Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Kapalıçarşı Hakkında Bilgiler (Ulaşım, Tarihi, Hediyelik)

Kapalıçarşı Hakkında Bilgiler (Ulaşım, Tarihi, Hediyelik)

-

İstanbul‘un en güzel çarşılarından biri olan Kapalıçarşı, Nuru Osmaniye ve Beyazıt camileri arasında yer alıyor. Dünyanın en eski örtülü çarşı olma özelliğine sahip olmasıyla tarihi bir önemi olan Kapalıçarşı, ihtişamı, büyüklüğü, mimarisi ve olanakları ile yerli/yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak biliniyor. 500 yılı aşkın bir süredir İstanbul’un en önemli ticaret merkezlerinden biri olan bu çarşının tarihi Bizans dönemine kadar uzanıyor.

Çarşının tam ortası diyebileceğim yer ”Cevahir Bedesteni” olarak biliniyor. Antika eşyalara veya eski takılara merakınız varsa bu bedesten, çarşı içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Bunun yanında çarşıda en çok ilgiyi gören yerler, eski gramofonların bulunduğu dükkanlar oluyor. Bize dinlemek nasip olmasa da, eski bir plaktan bu dükkanlarda müzik dinleme şansınızın olduğunu unutmayın. Cevahir Bedesteni ise, çarşı içerisinde ilk inşa edilmiş yer olarak bilinir. Kuruluş amacı ise Ayasofya’ya gelir sağlamakmış. İşte Kapalıçarşı Hikayesi de tam olarak bu bedestenden başlıyor. Gün geçtikçe çarşı ihtiyacı karşılayamaz olmuş, büyümüş, eklemeler yapılmış ve bugünki görkemli haline kavuşmuş.

Çarşı içerisinde gezerken her an kaybolacakmış duygusu gezinize renk katıyor. Bu yüzden bu çarşı için en azından 1-2 saatinizi ayırın. Doya doya tüm sokaklara, tüm kapılara göz atın. Çok daha fazla zamanınız varsa, misafirperverlikleri ile ünlü esnaf amcaların dükkanlarına uğrayın. Bir de onlardan dinleyin çarşının hikayesini…

GÖZ AT : İstanbul gezilecek yerler (Şehirdeki en popüler 50 yer hakkında bilgileri ve harita üzerindeki gezi rotasını bulabilirsiniz)

Kapalıçarşı Hakkında Bilgiler

Kapalıçarşı İstanbul

Dünyanın en eski çarşılarından biri olarak ünlü olan Kapalıçarşı, 64 sokağı, 16 hanı ve 22 kapısı ile şehirdeki en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak da biliniyor. Çarşıya adımınızı attığınız andan itibaren ilk hissedebileceğiniz şey tarihi doku oluyor. Sultanlar, Padişahlar görmüş olan bu çarşıda sokaklara verilmiş olan ayrı ayrı isimler, alışveriş için gelmiş olan ziyaretçileri çok iyi bir şekilde yönlendiriyor. Aynacılar, Yorgancılar, İpekçiler, Kürkçüler gibi sokaklar alışveriş meraklılarını çok iyi bir şekilde ağırlıyor.

Kapalıçarşı, ülkemizdeki birçok tarihi çarşıda olduğu gibi kuyumcularla dolu. Adım başı bir kuyumcuya denk geliyor olsanız da, farklı konsepte binlerce dükkan da görülebiliyor.

Kapalıçarşı Gramofon
Kapalıçarşı Gramofon

Çarşıda ikram geleneği gayet güzel. Pazarlık ise bir nevi savaşa dönüyor. Hem müşteri hem de dükkan sahibi bu savaşa hazırlıklı. Fakat genelde 10 liralık örünü 50 liradan fiyat çektiklerinden dolayı, müşteri olarak bu ürünü 30 TL’ye aldığımızda mutlu olabiliyoruz. Bu yüzden her iki tarafta kazanmış sayılıyor.

Tarihi

Kapalıçarşı İstanbul

Çarşının kuruluşu Fatih Sultan Mehmet‘in İstanbul’u fethettiği tarihe kadar uzanıyor. Fetihten tam 8 yıl sonra 1461 yılında çarşının inşaatı başlamış. Bu tarih çarşının kuruluş tarihi olarak kabul edilse de, çarşının bugünkü görkemli yapısına Kanuni Sultan Süleyman döneminde kavuştuğu söylenir.

İlk olarak 15 bölümden oluşan bir bedesten halinde Büyük Çarşı ismiyle (Çarşı-yı Kebir) anılmış. Daha sonradan ”Bedesten-i Cedid” ve ”Sandal Bedesteni” olarak da anılmış olan çarşı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan çalışmalar sayesinde çok iyi bir noktaya gelmiş. Yıllar içerisinde birçok yangın ve depremden dolayı hasar görmüş olan çarşı, her defasında restore edilerek genişlemeye devam etmiş. En son 1894 depreminde çok büyük bir hasar almış olan çarşı, kullanılamaz hale gelmiştir. Daha sonra II. Abdülhamid‘in emriyle onarılarak yeniden şehre kazandırılmış olan çarşı, günümüzdeki haline de bu restorasyon sonrasında kavuştuğu söylenmektedir.

