Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiKapalıçarşı Hakkında Bilgiler & Ne Alınır, Hediyelik, Tarihi

Kapalıçarşı Hakkında Bilgiler & Ne Alınır, Hediyelik, Tarihi

-

İstanbul‘un en güzel ve en popüler çarşılarından biri olan Kapalıçarşı, Nuruosmaniye ve Beyazıt camileri arasında merkezi bir konumda yer alıyor.

Dünyanın en eski örtülü çarşı olma özelliğine sahip olmasıyla tarihi bir önemi olan Kapalıçarşı, ihtişamı, büyüklüğü, mimarisi ve olanakları ile yerli/yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği cazibe merkezlerinden biri. 500 yılı aşkın bir süredir İstanbul’un en önemli ticaret merkezlerinden biri olan bu çarşının tarihi ise Bizans dönemine kadar uzanıyor.

Çarşının tam ortası diyebileceğim yer ”Cevahir Bedesteni” (İç Bedesten)olarak biliniyor. Antika eşyalara veya eski takılara merakınız varsa bu bedesten, çarşı içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Bunun yanında çarşıda en çok ilgiyi gören yerler, eski gramofonların bulunduğu dükkanlar oluyor. Bize dinlemek nasip olmasa da, eski bir plaktan bu dükkanlarda müzik dinleme şansınızın olduğunu unutmayın. Cevahir Bedesteni ise, çarşı içerisinde ilk inşa edilmiş yer olarak bilinir. Kuruluş amacı ise Ayasofya’ya gelir sağlamakmış. İşte Kapalıçarşı Hikayesi de tam olarak bu bedestenden başlıyor. Gün geçtikçe çarşı ihtiyacı karşılayamaz olmuş, büyümüş, eklemeler yapılmış ve bugünkü görkemli haline kavuşmuş.

Çarşı içerisinde gezerken her an kaybolacakmış duygusu gezinize renk katıyor. Bu yüzden bu çarşı için en azından 2-3 saatinizi ayırın. Doya doya tüm sokaklara, tüm kapılara göz atın. Çok daha fazla zamanınız varsa, misafirperverlikleri ile ünlü esnaf amcaların dükkanlarına uğrayın. Bir de onlardan dinleyin çarşının hikayesini…

Kapalıçarşı Hakkında Bilgiler

Kapalıçarşı İstanbul

Dünyanın en eski çarşılarından biri olmasıyla ünlü olan Kapalıçarşı, 64 sokağı, 16 hanı ve 22 kapısı ile şehirdeki en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak da biliniyor. Çarşıya adımınızı attığınız andan itibaren ilk hissedebileceğiniz şey tarihi doku oluyor. Sultanlar, Padişahlar görmüş olan bu çarşıda sokaklara verilmiş olan ayrı ayrı isimler, alışveriş için gelmiş olan ziyaretçileri çok iyi bir şekilde yönlendiriyor.

Aynacılar, Yorgancılar, İpekçiler, Kürkçüler gibi sokaklar alışveriş meraklılarını çok iyi bir şekilde ağırlıyor.

Kapalıçarşı, ülkemizdeki birçok tarihi çarşıda olduğu gibi kuyumcularla dolu. Adım başı bir kuyumcuya denk geliyor olsanız da, farklı konseptte binlerce dükkan da görülebiliyor.

Kapalıçarşı Gramofon
Kapalıçarşı Gramofon

Çarşıda ikram geleneği gayet güzel. Pazarlık ise bir nevi savaşa dönüyor. Hem müşteri hem de dükkan sahibi bu savaşa hazırlıklı. Fakat genelde her iki tarafta kazanıyor.

Kapalıçarşı Çalışma Saatleri

Kapalıçarşı açılış kapanış saatleri ; Kapalıçarşı pazar günleri artık açık. Yani haftanın her günü 08:30-19:00 saatlerinde çarşıyı ziyaret edebilirsiniz (Koronavirüs dönemi boyunca çarşı 10:00-18:00 saatleri arasında açık).

Kapalıçarşı Tarihi

Kapalıçarşı İstanbul

Çarşının kuruluşu Fatih Sultan Mehmet‘in İstanbul’u fethettiği tarihe kadar uzanıyor. Fetihten tam 8 yıl sonra 1461 yılında çarşının inşaatı başlamış. Bu tarih çarşının kuruluş tarihi olarak kabul edilse de, çarşının bugünkü görkemli yapısına Kanuni Sultan Süleyman döneminde kavuştuğu söylenir.

