Ana Sayfaİstanbul Gezi Rehberiİstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti, Ulaşım, Bilgiler

İstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti, Ulaşım, Bilgiler

İstanbul, sadece tarihi dokusu, dünyaca ünlü mimari yapıları ve sahip olduğu muhteşem manzarasıyla değil,  kültürel mekanlarıyla da harika bir şehir. İstanbul Modern Sanat Müzesi de, bu kültürel mekanlar arasında en sevilen ve en çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alıyor.

-

Türkiye‘nin sanatsal yaratıcılığını kitlelere ulaştırmak amacıyla kurulmuş İstanbul‘un en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan İstanbul Modern, birbirinden değerli sergileri, binlerce eseri ve etkinlikleri ile sanatseverlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat sergileri düzenleyen ilk özel müzesi olma ünvanına sahip olan bu müze, 2004 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor.

Süreli ve sürekli sergi salonları, eğitim ve sosyal programları, fotoğraf galerisi, sinema, kütüphane, restoran ve mağazası ile çok yönlü bir hizmet sunan İstanbul Modern Sanat Müzesi, her kesimden ziyaretçiye hitap ediyor olmasıyla da dikkat çekiyor.

NOT ; İstanbul Modern, günümüzde Beyoğlu’ndaki geçici binasında hizmet veriyor. Yani müze binası bugün Tophane’de değil, Beyoğlu’nda İllüzyon Müzesi‘nin yakınında yer alıyor. Beyoğlu Öğretmenevi’nin tam karşısında yer alan müzenin, önümüzdeki yıl içerisinde restorasyonda olan yerine taşınması bekleniyor. Müzeyi Google haritalarda görmek için tıklayın

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde Sergilenen Eserler

İstanbul Modern Sanat Müzesi Eserleri
İstanbul Modern Eserleri

Müzede sergilenen kalıcı eserlerin büyük bir bölümü, müzenin kurucusu Eczacıbaşı ailesinin özel koleksiyonundan oluşuyor. Bu eserler arasında, manzara resimleri, soyut sanat çalışmaları ve sulu boya eserleri yer alır.

Türkiye’den ve dünyadan modern sanat eserleri, müzenin her iki katında bulunan süreli ve sürekli sergi alanlarından sergileniyor. Müzenin giriş kısmında bulunan bölüm, İstanbul Modern’in kendi koleksiyonundan oluşan sürekli sergi bölümüdür. Bu bölümde sergilenen eserler daha çok 20. yüzyıldan günümüze, resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf ve yeni video gibi çalışmalardan oluşuyor.

İstanbul Modern Hakkında Bilgiler

Bunun yanı sıra geçici sergilere de ev sahipliği yapan İstanbul Modern, dünyanın birçok yerinden günümüz sanatının önemli temsilcileriyle, Türkiye’deki sanatçıların eserlerini bir araya getirerek dünya sanatının örneklerinden de bir kesit sunmaktadır.

İstanbul Modern Eserleri
İstanbul Modern Sanat Müzesi Eserleri

Süreli Sergiler Salonu genel olarak modern Türkiye sanatına ait kavramsal sergiler düzenler. Küresel ve bölgesel sergiler de bu salonda yer alıyor. Müzenin fotoğraf galerisinde ise, fotoğrafçılığın başlangıcından itibaren ortaya çıkan sanat akımlarını inceleyen önde gelen fotoğrafçıların bireysel ve grup sergileri düzenleniyor.

Kısa süreli sergiler bölümü ise, daha çok tasarım, mimarlık, video ve yeni medya gibi çalışmalara ait sergilere ev sahipliği yapıyor.

Müzenin kurulduğu dönemden itibaren yenilikçi bir koleksiyonculuk anlayışına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Müze, Çağdaş sanat koleksiyonerliğinin henüz yeni olduğu bir dönemde eser alımlarıyla koleksiyonunu genişletmek ile kalmamış, çağdaş sanata olan ilginin her geçen gün artmasına da katkıda bulunmuş.

İstanbul Modern Eserleri

İstanbul Modern Sanat Müzesi’ndeki sergiler, birçok farklı türden ve konulardan olup ziyaretçileri düşünmeye iten bir özelliğe sahip olduklarını, sergi mesajı hakkında bilgi içeren broşür, katalog, afiş, kitapçık gibi iletişim materyalleriyle desteklendiklerini, interaktif unsurlar içerdiklerini söylemek de mümkün.

