İspanyol Merdivenleri Hakkında En Detaylı Bilgiler (Roma)

Roma'nın en ünlü turistik çekim merkezlerinden biri olan İspanyol Merdivenleri, şehirdeki en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biri. Etrafındaki çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezini, cafeleri, restoranları ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaları da bulabiliyorsunuz. 1725 yılında inşa edilmiş olan merdivenler, Francesco De Sanctis tarafından tasarlanmış ve Fransız diplomat Stefano Gueffier tarafından finanse edilmiş.

Roma’nın belki de en çok ziyaret edilen turistik cazibe merkezlerinden biri olan İspanyol Merdivenleri, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan önemli turistik noktaların büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunuyor.

Şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip olan bu tarihi merdivenler ve merdivenin hemen önündeki meydan, Roma’da en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biri olma ünvanına da sahip. Fransızlar tarafından Roma’ya hediye edilmek üzere 1725 yılında inşa edilmiş olan merdivenler, ‘Piazza di Spagna’yı (İspanyol Meydanı) merdivenlerin zirvesinde yer alan Trinità dei Monti kilisesine bağlıyor.

İspanyol Merdivenleri’nin zirvesinden meydandan gelip geçen turistleri seyredebilir veya tarihi kilise içerisine göz atabilirsiniz. Merdivenlerin bulunduğu yer daha çok bir buluşma yeri olarak kullanılıyor. Zirveye 138 basamakla çıkıyorsunuz.

Eskiden merdivenlerde oturup insanları ve meydanları seyredebiliyor, çevredeki fast-food mekanlarında aldığınız yemekleri bu merdivenlerde yiyebiliyordunuz. Önce yeme-içme yasağı getirildi, daha sonra ise oturma yasağı getirildi.

Artık İspanyol Merdivenleri’nde oturmak yasak, merdivenler sadece transit geçitler için kullanılıyor. Oturduğunuz zaman genelde belediye tarafından görevlendirilmiş kişilerce uyarılıyorsunuz, ancak bazıları uyarılmadan ceza kesebiliyor. Merdivenlere oturmanın cezası ise 160€’dan başlıyor…

İspanyol Merdivenleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Roma’nın en hareketli yerlerinden biri olan İspanyol Merdivenleri, adını yine aynı bölgede bulunan İspanyol Büyükelçiliği’nden alıyor. Roma’daki barok döneminin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen bu merdivenler, inşa edildiği tarihten günümüze sanatçılar, şairler ve aşıklar için bir tür buluşma noktası olmuş.

Francesco De Sanctis adlı bir mimar tarafından tasarlanmış olan merdivenlere oturmak her ne kadar yasak olsa da, yine de eskisi kadar ilgi görüyor diyebilirim. Hatta biraz daha iyi bir görünüme sahip olduğunu söylemek bile mümkün. Turistlerin eskiden bir dinlenme yeri ve öğle yemeklerini geçiştirdiği yer olmasından dolayı yasak getirildi. Bu yasak ile turistlerin süper pahalı restoranlara ve cafelere oturup öğle ve akşam yemeklerini bu mekanlarda yemesi artırılmak isteniyor. Tabii yasağın daha birçok farklı nedeni de var.

İspanyol Merdivenleri ilkbahar aylarında Roma’nın kuruluş yıldönümü münasebetiyle açelyalar ile süsleniyor. Merdiveni en güzel fotoğraflayabileceğiniz dönem de, işte bu açelyaların merdivenlere yerleştirildiği ilkbahar dönemi oluyor.

18. yüzyılda merdivenler birçok ressamın ve şairin ilham aldığı yer olmuş ve böylece sanatçılara model olmak için bir yarış içerisine giren çok sayıda güzel kadını buraya çekmiş. Model olmak için gelen güzel kadınların sayesinde merdivenlerin bulunduğu yer, zengin Romalılar ve gezginlerin de ilgisini çekmeyi başarmış. O zamandan beri her etnik kültürün bir buluşma yeri olmaya devam eden İspanyol Merdivenleri, çevresindeki birçok tarihi ve turistik cazibe merkeziyle de ilgi görüyor.

İspanyol Merdivenleri Tarihi

Foto Kaynak ; flickr / Adam Smok

İspanyol Merdivenleri’nin hikayesi 18. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor. 1725 yılında inşa edilmiş olan bu tarihi merdivenlerin sıradan bir merdivenden çok daha fazla bir değere sahip olmasındaki en önemli nedenlerden biri, Roma’daki ressamların ve şairlerin sık sık eserlerine ilham almak için bu merdivenleri kullanmasından geliyor.

O dönemde ressamlar için çok sayıda kadın model gelmeye başlamış. Bunu duyan Roma’nın zenginleri ve dönemin önde gelen kişileri de, bu güzel kadınlarla görüşmek/konuşmak adına bu merdivenlere gelmeye başlamış. Zamanla merdivenler bu ünü ile kentin dört bir yanına yayılmış ve her ırktan Romalının popüler buluşma noktalarından biri haline gelmiş.

