Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiHürrem Sultan Hamamı Fiyatları, Tarihi, Ulaşım, Tüm Bilgiler

Hürrem Sultan Hamamı Fiyatları, Tarihi, Ulaşım, Tüm Bilgiler

Ünü ülke dışına çıkmış tarihi hamamlarımızdan biri olan, Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, İstanbul hamamları arasında en çok tercih edilenlerden biri olduğu gibi, şehirdeki en pahalı hamamlardan. Hamam hakkında bilgiler, fiyat listesi ve hamamın tarihçesini yazının devamında bulabilirsiniz.

-

İstanbul‘un kalbinde, Sultanahmet meydanında bulunan Hürrem Sultan Hamamı, özellikle yabancı turistlerin ilgi odağı olsa da, Türk turistler tarafından da bir hayli rağbet görüyor. Bulunduğu konum itibariyle şehrin birçok yerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz hamam, şehirdeki en eski yapılardan biri olmasıyla dikkat çekiyor.

Haseki Hamamı olarak da bilinen Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi ve Osmanlı tarihinde önemli roller oynamış bir Haseki Sultanı olan Hürrem Sultan tarafından 1557 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmış. Kurulduğu günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren hamam, İstanbul’daki hamamlar arasında en eskilerden olduğu gibi, en tanınmış olandır.

Hürrem Sultan Hamamı Hakkında Bilgi

Hürrem Sultan Hamamı Hakkında Bilgi
foto kaynak ; flickr.com/graemeellis

Modern hayata yenilmeden, günümüze kadar gelebilmeyi başarmış hamam kültürü, çok eski yıllardan günümüze temizliğin ve şifanın yanı sıra, eğlencenin ve sosyal paylaşımın önemli bir temsilcisi oldu. Bu nedenle günümüzde hala hamamları, temizlenmenin dışında kullanan çok sayıda yurdum insanı bu geleneği sürdürmeye devam ediyor.

Hürrem Sultan Hamamı ise, daha çok özel günlerde İstanbullu tarafından tercih ediliyor. Ancak İstanbul’a gelen Anadolu insanının mutlaka uğrayıp havasından ve suyundan yararlanmak istediği, temizlenirken tarihi mimarlık harikasını incelemek için tercih ettiği en özel hamamlardan.

İlk Haseki Hamamı olması bakımından da önemli bir yere sahip olan Hürrem Sultan Hamamı, günümüze uygun bir bakış açısıyla geleneklerden ödün vermeden yeniden yorumlanıyor.

Tarihinde birçok Sultana hizmet vermiş olmasıyla gelen ünü, günümüzde de devam ediyor. Çok sayıda ünlünün de tercih ettiği yerlerden biri olan bu hamam, Sultanlara yakışır bir gün yaşatıyor, tabii yine Sultanlara yakışır bir fiyatla.

Bu hamamın fiyatlarının, şehirdeki birçok hamama göre 2-3 kat, bazen daha fazla olmasının en önemli sebebi aslında isminden geliyor. Ancak hamamın bulunduğu konum da bunun en önemli nedenlerinden. Hamam Ayasofya Camii ve Sultanahmet Camii arasında yer alıyor. Yani şehrin kalbinin attığı yerin tam merkezinde.

Hürrem Sultan Hamamı Tarihi

Haseki Hürrem Sultan Çeşmesi
Haseki Hürrem Sultan Çeşmesi

Kanuni Sultan Süleyman‘ın efsanevi eşi Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinan’a, 532 yılında tamamen yıkılmış olan Zeuxippus’un antik hamamlarının bulunduğu yere 16. yüzyılda yaptırılmış.

1557 yılında hizmete açılan hamam 1910 yılına kadar aktif olarak kullanılmış olsa da, uzunca bir süre kaderine terkedilmiş. Hatta yakınlardaki Sultanahmet Hapishanesi’nin dolu olduğu zamanlarda, hükümlüleri barındırmak için bile kullanılmış. Daha sonra bir süreliğine kağıt ve yağ depolamak için kullanılmış olan bu tarihi abide, 1957-1958 yıllarında ilk kez restore edilerek 2007 yılına kadar bir halı pazarı olarak faaliyet göstermiş.

