Ana Sayfaİstanbul Gezi Rehberiİstanbul'un 7 Tepesi & Tepelerin İsimleri ve Hakkında Bilgi

İstanbul’un 7 Tepesi & Tepelerin İsimleri ve Hakkında Bilgi

-

‘Yedi Tepeli İstanbul’, yıllardan beri dilden dile gezen terim. Hatta birçok şiire, romana ve diziye bile konu olmuş. Bu 7 tepe, günümüzde şehirdeki en önemli ve en popüler tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Peki bu tepeler hangileri ve bu tepe üzerindeki tarihi eserler neler ? İşte dillere destan İstanbul’un 7 Tepesi ve bu tepeler hakkında bilgiler…

İstanbul’un Yedi Tepesi’nin tarihi Konstantin dönemine kadar uzanıyor. Roma İmparatoru, güneş, ay ve 5 gezegenin olduğu gerçeğinden hareketle şehri 7 tepe üzerine kurmuş. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kentin sınırları korunmuş ve bu yedi tepe üzerine günümüzdeki görkemli yapılar dikilmiş.

İstanbul’un 7 Tepesinin isimleri ;

  1. Sarayburnu Tepesi (Topkapı Sarayı Tepesi)
  2. Çemberlitaş Tepesi
  3. Beyazıt Tepesi
  4. Fatih Tepesi
  5. Yavuz Selim Tepesi
  6. Edirnekapı Tepesi
  7. Kocamustafapaşa Tepesi

İstanbul’un 7 Tepesi Hakkında Bilgi

İstanbul’un tepeleri Akropolis’ten başlayan ve Edirnekapı’ya giden ve surun içinde olan bölgedeki tepelerdir. Günümüzde bu tepeler, birbirinden değerli tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Aslında Topografik olarak İstanbul’da 7 tepe bulunmuyor. Yani sadece Edirnekapı’dan yükselerek giden yerler var ve buralar da şehrin tepeleri olarak sayılıyor.

Birinci tepede Topkapı Sarayı, ikincide Nuruosmaniye Camii, üçüncüde Süleymaniye Camii, dördüncü tepede Fatih Camii, beşincide Yavuz Sultan Selim Camii, altıncı tepe Mihrimah Sultan Camii ve yedinci tepede Haseki Külliyesi bulunuyor.

1.Sarayburnu Tepesi

Sultanahmet Camii Hakkında Bilgi

Topkapı Sarayı Tepesi olarak da bilinen Sarayburnu Tepesi, Tarihi Yarımada’da Sarayburnu’ndan başlar ve denizden 45 metre yüksekliğe kadar ulaşır. Bu tepe, hem Roma hem de Osmanlı döneminde İstanbul’un kalbi olmuş. Tepenin üzerine kurulu olan Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Ayasofya tepenin görünümünü belirleyen, anıt niteliği taşıyan yapılardan sadece birkaçı.

7 Tepe arasında en önemlisi olan Sarayburnu Tepesi, kuzeyde Sirkeci’den güneyde Kadırga Limanı’na kadar uzanıyor.

Megaralı Kral Byzas‘ın şehri ilk kurduğu yer Sarayburnu Tepesi’dir. Bunun en önemli nedeni ise, tepenin 3 taraftan denizle çevrili olması ve kara tarafının deniz seviyesinden yüksekte olmasından dolayı, stratejik olarak şehrin kurulabileceği en ideal yer olmasıydı. Zaten Fatih Sultan Mehmet de saray için Tarihi Yarımada’nın bu ucunu tercih etmiş.

Sarayburnu Tepesi’nde görülecek yerler ; Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıcı, Alman Çeşmesi, Aya İrini, İbrahim Paşa Sarayı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Milyon Taşı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Cağaloğlu Hamamı, Yeni Camii, Sirkeci Garı, Bukoleon Sarayı, Arasta Pazarı ve çok sayıda restoran, cafe ve alışveriş yapabileceğiniz birbirinden güzel mağazalar bulunuyor.

