Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiHisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi & Giriş Ücreti, Bilgiler

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi & Giriş Ücreti, Bilgiler

İstanbul'un en ilgi çekici müzelerinden biri olan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, İstanbul'da çocuklarla gidilecek en popüler gezi duraklarından biri. Fakat müze, çocuklardan çok yetişkinlerin ilgisini çekiyor. Tarih ve sanatseverlerin yanı sıra koleksiyonculara da hitap eden bu müze, şehirde mutlaka görülmesi gereken en özel müzelerden...

-

Dünya tarihine etki eden, Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, I. ve II. Dünya Savaşı gibi medeniyet ve olaylara ait askeri ve tarihi eserlerin dünya çapında ilk ve tek sergileme tekniğiyle 7’den 70’e herkesi buluşturan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, İstanbul’un en popüler gezi duraklarından biri.

İstanbul Çağlayan’da açıldığı 2014 yılından beri şehirdeki popüler çekim merkezlerinden biri olan bu Diorama Müzesi, ziyaretçilerini tarihin içinde masalsı ve görsel bir yolculuğa sürüklüyor. Nejat Çuhadaroğlu‘nun çabaları sayesinde kurulmuş olan müze 6 katlı bir binada faaliyet gösteriyor.

Üç boyutlu dioramaların gerçeğine uygun ve oldukça detaylı sinematografik anlatımlarıyla canlanan tarih, benzeri olmayan bir müzecilik anlayışıyla, HİSART’ta buluştu. Alışılmış müzecilik anlayışının dışına çıkan farklı bir tasarımla kurulmuş müzede binlerce diorama ve diğer eserler sergileniyor. Tarihte dönüm noktası olan çok sayıda olay, resimler, fotoğraflar, afişler, dönem gravürleri, dioramalar ve dönemsel kıyafetler ile hazırlanmış modeller ile anlatılıp sergileniyor. Her yaşa hitap eden müze olmasından dolayı da, özellikle ailelerin favori gezi spotları arasında yer alıyor.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Hakkında Bilgi

Foto Kaynak ; hisartmuseum.com

Diorama Müzesi, 6 kata yayılan 1500 metrekarelik bir sergi alanından oluşuyor. Her kat farklı farklı dönemlere, olaylara göre düzenlenmiş. Müzede sergilenen eserler, savaşlarda kullanılmış olan askeri malzemelerin teknolojik gelişmelerini göstermesinin yanı sıra, savaşlar ile birlikte yaşanan ekonomik, sosyolojik ve kültürel etkileşimler sayesinde savaşın karşılaşmayı hiç istemeyeceğimiz acı yüzüne de ışık tutuyor.

Tarihin sanat ve tasarımla buluştuğu bu muhteşem müze, dünyanın en kapsamlı diorama koleksiyonuna sahip müzesi olma özelliğini taşıyor.

Öne çıkan dioramalar arasında ;İstanbul’un fethi, Rodos’un fethi, Malta kuşatması, II. Viyana kuşatması, Kırım Savaşı, Silistre kuşatması, Plevne savunması, Trablusgarp savaşı, Sarıkamış Harekatı, Çanakkale Savaşı, Kudüs muharebesi, Mesudiye Zırhlısı’nın batırılışı.

Kişisel özverinin ve tarih merakının muazzam bir eseri olan Diorama Müzesi, giriş katından itibaren kronolojik olarak düzenlenmiş.

Diorama Nedir ?

Kısaca diorama, gerçek veya kurgu bir olayın, hikayenin veya anın ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesidir.

Müzede yer alan dioramalar aylar, hatta yıllar süren bir çaba sonucunda oluşturulmuş. Birçok farklı kitaptan, resimlerden, gravür ve anlatımlar araştırılarak kurgulanmış, binlerce eserin bir araya getirilmesiyle birer sanat eserine dönüştürülmüş.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nde Neler Var ?

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi'nde Neler Var
Foto Kaynak ; twitter.com/akasyakultursanat

Zemin Kat ; Müzenin giriş katı oldukça geniş bir zaman dilimini kapsıyor. Bu katta, Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihi boyunca geçirdiği sosyal, ekonomik ve kültürel değişimleri gösteren çok sayıda aksesuar yer alıyor. Roma ve Bizans İmparatorluğu’na ait eserlerden Anadolu Selçuklu Devleti ve III. Selim dönemine kadar Osmanlı Devleti’ne ait olan eserler de bu katta sergileniyor.

Anadolu Selçuklu dönemi kılıcı, ayet, hadis ve sembollerle süslü, giyen padişahı koruduğuna inanılan tılsım gömleği, Osmanlı dönemi cellat palası, gürz ve baltalar bu katta bulunan bazı önemli eserlerden. Bunun yanında, İstanbul’un fethini tasvir eden diorama ile Osmanlı Ordusunun Deli akıncıları, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı‘nda yapılan kaplan sergilemesinin canlandırması da yine bu katta yer alıyor.

Foto Kaynak ; twitter.com/akasyakultursanat

Birinci Kat ; Diorama Müzesi’ndeki en fazla Osmanlı dönemi eseri bu katta sergileniyor. Buradaki eserler, III. Selim döneminden başlayıp 20. yüzyılların başına kadar gidiyor. Bu dönemi kronolojik olarak çok iyi bir şekilde yansıtan, kılıç, silah, sancak ve kıyafetler bulunuyor. Tarihi 18. yüzyıla uzanan Zülfikar ağızlı Türk Palası da yine bu katta bulunuyor.

