Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiKamondo Merdivenleri Hikayesi, Ulaşım ve Hakkında Bilgiler

Kamondo Merdivenleri Hikayesi, Ulaşım ve Hakkında Bilgiler

Modern İstanbul'un gelişmesinde önemli rol oynamış ailelerden olan Kamondo Ailesi'nin fertlerinden Abraham Salomon Kamondo tarafından 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş olan Kamondo Merdivenleri, hem Karaköy'ün hem de İstanbul'un en önemli turistik çekim merkezlerinden biri. Mimarisiyle dikkat çeken merdivenlere Beyoğlu, Taksim ve Karaköy'ün hemen her yerinden yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz...

-

İstanbul fotoğraflarının vazgeçilmez noktalarından biri olan Kamondo Merdivenleri, Galata’nın en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerinden bir tanesi. Torun sevgisiyle tarihe ve Karaköy’e armağan edilen bu tarihi yapı, kurulduğu günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Aşıklar Merdivenleri olarak da anılan Kamondo Merdivenleri, Galata Kulesi‘ne yakınlığıyla da ilgi görüyor. Bu merdivenleri çıktıktan kısa bir süre sonra da kuleye ulaşabiliyorsunuz. Merdivenler Yahudi bir banker olan ‘Abraham Salomon Kamondo’ya ait.

Voyvoda Caddesi (Bankalar Caddesi) ile Banker Sokağı’nın birleştiği noktada yer alan Kamondo Merdivenleri’nin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor olsa da, 1850’li yıllarda yapılmış olabileceği tahmin ediliyor.

Kamondo Merdivenleri Hakkında Bilgi

Kamondo Merdivenleri Hakkında Bilgiler
kaynak ; foursquare.com/burak

Helezonik mimarisiyle dikkat çeken merdivenlerin kıvrımlı bir şekilde yapılmasının ana nedeni, yukarıdan düşen birinin aşağıya kadar düşmesini engellemekmiş diye günümüze kadar bilinegelmiştir. Ancak merdivenler yapılırken böyle mimari bir kaygı güdülmemiş, bu özellik Barok dönemi özelliği olarak ortaya çıkmış.

Neoklasik tarzdaki bu merdivenler, sıradan bir merdiven gibi görünüyor olmasına rağmen, hem tarihi hem de hikayesiyle önem taşıyor. Bu merdivenler sadece yerli turistlerin değil, yabancı turistlerin de Galata’daki popüler gezi duraklarından.

Bugüne kadar üstünde çok sayıda insanın sevgiyi, sohbeti, muhabbeti ve aşkı tattığı bu merdivenler, aslında bir torun sevgisinden dolayı yapıldığı rivayet ediliyor.

Kamondo Merdivenleri adını sahibinden, yani Abraham Salomon Kamondo‘dan alıyor. Merdivenler, yapıldığı dönemde sadece Salomon’un torunlarının değil, hemen herkesin işine yaramış. Merdiveni en çok kullananlar ise Levantenlermiş.

Kamondo Merdivenleri Hikayesi

Bundan birkaç yıl önce James Bond’un Skyfall filminin çekimlerinde dublör Robbie Madison’un burada motorla akrobasi yapması üzerine ünlenen Kamondo Merdivenleri‘nin ilginç bir de hikayesi bulunuyor. Hikayeye göre merdivenler, Abraham Salomon Kamondo tarafından Avusturya Lisesi’nde okuyan torunlarının yokuşu daha rahat çıkabilmeleri için yaptırılmış. Her ne kadar bu merdivenler bir dedenin torunlarına olan sevgisini yansıtıyor olsa da, merdivenlerin yapılış amacı sadece bu değildi. Ayrıca o dönemde yaşayan Levantenlerin de ulaşım amacı güdülmüş.

Levantenler, Galata ve Pera tarafında yer alan evlerine buradan giderlermiş. Ayrıca bu dönemde Sultan Abdülaziz durumu daha da rahatlatmak için tünel açmış. Ancak bu tünel, merdivenlerin yerini hiçbir zaman tutmamış.

