Ana Sayfaİstanbul Gezi Rehberiİstanbul Arkeoloji Müzeleri Eserleri, Giriş Ücreti, Bilgiler

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Eserleri, Giriş Ücreti, Bilgiler

Sahip olduğu 1 milyonu aşkın eserleri ile eşsiz bir müze deneyimi sunan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, tarihi 19. yüzyıla kadar uzanan şehirdeki en eski müzelerden biri olmasının yanı sıra, çok farklı medeniyetlerden eserlere ev sahipliği yaptığından dolayı da, dünyaca tanınan müzelerimiz arasında yer alıyor.

-

Kültür hayatımızın temel taşlarından biri olan, bizim en kapsamlı tarihi belleğimizi oluşturan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, 3 müzenin yan yana gelmesinden oluşan bir kompleks. Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk ve Eski Şark Eserleri Müzesi ile, Hititler’den Lidyalılar’a, Frigyalılar’dan Romalılar’a ve Bizans’tan Osmanlılara kadar birçok medeniye ev sahipliği yapmış üzerinde yaşadığımız bu topraklarda ve çevresinde bulunan 1 milyondan fazla eseri görebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, tek bir solukta bitirilemeyecek müzelerden olduğundan ve müzelere devamlı yeni eserler eklendiğinden dolayı, İstanbullunun sürekli ziyaret ettiği müzeler arasındadır. Tarihi Yarımada içerisinde Sultanahmet Camii’ne ve Topkapı Sarayı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu müze, arkeoloji, tarih ve sanat severleri bir araya getiren, şehirdeki en çok ziyaret edilen müzelerden.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Hakkında Bilgi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Hakkında Bilgi

Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski bina olma özelliğine sahip olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Arkeoloji Müzesi‘nin yanı sıra, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk‘e de ev sahipliği yapıyor. Bu müzelerin bulunduğu yer bir kompleks ve bu kompleks içerisindeki müzeler farklı kategorilerdeki eserleri ile hizmet veriyor.

”Medeniyetler Beşiği” dediğimiz Anadolu’nun ne denli zengin olduğunu kitaplardan ve anlatılanlardan çok daha ilerisine götüren bu müze kompleksi, sıkılmadan 2-3 saatinizi ayırabileceğiniz İstanbul’un en gözde turistik cazibe merkezleri arasında.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne Nasıl Gidilir ?

Arkeoloji Müzeleri'ne Nasıl Gidilir

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na bağlı olan müze, İstanbul’un tarihi yarımadası sınırları içerisinde en fazla tarihi ve turistik cazibe merkezine sahip semtlerinden biri olan Sultanahmet’te bulunuyor. Müzeye ulaşım için en kolay yol Eminönü-Kabataş tramvay hattını kullanarak Sultanahmet veya Gülhane Parkı durağına gitmektir. Bu duraklardan kısa bir yürüyüş sonrası müzeye ulaşılabilir.

Anadolu Yakası’ndan müzeye ulaşım için de, ilk olarak Eminönü’ne vapur ile geçebilir, buradan tramvayları kullanarak veya yürüyerek 20-25 dakika içerisinde müzeye ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ FOTOĞRAFLARI

YAKINLARDA NELER VAR ?

Müze, bulunduğu konum itibariyle İstanbul’da gezilecek yerler arasında yerli/yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi gibi yerlere çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Müze çevresinde Ayasofya’nın yanı sıra, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve Büyük Saray Mozaikleri Müzesi‘ne göz atabilirsiniz. Ayrıca Yerebatan Sarnıcı, Gülhane Parkı ve Topkapı Sarayı gibi şehrin önde gelen yerlerine de İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nden yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sultanahmet gezilecek yerler adlı yazımıza göz atarak, müze çevresindeki en popüler 20 yeri de inceleyebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Giriş Ücreti 2021

İstanbul arkeoloji müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti 50 TL’dir ve 18 yaşın altındaki öğrenciler müzeye ücretsiz olarak girebilmektedir.

Bu giriş ücreti tüm kompleks için geçerli, yani Çinili Köşk, Eski Şark Eserleri Müzesi veya Arkeoloji Müzesi için ayrıca giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor. Tek bir ücret ile kompleks içerisindeki 3 bölümü/müzeyi gezebiliyorsunuz.

