Ana Sayfaİstanbul Gezi Rehberiİllüzyon Müzesi İstanbul & Giriş Ücreti Ve Hakkında Bilgiler

İllüzyon Müzesi İstanbul & Giriş Ücreti Ve Hakkında Bilgiler

-

İstanbul‘un kültür ve eğlence merkezi olan İstiklal Caddesi‘ndeki Narmanlı Han’a 2019 yılında açılmış olan İllüzyon Müzesi”, İstanbul’u birbirinden eğlenceli illüzyonlarla buluşturuyor. Çok kısa sürede şehirdeki popüler cazibe merkezleri arasına giren, adından çokça söz ettiren, 7’den 70’e herkesin sevebileceği bu müze tam Instagram’lık. Müzedeki odalarda tuhaf görüntülerinizle kahkaha tufanı yaşayacak, arkadaşlarınız ve ailenizle keyifli dakikalar geçirebileceksiniz.

İllüzyon, yanılsama olarak da bilinir ve her yaştan insanın ilgisini çeker. Nasıl olduğunu anlayamadığımız olaylara merak duyar, anlamaya çalışırken de şaşkınlığımızı gizleyemeyiz. İşte İstanbul İllüzyon Müzesi de tam olarak size bu deneyimi sunuyor. Müzenin amacı, illüzyonlar sayesinde insanlara interaktif ve eğlenceli bir olanak sunmak.

Müzenin açıldığı günden günümüze çok kısa bir sürede, en eğlenceli İstanbul müzeleri arasında ilk sıralarda yerini almış olması da, bu amacı çok iyi bir şekilde yerine getirdiklerinin en önemli kanıtı.

Müzedeki Instagram fotoğraflarının vazgeçilmez yerleri ise, tabaktaki kafa, kendinizden 5 kişi ile aynı masada oturabileceğiniz Klon Masa, bilim kurgu filmlerinde adını çok kez duyduğumuz Sonsuzluk Tüneli, özellikle sevgiliniz veya eşiniz ile kahkaha tufanı yaşayacağınız Ames Odası, hem eğlenceli hem de sinir bozucu olan Takip Eden Yüz gibi bölümlerdir. Tabii bu bölümlerin dışında, müzede daha çok sayıda oda, bölüm ve illüzyonlar da görebiliyorsunuz.

İllüzyon Müzesi Hakkında Bilgi

Sonsuzluk Tüneli – Foto Kaynak ; museumofillusions.com.tr

Toplamda 3 kattan oluşan ve 50’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapan Museum of Illusions (İllüzyon Müzesi), ilk kez 2015 yılında Zagreb’de açılmış. Gördüğü yoğun ilgi ve talep sonrası o günden günümüze hızlı bir büyüme yakalamış. Böylece Zagreb’den sonra 4 yıl gibi kısa bir süre içinde New York, Berlin, Viyana ve Atina gibi 15 farklı şehirde ziyaretçilerine en eğlenceli İllüzyon deneyimini sunuyor.

16. lokasyon olarak İstanbul’u tercih eden müze 2019 yılında, Beyoğlu’nun kalbinin attığı yer olan İstiklal Caddesi’nde, Narmanlı Han içinde kapılarını araladı.

Açıldığı günden günümüze büyük ilgi gören müze, son zamanların popüler gezi güzergahları arasında yer alıyor. Giriş ücreti İstanbul’daki diğer müzelere nazaran biraz daha pahalı olsa da, İstanbullunun gönlünü fetheden bir müze diyebiliriz.

Müzenin bulunduğu yer, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hayatının bir bölümünü geçirdiği, ”Huzur” romanını kaleme aldığı, Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun da birçok şiirini yazdığı Narmanlı Han’dır. Bu han 2016 yılından beri restore ediliyordu. 3 yıllık bir restorasyon çalışmasının ardından artık, İstanbul’un en güzel müzelerinden biri olmaya aday olan İllüzyon Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Han 3 katlı ve toplamda 700 metrekarelik geniş bir yer. Bu sayede müzede çok sayıda farklı etkinlik yapılabildiği gibi, oda sayısı da oldukça fazla.

Etkinlik ve illüzyon odalarının yanı sıra müzede, hediyelik eşya dükkanı ve oyun odası da bulunuyor. Böylelikle müze, her yaştan ziyaretçiyi kucaklayacak şekilde tasarlanmış. Diğer sessiz müzelerin aksine bu müze, biraz daha şen şakrak, bir tür eğlence merkezi gibi.

İllüzyon Müzesi Giriş Ücreti

İstanbul İllüzyon Müzesi giriş ücreti 2022 ; yetişkin 95 TL, çocuk (5-18 yaş), 65 yaş üstü ve öğrenci 60 TL’dir. 0-4 yaş arası ise ücretsiz.

Müzeye girişlerde aile paketi olanakları da bulunuyor. Bu paketlerle daha ekonomik fiyata müzeyi ziyaret edebiliyorsunuz. Aile paketi ise ; 2 yetişkin – 2 çocuk veya 1 yetişkin – 3 çocuk olarak satılıyor, fiyat ise 280 TL.