2008-2011 yılları arasında detaylı bir restorasyon sürecinden geçen tarihi yapı, 2011 yılında hamam olarak tekrardan açılmış. 2011 yılından günümüze aynı işlevini devam ettiren tarihi yapı, Türkiye’nin en ünlü ve en çok tercih edilen hamamları arasında yer alıyor.

Hürrem Sultan Hamamı Bölümleri

Foto Kaynak ; www.bik.gov.tr

Hamam, İstanbul’daki birçok hamamın aksine cafe ve restaurant olarak hizmet veren ”Mihri Restaurant”la da ilgi görüyor. Fiyatlar daha çok yabancı turistlere hitap ediyor olsa da, hamam sonrası veya öncesi bir şeyler yiyip içebileceğiniz hoş ve elit bir mekan.

Birçok Osmanlı hamamı gibi Hürrem Sultan Hamamı da, sıcaklık, ılıklık ve soğukluk olmak üzere bölümlere ayrılmış ;

Soğukluk bölümü ; Özel odanın ve VIP odanın yer aldığı bu bölümde ayrıca, 48 soyunma dolabıyla kuaför, teras katında dinlenme alanı, resepsiyon, masaj odaları ve vitamin bar bulunuyor. Bunun yanında, hamam için özel üretilmiş olan ürünlerin satıldığı butik de bu bölümde yer alıyor. Bu bölüm soyunmalık olarak da adlandırılıyor ve 26 metrelik kubbesiyle huzurlu dakikalar geçirebileceğiniz en ideal yer.

Sıcaklık Bölümü ; Halvetler, göbek taşı ve elvanlardan oluşan bu bölüm, birçok hamamda olduğu gibi terlemek için kullanılıyor. Halvetler, günümüzde buhar odası olarak da bilinir ve burada sıcaklık 50 dereceye kadar çıkabilmektedir. Sultan eyvanlarının da bulunduğu bu bölümde, köpük masajı servisinden de yararlanabiliyorsunuz.

Ilıklık Bölümü ; Sıcaklıkta terledikten sonra geçilen bölümdür. Bu bölümde kese yapılır. Bu bölümde yer alan tuvaletler ve cehennemlik, Osmanlı taşlarından yapılmış.

Foto Kaynak ; www.bik.gov.tr

Hürrem Sultan Hamam Fiyatları

Hamam içeriğindeki paketler, adından da anlaşılacağı üzere (Sultanlara Layık) biraz pahalı olduğu söyleniyor olsa da, şehirdeki en iyi ve en eski hamamlardan olması, ayrıca şehrin kalbindeki konumuyla bu açığı kapattığını söyleyebiliriz.

Hamam fiyatları, paketlere ve masaj servisine göre değişiklik gösteriyor. 2022 yılı itibariyle Hürrem Sultan Hamamı Fiyatları ;

  • Asl-ı Hamam ; 30 dakikalık süresi olan bu hamamın fiyatı 55€. Hamam kullanımı, göbek taşında dinlendirici köpük ritüeli, geleneksel kese uygulaması ve şerbet ikramının yapıldığı bu paket, hamamdaki en uygun fiyata sahip olan pakettir.
  • Pir-ü Pak ; 45 dakikalık süresi var. Fiyat ise 80€. Bu hamam paketinde geleneksel kese uygulaması ve göbek taşında dinlendirici köpük ritüelinin yanı sıra, baş ve boyun masajı hizmeti de bulunuyor.
  • Keyf-i Hamam ; 1 saat süresi olan bu hamam keyfinin fiyatı 120€’dur. Daha çok yabancı turistlerin tercih ettiği paket olan Keyf-i Hamam, Pir-ü Pak’a ek olarak Erguvan özlü nemlendirici ve sıkılaştırıcı tüm vücut kil maskesi hizmetine de sahip.
  • Zevk-i Sefa ; 80 dakika süresi olan bu keyfin fiyatı 135€. Bu paket, hamam kullanımı, geleneksel kese uygulaması, göbek taşında dinlendirici köpük ritüeli, baş ve boyun masajı, tüm vücut köpük masajı ve masaj odasında erguvan yağı ile dinlendirici Aromaterapi masajı servisini içeriyor.
  • Ab-ı Hayat ; Hamamın sloganında olduğu gibi ”Sultanlara Layık Hamam Keyfi” işte bu pakette daha da ön plana çıkıyor. Bu hamam keyfinin 110 dakikalık süresi ve 185€ da ücreti var. Zevk-i Sefa paketindeki hizmetlere ek olarak bu pakette, masaj odasında yüz masajı ve maskesi, taze dilimlenmiş meyve ikramı, özel giyinme odası kullanımı ve hoşçakal hediyesi hizmeti var. Yani bu paket, hamamın en pahalı ve en detaylı paketidir.
Foto Kaynak ; www.bik.gov.tr