Arkeoloji Müzesi’nde Müzekart geçerli mi ? ; Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olduğu için bu müzede müzekart geçerlidir.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi, yaz döneminde 09:00-19:00, kış döneminde ise 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Güncel giriş ücreti, ziyaret saatleri ve müzenin restorasyonda olan bölümünün olup olmadığını resmi web sitesi üzerinden görebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Eserleri ve Bölümleri

Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk ve Eski Şark Eserleri Müzesi olmak üzere 3 bölüme ayrılıyor. Bu bölümler farklı binalarda, farklı bir müze binası olarak hizmet veriyor. Ayrıca her müzenin kendi içerisinde farklı bölümleri de var.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Tarihi ve Eserleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi
Arkeoloji Müzesi

Osman Hamdi Bey önderliğinde Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) adıyla 13 haziran 1891’de açılmış olan Arkeoloji Müzesi, müze kompleksinin ana binası olarak bilinir ve kompleks içerisinde en geniş ve en önemli koleksiyona ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Arkeoloji Müzesi’nin hikayesi, 1887-1888 yılları arasında Sidon Kral Nekropolü kazılarından İstanbul’a getirilen Tabnit ve İskender Lahdi gibi birbirinden değerli eserlerin sergilenmesi amacıyla bir müzeye ihtiyaç duyulmasıyla başlamış. Dönemin ünlü mimarlarından olan Alexandre Vallaury tarafından inşa edilmiş olan yapıya, 1903 ve 1907 yıllarında sağ ve sol kanadın eklenmesiyle birlikte günümüzdeki ”Ana Müze Binası” oluşmuş.

Her gün birbirinden farklı ve yeni eserlerin eklenmesiyle birlikte, Ana Müze Binası yeni bölümlere ihtiyaç duymuş. Bunun üzerine 1969-1983 yılları arasında müzeye eklemeler yapılarak bugünkü ”Ek Bina” adı verilen bölüm oluşturulmuş.

Türkiye’nin ilk müze olma özelliğine sahip olan İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin 4 yıllık inşaat süreci sonrasında açıldığı 13 Haziran 1891 tarihi, günümüzde müzeciler günü olarak anılıyor.

Arkeoloji Müzesi Eserleri ; Bu bölümde en çok dikkat çeken salon, Lahitlerin bulunduğu yer oluyor. Burada İskender ve Tabnit Lahdi gibi dünyaca tanınmış eserleri görebileceğiniz gibi, Anadolu’da antik çağ mimarlığından eserleri ve mezar kültlerini de görebilirsiniz. Buradaki en dikkat çeken eserler, Yunan heykelleri olsa da, farklı medeniyetlere ve dönemlere ait daha çok sayıda heykeli görmek mümkün.

Arkeoloji Müzesi içerisinde bulunan Ek Bina’da yer alan 1 numaralı Assos Salonu içerisinde, Arkaik dönemden Roma dönemine heykel sanatını görebilirsiniz. Ayrıca Yunan heykelleri de burada bulunuyor. 2 numaralı Assos Salonu ise, genelde geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. Düzenli olarak gerçekleştirilen bu geçici sergi bölümünde de, dünyanın dört bir yanından süreli olarak getirilen birbirinden değerli Arkeolojik eserleri görmek mümkün.

Arkeoloji Müzesi’nde en dikkat çeken salonlardan bir diğeri ise, ”Çağlar Boyu İstanbul Salonu”dur. Burada, Galata Kulesi’nin Çanı’ndan Haliç’e çekilen zincire kadar dünyaca ünlü eserleri de görebilirsiniz. Ayrıca Bizans, Roma ve Osmanlı dönemine ait olan paraları da bu salonda görmek mümkün.

Çinili Köşk Tarihi ve Eserleri

Çinili Köşk Tarihi ve Eserleri
Çinili Köşk

İstanbul Arkeoloji Müzeleri kompleksi içerisinde yer alan Çinili Köşk Müzesi, Fatih dönemi kaynaklarına göre 1472 yılında kurulduğu biliniyor. II. Mehmed tarafından Topkapı Sarayı‘na bir yazlık köşk olarak yapılmış olan bu yapı, Sırça Köşk ve Sırça Saray olarak da anılır. Çinili Köşk mimarı kesin olarak bilinmiyor olsa da, birçok kaynakta yapının mimarının ”Mimar Atik Sinan” olduğu tahmin ediliyor.

Köşkün dış cephesinin rengarenk çinilerle süslenmiş olması, Persler’in (İran) etkisini gösteriyor. Buradaki kemer ise daha sonradan, 18. yüzyılda eklenmiş.

Çinili Köşk Müzesi
Çinili Köşk Müzesi

Çinili Köşk içerisinde yer alan koleksiyon, 11. ve 20. yüzyıllar arasındaki Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait olan eserlerden oluşuyor.

1880 yılında İmparatorluk Müzesi olarak kullanılmış olan yapı, 1939 yılında Topkapı Sarayı’na bağlanmış. Bu tarihten sonra bir müze olma özelliğini kaybeden yapı, 1953 yılında Türk ve İslam Sanatları Müzesi (Bazı kaynaklarda Fatih Müzesi olarak İstanbul’un Fethinin 500. yılı dolayısıyla açıldığı söylenir) adı altında ziyarete açılmış.