İstanbul İllüzyon Müzesi Bilet ; Biletix.com’dan online olarak alabileceğiniz gibi, müzeden de giriş biletlerinizi temin edebilirsiniz. Online olarak alınan biletlerin çok az bir farkla da olsa, daha uygun olduğunu da unutmayın.

İllüzyon müzesi ziyaret saatleri

Haftanın her günü açık olan müzeyi, 10:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Müzekart geçerli mi ? ; Müzekart İllüzyon Müzesi’nde geçerli değil.

İllüzyon Müzesi İstanbul’da Neler Var ? – İllüzyon Odaları

Foto Kaynak ; museumofillusions.com.tr

Duvarlarda yanlış algı yaratabilen ve aklınızı karıştırabilen resimlerin yer aldığı bölümlerde, gördükleriniz değil görmedikleriniz anlatılmaya ve anlamlandırılmaya çalışılıyor. Müzede yer alan interaktif odalarda ziyaretçiler bu illüzyon dünyasının bir parçası olmakta ve illüzyonların gerçekliğini deneyimleme fırsatı buluyor.

Müzenin konseptinin eğlence ilkesine dayandığı düşünüldüğünde daha çok çocuklara yönelik bir müze olabileceği söyleniyor. Fakat çocuklardan çok yetişkinlerin bu müzede eğlendiğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çocuklar bir yandan eğlenirken bir yandan da bilimle bir illüzyonun nasıl yaratıldığını öğrenebiliyor. Yetişkinler ise, bilimin farklı kullanımlarına tanık olabilecekler. 7’den 70’e her yaştan ziyaretçi için interaktif, eğlenceli ve sürükleyici bir deneyim sunan bu müze, hafızalarına kazınacak, unutulmaz dakikalar sunuyor. Çoluk çocuk demeden, mutlaka bu müzeyi de İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

Vortex Tüneli

Foto Kaynak ; museumofillusions.com.tr

Müzede en fazla ilgiyi gören bölümlerden biri olan Vortex Tüneli‘nde silindirik bir yapının içinde kendinizi dönerken buluyorsunuz. Burada, müzenin birçok yerinde olduğu gibi illüzyon var. Siz düz bir zemin üzerinde ilerliyorsunuz, ancak tüneldeyken kendinizi bir silindirin içindeymiş gibi hissedebiliyorsunuz.

Hiçbir şey hareket etmezken başınızın döndüğünü hissedebileceğiniz bu bölümde dengenizi kontrol etmenin imkansız olduğunu düşüneceksiniz. Bir yandan çığlık atanlar, bir yandan korkup geri kaçanlar… Müzenin en zevkli bölümlerinden biri. Ayrıca çığlık atmak da en zevkli yanı 🙂

Ames Odası

Foto Kaynak ; museumofillusions.com.tr

Çiftlerin favori odalarından biri olarak bilinen Ames Odası’nın bir köşesinde dev, bir köşesinde ise cüce oluyorsunuz. İnstagram fotoğrafları için en popüler yer olan bu küçük oda, ilk bakışta sıradan bir oda gibi duruyor. Ancak iki kişi (Biri bir köşede diğeri öbür köşede) odanın köşelerindeyken, oda içinde geri yürüyen kişi boyutların küçülüp büyüdüğünü farkedecektir.

Klon Masa

Foto Kaynak ; museumofillusions.com.tr

Müzenin en güzel bölümlerinden biri de, kendi kendinizle oturabileceğiniz bir deneyim sunan Klon Masa’dır. Toplamda kendinizin kopyası/klonu olan 5 kişiyle birlikte oturuyorsunuz. Bu odada, masa kendi ekseni etrafında dönerken 60 derecelik iki ayna sayesinde kendi kopyalarınızı görebiliyorsunuz.

Karmaşık Silindir

Görüş açısına bağlı olarak, dörtgen veya silindir görünmesini sağlayan özel bir geometrik şekil sunan Karmaşık Silindir de, müzenin en sevilen İllüzyonlarından. Her an iki açıdan görülebilecek herhangi bir nesnenin aynanın önündeki kutuya yerleştirilmesiyle sunulan bu illüzyon gösterisiyle, algıların ve mantıksal kavramanın çok daha ötesinde bir şekil değişimine tanık olabiliyorsunuz.

Tepetaklak Oda

Foto Kaynak ; museumofillusions.com.tr

Tıpkı Ters Dünya İstanbul gibi Tepetaklak Oda da, herkes Instagram’ın yıldızı olacak pozlar veriyor. Burası hayal gücünüze dayalı en eğlenceli ve en güzel fotoğraf kareleri çekebileceğiniz yerlerden biri. Düz bir zeminde duruyor olsanız da, odanın 90 derecelik farklı görünümü sayesinde, yan duvarlara veya tavana asılı gibi görünüyorsunuz.