Kapalıçarşı’dan Ne Alınır ? 

Kapalıçarşı'dan Ne Alınır ?

Ne alınmaz ki ? Aklınıza gelebilecek binlerce farklı ürüne sahip olan bu çarşıda çok farklı seçeneklere sahip hediyelik eşyalar ile seçim yapmakta zorlanabiliyorsunuz. Perdahçılar sokakta bulunan üfleme cam sanat eserleri üzerine işlenmiş, Osmanlı’nın eşsiz dokusu ile yapılmış eserlerin satıldığı dükkanlar, ilk olarak önerebileceğimiz hediyelik eşyalar arasında. Her dükkan farklı çeşitlere ve modellere sahip. Bu yüzden karar vermeden en azından birkaç dükkana göz attığınızdan emin olun deriz.

Kapalıçarşı Ne Alınır ?

Kapalıçarşı hanlarıyla da oldukça meşhur. Özellikle ”Zincirli Han” çarşının en renkli ve en çok tercih edilen yerlerinden. Kuyumcular caddesini takip ederek bu muhteşem hanı görmek mümkün. Çarşı gezisi için uzun bir süre ayırdıysanız ve dinlenmek için güzel bir yer arıyorsanız, Zincirli Han bunun için ideal bir yer olabilir.

Nerede Yemek Yenir ? 

Kapalıçarşı'da Nerede Yemek Yenir
Kapalıçarşı’da Nerede Yemek Yenir

Kapalıçarşı restoranları oldukça çeşitli. Her damak zevkine göre hoş bir mekan bulmak mümkün. Biz ucuz bir mekan olsun diye yarım saat gibi bir süre dolaştıktan sonra ‘‘Burç Kebap” adlı mekanda karar kıldık. Fiyatlar ve servis gayet iyiydi. Lahmacunlar ise oldukça leziz ve incecikti. Kalabalık olmasından dolayı tercih etmediğimiz ”Cam Oba Restaurant” da çarşıdaki en ünlü yerlerdenmiş. Dilerseniz bu iki restorana göz atarak başlayabilirsiniz. Veya tripadvisor üzerinden çarşı içerisindeki tüm restoranlara ve yorumlarına göz atarak da karar verebilirsiniz.

Kapalıçarşı’ya gelmişken bir de kahve içeyim derseniz ”Havuzlu Lokanta/Restaurant” olarak bilinen mekana göz atın. İsmi restaurant olsa da, kahvesiyle meşhur olan bir yer.

Kapalıçarşı Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Kapalıçarşı nerede

Çarşıya ulaşım oldukça kolay. İstanbul’un birçok noktasına açılan kapıları sayesinde çarşıya herhangi bir semtten ulaşmak çok da zor olmuyor. Eğer çarşıya tramvaylar ile ulaşmayı planlıyorsanız, Kabataş tramvay hattını kullanarak Beyazıt durağında inerek çarşıya ulaşabilirsiniz.

Kapalıçarşı İçerisi

ÇARŞI YAKINLARINDA GÖRÜLECEK YERLER

Nuruosmaniye Camii ; Kapalıçarşı’ya ortalama 3-5 dakika yürüme mesafesinde olan önemli tarihi yapılarından biri olan bu camii de, çarşı ziyaretinden sonra görülebilir. 1755 yılında yapılmış olan camii, külliyesiyle de yerli/yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi ; Çarşıya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu medrese, daha çok nargilesiyle ünlü. Birçok İstanbullunun müdavimi olduğu bu medrese ailece nargile veya kahve için ziyaret edebileceğiniz hoş mekanlar arasında.

Çemberlitaş Hamamı ; Çarşı çevresinde görülebilecek tarihi yapılar arasında olan bu hamam da tarihe merakı olanların ziyaret edebileceği yerler arasında. Ayrıca hamama oldukça yakın olan Çemberlitaş Sütunu da görülmeye değer yerlerden.

Sultanahmet Meydanı ; Son olarak İstanbul’un en iyi bilinen yerlerinden olan bu meydan da, Kapalıçarşı’ya ortalama 15 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Merkezi konumu sayesinde şehrin önde gelen tarihi ve turistik yerlerine yakın Kapalıçarşı ziyaretinizden sonra veya öncesinde bu meydanı ve meydandaki birbirinden değerli tarihi ve turistik noktaları da görmeyi unutmayın.

  • Sultanahmet Gezilecek Yerler adlı yazımızda, bölgedeki en popüler ve en önemli turistik yerler hakkında bilgileri ve haritalı bir gezi rotasını bulabilirsiniz.

Dünyanın en eski ve en büyük çarşısı olarak ün yapmış olan Kapalıçarşı’ya gidin. Gramafoncu Mehmet Amca’yı ziyaret edin (Yaşıyorsa). İstanbul’un bu nadide yerini şehir ziyaretinizde mutlaka ziyaret edin. Hediyelik eşya dükkanlarında sıkı bir pazarlık yaparak birkaç şey almayı da unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!