Ana Sayfaİstanbul Gezi Rehberiİstanbul Oyuncak Müzesi & Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saati

İstanbul Oyuncak Müzesi & Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saati

İstanbul'un en sevilen müzelerinden biri olan Oyuncak Müzesi, 2005 yılından beri şehirdeki en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. 17. yüzyıl sonlarından günümüze kadar oyuncak tarihinin birbirinden değerli örneklerine ev sahipliği yapan müze, her yaştan ziyaretçinin severek gezebileceği bir müze.

-

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin hikayesi, sevilen şair ve yazar Sunay Akın’ın 5 yaşında çektirmiş olduğu siyah beyaz sünnet fotoğrafı ile başlıyor. Poz vermesi için eline tutuşturulmuş olan oyuncak gemi, fotoğraf çekimi bittikten sonra elinden alınıyor ve o gün eline tutuşturulmuş olan oyuncak gemiyi bulabilmek için yaptığı tüm yolculuklar sonrasında Sunay Akın bu müzeyi kuruyor.

Sonunda 5 yaşında eline tutuşturulmuş olan oyuncak gemi dahil, 20 yıl boyunca dünyanın dört bir yanından topladığı birbirinden eski oyuncaklar müzede yerini alıyor. Müzede yer alan oyuncakların hemen hepsi bizzat Sunay Akın tarafından, ya antikacılardan ya da müzayedelerden satın alınmış. Bazı oyuncaklar ise, müzeye katkıda bulunmak isteyenler tarafından bağışlanmış.

23 Nisan 2005 yılında kapılarını aralamış olan müze, Türkiye’nin ilk Oyuncak Müzesi olma ünvanına da sahip. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurulmasıyla, ülkemizin diğer şehirlerinde de benzer müzeler açılıyor. Yine Sunay Akın’ın katkılarıyla 2011 yılında Antalya Oyuncak Müzesi ve 2013 yılında ise, Gaziantep Oyuncak Müzesi açılmış.

İstanbul Oyuncak Müzesi Hakkında Bilgiler

Flaşlı fotoğraf çekiminin yasak olduğu Oyuncak Müzesi’nde, dünyanın dört bir yanından toplanmış birbirinden değerli oyuncakları görebiliyorsunuz. Müzedeki oyuncaklar arasında en çok ilgiyi 80’li ve 90’lı yılların oyuncakları görüyor. Çocuklarını bahane edip gelen anne babaların, çocuklardan daha çok ilgi gösterdiği oyuncaklar her aile bireyini kucaklıyor.

3 kuşağın bir arada keyifli saatler geçirebileceği müzede, kahvaltı yapabileceğiniz veya çocuklarınız için doğum günü organizasyonu düzenleyebileceğiniz bir müze-cafe de var.

Sergilenen oyuncakların yanı sıra müzede, çocuklar için mozaik, origami, kukla ve seramik gibi yaratıcı atölyeler de gerçekleştiriliyor.

Müzeyi ister bireysel olarak isterseniz grup olarak ziyaret edebiliyorsunuz. 10 kişinin üzerinde bir grup ile müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, fakat birkaç kişilik grup için önceden rezervasyon yaptırmaya da gerek yok.

İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede ?

İstanbul‘un en güzel ilçelerinden biri olan Kadıköy’de, Göztepe semtinde bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi’ne şehrin birçok yerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

İstanbul Oyuncak Müzesi'ne Nasıl Gidilir

Müzeye ulaşım için birçok farklı yol var. İlk olarak, 10B, 10S, 14Ç, 17, 17L, 19F, 19M, 19S nolu otobüsleri kullanarak müzeye ulaşabilirsiniz. Bu otobüsleri kullanarak ”Göztepe Otobüs Durağına” ve bu duraktan da müzeye kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

GZ1 veya GZ2 nolu otobüsleri kullanarak müzeye birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunan Tütüncü Mehmet Efendi otobüs durağına ve ER1 veya ER2 nolu otobüsleri kullanarak da müzeye kısa bir mesafedeki Erenköy otobüs durağına ulaşabilirsiniz.

