Ana Sayfaİstanbul Gezi Rehberiİstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Hakkında Bilgi & Giriş Ücreti

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Hakkında Bilgi & Giriş Ücreti

Çağdaş Müzeciliğin en güzel örneklerinden biri olan İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç kıyısında (Hasköyde) bulunan, ulaşım, iletişim ve endüstri tarihine ışık tutan Türkiye'nin ilk büyük müzesi olarak biliniyor. Gramofon iğnesinden röntgen aracına, denizaltından gemi ve uçaklara kadar hayal edemeyeceğiniz çeşitlilikte ve paha biçilemez binlerce koleksiyonu ile her yaştan ziyaretçinin severek gezebileceği, İstanbul'un en çok ziyaret edilen müzelerinden...

-

İstanbul‘un en değerli müzelerinden biri olan Rahmi M. Koç Müzesi, 27 bin metrekarelik geniş bir arazide yer alıyor. Kapalı ve açık alanlarda birbirinden değerli binlerce eser, endüstriyel arkeolojisi açısından önem taşıyan tarihi binalarda sergileniyor.

Haliç’in kuzey kısmındaki Hasköy‘de 1994 yılında kurulmuş olan müze, İstanbulluların birden çok kez ziyaret ettiği müzelerden. Oyuncakların, arabaların ve tren gibi objelerin dışında Atatürk’ün özel eşyalarından Nazım Hikmet’in giysilerine, Süleyman Demirel’in fötr şapkasından Ecevit’in çalışma daktilosuna kadar, ünlü siyaset ve sanatçılara ait özel eşyaları da müze içerisinde görebilirsiniz.

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Hakkında Bilgiler

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Hakkında Bilgiler

Müze içerisindeki eserlerin büyük bir bölümü Rahmi M. Koç‘un özel koleksiyonundan derlenmiş. Bunun yanında müzede, çeşitli kuruluşların ve şahısların bağışladığı binlerce eser de sergileniyor. Müzedeki koleksiyonun temelini özgün eserler ile mekanik ve bilimsel objeler oluşturuyor.

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Tarihi

Müzede sergilenen objeler çoğunlukla 19. ve 20. yüzyıllara ait hava, kara, deniz ve demir yolu araçları, motorları, saatler ve saat mekanizmaları, abaküsler, hesap makineleri, telefonlar, gramofonlar, kameralar, radyolar, pikaplar, tv’ler, bisikletler, motosikletler ve çocuk arabaları gibi geniş bir koleksiyondan oluşuyor.

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Hakkında Bilgiler

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi, 2001 yılında almış olduğu TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün yanı sıra, 1996 yılında Avrupa Müzecilik Forumu Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü’ne de layık görülmüş.

Müzede sergilenen objelerin yanı sıra, Rahmi Koç Müzesi’nin farklı bir de konsepti bulunuyor. 2002 yılından bugüne ”Müzede Eğitim” kapsamındaki proje ile çağdaş eğitime de katkıda bulunulmaktadır. Bu proje sayesinde çocukların müzeyi hiçbir şey anlamadan gezmesi yerine, müzedeki koleksiyonların hangi müfredata hitap ettiği de anlatılıp öğretiliyor.

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Bölümleri – Müzede Neler Var ?

Rahmi M. Koç Müzesi Bölümleri

Müze, Tarihi Lengerhane Binası, Tarihi Hasköy Tersanesi ve Açık Hava Sergileme Alanı olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Her bölüm birbirinden değerli ve farklı kategoride objelere ev sahipliği yaptığından dolayı, yeteri kadar zamanınız varsa, her bölüme göz attığınızdan da emin olun deriz.

Tarihi Lengerhane Binası

Tarihi Lengerhane Binası

İkinci sınıf tarihi eser kapsamında olan bu binanın, 12. yüzyıldan kalma bir bina üzerine Sultan III. Ahmed zamanında inşa edildiği tahmin ediliyor. Bina içerisinde Denizcilik, havacılık, demiryolu, buharlı makineler, oyuncaklar, iletişim aletleri, film ve baskı koleksiyonları, maket ve modeller, eski radyolar gibi birbirinden değerli objeler yer alıyor.

Lengerhane Binası, müzenin ana bölümlerinden biri olarak biliniyor ve daha çok çocukların severek gezebileceği bir bölüm. Burada sergilenen eserlerin dışında, ses efektleri ile hareketlendirilmiş olan bir kaptan köşkü de bulunuyor. Müzede en çok ilgiyi gören bölüm de burası.