İlk olarak 15 bölümden oluşan bir bedesten halinde Büyük Çarşı ismiyle (Çarşı-yı Kebir) anılmış. Daha sonradan ”Bedesten-i Cedid” ve ”Sandal Bedesteni” olarak da anılmış olan çarşı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan çalışmalar sayesinde çok iyi bir noktaya gelmiş.

Yıllar içerisinde birçok yangın ve depremden dolayı hasar görmüş olan çarşı, her defasında restore edilerek genişlemeye devam etmiş. En son 1894 depreminde çok büyük bir hasar almış olan çarşı, kullanılamaz hale gelmiş. Daha sonra II. Abdülhamid‘in emriyle onarılarak yeniden şehre kazandırılmış olan çarşı, günümüzdeki haline de bu restorasyon sonrasında kavuştuğu biliniyor.

Kapalıçarşı’dan Ne Alınır ?

Kapalıçarşı'dan Ne Alınır ?

Ne alınmaz ki ? Aklınıza gelebilecek binlerce farklı ürüne sahip olan bu çarşıda çok farklı seçeneklere sahip hediyelik eşyalar ile seçim yapmakta zorlanabiliyorsunuz. Perdahçılar sokakta bulunan üfleme cam sanat eserleri üzerine işlenmiş, Osmanlı’nın eşsiz dokusu ile yapılmış eserlerin satıldığı dükkanlar, ilk olarak önerebileceğimiz hediyelik eşyalar arasında. Her dükkan farklı çeşitlere ve modellere sahip. Bu yüzden karar vermeden en azından birkaç dükkana göz attığınızdan emin olun deriz.

Kapalıçarşı Ne Alınır ?

Kapalıçarşı hanlarıyla da oldukça meşhur. Özellikle ”Zincirli Han” çarşının en renkli ve en çok tercih edilen yerlerinden. Kuyumcular caddesini takip ederek bu muhteşem hanı görmek mümkün. Çarşı gezisi için uzun bir süre ayırdıysanız ve dinlenmek için güzel bir yer arıyorsanız, Zincirli Han bunun için ideal bir yer olabilir.

İşte Kapalıçarşı’dan alınabilecek en güzel hediye ve hatıralık seçenekler ;

1.Kilim & Halı

Kapalıçarşı'dan ne hediye alınır ?

El dokuması halılar ve kilimler (düz dokumalar) Türkiye’nin en ünlü el sanatlarından biri olmaya devam ediyor. Kapalıçarşı ise, bu halıları ve kilimleri satın alabileceğiniz en ideal ve en popüler spotlardan biri, tabii nasıl pazarlık yapacağınızı biliyorsanız.

Burada Türk yapımı tekstillerin yanı sıra Orta Asya ülkelerinden gelen çok sayıda halı ve kilim de bulabiliyorsunuz. Çeşit çok olduğundan ilk gördüğünüz yerden alışveriş yapmayın derim, biraz daha iç kesimlerdeki mağazalara da mutlaka göz atın.

Kapalıçarşı’da halı alışverişine başlamak için iyi yerler Takkeciler Sokak ve Zincirli Han’dır. Fakat buradaki halıların etiket fiyatının çok daha altında bir fiyata halılar satın alabileceğinizi unutmayın.

2.Lambalar ve Fenerler

Kapalıçarşı'dan ne hediye alınır ?
Kaynak ; flickr / Brian Suda

Daha çok yabancı turistler tarafından ilgi duyulan hediyelik şeylerden olan Lambalar ve Fenerler, Kapalıçarşı’dan alınabilecek güzel bir hediye olabilir. Kapalıçarşı’da mozaik cam masa lambalarından metal telkari avizelere ve tavan abajurlarına kadar modern tarz ve tasarımların eksiksiz bir koleksiyonunu bulabilirsiniz.

Kapalıçarşı’da modern lamba ve fenerlerden ziyade antika arıyorsanız, çarşının tam ortasındaki İç Bedesten’e (Eski Çarşı) gidin, burada uzman antikacıları dolaşabilirsiniz. İç Bedesten, orijinal, en eski Kapalıçarşı binasıdır. Fakat antika ürünlerin biraz daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

3.Seramikler

Kapalıçarşı Hediyelik
Seramik – Luca Temporelli

Türkiye olarak, İznik ve Kütahya’dan gelen ülkenin en ünlü seramik eseriyle uzun ve zengin bir seramik mirasına sahibiz. Bu, İstanbul’un hemen her turistik çarşısında seramik hediyelikler bulabileceğiniz anlamına geliyor, hem de en çeşitlisini.

