Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiKatip Sinan Camii Hakkında Bilgiler

Katip Sinan Camii Hakkında Bilgiler

İstanbul'un fethi sonrası inşa edilen ilk camilerimizden biri olan Katip Sinan Camii'nin tarihi 1496 yılına uzanıyor olsa da, günümüzdeki halini 1737 yılında Rakım Efendi tarafından onarıldıktan sonra almış. Kubbesinde tabut olan bu camii, rivayetleri ve tarihiyle ilginizi çekecektir...

-

İstanbul‘un en renkli semtlerinden biri olan Laleli’de bulunan, kubbesinde tabut olan Katip Sinan Camii, daha çok hikayesi ve tarihi yapısıyla dikkat çekiyor. II. Bayezid’in Amire katibi Sinan Bey tarafından 1496 yılında inşa edilmiş olan camii, ”Merdivenli Mescid” olarak da biliniyor.

İstanbul’un fethi sonrası yapılan ilk camii olmasıyla da ünlü olan bu camii, şehirdeki görülmesi gereken en önemli tarihi mabedlerimiz arasında yer alır.

Bu caminin en önemli özelliği ise, dıştan bakıldığında kubbe kenarında yer alan Katip Sinan’ın kabridir. Dünya üzerinde başka hiçbir camide rastlayamayacağınız bu özelliğin hikmetine dair bir de hikaye/rivayet var.

Katip Sinan Camii Hikayesi

Katip Sinan Camii Hikayesi
Foto kaynak ; foursquare.com

Katip Sinan, bu camiyi bir hayır için yaptırmış ve ölmeden önce kabrinin kubbe kenarına defnedilmesini vasiyet etmişti. Fakat öldükten sonra mezarı caminin girişinin sağ tarafındaki yere yapılmış. Gömüldüğü günün gecesi herkesin uykuda olduğu bir saatte Katip Sinan’ın tabutu mezarından dışarıya doğru yükselerek caminin kubbesinin kenarına yerleşir.

Böylesine bir olayın gerçekleşmesi dönem halkının dehşete kapılmasına neden olur. Halk, kubbe kenarında olan tabutu tekrardan yerine, yani mezara yerleştirir. Ancak ertesi gün camiye gelen halk mezarın yine boş olduğunu, tabutun kubbe kenarında olduğunu görür. Durum işin içinden çıkılmaz bir hal almış ve halkın kararıyla Katip Sinan’ın kabri son kez bir daha mezara konulur. Üçüncü günün sabahında da kabrin aynı şekilde kubbe kenarında bulunmasıyla, tabutu olduğu yerde bırakarak bir mezarlık yaparlar. Katip Sinan’ın mezarına o günden beri dokunulmadığı söyleniyor.

Nereden bakarsanız bakın, günümüzde hiçbir kaynağı olmayan bu bilgiye inanması oldukça zordur. Aslında camii ile ilgili de çok fazla kaynak bulunmuyor. Katip Sinan Camisi her ne kadar kubbenin yanındaki mezar ile biliniyor olsa da, bu mezarın Katip Sinan’a ait olduğunun bilgisi de bulunmuyor. Ayrıca caminin mimarının kim olduğu da bilinmiyor.

Camii ile ilgili bilinen tek şey ise, fetih yıllarının küçük bir camisi olmasıdır. Her şekilde İstanbul’da görülmesi gereken bilinmeyenlerle dolu bir camidir.

Katip Sinan Camii Hakkında Bilgi

Katip Sinan Camii Hakkında Bilgi
Foto kaynak ; pinterest.com/ömer

Osmanlı mimarisi motifleri içeren, tek şerefeli olan bu camii kesme taşla inşa edilmiş. Camii, batı tarafından genişletilmiş olup bu bölümün üzeri de aynalı tonozdur. Bu ilave kısma bir ahşap minber konularak mescid, camiye çevrilmiş.