İstanbul Modern Müzesi olarak da bilinen bu sanat müzesi içerisinde, sergi alanlarının dışında, bir restoran, hediyelik eşya satın alabileceğiniz küçük bir mağaza, sinema ve kütüphane de bulunuyor.

GÖZ AT ; İSTANBUL GEZİLECEK YERLER

İstanbul Modern Sanat Müzesi Hakkında Bilgi

Modern Sanat Müzesi Hakkında Bilgi
Tersane – Müzenin giriş kısmında bulunmaktadır

Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat alanına yoğunlaşan ilk müzesi olma özelliğine sahip olan bu müze, 11 aralık 2004 tarihinde T.C denizcilik işletmeleri için bir yük deposu olarak inşa edilmiş olan 4 numaralı antrepoda ziyarete açılmış.

İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki 8 bin metrekarelik oldukça geniş bir alanda kurulmuş olan bu müze, kalıcı sergilerin yanı sıra birçok geçici sergiye ve etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Müze içerisindeki restoran, Tripadvisor‘a göre İstanbul’daki en popüler 25 restorandan biri olarak kabul ediliyor. Müzeyi ziyaret etmeseniz dahi muhteşem deniz manzarasına sahip restoranında güzel bir öğle veya akşam yemeğinin keyfini çıkarabilirsiniz.

İSTANBUL MODERN FOTOĞRAFLARI

İstanbul Modern Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri ziyaretçiye kapalı olan müzeyi, 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca müzeye girişler perşembe günleri ücretsizdir ve müze perşembe günleri 10:00-20:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Nerede ?

Tophane’de Nusretiye Camii’nin hemen arkasında yer alan İstanbul Modern Sanat Müzesi’ne şehrin birçok noktasından kolaylıkla gidebilirsiniz.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

İstanbul Modern Sanat Müzesi'ne Nasıl Gidilir

İstanbul Modern’e ulaşım için en kolay yol tramvayları kullanmak olacaktır. Tramvaylar ile Tophane durağına gelebilir, buradan kısa bir yürüyüş sonrası müzeye ulaşabilirsiniz.

Müzeye otobüs ile ulaşım için ise, Eminönü’nden kalkan otobüsler ile Tophane otobüs durağına gelmeniz gerekir. Beyoğlu ilçesinde yer alan müzeye şahsi araç ile ulaşım için de, Beşiktaş üzerinden Eminönü yönünde sahil boyunca ilerlemeniz gerekiyor. Müze Tophane’ye gelindiğinde hemen sol tarafta kalıyor. Müzenin kendi otoparkı bulunmuyor olsa da, bölgede ücretli otopark bulabilirsiniz.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti 2021

Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti

İstanbul Modern giriş ücreti tam 45 TL, öğrenci, öğretmen, 65 yaş üstü ziyaretçiler ve Emekliler ise 26 TL‘dir. 10 kişi ve üzeri gruplar için tam 37 TL’dir.

İstanbul Modern Üyeleri, Engelli Ziyaretçiler, 12 Yaşından Küçük Çocuklar, ICOM, CIMAM, MMKD Kart Sahipleri müzeyi ücretsiz ziyaret edebilmektedir.

Bunun yanı sıra İstanbul Modern Sanat Müzesi her perşembe günü ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Ayrıca salı günleri 14:00-18:00 saatleri arasında 18-25 yaş arası gençlere de girişler ücretsizdir.

İstanbul Modern Sinema gösterim ücretleri 2022 ; 26 TL’dir. İstanbul Modern üyelerine ise ücretsizdir.

–İstanbul Modern’i müzekart ile yılda bir kez ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

NOT : İstanbul Modern’e üye olarak müzeyi ücretsiz olarak gezebileceğiniz gibi, İstanbul Modern Cafe ve Restaurant’tan, sinemadan ve etkinliklerden de indirimli olarak yararlanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için müzenin resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İstanbulmodern.org

DİĞER İSTANBUL MÜZELERİ

İstanbul Modern Sanat Müzesi Tarihi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 1987 yılında gerçekleştirilmiş olan I. Uluslararası Çağdaş Sanat Sergileri’nin gördüğü büyük ilgiden dolayı, sürekli bir sanat müzesi kurma fikri ortaya çıkmış. Bu hedefle müze binası için bir arayış içerisine girilmiş ve sonunda Haliç’te yer alan Feshane, müzeye dönüştürülerek 3. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapmıştır.