Müzeye metro ile ulaşım için de, Kartal-Kadıköy metro hattını kullanarak Yenisahra istasyonunda inmeniz gerekiyor. Bu istasyondan müzeye yarım saatten kısa bir sürede yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracınız ile müzeye gitmek için Adres: Ömerpaşa Cad, Dr. Zeki Zeren Sokağı No:15, 34730 Kadıköy/ İstanbul

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti

Tam 40 TL ve öğrenci, öğretmen, 3 yaş ve üzeri çocuklar ve 65 yaş üstü kişiler için indirimli giriş ücreti ise 25 TL’dir.

Ziyaret Saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 09:30-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 09:30-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Neler Var ? Müzenin Bölümleri

Göztepe Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi, İstanbul Erenköy’de Sunay Akın’ın ailesine ait bembeyaz tarihi bir köşkte bulunuyor. Bu tarihi köşkün 5 katı 40 farklı ülkeden satın alınmış 4 binden fazla oyuncağa ev sahipliği yapıyor.

Müzenin girişine geldiğinizde sizi ilk olarak zürafalar karşılıyor. Hemen arkasında da beyaz bir köşk ve içerisindeki binlerce oyuncak.

Müzenin giriş kısmındaki iki kurşun asker ile resim çektirerek gezinize başlayabilirsiniz.

Giriş biletinizi aldıktan sonra, nereden başlayacağınıza karar vermek pek de kolay olmuyor. Bu yüzden çalışanların da önerdiği gibi en üst kattan aşağıya doğru bir gezi güzergahı izlenebilir.

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde Neler Var ? Müzenin Bölümleri

Müzenin en üst katında bir tavan arası bulunuyor. Burası tozlanmış oyuncakları bulabileceğiniz yer.

Ayrıca burada ”Ayşegül Tavan Arasında” kitabından bir bölüm çerçevelenerek duvara asılmış. Bu tavan arasından bir kat aşağıya indikten sonra 3-4 odalı bir kat sizi bekliyor.

Her odada farklı konseptte oyuncaklar bulunuyor ve odaların her birinde sizi farklı müzikler karşılıyor. Buradaki odaların ilki II. Dünya Savaşı’nı anlatan ve Almanya, Japonya gibi ülkelerden getirilmiş oyuncak askerlerin bulunduğu yer. 1933 yılında Nazi Almanyası’nda üretilmiş birçok oyuncağa ev sahipliği yapan bu oda, müzede en çok ilgiyi gören odalardan biri.

Aynı kat içerisinde uzay temalı bir oda ve bu odada sergilenen Star Wars gibi oyuncaklar da görülebiliyor. Bu odada Japonya’da 1940 yılında yapılmış olan ”Atomicman” adı verilen oyuncak tarihinin ilk oyuncak robotunu, 1971 yılında Apollo 15/Endeavour uzay aracının modülünde taşınarak Ay’a giden Türk Bayrağını ve 1920’de Almanya’da üretilmiş olan ilk uzaylı karakteri de görmek mümkün.

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde Neler Var ? Müzenin Bölümleriİstanbul Oyuncak Müzesi'nde Neler Var ? Müzenin Bölümleri

Taş Devri karakterlerinden Mickey Mouse oyuncaklarına, Donald Duck amca ve Temel Reis gibi karakterler de gezi boyunca göreceğiniz oyuncaklardan. Diğer katlarda gerçek boyutlarda bir tren vagonu bulunduğu gibi, Bodrum katı kendinizi bir denizaltının içerisinde bulabileceğiniz yerdir.

Bizi dış dünyadan kopararak oyuncakların dünyasına sürükleme görevini yerli oyuncaklar üstleniyor. Türkiye’den derlenen oyuncakların büyük bir bölümünün kumaş üzerine olduğunu da net bir şekilde görebiliyorsunuz.

İstanbul Oyuncak Müzesi'nde Neler Var ? Müzenin Bölümleri

Oyuncakları gördükten sonra giriş/çıkış katında bulunan bir makineden 10 TL gibi bir ücret ödeyerek Oyuncak Müzesi temalı bir para bastırmayı da unutmayın. Müze ücreti ödediğiniz yerden de bardak, magnet, anahtarlık ve zürafalı oyuncaklardan hatıra olması için satın alabilirsiniz.

