Ana Sayfaİstanbul Gezi Rehberiİstanbul Hamamları ; En İyi ve En Popüler 12 Tarihi Hamam

İstanbul Hamamları ; En İyi ve En Popüler 12 Tarihi Hamam

-

Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen kadim geleneklerimizden biri olan hamamlar, yüzyıllar boyunca yıkanma, arınma ve şifa yeri olarak kullanılmış, bugünde aynı özellikte kullanılmaya devam ediliyor.

“İstanbul Hamamları”, daha çok Avrupa Yakası’nda, Fatih’te bulunuyor olsa da, şehrin hemen her yerinde tarihi bir hamam bulabiliyorsunuz. Tabii bu hamamların bazıları ciddi anlamda pahalı olabiliyor, özellikle Sultanahmet yakınlarında yer alan hamamlar İstanbul’un en lüks hamamları arasında sayılıyor.

İstanbul’daki tarihi hamamların büyük bir bölümü 17. yüzyılda yaptırılmış. Bu dönemde şehirde 150’den fazla hamam yaptırıldığı biliniyor. Ülkemizdeki hamamların büyük bir bölümünün mimarı ise Mimar Sinan…

En Ünlü İstanbul Hamamları

Aşağıdaki 12 hamam, İstanbul’un en popüler tarihi hamamları arasında yer alıyor. Bu hamamların büyük bir bölümü Avrupa Yakası’nda bulunuyor olsa da, Anadolu Yakası’nda olan hamamları da listede bulabilirsiniz.

İşte İstanbul’un tarihi hamamlar listesi ;

1.Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Hürrem Sultan Hamamı
Hürrem Sultan Hamamı

İstanbul’un en lüks hamamlarından biri olan Hürrem Sultan Hamamı, Sultanahmet’in kalbinde yer alıyor. Kolay ulaşılabilir konumu ve farklı paketleriyle öne çıkan bu hamam, daha çok turistler arasında ilgi görüyor olsa da, İstanbulluların da favori hamamları arasında yer alıyor.

Haseki Hamamı olarak da bilinen Hürrem Sultan Hamamı, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi ‘Hürrem Sultan’ tarafından 1557 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmış. 1910 yılına kadar aktif bir şekilde kullanılmış olsa da, bu tarihten sonra uzunca bir süre kaderine terkedilmiş.

1950’li yılların sonlarına doğru restore edilen hamam 2008 yılına kadar kamuya ait bir halı satış mağazası olarak kullanılmış. 2008-2011 yılları arasında yapılan detaylı ve son restorasyonun ardından yeniden hamam olarak kullanıma açılan Hürrem Sultan Hamamı’nın bir diğer önemli özelliği ise ilk Haseki Hamamı olması. Ayrıca hamam, cafe ve restaurant olarak hizmet veren Mihri Restaurant ile dikkat çekiyor. Hamamın hemen dışında yer alan bu mekan, hem yabancı hem de Türk turistler tarafından bir hayli ilgi görüyor. Fiyatlar Sultanahmet’in geneline göre biraz daha pahalı olsa da, Ayasofya eşliğinde bir şeyler yemek veya içmek için tercih edilebilir.

Hamam, sıcaklık, ılıklık ve soğukluk olmak üzere 3 bölüme ayrılıyor. Soğukluk bölümünde VIP odalar, 48 soyunma dolabı, masaj odaları ve vitamin bar yer alırken, sıcaklık bölümü halvetler, göbek taşı ve elvanlardan oluşuyor. Ilıklık bölümü ise sıcaklıktan sonra geçilen bölüm ve kese yapılan yer.

Hürrem Sultan Hamamı 2022 fiyatları ; 30 dakikalık Asl-ı Hamam 55€, 45 dakikalık Pir-ü Pak 80€, 1 saatlik Keyf-i Hamam 120€ ve 80 dakikalık Zevk- Sefa ise 135€. Hamam için bir giriş ücreti yok, ancak hamam paketlerinden satın almadan hamamı göremiyorsunuz.

2.Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı
Çemberlitaş Hamamı – wikipedia.org/enrique-freire

Nur Banu Sultan tarafından 1584 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan Çemberlitaş Hamamı, İstanbul’un tarihi hamamları arasında en tanınmış olanlardan biri. Adından da anlaşılacağı üzere Çemberlitaş’ta bulunan bu hamam, Fatih’in en ünlü ve en çok tercih edilen ikinci hamamı.

Ünlülerin de akın ettiği bu hamam, kadın ve erkek bölümlerinden oluşan çifte hamamlardan.

Göbek taşlarında yer alan Osmanlı yazıtları ile dikkat çeken Çemberlitaş Hamamı, Kapalıçarşı‘ya oldukça yakın bir konumda, Divanyolu üzerinde yer alıyor.

Osmanlı hamam kültürünün inceliklerini keşfedebileceğiniz bu hamamın yapımı ise 600 yıl sürmüş. Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eserlerinden biri olarak kabul ediliyor ve ünü ülke dışına taşmış bir hamam. Baklava başlıklı sütunları, gösterişli kubbeleri ve bu kubbelerdeki küçük deliklerden içeri giren gün ışığı gibi etkileyici ayrıntılar bu hamamı çok daha eşsiz kılıyor.