1981 yılına gelindiğinde müze, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bağlanmış.

Çinili Köşk Müzesi Eserleri

Çinili Köşk Eserleri ; Bu bölümdeki eserlerin hemen hepsi İznik, Çanakkale ve Kütahya’ya ait çini ve seramiklerden oluşuyor. 1. salon Anadolu Selçuklu Dönemi ve 2. ve 4. salonda ise Osmanlı Dönemi eserleri görülebilir. Ayrıca 3. salonda yer alan ”Selsebilli Oda”da müzenin en dikkat çeken eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Müze toplamda, orta sahanlık dahil olmak üzere 7 salondan oluşuyor. Yeteri kadar zamanınız varsa her salonu görmenizi tavsiye ederiz. Son olarak, 3 boyutlu Tavuskuşlu çeşmeyi gördüğünüzden de emin olun.

Çinili Köşk Müzesi Eserleri

Eski Şark Eserleri Müzesi Tarihi

Osman Hamdi Bey tarafından dönemin en ünlü mimarlarından biri olan Alexandre Vallaury’ye 1883 yılında Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi (Güzel Sanatlar Akademisi) olarak yaptırılmış ve uzun bir süre boyunca okul olarak kullanılmış.

Eski Şark Eserleri Müzesi
Eski Şark Eserleri Müzesi

1917-1919 yılları arasında dönemin Arkeoloji Müzesi Müdürü olan Halil Edhem Bey tarafından Yakın Doğu Ülkeleri eserlerinin sergilenmesi için bir müze haline getirilmiş. 2000 yılından sonra farklı bir sergileme yöntemine gitmek adına restore edilmiş olan yapı, kısa bir süre sonra ziyarete açılmış. Günümüzde görülen bina ve koleksiyonların bulunduğu salonlar en son halini 2000 yılından sonra almış.

Eski Şark Eserleri Müzesi
Eski Şark Eserleri Müzesi

Mezopotamya, Arap Yarımadası, Mısır ve Anadolu Uygarlıkları’na ait eserlerin sergilendiği Eski Şark Eserleri Müzesi, 9 salon ve 1 lobiden oluşuyor. 1. salonda İslamiyet öncesi Arabistan Eserleri, 2. salonda Mısır Eserleri, 3, 4, 5 ve 6. salonda Mezopotamya Eserleri ve 7, 8 ve 9. salonda da Anadolu Eserleri sergileniyor.

Eski Şark Eserleri Müzesi

Müzeye ilk girdiğinizde karşınıza Antik Babil‘de tanrıça adına yaptırılan 8 kapılı tapınağın İştar Kapısı’na ait olan kabartmalar çıkıyor. Bu tapınağa ait olan kabartmalar, Osmanlı topraklarından İmparatorluk Müzesi’ne getirilen eserler arasında yer alıyor. Eski Şark Eserleri Müzesi’nde kabartma tekniği kullanılarak bezenmiş birçok ”Ortostat” ve duvar kaplama levhaları bulunuyor.

Eski Şark Eserleri Müzesi

Buradaki en önemli eserlerden biri de, M.Ö 1269 yılında iki büyük güç olan Hitit ve Mısır devletleri arasında yapılan, dünya tarihindeki ilk barış metni olan ”Kadeş Antlaşması”dır.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Bahçesi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi
İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi

Antik eserler ile çevrili müzenin bahçesi de, en az kompleks içerisindeki 3 müze kadar birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapıyor. Medusa Başı dahil birçok Arkeolojik eseri görebileceğiniz bahçe içerisinde bir de cafe bulunuyor.

. Ayrıca oturup dinlenebileceğiniz birçok bankı da bahçede bulabilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Mimari Özellikleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri

Anıtsal yapısı ve cephe süslemeleriyle de ilgi gören İstanbul Arkeoloji Müzeleri, ön cephesindeki geniş merdivenlerde yer alan girişler sütunlarla ayrılıyor. Girişin üzerindeki alınlıkta Osmanlıca ‘Eski Eserler Müzesi’ yazar. En tepede ise, bir tuğra yer alır ve bu tuğra binayı inşa ettiren II. Abdülhamit’e ait.

Müze kompleksinin günümüzdeki halini alması, 1903 yılında kuzey, 1907 yılında ise güney kanadının eklenmesiyle olmuş. Daha sonra, 1969 yılında da güneydoğu tarafına sergi salonu ihtiyacından dolayı, ek bir bina yapılmış.

Neo-Klasik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul Arkeoloji Müzeleri, dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk 10 müze arasında bulunmasıyla da önemli bir yere sahip.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!