2.Çemberlitaş Tepesi

Nuruosmaniye Camii
Nuruosmaniye Camii

Çemberlitaş Tepesi’ne (Nuruosmaniye Tepesi) Sarayburnu Tepesi’nden yürüyerek çok kısa bir sürede gidebiliyorsunuz. Bu tepede ilk olarak MS 330’lu yıllarda İmparator I. Konstantin adına dikilen ‘Çemberlitaş’ dikkatinizi çekiyor. Tarihi 1461 yılına kadar uzanan Kapalıçarşı da bu tepede bulunuyor.

Osmanlı’nın ‘Her tepeye bir camii’ geleneği Çemberlitaş Tepesi’nde Nuruosmaniye Camii ile hayat bulmuş. I. Mahmut ve III. Osman tarafından Mustafa Ağa ve Simon Kalfa’ya 1755 yılında yaptırılan bu camii, İstanbul’daki Barok tarzda inşa edilmiş ilk camii olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Çemberlitaş Tepesi’nde görülecek yerler ;

Deniz seviyesinden yaklaşık 50 metre yükseklikte olan Çemberlitaş Tepesi de, İstanbul’da gezilecek yerler arasında popüler birçok tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Binbirdirek Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Çemberlitaş Hamamı, Mısır Çarşısı ve Kapalıçarşı bu tepede görülecek popüler tarihi ve turistik yerler arasında.

3.Beyazıt Tepesi

Süleymaniye Camii

İstanbul’un Yedi Tepesi arasında üçüncü tepe olan Beyazıt, deniz seviyesinden 50-60 metre yükseklikte yer alıyor. Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1558 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan Süleymaniye Camii, Beyazıt Tepesi’nin en önemli yapısı. Bu yüzden de tepe, Süleymaniye Tepesi olarak da anılıyor.

Şehrin en kozmopolit noktalarından biri olan Beyazıt Tepesi, hem yerli hem de yabancı turistlerin İstanbul’da en çok zaman geçirdiği yerlerden.

Sarayburnu Tepesi’nden sonra İstanbul’un silüetinde en fazla söz sahibi olan bu tepe, Haliç kıyılarından yukarı çıkıldıkça varılan, hem Çemberlitaş hem de Sarayburnu Tepesi’ne yürüme mesafesinde olan bir bölge.

Beyazıt Tepesi’nde görülmeye değer yerler ;

Süleymaniye Camii’nin yanı sıra tepede, İstanbul Üniversitesi de bulunuyor. Bu üniversiteden dolayı tepe, sırtlarında çantalar, ellerinde kitaplar sağa sola koşuşturan öğrencilerle dolu. Üniversite öğrencilerinin buluşma noktası da olan tepe, çok sayıda restorana, cafeye ve alışveriş yapabileceğiniz küçük butiklere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Beyazıt Kulesi, Mimar Sinan Türbesi, Tarihi Vefa Bozacısı ve Beyazıt Kulesi de burada görülmesi gereken yerlerden.

4.Fatih Tepesi

Fatih Camii, İstanbul
Fatih Camii, İstanbul

Fatih Tepesi, İstanbul’un en yüksek tepesi. Bu nedenle de Bizans ve Osmanlı dönemlerinde şehirdeki en görkemli yapılardan bazıları bu tepeye inşa edilmiş. Beyazıt Tepesi Fatih Tepesi’ne Bozdoğan Kemeri ile bağlı. Tepe üzerindeki en önemli tarihi yapı ise, şüphesiz şehrin Fatih’i tarafından inşa ettirilmiş olan Fatih Camii‘dir.

Bu tepe, Fevzi Paşa Caddesi ve Atatürk Bulvarı‘nın içinde yer alıyor. Tepe adını Fatih Sultan Mehmet’ten alıyor ve bu tepeye ilk olarak Bizans döneminde 12 havariye adanan ‘Havariyun Kilisesi‘ inşa ediliyor. Osmanlı döneminde Rum Ortodoks Patrikhanesi olarak kullanılmış olan bu kilisenin yerine, ‘Atik Sinan’ 1470 yılında Fatih Camii ve Külliyesi’ni inşa ediyor. Bu tarihten sonra camii ve külliye, tepedeki semtin hem dini hem de sosyal çehresini şekillendiriyor.