Dünyaca ünlü birçok ismin tercih ettiği hamamlardan biri olan Çemberlitaş Hamamı, bu sayede ciddi anlamda ünlenmiş olsa da asıl ünü birçok film ve reklamların çekildiği yer olmasından geliyor.

Çemberlitaş hamam fiyatları ise 300 TL’den başlıyor ve 1000 TL’ye kadar çıkıyor.

3.Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı

İstanbul’da inşa edilen son büyük Osmanlı hamamı olan Cağaloğlu Hamamı, I. Mahmud tarafından yaptırılmış İstanbul’un popüler tarihi hamamlarından biri.

Hamamın inşaat planı Mimar Süleyman Ağa tarafından yapılmış olsa da, inşaat, mimar Abdullah Ağa tarafından tamamlanmış. Cağaloğlu Hamamı, İstanbul’un diğer klasik tarzdaki hamamlarından barok tarzıyla ayrılıyor. Mermer havuzu, geniş kubbesi, konsolları, 3 katlı görkemli fıskiyesiyle göz kamaştıran bu hamam şehirdeki orta bütçeli hamamlardan biri.

Tarihi 1741 yılına uzanan hamam, Ayasofya’ya gelir sağlamak amacıyla inşa edilmiş. Sultanahmet’i Cağaloğlu’na bağlayan Yerebatan caddesi üzerinde yer alan hamam, Fatih’teki en merkezi hamamlardan biri. Hem kolay ulaşılabilir konumu hem de fiyatıyla öne çıkan bu hamam Alman İmparatoru II. Wilhelm, Gianfranco Ferre, Ömer Şerif, Harrison Ford gibi dünyaca ünlü isimleri de ağırlamış.

4.Kılıç Ali Paşa Hamamı

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en iyi bilinen eserlerinden biri olan Kılıç Ali Paşa Hamamı, Tophane’nin sembollerinden biri. Osmanlı’nın ünlü komutanlarından biri olan Kılıç Ali Paşa tarafından askerlerine hizmet vermesi için 16. yüzyılda inşa ettirilmiş.

Işığı geçiren fil gözü bezeli kubbesiyle ünlü olan bu hamam, İstanbullular tarafından özellikle gelin-damat hamamı ve kırk hamam gibi etkinlikler için tercih ediliyor olsa da, İstanbul halkının en çok tercih ettiği hamamlardan. İstanbul’un en büyük ikinci kubbesine sahip olan bu hamam sabah kadınlar için, öğleden sonra ise erkekler için hizmet veriyor.

Kılıç Ali Paşa Hamamı’nda geleneksel hamam ritüelini yaşayıp, daha sonra dinlenme bölümünde Osmanlı şerbetinizi yudumlayabilirsiniz. Bu hamamda ayrıca, hamam ürünleri satan küçük bir dükkan bölümü de bulunuyor. Tarihin izlerini taşıyan kendine has atmosferinde muhteşem bir deneyim sunan Kılıç Ali Paşa Hamamı, detaylı bir restorasyonun ardından 2012 yılında yeniden açılmış ve o günden günümüze şehrin en popüler hamamlarından biri olmaya devam ediyor.

5.Tarihi Galatasaray Hamamı

Tarihi Galatasaray Hamamı

Sultan II. Beyazıt tarafından 1481 yılında inşa ettirilmiş olan Tarihi Galatasaray Hamamı, İstanbul’un en meşhur çifte hamamlarından biri. 1715 yılında bu tarihi hamama ek bir bina inşa edilmiş. Kurulduğu günden 1965 yılına kadar sadece erkeklere hizmet veren hamama, 1965 yılında kadınlar bölümü eklenerek günümüzdeki görkemli halini almış.

Hamam, İstiklal ile Çukurcuma’yı bağlayan Turnacıbaşı Sokak‘ta yer alıyor. Şehirdeki diğer hamamlara göre biraz daha uygun fiyatlı olan Galatasaray Hamamı, John Travolta ve Tony Curtis gibi dünyaca ünlü isimlerin ziyaret ettiği yer olmasıyla da ünlü.

Hamam, kese, köpük, masaj ve yağlı masaj gibi birçok farklı hizmete sahip. Bu hizmetleri tek tek veya bir paket halinde de satın alabiliyorsunuz.

Galatasaray Hamamı’nın hikayesi ise, II. Beyazıt ve Gül Baba ile başlıyor. Bir gün II. Beyazıt, hamamın ve lisenin bulunduğu arsada gezerken dönemin önde gelen zatlarından biri olan Gül Baba ile karşılaşır. Uzun bir sohbetin ardından padişah Gül Baba’ya bir isteği olup olmadığını sorar. Gül Baba da yüzyıllar boyunca yaşayacak bir mektep ve hamamın olduğu bir külliye inşa edilmesini istemiş. Böylece bugün İstanbulluya ve turistlere hizmet veren bu tarihi hamam inşa edilmiş.

