Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiKaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Camii & Hikayesi Ve Ulaşım

Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Camii & Hikayesi Ve Ulaşım

İstanbul'da en az bilinen camilerimizden biri olan Kılıç Ali Paşa Camii, ilk kurulduğu orijinal yapısı bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başarmış. Yaklaşık 450 yıllık tarihi ve Ayasofya'ya benzer mimarisiyle dikkat çeken bu camii, İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken tarihi camiler arasında yer alıyor.

-

İstanbulluların daha çok nargile içmek için gittiği Tophane’de bulunan Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Camii, Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en önemli eserlerinden biri olmasına rağmen, şehirdeki en az bilinen camilerimiz arasında yer alıyor.

1581 yılında Tophane Meydanı’nda inşa edilmiş olan Camii, 400 yıldan fazla bir süredir aynı yerde ilk yapısı bozulmadan günümüze kadar gelen nadide eserler arasında. Plan bakımından Ayasofya’nın bir kopyası olarak nitelendirilen camii, bazıları tarafından Koca Sinan’a yakıştırılmaz. Çünkü Sinan, her inşaa ettiği camide farklı bir mimari yapı kullanmıştır der.

Halbuki Mimar Sinan burada, devasa boyuttaki Ayasofya’nın ufak bir modelini doğru mimari ölçümler ile yapmış. Ölçümlere Osmanlı unsurlarını nakış gibi işleyerek yapılmış olan camii, Ayasofya’nın yeniden Mimar Sinan tarafından yorumlanmış hali olarak da kabul edilir.

⇒Göz At ; İSTANBUL GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Kılıç Ali Paşa Camii Özellikleri

Kılıç Ali Paşa Camii Özellikleri

Tek kubbe ve minareli olan bu camii, dikdörtgen bir plana sahip. Caminin iç mekanı, tıpkı Ayasofya’daki gibi kıble yönü ekseninde yapılan birer yarım kubbeyle büyütülmüş. Mihrabı kanatlı olan caminin içerisindeki 147 pencere ile, ferah ve huzur veren bir atmosfer yaratılmış.

  • Camii yapısı dört sütun üzerine binen bir merkezi kubbe ve iki yarım kubbe ile örtülüdür.
  • Son cemaat yeri 6 sütunun desteklediği 5 kubbelidir.
  • Caminin tek şerefeli bir minaresi vardır.
  • Caminin iç mekanındaki loşluk, son cemaat yeri ve mahfelerle kesilen aydınlık sayesindedir.
  • Mihrap duvarında daire madalyon şeklinde düzenlenmiş olan çini kitabeler, Süleymaniye Camii‘nde görülen kompozisyona ince bir işçilik gösteren mermer mihrap ve minber devrindedir.
  • Mermer mihrap mukarnaslı, yaşmaklıdır.

Kılıç Ali Paşa Camii İçi

  • Ana kubbenin iki yanındaki yarım kubbeler, diğer iki yanındaki kemerler ve destek duvarları sayesinde camii, Ayasofya’nın küçük bir kopyası olarak nitelendirilir.
  • Mihrap tarafında yer alan çiniler, İznik‘in parlak döneminin ürünü.
  • Camii avlusunda Kılıç Ali Paşa Camii ve Külliyesi’nin minyatürü de bulunuyor.

Kesme taştan inşa edilmiş olan Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Camii, daha çok iç mekan süslemeleri ve dekorasyonuyla dikkat çekiyor. Ana kubbe mihrap ekseninde iki yarım kubbeyle genişletilmiş. Sivri kemerlere oturan, dört paye üzerindeki orta kubbenin pandatiflerle geçişi sağlanmış.

Aslında bu camii Kılıç Ali Paşa Külliyesi‘nin bir parçası. Külliyeden günümüze kalan tek kubbeli bir hamam, bir sebil, denizci feneriyle aydınlanan bir medrese, Kılıç Ali Paşa’nın türbesi ve Osmanlı Dönemi’nin ileri gelen denizcilerinin gömüldüğü bir haziredir.

2011 yılında yapılan geniş çaplı restorasyon sonrası günümüzdeki halini almış olan caminin bulunduğu külliyenin bir kısmı restorasyona dahil edilmemiş.

Kılıç Ali Paşa Camii Hikayesi

Kılıç Ali Paşa Külliyesi
Kılıç Ali Paşa Külliyesi

Camii ile ilgili birkaç hikaye bulunuyor. Bunlardan biri de İspanyol Romancı – Şair ”Cervantes” (Modern Avrupa’nın ilk romanı olarak kabul edilen Don Kişot’un yazarı) ile ilgilidir. İspanyol donanmasında bir asker olan Cervantes, İnebahtı Deniz Savaşı’nda esir düşer ve Kılıç Ali Paşa Külliyesi’nin inşaatı sırasında çalışmış ve özgürlüğünü kazanmıştır. Bu savaşta sol elini kaybettiğinden dolayı, kendini tamamen yazarlığa vermiş.