Hürrem Sultan Hamamı giriş ücreti adı altında bir ücret yok. Yani hamamı görmek istiyorsanız, yukarıdaki paketlerden herhangi birini satın almanız gerekiyor. Yukarıdaki hamam paket fiyatları 2022’de güncellenmiştir.

Hürrem Sultan Hamamı Mihri Restaurant

Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı‘nın bahçesinde misafirlerini ağırlayan Mihri Restaurant, bir cafe&restoran konseptinde hizmet veriyor. Eskiden hamam ateşinin yandığı Külhan bölümüne konumlandırılmış mutfağında hayat bulan bu restoran, Türk ve Akdeniz mutfağının en seçkin lezzetlerini tarihle iç içe, yüzyıllık ağaçların gölgesinde Ayasofya manzaralı olarak tatma fırsatı sunuyor.

Yemeklerine kendine özgü dokunuşları ve sunumlarıyla farklı bir lezzet katan Mihri Restaurant, ”sultanlara layık bir sofra” sloganıyla Sultanahmet’te yemek yenecek en popüler ve en sevilen mekanlar arasında yer alıyor.

Haseki Hürrem Sultan Çeşmesi

Mihri Restaurant Kahvaltı Fiyatları

Serpme kahvaltı fiyatları 190 TL’den başlıyor. Oldukça çeşitli bir kahvaltıya sahip. Fiyatı çevredeki mekanlardan pahalı olsa da, Ayasofya’nın manzarası için düşünülebilecek seçeneklerden. Bunun yanında menemen çeşitleri 45 TL, tost çeşitleri 40 TL ve sahanda yumurta çeşitleri ise 35 TL’den başlıyor.

Yemek fiyatları biraz daha pahalı. Salata çeşitleri 45 TL’den, pide çeşitleri 85 TL’den, hamburger ve dürümler 70 TL’den, makarnalar 75 TL’den ve ana yemekler ise 145 TL’den başlıyor. İki kişilik ortalama bir öğle veya akşam yemeği için en azından 350-500 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Kahvaltı ve yemeklerin dışında, sadece çay veya kahve içmek için de tercih edebileceğiniz bu mekanı kullanabilmek için hamam müşterisi olmanız da gerekmiyor.

Hürrem Sultan Hamamı Ziyaret Saatleri

Mihri restaurant 10:00-22:00 saatleri arasında hizmet verirken, hamam 08:00-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Foto kaynak ; flickr.com/cercamon

Hürrem Sultan Hamamı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Hamam, İstanbul Tarihi Yarımada’da, Ayasofya ile Sultanahmet Camii arasında yer almaktadır.

Nasıl Gidilir ? ; Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’na Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattını kullanarak gidebilirsiniz. Sultanahmet tramvay durağı, hamama sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Ayrıca Gülhane ve Çemberlitaş tramvay durakları da hamama yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Foto kaynak ; flickr.com/cercamon

Hamama İETT otobüsleriyle ulaşım için de, 81, BN1 ve BN2 hat nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Hamama en yakın otobüs durağı ise, Akbıyık Otobüs Durağı’dır.

Hamama Anadolu Yakası’ndan ulaşım için, vapurlarla Eminönü’ne iskelesine gelebilir, buradan tramvaylara binerek Sultanahmet’e gidebilirsiniz. Ya da Marmaray ile Sirkeci istasyonuna gelebilir, buradan 10-15 dakikalık yürüyüş sonrası hamama ulaşabilirsiniz.

  • Adres: Cankurtaran, Ayasofya Meydanı No:2, 34122 Fatih/İstanbul
  • Telefon: (0212) 517 35 35

YAKINLARDA NELER VAR ?

Burası Tarihi Yarımada. Yani İstanbul’un kalbinin attığı yer. Şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü bu hamam etrafında toplanıyor. Dolu dolu 1 gününüzü bu hamam çevresindeki cazibe merkezlerini ziyaret ederek geçirebilirsiniz. Sultanahmet gezilecek yerler listesi adlı yazımızdaki hemen hemen tüm turistik noktalar, hamama kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alır.