Fakat seramikler konusunda bol bol seçeneğim olsun diyorsanız, Kapalıçarşı’da aradığınızı fazlasıyla bulabilirsiniz. Çünkü pazar, şehirdeki en fazla seramik satışı yapan mağazaları bulabileceğiniz yerlerden bir tanesi.

Günümüzde Türk seramik işçileri, geleneksel Osmanlı desenlerinin yanı sıra lale motifleri ve diğer çiçek desenlerini de sıklıkla kullanarak çağdaş tarzda çok sayıda eser üretiyor.

Eşsiz hediyeler için, Tunç Çağı’ndan kalma Anadolu tasarımlarına dayanan, yuvarlak orta bölmeli Hitit tarzı testi ve sürahileri tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Kapalıçarşı’nın ana caddelerinde satılan çok sayıda ucuz seri üretim seramik bulacaksınız.

El boyaması seramik ürünler için piyasadaki uzman seramik mağazalarından birine gitmeniz gerekiyor. Aradığınız seramiği Kapalıçarşı’da istediğiniz fiyata bulamazsanız, alternatif olarak Arasta Çarşısı’na da göz atabilirsiniz.

4.Metal Eşya

Kaynak ; flickr / john_lillis

Türkiye’nin en iyi modern metal eşyalarından bazıları güneydoğuda üretiliyor ve Kapalıçarşı’da satılanların çoğu Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin gibi yerlerden geliyor.

Geleneksel Osmanlı desen tasarımlarının kullanıldığı karmaşık işlemeli metal tabaklar ve çay ve kahve servis takımları, satın almak için en popüler ürünlerden bazıları.

El bagajınıza kolayca koyabileceğiniz daha küçük bir şey için, ocakta kahve yapmak için oymalı Türk cezveleri hem kullanışlı hem de güzel bir eşya olabilir.

5.Nargile

Kaynak ; flickr / Jan Krömer

Nargileler de Kapalıçarşı’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler şeylerden bir tanesi. Özellikle İç Bedesten’deki antikacılardan satın alacak olursanız.

Çarşı içerisindeki nargilelerin hemen hepsi aynı tarzda, renkte veya boyutta olabiliyor. Fakat antika olarak nargile alacak olursanız, çok daha farklı boyutta ve şekilde nargileleri bulabilirsiniz, tabii antika nargilelerin biraz daha pahalı olabileceğini de unutmamak gerek.

6.Minderler, Yastıklar ve Diğer Küçük Tekstil Ürünleri

Paketlemesi kolay ürünler arıyorsanız çarşı içerisindeki ilgi çekici tekstil ürünlerine de mutlaka göz atın. Minderler, yastıklar ve daha birçok farklı renkte ve boyutta ürünleri burada bulabilirsiniz.

Seramikte olduğu gibi, geleneksel Osmanlı desenleriyle basılmış kumaşlarda da bol miktarda ucuz seri üretilen minder kılıfları ve daha küçük tekstiller var.

7.Hamam Aksesuarları

Kapalıçarşı’dan satın alabileceğiniz popüler hediyeliklerden biri de şüphesiz Hamam Aksesuarları. Özellikle günümüzde hamamlarda kullanılan geleneksel püsküllü şerit tasarımlı havlular olan pamuklu peştemaller, hem taşıması kolay, hem de İstanbul’un bu tarihi çarşısından alınabilecek en güzel şeylerden bir tanesi.

Çarşı tezgahlarında çok sayıda seri üretim havlu satılıyor, ancak daha özel bir şey için, hamam ürünleri konusunda uzmanlaşmış mağazalarda satılan el dokuması pamuklu peştemal, havlu ve bornozlara göz atın derim.

Eve getirmek için mükemmel hediyeler olan daha küçük eşyalar arasında el yapımı zeytinyağı sabunları ve hamamlarda kullanılan peeling ovma eldivenleri bulunur.

Kapalıçarşı’da Nerede Yemek Yenir ?