Vitray camlı tavanı ve bu tavandan sarkan gösterişli avizesiyle, duvarlarında yer alan çinileriyle tarihini modern dokunuşlarla tamamlanmış olan bu hamam, ayrıca Muhteşem Yüzyıl’ın bazı bölümlerinin çekildiği yer olmasıyla da ünlü.

6.Süleymaniye Hamamı

Süleymaniye Hamamı

İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından biri olan Süleymaniye Hamamı da, şehirdeki en iyi bilinen hamamlardan.

Görkemli kubbesiyle dikkat çeken hamam, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Süleymaniye Camii‘nin yapılışı sırasında inşa edilmiş. Yine Mimar Sinan’ın eserlerinden biri ve Koca Sinan’ın diğer eserleri gibi bu hamam da göz kamaştıran bir mimariye ve süslemelere sahip.

Soğukluk, sıcaklık ve ılıklık olmak üzere 3 bölüme ayrılan hamam Süleymaniye’de, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman’a ait özel bir bölümü de olan hamamın bir diğer öne çıkan özelliği ise yüzyıllar boyunca odunla ısıtılıyor olması. Günümüzde de odunla ısıtılan hamam, bu yönüyle İstanbul’daki birçok hamamdan ayrılıyor.

7.Çinili Hamam

Çinili Hamam

1640 yılında Kösem Sultan tarafından yaptırılmış, İstanbul’un en eski hamamlarından biri olan Çinili Hamam, Anadolu Yakası’nda Üsküdar’da bulunuyor. Adını yapıldığı dönemde kullanıllan özel çinilerden alan bu hamam, çeşitli sanat projelerinde de kullanılıyor.

Günümüzde hamamın çinilerini maalesef göremiyorsunuz, çünkü bu çiniler çalınmış.

Bu hamamı diğer hamamlardan özel kılan şey ise, kubbelerinin diğer hamamlara göre çok daha yüksek olması.

8.Ağa Hamamı

Ağa Hamamı – Foto Kaynak ; Vikipedi / Huseyin185

İstanbul Anadolu Yakası hamamları arasında olan Ağa Hamamı‘nın tarihi, İstanbul’un fethine, 1454 yılına kadar uzanıyor. Fetih sonrası Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiş. Ancak hamam, o dönemde halka açık değilmiş, sadece Sultan ve şehzadeler kullanabiliyormuş.

Galatasaray Hamamı’nın 2-3 dakika ilerisinde bulunan Ağa Hamamı, Beyoğlu’ndaki en çok tercih edilen hamamlardan biri. Ayrıca fiyat olarak da şehirdeki en uygun hamamlardan.

9.Mihrimah Sultan Hamamı

İstanbulun tarihi hamamları
Foto kaynak ; timeout

1562-1565 yılları arasında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş olan Mihrimah Sultan Hamamı, çifte hamam olarak inşa edilmiş. Fatih’te, Edirnekapı’da bulunan hamam, bölgedeki en uygun fiyatlı hamamlardan biri. Gelin-damat hizmeti de olan hamamda, tüm hizmetlerin ardından özel odalarda da dinlenebiliyorsunuz.

10.Acemoğlu Hamamı

İstanbulun tarihi hamamları

İstanbul’un tarihi hamamlarından biri olan Acemoğlu Hamamı, Fatih ilçesinde Celal Ağa Konağı’nda yer alıyor.

Osmanlı dönemi mimari eserleri arasında önemli bir yere sahip olan bu tarihi hamam da Mimar Sinan’ın eserlerinden biri. Şehirdeki en eski hamam olma ünvanına da sahip olan Acemoğlu Hamamı’nın ilk adı ise ‘Acemi Oğlanlar Hamamı’ymış. Tarihinde birçok kez onarılmış olan hamam, 17. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından restorasyonu yapıldıktan sonra günümüzdeki görkemli halini almış.

11.Gedikpaşa Hamamı

Tarihi istanbul hamamları
Foto kaynak ; timeout

1475 yılında Gedik Ahmet Paşa tarafından Mimar Hayrettin‘e yaptırılmış olan Gedikpaşa Hamamı, İstanbul’un en tanınmış çifte hamamlarından.

Kadın ve erkek bölümü olan hamam, haftanın her günü birçok farklı paketiyle hizmet veriyor. Şehirdeki diğer hamamlara nazaran daha ekonomik fiyatta olan bu hamam, Kapalıçarşı’ya oldukça yakın bir konumda bulunuyor. İstanbul Hamamları arasında oldukça ünlü olan Gedikpaşa Hamamı’nın paket ücretleri ise 350 TL’den başlıyor.

12.Tarihi Vezneciler Hamamı

Tarihi Vezneciler Hamamı

İstanbul’daki unisex hamamlardan biri olan Vezneciler Hamamı, Avrupa Yakası’nın en popüler ilçesi olan Fatih’te bulunuyor. Kadın ve erkeklere karışık olarak hizmet veren bu hamam 1481 yılında inşa edilmiş.

Günümüzde bu hamam orijinalliğini büyük oranda yitirmiş olsa da, yine de İstanbul’daki en ünlü tarihi hamamlardan bir tanesi diyebiliriz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!