Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiJale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi | Giriş Ücreti ve Bilgiler

Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi | Giriş Ücreti ve Bilgiler

-

İstanbul’un baştan sona büyülü mekanlarından biri olan Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi, Türkiye’nin ilk balmumu müzesi olma ünvanına sahip. Çok sayıda yerli ve yabancı, dünya ve Türkiye tarihinde önemli kişilerin balmumu heykeline ev sahipliği yapan bu müzenin, kendi kategorisindeki diğer müzelerden farkı müzedeki heykeller hakkında rehberler tarafından bilgi veriliyor olması ve sinevizyon gösterilmesidir.

İstanbul’un en renkli ve en güzide ilçelerinden biri olan Şişli’de, Cevahir Avm (Eskiden Sapphire Avm’deydi. 2017 yılından sonra bugünkü yerine taşındı) içerisinde yer alan Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi, dünyadaki ilk 4 boyutlu müze olma bakımından da önemli bir yere sahip.

Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi Hakkında Bilgiler

Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi – Yavuz Sultan Selim

İstanbul’da çocukla gezilecek en güzel ve en özel müzelerden biri olan Jale Kuşhan Müzesi, heykellerin yaşadıkları dönemin canlandırılıyor olması ve dekorun yansıtılması diğer müzelere göre farklı bir sergileme şeklidir.

Bunun yanı sıra müzede kişiye özel çalışmalarda yapılabiliyor. Müze ziyaretçileri isterse el veya ayak kalıpları özel bir malzemeyle alınıyor ve balmumu yada polyester ile kendilerine ömür boyu saklanılma imkanı olan bu çalışmalardan yaptırabiliyor. Hatta yapılan bu çalışmaların iyi bir koşulda saklanılması halinde yüzyıllar boyunca bozulmadan kalabileceği de söyleniyor.

Müzeyi rehberler eşliğinde geziyorsunuz ve müze turu yaklaşık olarak 40 dakika sürüyor. Bu süre boyunca müze rehberleri, göreceğiniz heykeller hakkında bilgi veriyor. Bu bilgiler de sinevizyon gösterileriyle desteklenip, çok daha verimli bir müze gezisi yapılıyor.

Jale Kuşhan’ın diğer balmumu heykel müzelerinden bir diğer farkı da, heykellerin bazılarına hareket özelliği kazandırılmış olmasıdır.

Jale Kuşhan Balmumu Müzesi’nde Kimlerin Heykeli Var ?

XIV. Louis

Müzede hem dünya çapında hem de özellikle Türkiye’den ünlü isimlerin heykellerini görebilirsiniz. En başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Fatih Sultan Mehmet, Osmangazi, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman gibi Osmanlı döneminin en önemli padişahlarının heykellerini görebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, Mimar Sinan, Fuzuli, İbn-i Sina, Yunus Emre, Mevlana Celaleddin Rumi gibi Türk tarihindeki önemli isimlerin heykelleri de müzede görülebiliyor.

Yabancı isimler arasında en dikkat çeken heykeller ise ; Leonardo da Vinci, Arnold Schwarzenegger, Michael Jackson, Fransa Kralı XIV. Louis ve Mihail Sergeyeviç Gorbaçov
(Rus siyasetçi ve Sovyetler Birliği’nin son lideri).

Bu isimlerin balmumu heykelleri kişilerin gerçek ölçümleri sonrasında yapılmış olduğundan, birebir aynı boyutta olup, gerçeği ile ayırt edilemeyecek derece başarılı heykellerdir.

Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi Giriş Ücreti

Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi giriş ücreti 2021 ; yetişkinler için 30 TL, öğrenci ise 20 TL’dir. 7 yaş altı çocuklar için Jale Kuşhan Balmumu Müzesi’nde giriş ücreti talep edilmiyor. Ayrıca müzekart bu müzede geçerli değildir.

Jale Kuşhan Balmumu Müzesi Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü ziyarete açık olan Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi’ni 10:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Osman Gazi

Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Şişli ilçesinde, Cevahir AVM’de yer alan Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi’ne, şehrin birçok noktasından toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla gidebilirsiniz.

Müzeye en kolay M2 – Şişhane – Darüşşafaka metro hattını kullanarak gidebilirsiniz. Şişli metro istasyonu müzenin bulunduğu Cevahir AVM’ye sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Ayrıca 25G, 27T, 29Ş, 30A, 30M, 41M, 41S ve 46Ç nolu İETT otobüsleriyle müzeye ulaşım mümkün. Bunun yanında Şişli yönüne giden hemen her İETT otobüsü ile müzeye rahatlıkla gidebilirsiniz. İnmeniz gereken durak ise Şişli merkez otobüs durağıdır.

Son olarak Mecidiyeköy metrobüs durağına gelerek de müzeye ulaşım mümkün. Bu durak ile müze arası 7 dakika yürüyüş mesafesindedir.

Mevlana Celaleddin Rumi

YAKINLARDA NELER VAR ?

Şişli gezilecek yerler adlı yazımızdaki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi’ne yakın bir konumda bulunuyor. Ayrıca Ihlamur Kasrı gibi İstanbul’un en güzide cazibe merkezlerine de yürüyerek müzeden ulaşım mümkün (30 dakika yürüme mesafesinde).

Ayrıca yine bir balmumu heykel müzesi olan Madame Tussauds İstanbul’a da göz atmayı unutmayın. Bu müze, Jale Kuşhan’daki heykellere nazaran çok daha gerçekçi bir görünüme sahip diyebiliriz. Zaten dünyaca ünlü olan bir müze olduğundan, eserlerin büyük bir bölümü yabancı sanatçılardan tarafından yapılıyor.

Fatih Sultan Mehmet

NOT : Jale Kuşhan Balmumu Müzesi için beklentinizi çok yüksek tutmayın. Bazı heykellerin gerçeğiyle uzaktan yakından ilgisi yok. Bazı heykeller ise çok basit teknikler kullanılarak yapılmış. Madame Tussauds ile karşılaştıracak olursanız da, arasında dağlar kadar fark var. Onlar kadar gerçekçi olmasa da, yine de balmumu heykeli görmek için ziyaret edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!