kadıköy Moda’da bulunan Barış Manço Müzesi’nin hemen karşısında yer alan All Saints Moda Kilisesi‘ni yaptığını da hatırlatalım.

Kırım Kilisesi Hakkında Bilgi

Galata Mevlevihanesi Müzesi‘ne ve İstiklal Caddesi‘ne çok kısa bir yürüyüş mesafesinde olan kilisenin bulunduğu yerde eskiden bir rum mezarlığı varmış. Bu arazi, Sultan Abdülmecid tarafından Kırım Savaşı’nın anısına bir kilise yapımı için İngilizlere verilmiş. 18 Ekim 1858 yılında temeli atılan kilise, 10 yıl sonra 22 Ekim 1868’de de ibadete açılmış.

Kilise yapımında kullanılan siyah kesme taşlar Büyükada’dan, pencere kenarları ve köşelerdeki sarı kontürlerde kullanılmış olan yumuşak taşlar ise Malta’dan getirilmiş.

Kilise, İstanbul’un en güzel sokaklarından biri olan ”Serdar-ı Ekrem Sokak”ta bulunuyor. İstiklal Caddesi’nin tünel tarafından doğuya doğru giderek kısa bir süre içinde bu sokağa ulaşabiliyorsunuz.

Foto Kaynak ; twitter.com/ayselcakir

Günümüzde çok sayıda konsere ve etkinliğe ev sahipliği yapan Kırım Kilisesi’nin avlu çevresi yüksek duvarlarla çevrilmiş. Kilise ise bahçenin tam ortasında bulunuyor. Kilisenin giriş kapısının üstünde iki küçük kule, hemen girişin yanından da sivri külahlı bir çan kulesi yükseliyor. Kilisenin yüksek tavanlı uzun salonu ise, yuvarlak kemerli pencereler ve vitraylı dairesel gül pencereler ile aydınlatılıyor.

Kırım Kilisesi Tarihçesi

Kırım Kilisesi Tarihi
Foto Kaynak ; tripdavisor.com.tr

Kırım Kilisesi’nin tarihi 1858 yılına kadar uzanıyor. Dönemin en ünlü mimarlarından olan, hatta Londra’daki adalet sarayını tasarlayan George Edmund Street (G.E. Street olarak anılır) tarafından 1858-1868 yılları arasında inşa edilmiş.

Kilise uzun yıllar hizmet verdikten sonra 1970 yılında cemaatinin yeterli olmaması sebebiyle kapanır. 1990 yılına kadar 20 yıl kapalı kalan kilise, Sri Lankalı Anglikan mültecilerin İngiliz Konsolosluğu’na müracaat etmesi sonrası, Konsolosluk’taki şapelin rahibi olan ”Ian Sherwood”un öncülüğünde restorasyonu yapılarak yeniden ibadete açılır.

İstanbul’un kalbindeki bu kilisenin kuruluş hikayesinde ise, İngiltere değil, Osmanlı Padişah’ı var. Sultan Abdülmecid… İngilizler ve Fransızlar Rusya’ya karşı Osmanlı’yı Kırım Savaşı’nda kullandıktan sonra Abdülmecid de İngilizlere İstanbul’da bir kilise yapmaları için izin vermiş. Kilisenin inşa edilebileceği yeri de, Rum mezarlığı olarak belirlemiş.

Foto Kaynak ; twitter.com/anfircinitli

Bu sırada İngiltere’de Kraliçe Victoria dönemi sürüyor. Kraliçe Victoria, Anglikanlar için şehirde kilise yapımına izin veren Sultan Abdülmecid’e mi, yoksa kilisenin açılışı anısına Sultan Abdülaziz’e mi, orası belli değil ama Osmanlı Padişahı’na İngiltere’de henüz yollara yeni çıkmış bir otomobil hediye ediyor. Böylece İstanbul’a ilk otomobil gelmiş oluyor. Tabii şeyhülislam efendinin verdiği ”Şeytan İşidir” fetvası üzerine otomobil Sarayburnu’ndan denize atılarak imha ediliyor.