İstanbul Modern Tarihi

Fakat uzun vadede modern sanat müze kurma fikri, gerek yeteri kadar eserin, gerekse uygun bir yer bulunamamış olmasından dolayı gerçekleştirilememiş

2003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi’nin hemen yanında bulunan 4 numaralı gümrük antreposunun sekizinci İstanbul Bienali‘ne ev sahipliği yapmış olması, İstanbul Modern’in tohumlarının atılmasına neden olmuştur. Başbakanlık tarafından onaylanan antrepo, müze binasına dönüştürülerek İstanbul Modern Müzesi olarak ziyarete açılmış.

11 aralık 2004 yılında dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ziyarete açılmış olan müze, sponsorluklarla hayata geçen bir projedir. En büyük katkı ise, Eczacıbaşı topluluğu tarafından sağlanmış.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin çok başarılı olan sergiler gerçekleştirmesindeki en önemli unsurlardan biri de, eserlerin çok iyi bir şekilde korunuyor olması. Sergilenmek üzere bekletilen eserler, müzenin deposunda tutulmaktadır. Bu depolar, eserlerin nem ve sıcaklık gibi etmenleri engellemek üzere ayarlanmış. Çok sayıda depo alanı bulunduğundan dolayı da, müzedeki eserler ilk günkü tazeliği ile sergilenebilmeyi başarmaktadır.

İstanbul Modern Tarihi

İstanbul Modern Sanat Müzesi Sinema Bölümü

İstanbul Modern Sinema bölümü, Türk sinemasındaki yeni soluklara odaklanmasının yanı sıra, dünya sinema tarihinden örneklere odaklanarak alternatif bir seyir olma hedefindedir.

Programları sayesinde sinema sanatındaki son gelişmeleri, film ve belgeselleri de sinemaseverlerle buluşturan müzede gösterim ücretleri 2022 yılı itibariyle 26 TL.

Sinema gösterimleri için giriş kuponunuzu gişelerden alabilirsiniz.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Kütüphanesi

İstanbul’daki en geniş kitap koleksiyonuna sahip kütüphanelerden biri olan İstanbul Modern Sanat Müzesi Kütüphanesi koleksiyonu 9 bin kitap ve 29 yerli ve yabancı dergi aboneliği içeriyor.

Kütüphane, şu alanlarda uzmanlaşmayı hedefliyor ;

  • Fotoğraf sanatı ve fotoğraf sanatçıları
  • Türk sanat tarihi ve Türk sanatçıları
  • Sanatla ilgili kurumsal yayınlar
  • Sanat akımları
  • Müzecilik bilimi
  • Müze, galeri ve özel sanat koleksiyonları katalogları

Açık raf sistemiyle hizmet veren İstanbul Modern Kütüphanesi, müzenin alt katında bulunuyor. Okuyucular doğrudan koleksiyona ulaşabildiği gibi, veri tabanları ve internet siteleri yoluyla araştırmalarını yapabiliyor.

İstanbul Modern Hediyelik Eşya

İstanbul Modern Sanat Müzesi Restaurant Bölümü

İstanbul Modern Restoranı pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00-00:00 saatleri arasında ziyarete açık (Koronavirüs dolayısıyla restoranın çalışma saatleri değişebilir veya restoran kapalı olabilir).

Boğaz manzarasına sahip terası ve müzenin sergi alanlarına komşu olan iç mekanıyla İstanbul Modern Restoran, müzeyi ziyaret eden veya etmeyen herkese hizmet veriyor.

İstanbul Modern Keşif Alanı

İstanbul Modern Sanat Müzesi İletişim

Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo 4, 34433 Karaköy – İSTANBUL

Telefon: (0212) 334 73 00

NOT ; Müze, geçici olarak Beyoğlu’ndaki yerinde bulunuyor. Adresi ise ; Asmalımescit Mahallesi Meşrutiyet Caddesi, No:99 34430 Beyoğlu – İstanbul.

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye’nin ilk modern sanatı müzesi olması bakımından da önemli bir yere sahip. İstanbul gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden biri olan bu müze, Karaköy Limanında, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!