Francesco De Sanctis tarafından tasarlanan ve Fransız diplomat Stefano Gueffier tarafından finanse edilen İspanyol Merdivenleri, tarihinde birçok kez restore edilmiş, çok farklı olaylara da tanık olmuş. 2007 yılında sarhoş bir gencin arabasıyla merdivenlerden inmesinin ardından güvenlik önlemleri artırılmış ve merdivenlerin birkaç basamağı da kırılmış. Yine yakın bir zamanda merdivenlerde yemek yeme yasağı getirilmiş, o da yetmemiş oturma yasağı getirilmişti. Hal böyle olunca turist sayısında bir düşüş yaşanması beklenirken, tam aksine çok daha fazla turist merdivenleri ziyaret eder olmuş. Ayrıca merdivenlerde oturmaya yasak getirilmesiyle, aynı bölgede bulunan restoranlar ve cafelerin de turist müşteri sayısı artmış.

Günümüzde bu merdivenler sadece bir transit geçiş için kullanılıyor. Yani merdivenlere oturmak hala yasak. Cezası ise ilk olarak uyarılma, daha sonra ise 160€.

İspanyol Merdivenleri Çevresinde Görülecek Turistik Yerler

Roma’nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri olan İspanyol Merdivenleri, konum olarak tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde birçok gezilecek noktadan kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Bu yüzden merdivenlere çok kısa bir yürüyüş mesafesinde veya merdivenlerin hemen yanında bulunan çok sayıda tarihi ve turistik noktayı da görebiliyorsunuz.

1.Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı)

ispanyol merdivenleri hakkında bilgiler

İspanyol Meydanı ile Trinità dei Monti Kilisesi’ni bu merdivenler bağlıyor. Yani merdivenlerin bulunduğu yer aslında tam olarak İspanyol Meydanı. Meydan, çevresindeki birbirinden eski tarihi evler ve cafeler ile dikkat çekiyor olsa da, meydanın ana cazibe merkezi tam ortasında bulunan tarihi çeşme oluyor.

Fontana della Barcaccia adı verilen bu çeşme, barok tarzında yapılmış bir tatlı su çeşmesi. Adını yarı batmış gemi şeklinden ve bazı kısımlarından su fışkırmasından almış. Ünlü Gian Lorenzo Bernini’nin babası Pietro Bernini tarafından 1627 yılında tasarlanmış olan çeşme, Barberini ailesinin (Papa Urban III’ün Soylu ailesi), arıların ve bir güneşin oyulmuş amblemlerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

2.Trinità dei Monti

Trinità dei Monti Kilisesi ve Dikilitaş – Foto Kaynak ; flickr / UI International Programs

İspanyol Merdivenleri’nin zirvesine çıktığınızda görebileceğiniz, iki kulesiyle görkemli bir dış cepheye sahip Trinità dei Monti adı verilen kilise, Fransızlar tarafından finanse edilmiş bir kilise.

1502-1519 yılları arasında inşa edilen kilise Roma’nın en yüksek kiliselerinden biri olma ünvanına da sahip. Fransız gotik katedrallerini kutlamak amacıyla, kiliseye gotik unsurlar eklenmiş, böylece kiliseyi finanse eden Fransızlara bir jest yapılmış.

Kilisenin biri saatli diğeri meridyenli olmak üzere iki çan kulesi bulunuyor. Önünde, Mısır stilini taklit eden, İmparatorluk çağından kalma Roma’daki en son dikilen dikilitaş yer alır. Dış mekan kadar kilisenin iç mekanı da görülmeye değer. Özellikle Daniele da Volterra ve Zuccari kardeşlerin freskleri iç mekanda kaçırılmaması gereken eserlerden.

3.The Keats – Shelley House

İspanyol Merdivenleri Nerede
The Keats – Shelley House

İtalya’daki romantik şair John Keats ve Percy Bysshe Shelley’i anan bir yazarın ev müzesi olan The Keats – Shelley Evi, merdivenlerin sağ alt köşesinde yer alıyor. John Keats, 1821’de 25 yaşındayken bu evde ölmüş ve bugün öldüğü oda da ziyaretçiye açık.

4.Villa Borghese

İspanyol Merdivenleri Nasıl Gidilir ?
Villa Borghese

Roma gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Villa Borghese Parkı, çok sayıda cazibe merkeziyle birkaç saatinizi ayırabileceğiniz yerlerden. İspanyol Merdivenleri’ne 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu park, yürüyüş parkurlarına, hayvanat bahçesine ve birçok cafeye ev sahipliği yapıyor.

Bunun yanı sıra Roma’nın önde gelen en büyük iki sanat müzesi olan Galleria Borghese (Borghese Galerisi) ve Villa Giulia’daki Ulusal Etrüsk Müzesi burada bulunuyor.

