Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiKaraköy Yeraltı Camii & Ulaşım, Tarihi Ve Hakkında Bilgiler

Karaköy Yeraltı Camii & Ulaşım, Tarihi Ve Hakkında Bilgiler

-

İstanbul camileri arasında en tanınmış tarihi camilerimizden biri olan ve daha çok Kadir gecesi ziyaret edilen Karaköy Yeraltı Camii, gerek tarihi dokusu ve hikayesi gerekse camii içerisindeki sahabe kabirleriyle görülmeye değer mabetlerimiz arasında. Beyoğlu’nun Karaköy semtinde Karantina Sokak üzerinde yer alan bu caminin tarihi Bizans Dönemi’ne, II. Tiberius yönetimine kadar uzanıyor.

Yeraltı Camii’nin bulunduğu yapı, 578-582 yılları arasında Arap akınlarına karşı Haliç’in girişini kontrol etmek amacıyla inşa edilmiş.

Bizans döneminde zindan olarak da kullanılmış olan yapı, İstanbul‘un fethinden sonra uzun bir süre boyunca mahzen olarak kullanılmış. Bu yüzden de yapı Sultan-ı Mahzeni ve Kurşunlu Mahzen olarak da anılmış.

Su sarnıcı ve mühimmat deposu olarak da kullanılmış olan yapı, 1752 yılında camiye çevrilmiş ve o günden günümüze İstanbul’un en önemli mabetleri arasında yerini koruyor.

Karaköy Yeraltı Camii Hakkında Bilgiler

Yeraltı Camii
Camii içerisindeki Maket

İstanbul’daki çoğu yüksek camilerimizin aksine yerin altında inşa edildiği için ”Yeraltı Camii” adını almış olan yapı, aslında tam olarak zemin ile aynı hizada bulunuyor. Fakat üzerindeki yapı zeminden oldukça yüksek olduğundan, günümüzde hala bir yeraltı camisi olarak biliniyor.

Bizanslıların doğudan gelen gemi saldırılarını önlemek için Haliç’e zincir çektikleri yerin bağlı olduğu uçlardan biri de günümüzde camii olan bu eski mahzendir.

Yapının ”Kurşunlu Mahzeni” olarak anıldığı tarihi kaynaklarda da yer alıyor. Bunun yanı sıra, İstanbul’u kuşatmak için gelen İslam ordusunun birçok eşyayı mahzene sakladıkları ve bu eşyaların korunması adına kapısını da kurşunla örtüklerine dair yazılı kaynaklar da bulunuyor.

Günümüzde camii içerisinde bulunan Sahabe Türbeleri ile çok sayıda inananın dilek dileyip dua ettiği bu manevi yapı, namaz saatleri dışında gün içerisinde ziyaret edilebiliyor.

Karaköy Yeraltı Camii Tarihi

Karaköy Yeraltı Camii Tarihi

Karaköy’ün en güzel semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda bulunan, bugün camii olan yapı Bizans’ın en iyi bilinen imparatorlarından biri olan II. Tiberius tarafından yaptırılmış.

578 yılında inşasına başlanan yapı 4 yıl sonra 582 yılında tamamlanmış.

Bir kule ve zindan olarak kullanıldığı ve Haliç’in girişini kontrol altında tutmak amacıyla inşa edildiği tahmin edilen yapı, Bizans döneminde ”Kastellion” olarak da anılıyormuş.

İstanbul’un fethinden sonra Fatih’in vakfiyesine Mahzen-i Sultani olarak kaydedilmiş ve daha sonradan silah ve cephanelik deposu olarak da kullanılmış.

1640 yılında Nakşibendi şeyhi ”Şeyh Mehmet Efendi”nin görmüş olduğu bir rüya üzerine, içerideki 3 Arap şehidinin cesetlerini keşfedene kadar burası bir depo olarak kullanılmış.

Osmanlı Döneminde halk söylentisine göre, 672-677 yılları arasında Arapların Konstantinopolis‘i kuşatması sırasında şehit olan ”Amr Bin As (Vahab b. Husayra) – Vehb Bin Huseyre ve Süfyan bin Üveyre”nin burada gömüldükleri rivayet edilmiş. Bunun yanı sıra, bu şehitlerin mahzenin içerisinde yer alan gizli bir türbeye değerli eşyalar ile birlikte gömüldüğü ve mahzen kapısının açılmaması için de kapının kurşunla kapatıldığı söylenmiş.