Kapalıçarşı'da Nerede Yemek Yenir
Kapalıçarşı’da Nerede Yemek Yenir

Kapalıçarşı restoranları oldukça çeşitli. Her damak zevkine göre hoş bir mekan bulmak mümkün. Biz ucuz bir mekan olsun diye yarım saat gibi bir süre dolaştıktan sonra ‘‘Burç Kebap” adlı mekanda karar kıldık. Fiyatlar ve servis gayet iyiydi. Lahmacunlar ise oldukça leziz ve incecikti. Kalabalık olmasından dolayı tercih etmediğimiz ”Cam Oba Restaurant” da çarşıdaki en ünlü yerlerdenmiş. Dilerseniz bu iki restorana göz atarak başlayabilirsiniz. Veya tripadvisor üzerinden çarşı içerisindeki tüm restoranlara ve yorumlarına göz atarak da karar verebilirsiniz.

Kapalıçarşı’ya gelmişken bir de kahve içeyim derseniz ”Havuzlu Lokanta/Restaurant” olarak bilinen mekana göz atın. İsmi restaurant olsa da, kahvesiyle meşhur olan bir yer.

Kapalıçarşı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kapalıçarşı nerede

Çarşıya ulaşım oldukça kolay. İstanbul’un birçok noktasına açılan kapıları sayesinde çarşıya herhangi bir semtten ulaşmak çok da zor olmuyor. Eğer çarşıya tramvaylar ile ulaşmayı planlıyorsanız, Kabataş tramvay hattını kullanarak Beyazıt durağında inmeniz yeterli.

Kapalıçarşı İçerisi

KAPALIÇARŞI YAKINLARINDA GÖRÜLECEK YERLER

Nuruosmaniye Camii ; Kapalıçarşı’ya ortalama 3-5 dakika yürüme mesafesinde, önemli tarihi yapılardan biri olan bu camii de, çarşı ziyaretinden sonra görülebilir. 1755 yılında yapılmış olan camii, külliyesiyle de yerli/yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi ; Çarşıya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu medrese, daha çok nargilesiyle ünlü. Birçok İstanbullunun müdavimi olduğu bu medrese ailece nargile veya kahve için ziyaret edebileceğiniz hoş mekanlar arasında.

Çemberlitaş Hamamı ; Çarşı çevresinde görülebilecek tarihi yapılar arasında olan bu hamam da tarihe merakı olanların ziyaret edebileceği yerler arasında. Ayrıca hamama oldukça yakın olan Çemberlitaş Sütunu da görülmeye değer yerlerden.

Sultanahmet Meydanı ; Son olarak İstanbul’un en iyi bilinen yerlerinden olan bu meydan da, Kapalıçarşı’ya ortalama 15 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Merkezi konumu sayesinde şehrin önde gelen tarihi ve turistik yerlerine yakın Kapalıçarşı ziyaretinizden sonra veya öncesinde bu meydanı ve meydandaki birbirinden değerli tarihi ve turistik noktaları da görmeyi unutmayın.

Foto kaynak ; flickr / lassi_kurkija

Mısır Çarşısı ; Kapalıçarşı’dan kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Çarşı, baharat kokusuyla büyülüyor.

  • Sultanahmet Gezilecek Yerler adlı yazımızda, bölgedeki en popüler ve en önemli turistik yerler hakkında bilgileri ve haritalı bir gezi rotasını bulabilirsiniz.

Dünyanın en eski ve en büyük çarşısı olarak ün yapmış olan Kapalıçarşı’ya gidin. Gramafoncu Mehmet Amca’yı ziyaret edin (Yaşıyorsa). İstanbul’un bu nadide yerini şehir ziyaretinizde mutlaka ziyaret edin. Hediyelik eşya dükkanlarında sıkı bir pazarlık yaparak birkaç şey almayı da unutmayın.

foto kaynak ; flickr / mattia panciroli

Kapalıçarşı Antikacıları

Kapalıçarşı’da toplamda 54 tane antikacı bulunuyor. Her biri birbirinden değerli koleksiyonlara sahip olmakla birlikte, bazıları çarşının en ünlü ve en eskileri arasında. Zaten İstanbul’da değerli eşya denince akla ilk gelen yer de Kapalıçarşı oluyor.