Foto kaynak ; flickr.com/cercamon

Hürrem Sultan Hamamı Gelin Paketi

Gelin veya damat paketi hizmeti de olan bu tarihi hamamda, bekarlığa veda, kına, nişan ve düğün gibi organizasyonlar için etkinlikler de yapılabiliyor. Gelin paketi fiyatı kişi başı ortalama 1000 TL’den başlamaktadır. Bu fiyat en düşük fiyat olmakla beraber, isteklere ve yeme içme gibi durumlara göre fiyatlar ciddi anlamda değişebilmektedir. Kapasite ise yaklaşık 45-50 kişidir.

Gelin hamamı paketinde bütün katılımcılara özel hamam kitleri, tek kullanımlık kese, losyon, şampuan, tek kullanımlık terlik, ipek peştemal, havlu, altın kaplama hamam tası kullanımı hizmeti veriliyor.

Ayrıca kına, nişan veya düğün için organizasyona gelen tüm misafirler, geleneksel kese ve köpük uygulamasından yararlanabiliyor. Gelin’e sultan eyvanında kese, köpük uygulaması ve Erguvan özlü nemlendirici vücut kil maskesi yapılır. Aklınıza gelebilecek tüm süslemeler, açık büfe yiyecek ikramları ve isteğe bağlı dansöz servisi de bulunuyor.

Haseki Hürrem Sultan Hamamı Mimari Özellikleri

Haseki Hürrem Sultan Hamamı Mimari Özellikleri
Foto kaynak ; flickr.com/cercamon

Hürrem Sultan Hamamı, soyunmalık, soğukluk, ılıklık, sıcaklık, tuvaletler ve halet olmak üzere 6 bölümden oluşuyor. Çifte hamam olarak tasarlanmış mimari yapısı sayesinde erkekler ile kadınların birbiriyle hiç karşılaşmaması sağlanmış.

Hamam kuzey ve güney doğrultusunda uzanıyor. Erkekler kısmı kuzeyde, kadınlar kısmı ise güneyde yer alıyor. Hamamda en dikkat çeken yerlerden biri de, erkekler kısmının giriş bölümü oluyor. Burası 5 birimli bir revakla süslenerek bir camii girişi havası verilmiş.

Soğukluk, hamamın diğer bölümlerden biraz daha yüksek tutulmuş ve tromplara oturan kubbeler ile taçlandırılarak yapıya hakim olmaları sağlanmış. Tepelerinde yer alan sekizgen prizma şeklindeki aydınlık fenerleri, bu tarihi yapıya farklı bir hava katıyor.

Enine dikdörtgen planlı olarak tasarlanmış ılıklık bölümleri, iki soğukluğun arasına 3’er kubbe ile oturtulmuş. Erkeklere ve kadınlara ait sıcaklık bölümleri ise sırt sırta olacak şekilde tasarlanmış. Merkezinde sekizgen plana sahip göbek taşlarının yer aldığı, sekizgen planlı ve kubbeli orta mekanın, 4 ana yöne tekabül eden kenarlarına birer tonozlu eyvan yerleştirilmiş. Diğer kenarlarına ise köşe halvetlerine geçilen birer kapı açılmış.

Sıcaklık bölümlerinin doğu kısımlarında, her iki kısmın ortaklaşa kullandığı su haznesi yer alır. Kadınlara ait giriş bölümü revaksız olarak tasarlanmış ve batıya bakmaktadır.

Haseki Hürrem Sultan Hamamı’nın günümüze ulaşan özgün ayrıntıları arasında sayılan, göbektaşlarında yer alan renkli taş mozaikler, mukarnaslı konsollar ve klasik üslubun çizgilerini yansıtan kurnalar, hamamın en dikkat çeken eserleridir.

Estetiği ve ahenkli odalarıyla da dikkat çeken hamamın mimari tarzı, çok fazla ısı kaybına neden olduğundan dolayı da, daha sonradan inşa edilen hamamlarda kullanılmamış.

İstanbul gezilecek yerler arasında olan Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi de, hamam sonrasında ziyaret edebileceğiniz popüler cazibe merkezleri arasındadır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!