Son cemaat yerinden girilen mahfil iki parçalı olarak tasarlanmış. Üst mahfilin biri ilave kısmında, diğeri ise kubbeli kısımda yer alır. Ahşap korkuluklu olan mahfil, ahşap ayaklar üzerine oturtulmuş.

Yapı içerisinde altlı üstlü olmak suretiyle iki sıra pencere bulunur. Üst kısımda yer alan pencereler sivri kemerliyken, alt taraftakiler dikdörtgendir. Duvarlar ise altı pencerenin üst hizasına kadar çinilerle süslenmiş.

Camii kapısı önünde yer alan demir çerçeveli camlı kulübeyi takiben son cemaat yerine girilir. Son cemaat yerinden de, batı duvarındaki kapı ile harime ulaşılmaktadır. Kesme taştan yapılmış minare ise caminin solunda yer alır. Sokaktan avluya girişte hemen karşı tarafta birkaç basamakla abdest alma yerine ve tuvaletlere inilir. 1510 yılında vefat eden Katip Sinan’ın kabri de, avluda mihrap duvarı tarafında bulunur.

Katip Sinan Camii Tarihçesi

Foto kaynak ; pinterest.com/ömer

II. Bayezid’in Amire katibi Sinan Paşa tarafından 1496 yılında yaptırılmış olan camiye Sadrazam Daltaban Mustafa Paşa’nın çeşmesi ve sarayının bu civarda bulunmasından dolayı, Daltaban Mescidi de deniliyor.

Tarihinde birçok kez onarılmış olan camii, 1737 yılında Rakım Efendi tarafından onarıldıktan sonra günümüzdeki haline kavuşmuş.

İstanbul’un fethi sonrası inşa edilen ilk camilerden biri olan Sinan Paşa Camii, 500 yıldır Osmanlı mahallesinin şahidi olarak sapasağlam duruyor.

Katip Sinan Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto kaynak ; pinterest.com/ömer

Camii, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Laleli semtinde bulunuyor. Şehrin birçok yerinden camiye rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Beyazıt yönüne giden İETT otobüslerinin büyük bir bölümü, camiye 2 dakika yürüme mesafesinde olan Beyazıt Üniversite otobüs durağından geçiyor. Bu İETT otobüslerinden bazıları ise ; 32A, 35A, 36, 36ES, 38, 38Z, 46H, 61B, 82B, 90B, 91E, 92B, 92K, 93C, 94A, 97, 97B ve 97G nolu otobüslerdir.

Ayrıca Vezneciler otobüs durağı ve Laleli otobüs durağından geçen İETT otobüsleriyle de camiye ulaşabilirsiniz. Bu duraklar ile camii arası 5 dakika yürüme mesafesinde.

Camiye ulaşım için en kolay yol da tramvayları kullanmaktır. Zeytinburnu-Kabataş tramvayına binerek Beyazıd veya Laleli – Üniversite tramvay durağında inerek, 5 dakika yürüyüş sonrası camiye ulaşabilirsiniz.

Camiye metro ile ulaşım için, Yenikapı-Atatürk Havaalanı veya Yenikapı-Kirazlı metro hattını kullanarak camiye 10 dakika yürüme mesafesinde olan Yenikapı metro istasyonuna gelmeniz gerekmektedir. Aksaray metro istasyonu da camiye hemen hemen aynı uzaklıkta yer alır.

Foto kaynak ; pinterest.com/ömer

YAKINLARDA NELER VAR ?

Katip Sinan Camii etrafında çok sayıda tarihi camii görebileceğiniz gibi birkaç turistik cazibe merkezlerini de bulabiliyorsunuz. Camiye 5 dakika yürüme mesafesinde olan Laleli Camii de, görülmeye değer İstanbul camilerinden. Ayrıca Beyazıt meydanı ve camisi, Pertevniyal Valide Sultan Camii ve Beyazıt Kulesi’ne 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Son olarak 15-20 dakika yürüme mesafesinde olan Sultanahmet Camii ve çevresi de bu tarihi camiden sonra ziyaret edebileceğiniz yerlerden olabilir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!