Çarşıda, başta değerli takılar olmak üzere birçok ürünün antikasını bulabiliyorsunuz. Özellikle Kapalıçarşı’nın iç bedesten (Cevahir Bedesteni) denilen bölgesi, en fazla antikacı bulabileceğiniz yer. Beyazıt kapısından girerek bu iç bedesten bölümüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kapalıçarşı’nın en iyi bilinen antikacıları ise ;

Adre Bardakçı ; Çok çeşitli ikonalara ve Osmanlı döneminden kalma silahlarıyla ünlü. Dükkanın en değerli antikalarından biri de, hemen girişte bulunan ahşaptan Meryem Ana Heykeli.

  • Adres ; İç Bedesten Şerifağa Sokak

Ümit Berksoy ; Çarşıda en seçkin mağazalardan biri ve daha çok mücevherleriyle tanınıyor. Daha çok takıları ve heykelcikleriyle ünlü olsa da, mağazada dünyanın dört bir yanından toplanmış antikaları da bulabiliyorsunuz. Birçok İstanbullunun favorileri arasında olduğu gibi, çarşıdaki en ünlü antikacılardan biri.

  • Adres ; İnciciler Sokak

İbar ; Osmanlı’dan Almanya’ya, Rusya’dan daha birçok ülkeye ait birçok madalyon ve nişanı bulabileceğiniz popüler bir antikacı. Nişan veya madalyona meraklıysanız İbar, çarşıda ilk göz atılması gereken yerlerden.

  • Adres ; Cevahir Bedesteni
Kaynak ; flickr / bbc_world_service

Ziva Antiques ; Belki de Kapalıçarşı’nın en ünlü antikacılarından biri. Daha çok değerli taşlardan oluşan takıların yanı sıra, porselen, cam, gümüş, fildişi ve saat gibi nadide eserleri de burada bulabilirsiniz.

  • Adres ; Sandal Bedesteni Sk

Kapalıçarşı Hanları

Zincirli Han – kaynak ; flickr / Cercamon

Kapalıçarşı, kurulduğu dönemden günümüze sadece bir yol geçen hanı olarak kullanılmadı. Tarihinde her zaman şehrin en korunaklı bölgesi olan bu çarşı, bugüne kadar en değerli mücevheratların saklandığı, bir nevi şehrin en korunaklı bankası olmuş. Alıcılar ve satıcılar için çok sayıda hanın yapıldığı çarşıda 11 adet kapalı ve 5 adet de açık (Yol geçen hanı) olmak üzere toplamda 16 han bulunuyor.

Büyük Safran, Küçük Safran, Zincirli, Varakçı, Sarraf, Yarımtaş, Rabia, Ağa, Evliya, Astarcı ve Çukur hanları kapalı hanları oluştururken, Cebeci, Çuhacı, İç Cebeci, Bodrum ve Sorguçlu hanları da yol geçen olarak bilinen, herkesin girip çıkabildiği açık hanları oluşturuyor.

Çuhacı Han ; Kesin olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor olsa da, 1718-1730 yılları arasında yaptırılmış olabileceği tahmin ediliyor. Nuruosmaniye Camii avlusunun kuzeyinde, Mahmutpaşa Yokuşu’nda bulunan han, Sultan III. Ahmed‘in sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılmış. Günümüzde orijinalliğinin büyük bir bölümünü kaybetmiş olsa da, yine de çarşının en önemli ve en iyi bilinen hanları arasında geliyor. İlk yapıldığı dönemde çuhacı tüccarının ve esnafının burada toplanması ve uzun süre çuha ticaretinin yapıldığı yer olmasından dolayı da bu ismi almış.

Cebeci Han ; Kapalıçarşı’nın hanları arasında en etkileyici mimari plana sahip olanlardan biri. Depremlere, yangınlara ve yüzyıllara inat ayakta kalabilmiş, bir müze niteliği taşıyan bu han da, yine kesin olmamakla beraber Mimar Sinan tarafından yapıldığı biliniyor. Astarcı ve Sarraf Hanları arasında, Yağlıkçılar Caddesi üzerinde yer alan hanın 18. yüzyılın ilk yıllarında yapıldığı tahmin ediliyor. İstanbul’a gelen tüccarların konaklaması için kullanılan hanın avlusunda bir zamanlar hayvanları sulamak için bir havuz ve küçük bir de namazgâh bulunurmuş.