Günümüzde bu camii içerisinde arka kısımda yer alan ve yeşil bir ışıkla aydınlatılmış olan yer, şehitlerin türbeleri.

Sahabe Türbeleri Yeraltı Camii

IV. Murad (1623-1640) burada bir camii inşa ettirmek istemiş ancak bu isteği gerçekleştirilememiş.

17. yüzyılda Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde o dönemde ”Mahzen-i Sultani” olarak bilinen yapıyı, ”Hicret’in 92 (711) senesinde Abdülaziz oğlu Ömer kule yaparak adını Kahr Kulesi koydu. Kimileri buraya Kahr Şehri dedi. Mahzen-i Sultani olarak bilinen yapıyı camii ettiler” sözleriyle betimlemiş.

1752 yılında yapı, Baş Vezir Bahir Mustafa Paşa tarafından camiye çevrilmiş ve camii uzun bir süre boyunca minaresiz olarak bir ibadet yeri olarak kullanılmış. Caminin minaresi ise, daha sonradan I. Mahmud tarafından yaptırılmış.

Sahabe Türbeleri Yeraltı Camii

NOT : Yapının camiye dönüşümü bazı kaynaklarda 1757 yılında gerçekleştiği söylenmekte ve daha sonrasında I. Mahmud’un minareyi eklediği biliniyor. Ancak, 1754 yılında I. Mahmud vefat ettiğinden dolayı, camiye I. Mahmud tarafından bir minare eklenmesi mümkün değil. Burada kaynaklara göre kesin olan şey, minarenin I. Mahmud tarafından eklendiği. Bu yüzden yapının camiye çevrildiği tarihin 1757 yılı olma imkanı da bulunmuyor. Birçok kaynağa göre mahzenin camiye çevrilmiş olduğu tarih 1752 yılı olarak biliniyor olsa da, bunun için de Osmanlı döneminden kalma böyle bir bilginin olmadığını unutmamak gerek.

Son olarak buranın İslam ordularının İstanbul’u fethi sırasında bir camii olarak inşa ettiklerine dair bilgiler de asılsızdır. Hem Bizans hem de Osmanlı kaynaklarına göre, yapının tarihinin 578 yılına kadar uzandığı biliniyor.

Karaköy Yeraltı Camii Sahabe Türbeleri ve Dilek Dileme

Sahabe Türbeleri Yeraltı Camii

Mahzen etrafında keşfedilmiş olan mezarlar İstanbul’u ilk kuşatan Araplara ait. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunlar Amr Bin As (Vahab b. Husayra), Vehb Bin Huseyre) ve Süfyan Bin Üveyne’dir.

Süfyan Bin Üveyne camiye girerken hemen sol tarafta meftun bulunur. Diğer iki sahabe türbesi ise caminin biraz daha arka kısımlarında yer alıyor. Bu isimler İslam alemince oldukça önemli isimler olduğundan, özellikle ramazan ayları ve kadir gecesinde çokça ziyaret edilir, dilekler dilenir. Eyüp Sultan Türbesi’nden en çok ziyaret edilen türbeler olarak bilinmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Yeraltı Camii Mimarisi ve Özellikleri

foto kaynak ; ayhan küçük

4 kapısı olan Yeraltı Camii, tamamen tonozlardan mürekkepli olarak yapılmış. Orijinal yapısının büyük bir bölümünü koruduğu bilinen caminin 4 kapısından ikisi deniz tarafında ikisi de kara tarafında zemin seviyesinde yer alıyor.

Üstü tonozlarla kaplı olan caminin içerisinde 56 paye bulunuyor. Payelerin üzerleri ise, yarım kubbe ile örtülü.

Caminin hemen yan tarafında bulunan 4 katlı binanın giriş katı şadırvan ve üst katları ise görevlilere aittir. Günümüzde cami üzerinde bir sağlık merkezi de bulunuyor. Ayrıca camii, yüksek binalarla çevrili olduğundan dolayı da, pek fark edilmeyecek bir konumda bulunur. Bu yüzden pek çok İstanbullunun her gün önünden geçmesine rağmen, farketmediği camilerimizden biri.