Tarihi Hasköy Tersanesi

Tarihi Lengerhane Binası

Osmanlı Deniz Hatları (Şirket-i Hayriye) tarafından 1861 yılında kurulmuş olan Tarihi Hasköy Tersanesi’nde yer alan tarihi kızaklar ve tren tezgahları çalışır durumda.

Bu bölümde, karayolu, denizcilik, raylı ulaşım, buharlı ve dizel makineler, zeytinyağı fabrikası, tarım araçları, motosikletler, kağnılar, bisikletler, at arabaları, Rahmi Koç Galerisi, Atatürk Koleksiyonu ve sualtı bölümü gibi objeler ve bölümler yer alıyor.

Rahmi Koç Müzesi İstanbul

Bu bölümde en çok ilgi gören yer ise, Atatürk Koleksiyonu oluyor. Burada, tarihsel süreç içerisinde Atatürk’ün iz bırakan liderliği, zaferleri ve başarılarına yönelik ülkemizde ve dünya kamuoyunda yer almış basındaki haberlerin gazete sayfalarından ve dergilerden örnekler sergileniyor. Ayrıca Atatürk’ün ölümünden kısa süre önce, hastalığı esnasında kullanmış olduğu özel eşyalar da bu bölümde sergileniyor.

Oldukça geniş bir tekne koleksiyonuna sahip olan Tersane Bölümü’nde Türkiye’nin en zengin otomobil koleksiyonlarından bazıları da görülebiliyor. Dövme tamirci ustasının atölyesi, Haliç Oyuncakçısı, Şifa Eczanesi, Saatçi Dükkanı, Marangozhane ve Tornahaneler de bu bölümde yer alır.

Açık Hava Sergileme Alanı

Açık Hava Sergileme Alanı

Bu bölüm, nostaljik dükkanlar ile geniş bir zaman tüneline yolculuk yapabileceğiniz yerlerden. Her bölümde mesleğini icra eden ustalar, iş başında oldukça başarılı bir şekilde betimlenmiş.

Müzedeki en dikkat çeken yerlerden olan Saltanat Vagonu da bu bölümde kaçırılmaması gereken objelerden. Vagon içerisinde Sultan Abdülaziz‘in heykeli bulunuyor ve vagon özel işlemeler ile süslenmiş, nakışlı ve kadife perdelere sahip. Sultan Abdülaziz, tüm Avrupa seyahatlerini işte bu Saltanat Vagonu ile yapmış.

Açık Hava Sergileme Alanı

Burada bir de atlı tramvay yer almaktadır. Ülkemizde ilk atlı tramvay seferi 3 Eylül 1872 tarihinde yapılmış. Burada sergilenen tramvay Beşiktaş-Karaköy arasında hizmet vermiş.

Son olarak tarihe tanıklık etmiş olan uçakları da burada görmek mümkün. II. Dünya Savaşı’nın baş kahramanı olan B-24 D-Liberator uçaklarından Hadley’s Harem de burada bulunuyor.

İstanbul Rahmi Koç Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul Rahmi Koç Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir

İstanbul gezilecek yerler listesinin en popüler cazibe merkezlerinden olan, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtinde yer alan müzeye ulaşım için metrobüsleri kullanabilirsiniz. Halıcıoğlu durağında indikten sonra kısa bir yürüyüş sonrası müzeye ulaşmak mümkün. Bunun yanında Eminönü’nden 47, 47E,47Ç ve 47N nolu otobüsleri kullanarak da müzeye ulaşılabilir.

Taksimden Rahmi Koç Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? ; Taksim’den direkt olarak müzeye toplu taşıma araçlarıyla ulaşım mümkün. Bunun için Taksim’den hareket eden 36T, 54HT, 54HŞ nolu otobüsleri kullanarak ‘Kırmızı Minare’ durağında inmeniz gerekiyor.

Bu duraktan müzeye yürüyerek kısa bir sürede gidebilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesine metrobüsle nasıl gidilir ? ; Müzeye metrobüs ile Halıcıoğlu durağında indikten sonra, yürüyerek 5 dakikada ulaşılabiliyor.

