Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Kamondo Merdivenleri | Hikayesi, Ulaşım ve Hakkında Bilgiler

Kamondo Merdivenleri | Hikayesi, Ulaşım ve Hakkında Bilgiler

-

İstanbul fotoğraflarının vazgeçilmez noktalarından biri olan Kamondo Merdivenleri, Galata’nın en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerinden. Torun sevgisiyle tarihe ve Karaköy’e armağan edilen bu tarihi yapı, kurulduğu günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. 

Aşıklar Merdivenleri olarak da anılan Kamondo Merdivenleri, Galata Kulesi‘ne yakınlığıyla da ilgi görüyor. Bu merdivenleri çıktıktan kısa bir süre sonra da kuleye ulaşabiliyorsunuz. Merdivenler Yahudi bir banker olan ‘Abraham Salomon Kamondo’ya ait. 

Voyvoda Caddesi (Bankalar Caddesi) ile Banker Sokağı’nın birleştiği noktada yer alan Kamondo Merdivenleri’nin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor olsa da, 1850’li yıllarda yaptırıldığı tahmin ediliyor. 

Kamondo Merdivenleri Hakkında Bilgi

kaynak ; foursquare.com/burak

Helezonik mimarisiyle dikkat çeken merdivenlerin kıvrımlı bir şekilde yapılmasının ana nedeni, yukarıdan düşen birinin aşağıya kadar düşmesini engellemekmiş diye günümüze kadar bilinegelmiştir. Ancak merdivenler yapılırken böyle mimari bir kaygı güdülmemiş, bu özellik Barok dönemi özelliği olarak ortaya çıkmış. 

Neoklasik tarzdaki bu merdivenler, sıradan bir merdiven gibi görünüyor olmasına rağmen, hem tarihi hem de hikayesiyle önem taşıyor. Bu merdivenler sadece yerli turistlerin değil, yabancı turistlerin de popüler gezi duraklarından.

Bugüne kadar üstünde çok sayıda insanın sevgiyi, sohbeti, muhabbeti ve aşkı tattığı bu merdivenler, aslında bir torun sevgisinden dolayı yapıldığı rivayet ediliyor.

Kamondo Merdivenleri Hikayesi

Bundan birkaç yıl önce James Bond’un Skyfall filminin çekimlerinde dublör Robbie Madison’un burada motorla akrobasi yapması üzerine ünlenen Kamondo Merdivenleri‘nin ilginç bir de hikayesi bulunuyor. Hikayeye göre merdivenler, Abraham Salomon Kamondo tarafından Avusturya Lisesi’nde okuyan torunlarının yokuşu daha rahat çıkabilmeleri için yaptırılmış. Her ne kadar bu merdivenler bir dedenin torunlarına olan sevgisini yansıtıyor olsa da, merdivenlerin yapılış amacı sadece bu değildi. Ayrıca o dönemde yaşayan Levantenlerin de ulaşım amacı güdülmüş.

Levantenler, Galata ve Pera tarafında yer alan evlerine buradan gitmişler. Ayrıca bu dönemde Sultan Abdülaziz durumu daha da rahatlatmak için tünel açmış. Ancak bu tünel, merdivenlerin yerini hiçbir zaman tutmamış.

Kısaca Abraham Salomon Kamondo Kimdir ? 

1781 yılında İstanbul’da doğan Kamondo ailesinin büyüğü olan Abraham Salomon Kamondo, Osmanlı-İtalyan Yahudi finansör ve hayırseverdir. Ağabeyi İsak de Kamondo vefat ettikten sonra, çocuğu olmadığından dolayı mirası kardeşi Abraham’a kaldı. Venedik, Avusturya hakimiyeti altındayken Ritter ünvanını almış, Venedik tekrar İtalya’nın kontrolüne geçince de bazı İtalyan hayır kuruluşlarına büyük bağışlarda bulunmuş. 

Osmanlı İmparatorluğu’nda da adından çokça söz ettiren Abraham’ın, Sultan Abdülmecit, Sultan Abdülaziz ve Osmanlı sadrazamları üzerinde önemli etkileri olmuş. 92 yaşında Paris’te hayatını kaybeden Kamondo, vasiyeti üzerine Hasköy’de yer alan Yahudi mezarlığında gömüldü. 

Kaynak ; foursquare.com/nebi

Kamondo Merdivenleri Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

İstanbul Karaköy’de, bankalar caddesi ve banker sokağı arasında yer alan Kamondo Merdivenleri’ne şehrin birçok noktasından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Taksim-Beyoğlu’nun birçok noktasından yürüyerek ulaşabileceğiniz merdivenler, hem Galata Kulesi’ne hem de İstiklal Caddesi‘ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.  

YAKINLARDA NELER VAR ? 

İstanbul’un en hareketli yerlerinden biri olan Galata’da bulunan Kamondo Merdivenleri’ne yürüme mesafesinde çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor. Yeraltı Camii ve Arap Camii merdivenlere 5 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde. Ayrıca Taksim’in ve Beyoğlu’nun kalbinin attığı yere de bu merdivenlerin bulunduğu yerden kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. 

Kamondo Anma Etkinlikleri sebebiyle 2005 yılında restore edilmiş olan merdivenler, günümüzde birçok İstanbullunun kullandığı, fakat belki de ismini ve hikayesini dahi bilmediği tarihi yapılardan biri. Günümüzde merdivenlerin estetik duruşunu sağlamlaştırmak amacıyla çiçeklendirme çalışmaları yapılmış. Yolunuz Galata’ya veya Beyoğlu’na düşerse mutlaka görün deriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!