Kırım Kilisesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kırım Kilisesi Hakkında Bilgi
Foto Kaynak ; Tripadvisor.com.tr

Beyoğlu Galata’da Serdar-ı Ekrem Sokağı’nda bulunan kiliseye, Taksim veya Beyoğlu’nun birçok noktasından yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir.

Beyoğlu-Taksim Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz kiliseye en kolay ulaşım İstiklal Caddesi’nden sağlanıyor. Caddenin tünel tarafından doğuya doğru giderek kilise ulaşmak mümkün. Ayrıca Taksim Meydanı, Sent Antuan Kilisesi ve Beyoğlu Evlendirme Dairesi kiliseye 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Kiliseye otobüslerle ulaşım için, 26, 26A, 26B, 28, 28T, 30D, 70KE nolu İETT otobüslerinden birine binebilirsiniz. Bu otobüslerle kiliseye 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunan Kemeraltı veya Tophane otobüs durağına gidebiliyorsunuz.

Eminönü veya Sultanahmet tarafından kiliseye ulaşım için en kolay yol, Zeytinburnu-Kabataş tramvaylarını kullanmaktır. Tophane tramvay durağından kiliseye yürüyerek 5 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Adres:Şahkulu, Serdar-ı Ekrem Cd. No:52, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Kırım Kilisesi Ziyaret Saatleri

Yıl içinde genelde kapalı olan kilise, sadece pazartesi günleri 10:00-16:00 saatleri arasında ziyaretçiye açık. Etkinlik ve konser günleri, yapılan düzenlemeler sırasında da kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Kilisenin bulunduğu yer, İstanbul’un kalbinin attığı yerlerden biri olan Beyoğlu. Burası kültür, sanat ve eğlence merkezi. Şehirdeki birçok tarihi yapıyı, müzeleri ve en ünlü mekanları burada bulabilirsiniz.

Kiliseye kısa bir yürüyüş mesafesinde Narmanlı Han içerisinde yer alan İstanbul’un en yeni müzelerinden biri olan İllüzyon Müzesi var. Ayrıca Pera Müzesi ve Orhan Kemal Müzesi de kiliseye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Bunun yanında İstiklal üzerinde yer alan Sent Antuan Kilisesi de, hem tarihi hem mimari yapısıyla görülmeye değer. Beyoğlu-Taksim gezilecek yerler adlı yazımızda Kırım Kilisesi yakınlarında gezip görülecek tüm turistik yerleri bulabilirsiniz.

Kırım Kilisesi Konser ve Etkinlikler

Kırım Kilisesi Hakkında Bilgiler

Son yıllarda ev sahipliği yaptığı konserler ve etkinliklerle de gündemde olan bu Anglikan Kilisesi’nde özellikle yaz aylarında çok sayıda konser ve etkinlik yapılıyor.

Düzenlenen konserlere, etkinliklere ve videolara da redbull.com adresinde ulaşabilirsiniz. 2016 yılından günümüze Red Bull Music Academy mezunlarından Kaan Düzarat’ın kurucusu olduğu Analog Kültür küratörlüğündeki konserler, muhteşem akustiğe sahip olduğu için bu kilisede yapılıyor. Berke Can Özcan’ın çok enstrümanlı akustik performansı, Ozan Tekin’in solo albümü Pillars of Salt’ı, ambient melodileri ve Hasan Erginöz’ün DJ seti ses getiren konserlerden sadece birkaçı. Ayrıca 2019 yılı sonundaki Cenk Erdoğan ve Robert Mehmet İkiz’in ortak projesi Lahza da, bu kilisede verilen konserlerden. Konser ve etkinlik biletlerini de bugece.co adresinden satın alabiliyorsunuz. Ayrıca yine redbull sitesi üzerinden de etkinlik takvimini inceleyebilirsiniz.

Kırım Kilisesi adını nereden alıyor ? ; Kiliseye Kırım Kilisesi adı verilmesinin nedeni, Sultan Abdülmecid’in İngilizlere bağışladığı arazi üzerinde, Kırım Savaşı anısına yapılmış olması. Bundan dolayı kilise, ‘Kırım’ı Anma Kilisesi’ olarak da biliniyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!