Rahmi Koç Müzesine vapurla nasıl gidilir ? ; Anadolu Yakası’ndan, Üsküdar-Eyüp vapurları ile müzeye ulaşım mümkün. Ayrıca Kadıköy-Eminönü vapuruyla karşıya geçebilir, balıkçıların oradaki duraktan 47, 47E, 47N, 47Ç nolu otobüslerden birine binerek, Kırmızı Minare durağında indikten sonra da müzeye ulaşabilirsiniz.

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Giriş Ücreti 2021

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti

Rahmi M. Koç Müzesi giriş ücreti 2021 yılı itibariyle tam 28 TL ve Öğrenci ise 12 TL‘dir. Denizaltı ve Tekne turları ücreti ise tam 14 TL, öğrenci ise 10 TL’dir.

Rahmi Koç Müzesi’nde Müzekart Geçerli mi ? ; İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi’nde müzekart geçerli değildir. Yani ücretsiz olarak müzekart ile müzeye giremiyorsunuz. Ancak toplam fiyat üzerinden müzekart sahiplerine %20 İndirim uygulanmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi hangi gün ücretsiz ? ; Maalesef Rahmi Koç Müzesi’ni her gün ücretli olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Rahmi Koç Müzesi Ziyaret Saatleri

Müzeyi pazartesi günleri dışında haftanın her günü 09:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yaz mevsiminde kapanış saati ise 19:00’dır. Müze, dini bayramların arife ve birinci günü ziyarete kapalıdır.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti

Güncel giriş ücreti ve ziyaret saatleri için müzenin resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. ; www.rmk-museum.org.tr

Rahmi Koç Müzesi Denizaltı Turu

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi içerisinde en çok ilgiyi gören bölümlerden biri de Uluçalireis Denizaltısı oluyor. 1944 yılında inşa edilmiş bu denizaltını gezmek istiyorsanız, ayrıca bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bunun yanında denizaltı bir rehber eşliğinde 14 kişilik gruplar halinde gezilebiliyor..

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Tarihi ve Hikayesi

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Tarihi

Lengerhane binası tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan bir bina üzerine 18. yüzyılın başlarında Sultan III. Ahmed döneminde inşa edilmiş. Bu bina ilk kurulduğu yıllarda bir dökümhane olarak kullanılıyor ve burada gemiyi yerinde tutmak için denize atılan zincir ucundaki çıpa, bir diğer adıyla Lenger üretiliyormuş. III. Selim zamanında onarım görmüş olan bina, Cumhuriyet Dönemi’ne gelindiğinde Cibali Tütün Fabrikası tarafından uzun yıllar tütün deposu olarak kullanılmış.

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Tarihi

1984 yılında gerçekleşen bir yangından sonra kaderine terkedilmiş olan binanın bahçesi Tekel tarafından bir ispirto deposu olarak kullanılmaya başlanmış. Lengerhane Binası, hemen yanındaki ahşap çatılı yapı ve taş duvarlarla çevrili iç avludan oluşan mekan, 1991 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından satın alınmış ve 2.5 yıllık restorasyonun ardından 1994 yılında bir müze olarak ziyarete açılmış.

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Tarihi

En az Lengerhane Binası kadar önem taşıyan Hasköy Tersanesi, 1861’de Şirket-i Hayriye vapurlarının bakımı ve onarımı için kurulmuş. İlk kurulduğu zamanda, atölye düzeninde birkaç binadan oluşan Hasköy Tersanesi, deniz ulaşımı ile ilgili düzenleme değişiklikleri nedeniyle 1980 yılına kadar sık sık el değiştirmiş. Bina, 1996 yılında Rahmi M. Koç tarafından satın alındığında harap durumdaymış. Tersane ve çevresindeki 14 bina aslına uygun şekilde restore edilerek müzenin sergi alanına eklenmiş ve 2001 yılında hizmete açılmış.

Son olarak, tersanenin bitişiğinde yer alan, Hasköy Caddesi’nde Haliç’e kadar uzanan arsa da satın alınarak, açık hava sergileme alanı olarak müzeye eklenmiş.

Rahmi Koç Müzesi’nde Yaş Sınırı ? ; Müze için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor, fakat denizaltıyı ziyaret etmek için yaş sınırı 8.

İstanbul’da çocuklarla gezilecek diğer müzelerden olan Miniatürk, İstanbul Oyuncak Müzesi ve Panorama 1453 Tarih Müzesi adlı yazılarımıza göz atmayı da unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!