5.Popolo Meydanı

Popolo Meydanı – foto Kaynak ; flickr / N i c o l a

Roma’nın en büyük meydanlarından biri olan Popolo Meydanı (Piazza del Popolo), İspanyol Merdivenleri’ne 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Meydan, merdivenlerdeki yoğun bir turist trafiğinin ardından bolca nefes alabileceğiniz alan sunuyor. Meydanın ortasındaki dikilitaş, M.S.10 yılında İmparator Augustus tarafından Mısır’dan yağmalanmış. Meydanın kuzey tarafındaki Santa Maria del Popolo Kilisesi, Raphael, Caravaggio, Bernini ve diğer İtalyan ustaların eserlerini içeriyor.

6.Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi - Roma Aşk Çeşmesi
Trevi Çeşmesi – Roma Aşk Çeşmesi – Foto Kaynak ; Flickr / Hans Permana

Aşk Çeşmesi veya Aşıklar Çeşmesi olarak da bilinen Roma’nın en ünlü cazibe merkezi Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri’ne 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki en popüler turistik yer olmasının yanında, en çok fotoğraflanan yerlerden. Barok mimarisiyle dikkat çeken bu çeşmeye gidip, çeşme havuzuna madeni para atmayı da unutmayın.

İspanyol Merdivenleri Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Tarihi şehir merkezinde bulunan İspanyol Merdivenleri’ne şehrin birçok yerinden yürüyerek rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Ayrıca A metro hattını kullanarak Piazza di Spagna istasyonuna gelebilir, buradan kısa bir yürüyüş sonrası merdivenlere ulaşabilirsiniz.

Son olarak 119, 160, 61, 63 ve 913 nolu otobüslerle de merdivenlere ulaşım mümkün.

Merdivenlerin zirvesinden görülen manzara – Foto Kaynak ; flickr / This.Usually.Works

İPUÇLARI

  • Merdivenleri sabahın en erken saatlerinde ziyaret edin. Bu tarihi cazibe merkezi, Roma’daki en yoğun turist trafiğine sahip yerlerden biri. Bu yüzden de öğle saatlerinde dilediğiniz gibi fotoğraf çekip, merdivenlerde zaman geçiremiyebiliyorsunuz. Birkaç güzel fotoğraf karesi yakalamak için merdivenleri ziyaret edebileceğiniz en iyi zaman sabahın en erken saatleri ve gecenin geç saatleridir.
  • Merdivenlerin zirvesine mutlaka çıkın. Zirvede hem tarihi bir kilise olan Trinità dei Monti’yi görebilir hem de Piazza dei Spagna’yı (İspanyol Meydanı) en iyi şekilde seyredebilirsiniz.
  • Çevredeki restoran ve cafelerden uzak durun. Merdivenlere 3-5 dakika yürüme mesafesinde olan cafeler ve restoranlar Roma’nın geneline göre ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Fakat şehirdeki en ünlü pizza ve makarnacılardan bazılarının burada olduğunu ve Popolo Meydanı tarafında çok daha ekonomik mekanları bulabileceğinizi de unutmayın.
İspanyol Meydanı – Foto Kaynak ; flickr / Istvan

İspanyol Merdivenleri Yakınındaki Oteller

Roma’da nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz İspanyol Merdivenleri’ne yakın otellere ve diğer konaklama birimlerine de göz atılabilir. Bu merdivenlere yakın bir tesiste konaklayacak olursanız, şehrin önde gelen turistik noktalarına çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca burası tarihi şehir merkezi olduğundan dolayı şehrin en güvenli bölgesi.

Bu tarihi merdivenlere 5 dakikadan kısa bir yürüme mesafesinde olan popüler otellerden bazıları ise ;

Hotel 87 – 4 yıldız

Hotel 87

İspanyol Merdivenleri’ne 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu ultra lüks otel, konum olarak şehirdeki en merkezi otellerden biri. Fitness merkezine ve ortak hidromasajlı küvet bulunan güneşlenme terasına sahip olan otel, metro istasyonuna da 350 metre uzaklıkta bulunuyor. Hem konumu hem de yüksek konuk değerlendirme puanıyla kendi kategorisindeki en iyi otellerden biri. Oteli incelemek için tıklayın Booking.com

Condotti Boutique Hotel – 4 yıldız

Condotti Boutique Hotel

Sakin bir caddede kendine özgü konforu ve şıklığıyla hizmet veren bu küçük 4 yıldızlı lüks otel de, tarihi merdivenlerin bulunduğu yere çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Mermer zeminlere sahip lobisi antikalar, duvar halıları ve Venedik tarzı cam avizeyle dekore edilmiş ve odalar ise şehirdeki en büyük ve en şık odalar arasında yer alıyor. Ayrıca tesisin havaalanı servisi de var. Oteli incelemek için tıklayın ⇒ Booking.com

La Maison D’Art Spagna – 3 yıldız

La Maison D’Art Spagna

Roma’nın en çok rezervasyon alan orta bütçeli otellerinden biri olan La Maison D’Art Spagna, hem İspanyol Merdivenleri’ne hem de Trevi Çeşmesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. Lüks ve modern odalarıyla dikkat çeken tesisin aile odaları ve havaalanı servisi de var. Oteli incelemek için tıklayın Booking.comBooking.com

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!