Müze binası, tek daireli 3 katlı (Aslında tavan arası ve bodrum katıyla 5 katlı) bir apartman köşk şeklinde olmasına rağmen, canlı ve bembeyaz görüntüsüyle sokağa girer girmez dikkatinizi çekiyor. Bölgede benzeri pek de bulunmayan, Victoria mimarisi ile İngiliz Amerikan tarzını anımsatan yapısıyla, çevredeki kutu şeklindeki binalardan ayrılıyor.

Ayrıca müze içerisinde soluklanabileceğiniz, kahvaltı, doğum günü ve kurumsal organizasyonlar planlayabileceğiniz bir pembe cafe de bulunuyor. Müze içerisinde çocuklara yönelik çok farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklere müzenin resmi web sayfasından ulaşabilirsiniz ; istanbuloyuncakmuzesi.com

Oyuncak Müzesi

Son olarak müzedeki eserleri malzeme ve işçilik kalitesine göre incelediğimizde, egemenliğin Almanya’da olduğunu görüyoruz.

Tabii ki her bir oyuncak bir sanat eseridir. Ancak 1920-1980 yılları arasında üretilmiş Alman oyuncaklarını inceleyecek olursanız, hem ince el işçiliği hem detay hem sahne canlandırması hem de malzeme kalitesi bakımından diğerlerinden bariz bir şekilde üstünlük sağladığını görebilirsiniz.

Oyuncak Müzesi Kahvaltı

Müze Cafe'de Kahvaltı

Oyuncak Müzesi içerisinde kahvaltı yapmak isterseniz, buradaki kahvaltı servisinin özel istek üzerine verildiğini unutmayın. Yani önceden müze-cafeyi arayarak, kahvaltı servisinin mümkün olup olmadığını da sormanız gerekiyor.

2022 Kahvaltı ücretleri ise, yetişkinler için 120 TL, çocuklar için 70 TL (6-12 yaş). Bunun yanında çoçuğunuz için bir doğum günü organize etmek istiyorsanız, 0(216) 359 45 50 – 51 nolu telefondan müze ile iletişime geçebilirsiniz.

Müze Cafe'de Kahvaltı

Bu müzenin en güzel özelliği ise, sadece çocuklara değil, içindeki çocuğu öldürememiş yetişkinlere de hitap ediyor olması. Aileyi bütün üyeleriyle kucaklayan bu müze, 3 kuşağın bir arada zaman geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir yer.

BENZER İÇERİKLER

İstanbul Oyuncak Müzesi, gerek çocukluğunuza dönebileceğiniz birbirinden değerli oyuncakları, gerekse oyuncak tarihine farklı bir bakış açısı sunmasıyla İstanbul’un en önemli ve en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer almaya devam ediyor.

Son olarak, müze gezisi için en azından 2-3 saatinizi ayırın ve acıkırsanız, müzeden çıkıp otobüs duraklarına doğru giderken sağ tarafta yer alan ve lezzetiyle ünlü olan ”Aşan Boşnak Börekçisi”ne de uğramayı unutmayın.

Sunay Akın Oyuncak Müzesi

–Oyuncak Müzesi’nde müzekart geçerli mi ? ; İstanbul Oyuncak Müzesi özel bir müze olduğundan burada müzekart maalesef geçerli değil.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Sunay Akın Oyuncak Müzesi veya Kadıköy Oyuncak Müzesi olarak da bilinen İstanbul Oyuncak Müzesi yakınlarında gezip görülecek pek fazla tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunmuyor olsa da, müzeyi araçlarınızla ziyaret ediyorsanız, müze ziyaretinizin ardından Kadıköy gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerine de göz atabilirsiniz. Listedeki cazibe merkezleri yürüyerek ulaşılabilecek bir konumda olmasa da, toplu taşıma veya araçlarınızla çok kısa sürede bu cazibe merkezlerine gidebilirsiniz.

Ayrıca yine Çocuklarla İstanbul’da gezilecek yerler arasında olan Pelit Çikolata Müzesi ve Barış Manço Müzesi yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!