Kaynak ; flickr / Pi Istvan Toth

Karaköy Yeraltı Camii’ne Nasıl Gidilir ?

Karaköy vapur iskelesine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan camiye ulaşım için en kolay yol, Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanmak olacaktır. Bu tramvaylar ile Karaköy durağında inebilir, bu duraktan yürüyerek 7 dakika içerisinde camiye ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan Yeraltı Camii’ne ulaşım için de Üsküdar ve Kadıköy iskelesinden Karaköy’e giden vapurları kullanabilirsiniz.

Camiye otobüs ile ulaşım için de Eminönü yönüne giden İETT otobüslerini kullanabilirsiniz. Karaköy otobüs durağında inerek camiye 5 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız ile Yeraltı Camii’ne ulaşım için de Eminönü ve Unkapanı tarafından Karaköy tabelalarını takip ederek camiye ulaşabilirsiniz. Camiye 5 dakika yürüme mesafesinde katlı bir otopark bulunduğu gibi, camii yakınlarında ”İspark” otopark alanları da bulunabilir.

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için Tripadvisor ziyaretçi yorumlarına göz atabilirsiniz.

foto kaynak ; muzemmil-hevadpal

Yeraltı Camii Çevresinde Gezilecek Yerler

Camii, İstanbul’un en popüler ve en turistik semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda bulunuyor. Bu yüzden de, birçok turistik ve tarihi yere camii ziyaretinizden sonra rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Camiye en yakın turistik yerlerden bazıları ise ;

Galata Kulesi ; Yeraltı camisine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor ve eşsiz şehir manzarasının yanı sıra tarihi ile ziyaretçileri büyüleyen yapılardan biri. Kesinlikle görülmeye değer.

İstiklal Caddesi ; Yeraltı Camii’ne 15-20 dakika yürüme mesafesinde bulunan cadde, İstanbul’un en hareketli ve en canlı caddelerinden biri. Birçok tarihi yapısı, Sent Antuan Kilisesi ve pasajlarıyla görülmeye değer.

Arap Camii ; 10 dakika yürüme mesafesinde, ahşap süslemeleriyle ünlü bu camii de ziyaret edilebilir.

Eminönü Yeni Camii ; Galata Köprüsü’nü geçtikten sonra hemen karşınızda bulunan camidir. Yeraltı camisine 20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Rüstem Paşa Camii ; Yeraltı Camii’ne yürüme mesafesinde olan mabedlerimizden.

Karaköy Yeraltı Camisi, ‘Kurşunlu Mahzen Camii’ olarak da anılıyor. Bunun nedeni ise, İstanbul‘un fethinden sonra yıllar boyunca bir mahzen olarak kullanılmış ve bu mahzendeki önemli eserleri korumak amacıyla kapısına kurşun dökülmüş olması.

Kaynak ; flickr / Pi Istvan Toth

Karaköy Yeraltı Camii Kadir Gecesi

Kadir gecesi İstanbul’da Eyüp Sultan Camii ve Türbesi’nden sonra en çok ziyaret edilen camilerimizden biri olan Yeraltı Camii, kadir gecesinden sabaha kadar açık. Bunun en önemli nedeni ise, caminin İslam tarihi açısından önemli isimlerin kabirlerine ev sahipliği yapıyor olması.

Fakat bu 3 türbeden sadece 1’i kesinleşmiş kabir. O da, camiye girince sol tarafta yer alan tabiinden Süfyân bin Uyeyne’nin türbesidir. Camideki diğer iki kabrinde Sahabe-i Kiram’dan olan Veyh bin Hüşeyre’nin ve Amr bin As’a ait olduğuna inanılıyor.

Karaköy Yeraltı Camii, İstanbul’un önemli manevi yerlerinden biri olarak kabul edilir. Birçok inananın dilekler dileyip dualar ettiği sahabe türbeleri ile ünlü olan bu camii, Kadir gecesi ve ramazan ayının yanı sıra yılın her dönemi birçok ziyaretçiyi ağırlamaktır. Her İstanbullunun bir kez de olsa görmesi ve İstanbul gezilecek yerler listesinde olması gereken en önemli tarihi yapılardan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!