İkinci Kat ; Bu katta, Osmanlı’nın son dönemlerine ait eserler ağırlıkta. Buradaki dioramalar, Balkan Savaşları, Trablusgarp Savaşı, I. Dünya Savaşı ve Sarıkamış (Çanakkale ile doğu cepheleri) konularını ele alıyor. M. Kemal Atatürk’ün üç ayrı savaştaki kıyafetlerini Atatürk modelleri üzerinde bu bölümde görebiliyorsunuz.

Foto Kaynak ; twitter.com/akasyakultursanat

Üçüncü Kat ; Müzenin üçüncü katında ağırlıklı konular I. Dünya Savaşı’nın son dönemleri ve Kurtuluş Savaşı mücadalesidir. Bunun yanında, II. Dünya Savaşı’nın ilk dönemlerine ait olan birçok diorama ve eser de bu katta sergileniyor.

Dördüncü Kat ; Kore Savaşı, Kırım Savaşı, Körfez Savaşları, Kıbrıs Barış Harekatı ve Vietnam Savaşı gibi önemli savaşlara ait olan eserlerin yer aldığı bu kat, II. Dünya Savaşı’na ışık tutan eserlerin sergilendiği kattır.

Beşinci Kat ; Genellikle ziyarete kapalı oluyor. Bu katta, Nejat Çuhadaroğlu’nun atölyesi ve müzenin yönetim departmanları yer alıyor.

Foto Kaynak ; hisartmuseum.com

Altıncı Kat (Müze Cafesi); Diğer katlara nazaran biraz daha farklı bir tasarıma sahip olan bu kat, müzenin kafeteryasına ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında bir sergileme alanı olarak da kullanılan altıncı katta, Gladyatörler, Vikingler ve korsanlar gibi tarihin dikkat çeken unsurları ve Yüzüklerin Efendisi, Yıldız Savaşları, Indiana Jones gibi ses getiren Hollywood yapımı filmlerden sahnelerin canlandırıldığı dioramalar ve figürler de sergileniyor.

Nejat Çuhadaroğlu Kimdir ?

Kısaca müzenin sahibi Nejat Çuhadaroğlu’ndan bahsedecek olursak ; 1966 yılında ressam bir annenin ve mimar bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiş olan Nejat Çuhadaroğlu, ekonomi üzerine Amerika’da tahsil görmüş. Küçük yaştan itibaren resim, heykel ve maketçiliğe duyduğu merak ve ilgi zamanla koleksiyonculuğu da yanına alarak müzeciliğe kadar bir yol çizmiş.

Tutkusu yıllar içinde profesyonel bir uğraşa dönüşen Nejat Çuhadaroğlu, tarihe olan merakıyla bu tutkularını birleştirerek savaşlarla ilgili dioramalar yapmaya başlamış. Müze içerisinde yer alan sergi ve maketlerdeki tüm kurgu ve kompozisyonlar bizzat Çuhadaroğlu tarafından tasarlanıp birebir üretilmiş.

Çuhadaroğlu, 30 yıllık maket deneyimini, 25 yıllık diorama yeteneğini ve 18 yıllık koleksiyonculuk kimliğini Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi ile tarih ve sanatseverler ile paylaşıyor.

İstanbul diorama müzesi
Foto Kaynak ; mugeninlistesi.blogspot.com

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Giriş Ücreti

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi giriş ücreti 2021 ; yetişkin 35 TL, öğrenci ve öğretmenler ise 15 TL’dir. Müzekart plus sahipleri yılda bir kez müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Ziyaret Saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi, pazar günleri 12:00-18:00 saatleri arasında, haftanın diğer günleri ise 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

hisart diorama tarih müzesi

İstanbul’un Çağlayan semtinde yer alan müzeye, şehrin birçok bölgesinden kolaylıkla ulaşabiliyor.

Adres: Hürriyet Mah. Cemil Bengü Cad. No: 21 34403 Çağlayan / İstanbul / Türkiye

Şişli yönüne giden İETT otobüslerinin büyük bir bölümüyle müzeye ulaşabilirsiniz. Müzeden geçen İETT hat otobüsleri ise ; 46Ç, 46ÇY, 46E, 46H, 46T, 48, 48B, 48H, 48N, 48S, 49 ve 49B nolu otobüslerdir. Müzeye en yakın otobüs durakları ise, Şimşir otobüs durağı (1 dakika yürüme mesafesinde), Çağlayan Şebeke otobüs durağı (2 dakika) ve İst. Adalet Sarayı otobüs durağıdır (3 dakika).

hisart tarih müzesi
Foto Kaynak ; vizyonergenc.com

Müzeye metrobüs ile ulaşım için de, 34, 34A ve 34G hat nolu metrobüsleri kullanarak Çağlayan metrobüs durağına gelmeniz gerekiyor. Bu duraktan yürüyerek 5 dakika içinde müzeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca M2 Şişhane-Darüşşafaka metro hattını kullanarak, müzeye 20 dakika yürüme mesafesinde olan Şişli metro istasyonuna gelebilirsiniz.

Nejat Çuhadaroğlu’nun emeğini, sabrını ve vizyonunu yansıtan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi,İstanbul’daki müzeler arasında mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Ayrıca İstanbul’un gezilecek yerleri arasında olanPanorama 1453 Tarih Müzesi, İllüzyon Müzesi ve Oyuncak Müzesi gibi popüler müzeler ile ilgili yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!