Sonsuzluk Odası

Foto Kaynak ; museumofillusions.com.tr

Bazı kuaförlerde bile bu sonsuzluk odasına benzer bir deneyim yaşayabiliyorsunuz 🙂 Oda içinde yer alan duvarların tamamına yerleştirilmiş olan boy aynaları, optik illüzyonla sonsuz bir oda algısı yaratıyor. Bu oda Aynalar Odası olarak da biliniyor ve sizin gibi binlercesiyle aynı odada kalabilme deneyimi sunuyor.

Tabaktaki Kafa

Vücudunuzun gizlenebildiği bu bölümde sadece kafanız tabakta görünüyor. Basit ama oldukça başarılı bir illüzyon sayesinde sadece kafanızın tabakta görünmesi biraz garip bir duygu olsa da, müzedeki en eğlenceli bölümlerden biri diyebilirim.

Beuchet Sandalyesi İllüzyonu

Yaratıcı fotoğraf pozlarıyla sevilen bölümlerden biri de Beuchet Sandalyesi İllüzyonu. Aslında ortada bir sandalye yok. Sadece odanın ortasında 3 tahtadan direk ve köşesinde oturma alanı. Başarılı bir illüzyon sayesinde, sandalyede oturuyormuş gibi algı oluşturulmuş. Bir kişi otururken diğer kişi ise yaratıcılığını kullanarak etkileyici fotoğraf kareleri oluşturulabiliyor.

Takip Eden Yüz İllüzyonu

Müzenin duvarında yer alan bu yüze nereden bakarsanız bakın, onun da sizi takip ettiği yanılsamasını yaşıyorsunuz. Bu durum ise, yüzün çukur değil, bombeli olduğu yönündeki doğuştan gelen bilgiden kaynaklanıyor.

FOTOĞRAF İLLÜZYONLARI

Aslında var olmayan nesneler ile ilgili yanıltı algı oluşturmak ve zihninizi şaşırtmak için oldukça etkileyici bir yöntem olan fotoğraf illüzyonları, hem merak uyandırıcı hem de şaşırtıcı özelliğiyle müzenin en yoğun ilgiyi gören bölümlerinden biri.

İllüzyonlar Müzesi’nde hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını unutmayın.

Hem Çocuklar Hem de Yetişkinler İçin Akıl Oyun Odaları

İllüzyon Müzesi İstanbul’un içinde bulunan akıl oyun odalarıyla çocukların bilişsel düşünme becerilerinin artırılması hedefleniyor. Bu odalar sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de oldukça eğlenceli bölümlerden. Odalardaki oyunlar zorluk derecesine göre sınıflandırılıyor ve yaşınıza göre farklı oyun oynama imkanınız da var.

Ayrıca müzenin girişinde yer alan ”Gift Shop”ta (Hediyelik Eşya Dükkanı) İstanbul İllüzyon Müzesi’ne özgü olan hediyelerden de satın alabilirsiniz. Magnetler, anahtarlıklar, tişörtler, posterler, şaka ürünleri ve daha birçok sıra dışı hediyeler var. Ayrıca illüzyon dünyasının sihrinden etkilenmiş birçok eğitici oyunları da dilerseniz buradan satın alabiliyorsunuz.

İstanbul İllüzyon Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Adres: Narmanlı Han, İstiklal Cd. No:180 Beyoğlu

Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan İstiklal’de bulunan müzeye, Taksim veya Beyoğlu’na gelerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Anadolu Yakası’nda müzeye ulaşım için ilk olarak karşıya geçmeniz gerekir. Eminönü’nden müzeye otobüslerle ulaşabileceğiniz gibi, Taksim meydanından da müzeye yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Öncelikle müzeye en yakın Galata Mevlevihanesi Müzesi bulunuyor. 2 dakika yürüme sonrası bu müzeye ulaşabiliyorsunuz. Müzelerden hızınızı alamayacak olursanız da, İllüzyon Müzesi İstanbul’a 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan İstanbul Modern Sanat Müzesi’ne veya Pera Müzesi’ne de göz atabilirsiniz. Başta da dediğimiz gibi, burası Beyoğlu. Yani İstanbul’un Kültür ve Eğlence merkezi olan, en sevilen bölgelerden. Dolu dolu 1 gününüzü sıkılmadan bu çevrede geçirebilirsiniz.

Beyoğlu-Taksim gezilecek yerler listesi adlı yazımıza göz atarak, bu müzeye yürüme mesafesinde diğer tarihi ve turistik yerleri de görebilirsiniz.

İllüzyon Müzesi veya İllüzyonlar Müzesi, günümüzde İstanbul’un en popüler müzelerden biri olarak biliniyor. İster çocuklarınızla ister arkadaş gruplarınızla, keyifli dakikalar yaşayabileceğiniz bu müzeye mutlaka göz atın deriz.

İstanbul dahil 16 farklı şehirde 5 yıl gibi kısa bir sürede bu kadar popülaritesi artan başka bir müze yok. Ayrıca bu popülerlik sadece İstanbul’daki bu müze için değil, tüm şehirlerdeki müzeler için geçerli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!