Fatih Camii, 1766 yılında depremden dolayı yıkıldıktan sonra aynı yere Sultan III. Mustafa tarafından günümüzdeki camii inşa edilmiş.

5.Yavuz Selim Tepesi

Yavuz Sultan Selim Camii
foto kaynak ; flickr.com/memet

Yavuz Selim Tepesi, Fatih Tepesi’nden yürüyerek ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor. Denizden 74 metre yüksekte olan bu tepe, Yavuz Sultan Selim Camii ve Külliyesi’yle tanınıyor. Yavuz Sultan Selim tarafından yapımına başlanan bu camii, sultanın ölümünden ardından oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamamlattırıldıktan sonra ibadete açılmış.

İstanbul’un beşinci tepesi olan, İstanbul gezilecek yerler listesindeki birçok önemli tarihi cazibe merkezine ev sahipliği yapan Yavuz Selim Tepesi, Fatih’in arka kısımları ile haliç kıyısına sıkışmış. Burada, şehirdeki birçok önemli tarihi ve turistik cazibe merkezini de görebiliyorsunuz.

Çarşamba semtinde bulunan ve dik bir yamaçtan Haliç’e bakan bu tepede, Yavuz Sultan Selim Türbesi’nin yanı sıra, Garabet Balyan tarafından tasarlanmış olan Sultan I. Abdülmecid’in türbesini de görebilirsiniz.

Yavuz Selim Tepesi’nde görülecek yerler ; Yavuz Sultan Selim Camii ve Külliyesi’nin yanı sıra tepede, Fethiye Camii, Kariye Müzesi, Fener Rum Patrikhanesi ve Fener Rum Lisesi (Kırmızı Mektep) de görülebilir.

6.Edirnekapı Tepesi

Foto Kaynak ; tekfursarayi

Tarihi Bizans Surları ile ünlü olan Edirnekapı Tepesi, İstanbul’un 7 Tepesi arasında en çok ziyaret edilen yerlerden. Birbirinden önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan bu tepe, Eyüp’ün bir bölümü, Ayvansaray ve Edirnekapı’yı kapsıyor.

Mihrimah Sultan Camii ve Tekfur Sarayı‘nın bulunduğu bu bölge, şehrin batı surlarının bulunduğu yer olarak bilinir. Kara surlarının en hakim gözetleme yeri olarak da bilinen bu tepe, ayrıca Mihrimah Sultan Tepesi olarak da anılıyor (Aynı isimde Üsküdar’da bir camii daha bulunuyor. Mimar Sinan biri Üsküdar’a diğeri Edirnekapı’ya olmak üzere iki Mihrimah Sultan Camii inşa etmiş)

Kariye Müzesi’ne de ev sahipliği yapan Edirnekapı Tepesi İstanbul’un altıncı tepesi olup, tarihi ve turistik yerlerin yanı sıra, çok sayıda cafe ve restorana da ev sahipliği yapıyor.

7.Kocamustafapaşa Tepesi

Kaynak ; commons.wikimedia.org/dosseman

İstanbul’un Yedi Tepesi’nin sonuncusu olan Kocamustafapaşa Tepesi, Aksaray’dan tarihi Bizans surlarına ve Marmara Denizi’ne kadar uzanan bölgede yer alıyor. Tepede bulunan Kocamustafapaşa semti aynı zamanda İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri.

Bu tepe üç yükseltisiyle bir üçgeni andırıyor. Topkapı, Aksaray ve Yedikule bu üçgenin üç köşesini meydana getiriyor. Bizans döneminde yedinci tepe, tarihi 403 yılına uzanan Arkadius Forumu ve bu forumun ortasında yer alan Arkadius Sütunu ile işaretlenmiş. Deniz seviyesinden yaklaşık 60 metre yükseklikte bulunan tepe, günümüzde çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

Kocamustafapaşa Tepesi’nde görülecek yerler ; Arkadius Forumu ve Haseki Külliyesi’nin yanı sıra bu tepede Bayrampaşa mescidi, Cerrahpaşa camii ve Mokios Sarnıcı’dır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!