Kılıç Ali Paşa, köleleriyle de tanınır. 25 Haziran 1587 yılında öldükten sonra geriye 3000 köle ve yarım milyondan fazla altın bırakmıştır. Paşanın çocuğu olmadığından dolayı, parasını her zaman fakirler ile paylaşmış, İstanbul’un birçok semtinde günümüze ulaşamayan birbirinden değerli camiler ve hamamlar yaptırmıştır.

Kılıç Ali Paşa Camii İçi

Caminin yapılış hikayesi ise ; Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa, Osmanlı’nın 12. padişahı olan III.Murad’dan camii yapmak için yer ister. Padişah gülerek ”Madem ki Kaptan-ı Derya’sın, o zaman denizin içine yap der” Bunun üzerine Kılıç Ali Paşa, caminin bulunduğu yeri taş, moloz ve doldurtarak camiyi inşa ettirir.

Aslında camii yapıldığı zamanda denize sıfır bir konumda yer alıyormuş. Ancak zamanla bu doldurma işi ileriye gitmiş ve camii şimdilerde içeride kalmış.

Kılıç Ali Paşa Camii İçi

Diğer İstanbul Camileri

Kısaca Kılıç Ali Paşa Kimdir ?

Kısaca Kılıç Ali Paşa Kimdir

Kılıç Ali Paşa, Uluç Ali Paşa olarak da tanınan bir Osmanlı denizcisi. 1500-1587 yıllları arasında yaşamış, 1571-1587 yılları arasında 16 sene kaptan-ı derya olarak görev yapmış. Batılılar tarafından Occhiali veya Uluj Ali olarak da tanınıyor.

Kılıç Ali Paşa, İtalyan asıllı olup ”Giovanni Dionigi Galeni”dir. Birçok İtalyan kaynaklarında ismi ”Occhiali” olarak geçer. Uzun bir aradan sonra müslüman olur, hızla yükselerek Osmanlı donanmasının önemli komutanlarından biri olmuştur ve ünü, İnebahtı Savaşı’nda göstermiş olduğu başarıyla yayılmıştır.

Kısaca Kılıç Ali Paşa Kimdir

1500 yılında İtalya’da Kalabriya’nın bir köyünde yoksul bir balıkçının oğlu olarak dünyaya gelmiş, daha sonra müslüman olarak özgürlüğünü kazanmış ve Ali adını almıştır.

Kılıç Ali Paşa Camii Nerede ?

Beyoğlu’nun Tophane semtinde bulunan Kılıç Ali Paşa Camii’ne, İstanbul’un birçok yerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

İstanbul gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden olan Kılıç Ali Paşa Camisi’ne en yakın tarihi yapılardan biri görkemli mimarisiyle dikkat çeken, İstanbul’un en iyi bilinen camilerinden biri olan Nusretiye Camii bulunuyor. İki cami arası 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde. Ayrıca İstanbul Modern Sanat Müzesi de, Kılıç Ali Paşa Camisi’ne kısa bir yürüme mesafesinde..

Kılıç Ali Paşa Camii Nasıl Gidilir ?

Kılıç Ali Paşa Camii Nasıl Gidilir

İstanbul’un en popüler ilçelerinden biri olan Beyoğlu’nda Tophane semtinde yer alan camiye ulaşım için ;

26, 26A, 26B, 28, 28T, 30D, 70KE, YT-1 nolu İETT otobüslerini kullanabilirsiniz.

Beşiktaş’a giden birçok otobüs caminin önünden geçmektedir.

Camii Minyatürü

Dış görünüşüyle göz kamaştıran Kılıç Ali Paşa Camii, iç görünüşündeki ahenk ve ihtişamıyla da dikkatleri çekiyor. Külliye içerisinde yer alan hamam da, caminin mimarı Mimar Sinan tarafından yapılmış bir şaheserdir. Şadırvanları, geniş revakları, halvet ve girintili çıkıntılı olan hücre ve duşlar ile de dikkat çekiyor. Yankılar yapan çok sayıda kurnaları sayesinde soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümleri diğer tarihi hamamlarımızdan biraz daha farklıdır. Bunun yanında hamam, 2 ılıklık bölümüyle İstanbul’un en büyük kubbeli 3 hamamından biri olarak biliniyor.

Kılıç Ali Paşa Camii İçi

Kılıç Ali Paşa Camii ve Hızır Aleyhisselam

40 gün boyunca sabah namazını fasılasız Kılıç Ali Paşa Camisi’nde kılanın, halk arasında Hızır Aleyhisselam’ı göreceğine inanılıyordu. Bundan dolayı da camii, şehrin dört bir yanından ibadet etmeye gelen insanlarla dolup taşarmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!