Zincirli Han ; Kapalıçarşı’da mutlaka görülmesi gereken bir han varsa, oda Zincirli Han diyebiliriz. Çarşının en ünlü hanlarından biri olan Zincirli Han’da, büyüklü küçüklü birçok kuyumcu, halıcı ve avizeci dahil olmak üzere yaklaşık 50 dükkan bulunuyor. Acı Çeşme Sokak’ta bulunan hanın 1708 yılında inşa edildiği biliniyor. Üst kat atölyeler için alt kat ise satış için ayrılmış. Çarşının ana girişlerinden biri olan Nuruosmaniye kapısından girerek kısa sürede ulaşabileceğiniz han, çarşıdaki diğer hanlardan, bakımlı görünümü, iki katlı ve tek avlusuyla ayrılıyor.

Kalcılar Han ; Gümüşün tarihinin yattığı yer. 70 odasıyla, kurulduğu 18. yüzyıldan beri kakma ustaları ve gümüşçülerin atölyelerine ev sahipliği yapıyor. Handaki her dükkanın ayrı bir hikayesi ve tarihi var. Hanın en ünlü ve en yaşlısı ise ‘Agop İnyapan’. Kalcılar Han’a gidip de Agop Ustayla sohbet etmeden de olmaz.

foto kaynak ; flickr / mattia panciroli

Kapalıçarşı’daki Bedestenler

Kapalıçarşı, daha çok İç Bedesten olarak anılan Cevahir Bedesteni ve Sandal Bedesteni‘yle de öne çıkıyor.

Türkçemizde Bedesten olarak yerleşmiş kelimenin Osmanlı döneminde bez satılan yer anlamına gelen ‘bezzâzistan’ veya ‘bezistan’dan geldiği biliniyor.

Kapalıçarşı, Bizans döneminden kaldığı tahmin edilen Cevahir Bedesteni’yle, Fatih Sultan Mehmet’in veya Kanuni’nin yaptırdığı tahmin edilen Sandal Bedesteni çevresindeki ahşap dükkanlardan oluşmuş. Bu yüzden de çarşıdaki bedestenler tarihsel bir öneme sahip. Ayrıca çarşının çekirdeğini bu iki bedesten oluşturur. Sandal Bedesteni’nde daha çok dokuma ve iplik ürünler satılırken, Cevahir Bedesteni’nde madeni eşya, mücevher ve silah satılıyormuş.

foto kaynak ; flickr / Jorge Lascar

Kapalıçarşı İç Bedesten (Cevahir Bedesteni)

İstanbul’un Fethi’nden kısa bir süre sonra, 1461’de eski bir Bizans ticaret merkezinin yerine inşa edilmiş olan Cevahir Bedesteni, geleneksel ambiyansı ile öne çıkıyor. Daha çok antikacıları ve kuyumcularıyla öne çıkan bu bedesten, çarşının en önemli bölümü olarak da bilinir. Hemen hemen en değerli ürünleri bu bedestende bulabilirsiniz.

Cevahir Bedesteni (kuyumcu pazarı) Kapalıçarşı’nın en eski bölümü. İç Bedesten (İç Pazar), Eski Bedesten (Eski Çarşı) veya Antik Bedesten (Antik Çarşı) olarak da bilinen Cevahir Bedesteni, Labirentli depo tasarımına, dört farklı girişe (Sahaflar Kapısı, Takkeciler Kapısı, Kuyumcular Kapısı ve Zenneciler Kapısı) ve yaklaşık 120 farklı mağazaya ev sahipliği yapıyor.

Eski saatlerden hat sanatına, dini tesbihlerden el yapımı İznik çinilerine kadar birçok el işçiliğine kadar her şeyi burada bulabilirsiniz.

Foto kaynak ; flickr / Nk Eide

Sandal Bedesteni

2000 metrekarelik oldukça geniş bir alana konumlanan Sandal Bedesteni, etkileyici mimariye sahip olmasının yanı sıra, içerisinde hediyelik eşya mağazalarından yeme içme mekanlarına kadar birçok dükkana ev sahipliği yapıyor.

Kapalıçarşı’nın en mistik noktasında alışveriş yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler için Sandal Bedesteni alışveriş rotasında sunduğu alternatif seçenekleriyle farklı bir deneyim sunuyor. 20 kubbesiyle göz kamaştıran bedesten, yakın zamanda tarihi dokusuna uyumlu olarak özenle restore edilerek günümüzdeki halini aldı.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!