Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiKazım Karabekir Paşa Müzesi Hakkında Bilgi | Giriş Ücreti

Kazım Karabekir Paşa Müzesi Hakkında Bilgi | Giriş Ücreti

Milli mücadele yıllarına tanık olup, birbirinden değerli savaşta kullanılmış eserleri görebileceğiniz Kazım Karabekir Paşa Müzesi 2005 yılından beri meraklılarını ağırlıyor. Bugün İstanbul'un en iyi bilinen ve en popüler caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi'ne komşu bu müzeyi Kadıköy'de gezip görülecek yerler listenize mutlaka ekleyin deriz...

-

İstanbul‘un en hareketli ve en güzel ilçelerinden biri olan Kadıköy’de, Bağdat Caddesi‘ne oldukça yakın konumuyla meraklılarını ağırlayan Kazım Karabekir Paşa Müzesi, Zürafalı Köşk, Zürafalı Müze veya İçinde Zürafa olan müze olarak da tanınıyor.

Bu ülkenin nerelerden geçtiğini unutmamak adına ziyaret edebileceğiniz müzelerden biri diyebiliriz.

Birbirinden değerli belgelere ve eserlere ev sahipliği yapan müzede, Mustafa Kemal Atatürk’ün Mondros Ateşkes Anlaşması’ndan sonra İstanbul’dan Anadolu’ya geçebilmesi için İngilizler tarafından verilen izin belgesini (Pasaport) bile bu müzede görebiliyorsunuz. Yani kendi ülkemizde İngilizlerin esiri altında olduğumuz döneme bile bu müzede tanıklık edebiliyorsunuz.

Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrasına ait birçok hikayeye tanıklık edebileceğiniz bu müze, Paşa’nın 1930 yılında satın almış olduğu tarihi bir köşk içinde bulunuyor. Paşa’nın Erenköy’de yer alan bu evini ziyaret etmek, onu anlamak için önemli. O, milli mücadalede de bir kahramandı, Cumhuriyet kurulduktan sonra da.

Kazım Karabekir Paşa Müzesi Hakkında Bilgiler

Her köşesinde bir hikayenin saklı olduğu bu müze, milli mücadele kahramanlarından olan Kazım Karabekir Paşa‘nın uzun yıllar yaşadığı eviydi. Günümüzde Paşa’nın ve ailesinin kişisel eşyalarının sergilendiği bu müze 2005 yılında açılmış. 3500’den fazla esere ev sahipliği yapan 4 katlı bu müzede ayrıca, Karabekir’in portresi, kemanı, madalyaları, kar ayakkabıları, hatıra fotoğrafları, üniforması ve çok sayıda kişisel eşyası sergileniyor.

Günümüzde bu müze, bulunduğu merkezi konumuna rağmen Anadolu Yakası sakinlerinin bile bihaber olduğu İstanbul müzeleri arasında yer alıyor. Açıldığı günden günümüze çok az sayıda ziyaretçisi olmuş olan müze, son günlerde artan popülaritesi sayesinde birçok İstanbullunun gezi güzergahı arasında yer almaya başladı. Fakat hala sadece haftanın 3 günü ziyaretçiye açık olması müzenin tek kötü yanı diyebiliriz. Müzeyi sadece salı, perşembe ve cumartesi günleri ziyaret edebiliyorsunuz ve giriş ücretsiz.

Kazım Karabekir Paşa Müzesi Tarihçesi

Kazım Karabekir Paşa Müzesi Tarihi
Foto Kaynak ; gulsahtoptas.blogspot.com

Müzenin tarihi II. Abdülhamid dönemine kadar uzanıyor. Günümüzde bir müze olarak kullanılan köşk, Sultan II. Abdülhamid‘in Maarid Nazırı olan Antepli Münif Tahir Paşa tarafından dönemin ünlü mimarlarından ve heykeltraşlarından olan İtalyan Rozette’ye ahşap olarak inşa ettirilmiş. Osmanlı Devleti’nin yıkılıp, Cumhuriyet’in ilan edilmesinden sonra da 1929 yılına kadar boş kalmış.

Bahçesinde yer alan dev zürafa heykelinden dolayı, ”Zürafalı Köşk” olarak anılmış. Zamanla eskiyen zürafa heykeli rüzgarın etkisiyle çevrede yaşayan halkı tedirgin eden bir uğultuya neden olduktan sonra da, ”Perili Köşk” adıyla anılmaya başlanmış.