Kısaca Abraham Salomon Kamondo Kimdir ?

1781 yılında İstanbul’da doğan Kamondo ailesinin büyüğü olan Abraham Salomon Kamondo, Osmanlı-İtalyan Yahudi finansör ve hayırseverdir. Ağabeyi İsak de Kamondo vefat ettikten sonra, çocuğu olmadığından dolayı mirası kardeşi Abraham’a kaldı. Venedik, Avusturya hakimiyeti altındayken Ritter ünvanını almış, Venedik tekrar İtalya’nın kontrolüne geçince de bazı İtalyan hayır kuruluşlarına büyük bağışlarda bulunmuş.

Osmanlı İmparatorluğu’nda da adından çokça söz ettiren Abraham’ın, Sultan Abdülmecit, Sultan Abdülaziz ve Osmanlı sadrazamları üzerinde önemli etkileri olmuş. 92 yaşında Paris’te hayatını kaybeden Kamondo, vasiyeti üzerine Hasköy’de yer alan Yahudi mezarlığında gömüldü.

Kaynak ; foursquare.com/nebi

Kamondo Merdivenleri Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul Karaköy’de, bankalar caddesi ve banker sokağı arasında yer alan Kamondo Merdivenleri’ne şehrin birçok noktasından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Taksim-Beyoğlu’nun birçok noktasından yürüyerek ulaşabileceğiniz merdivenler, hem Galata Kulesi’ne hem de İstiklal Caddesi‘ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

YAKINLARDA NELER VAR ?

İstanbul’un en hareketli yerlerinden biri olan Galata’da bulunan Kamondo Merdivenleri’ne yürüme mesafesinde çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor. Yeraltı Camii ve Arap Camii merdivenlere 5 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde. Ayrıca Taksim’in ve Beyoğlu’nun kalbinin attığı yere de bu merdivenlerin bulunduğu yerden kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Kamondo Merdivenleri Mimari Özellikleri

Kamondo Merdivenleri – foto kaynak ; flickr/pazartorbasi

Kamondo Merdivenleri, mimari yapısıyla da dönemin en önemli eserlerinden biri olmuş. Günümüzde bu merdivenlerin mimarisi hakkında çok fazla söylenti var. Bunlardan biri ise, merdivenlerin kıvrımlı şekilde yapılmasının nedeni, yukarıdan düşen birinin aşağıya kadar düşmesini engellemekmiş. Fakat dönemin mimari yapısı itibariyle böyle bir mimari kaygı güdülmemiş. Merdivenlerin bu şekilde kıvrımlı bir mimariye sahip olmasının ana nedeni Barok dönemi özelliği taşıyor olması.

Art Nouveau tarzında inşa edilmiş olan merdivenlerin iki girişi bulunuyor ve orta kısımlarda birleşerek tekrar ikiye ayrılmakta ve bu şekilde yukarıya doğru gitmektedir.

Kamondo Anma Etkinlikleri sebebiyle 2005 yılında restore edilmiş olan merdivenler, günümüzde birçok İstanbullunun kullandığı, fakat belki de ismini ve hikayesini dahi bilmediği tarihi yapılardan biri. Günümüzde merdivenlerin estetik duruşunu sağlamlaştırmak amacıyla çiçeklendirme çalışmaları yapılmış. Yolunuz Galata’ya veya Beyoğlu’na düşerse mutlaka bu merdivenleri görün deriz.

İstanbul gezilecek yerler listesinin en önemli cazibe merkezleri arasında Kamondo Merdivenleri’nin bulunduğu yerde, şehrin en sevilen ve en çok tercih edilen mekanlarından bazılarını bulabilirsiniz. Merdivenleri çıktıktan sonra, kısa bir yürüyüşün ardından Galata Kulesi’ne ulaşabiliyorsunuz, yol üzerinde ise, çok sayıda cafe ve kahvaltıcıları da bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!