Kazım Karabekir tarafından 15 Kasım 1930 tarihinde satın alınmış ve Paşa ailesiyle birlikte bu köşke taşınmış. Eve taşındıklarında ise, sadece bir sedir, kilimler, duvarda Türk bayrağı ve aile fotoğrafları varmış. Pencerelerde cam olmadığı gibi, diğer odaların pencerelerine yorganlar ve battaniyeler çiviliydi. Cam taktıracak parası da olmayan Karabekir ailesi 1938 yılına kadar aralıksız olarak bu evde yaşamış.

Paşa’nın önce İstanbul milletvekili, sonra da Meclis Başkanı seçilmesinden dolayı aile Ankara’ya taşınır. Daha sonra bu köşk Karabekir ailesi tarafından sadece yaz aylarının geçirildiği bir tatil evi olarak kullanıldı. Paşa, henüz hayattayken çocukluğundan beri biriktirdiği ve sakladığı kendisine ve ailesine ait olan eşyalarla evin bir odasına müze oluşturmuştu. Kazım Karabekir Vakfı’nın kurulmasından sonra, köşkte bir müze kurulması fikri de Paşa’nın bu girişiminin sonucunda olmuştu.

Foto Kaynak ; gulsahtoptas.blogspot.com

Aile, 1948 yılında Kazım Karabekir’in ölümüyle İstanbul’a yerleşir ve yaz-kış burada yaşarlar. Eşi İclal Hanım’ın vefatından sonra köşk, Paşa’nın ikiz kızlarından Emel Karabekir Özerengin’e miras olarak kalır. Daha sonra, 1984 yılında Özerengin’in de hayatını kaybetmesiyle köşk uzun bir süre kapalı olarak kalmış.

2002 yılında Kazım Karabekir’in kızları Timsal Karabekir Yıldıran, Hayat Karabekir Feyzioğlu ve Emel Karabekir Özerengen’in kızı Gülden Gazioğlu tarafından Paşa’nın anısını ve hatırasını yaşatmak için ”Kazım Karabekir Vakfı” kuruldu.

Kazım Karabekir Vakfı tarafından, köşkün iki katında Paşa’nın anısına, Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde kurulmuş olan bu müze, tarihe ışık tutması amacıyla Kazım Karabekir ve ailesine ait kişisel eşyaların ve dökümanların sergilendiği bir yaşayan ev müze olarak 2005 yılında ziyaretçiye açılmış.

Kazım Karabekir Paşa Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; gulsahtoptas.blogspot.com

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde, Erenköy Mahallesi’nde yer alan müze, Bağdat Caddesi’ne komşu merkezi konumu sayesinde, şehrin birçok noktasından kolaylıkla ulaşılabiliyor. Müzeye ulaşım için 16D,2,252,4 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu müze, İstanbul Oyuncak Müzesi‘ne yaklaşık 20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

  • Adres: Erenköy Mah. Kazım Karabekir Sok., Kadıköy

→Bu müzenin de içinde bulunduğu Kadıköy gezilecek yerler listesi adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın. Müze çevresinde daha keşfedilecek birbirinden güzel turistik cazibe merkezlerini görebilirsiniz.

Kazım Karabekir Paşa Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Foto Kaynak ; foursquare.com.tr/sedaa

Müzeye girişler ücretsiz. Müzeyi salı, perşembe ve cumartesi günleri 10.00-16:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Müze bahçesindeki zürafa heykelinin hikayesi

1930 yılında köşkü almak isteyen Kazım Karabekir’e bu köşkün perili olduğu söyleniyor. Sebebi de bahçeden-evden kaybolan eşyalar ve zamanla eski zürafanın rüzgarın etkisiyle çevrede yaşayanları rahatsız eden bir uğultuya neden olmasıymış. Bunun üzerine Paşa, tüm perilerin zürafanın başına yuva yaptığını belirterek tek çarenin kafasını kırmak olduğunda karar kılar ve zürafa heykeli de böylelikle yıkılır. Günümüzde Oyuncak Müzesi’nin girişinde bulunan zürafa heykelinin ilham kaynağı da işte bu heykelmiş.

Müze, çalışma odası, 3 binden fazla kitaba sahip olan kütüphanesi ve özellikle savaşlarda kullanılmış eşyaları ile ilgi görüyor. Ancak günümüzde hala yeterince ziyaretçi sayısı olmadığını da hatırlatalım. Müze, Anadolu Yakası’nda Bağdat Caddesi gibi şehrin kalbinin attığı yere yakın bir konumda bulunuyor olmasına rağmen, maalesef yeterince İstanbullu bu müzeden haberdar edilememiş. Eğer Anadolu Yakası’nda oturuyorsanız yanı başınızdaki bu müzeye mutlaka bir göz atın deriz.

DİĞER İSTANBUL MÜZELERİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!