Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiHırka-i Şerif Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri

Hırka-i Şerif Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri

-

Hz. Muhammed’e ait olduğu kabul edilen ve yaklaşık 1500 yıldır özel olarak muhafaza edilen ”Hırka-i Şerif” gibi kutsal emanetin muhafazası ve korunması için önemli bir misyonu bulunan Hırka-i Şerif Camii, Sultan Abdülmecid tarafından 1847-1851 yılları arasında inşa ettirilmiş. İstanbul’un Fatih ilçesinde, Atikali semtinde bulunan camii, ismini aldığı mahallede bulunuyor. Ramazan aylarında Hz. Muhammed’e ait olan Hırka’yı da görebileceğiniz bu camii İslam alemi için kutsal bir mekan olmasının yanı sıra, 19. yüzyılın en önemli mimari örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Hz. Muhammed’in vasiyeti üzerine Veysel Karani’ye bırakılmış kutsal emanetlerden olan Hırka-i Şerif, günümüzde sadece Ramazan ayı boyunca ziyaretçinin görüşüne sunuluyor.

Hırka-i Şerif’in İstanbul’a Gelişi

Foto kaynak ; posta.com.tr

Veysel Karani‘nin ölümünden sonra, rivayetlere göre bu kutsal emanet Yemen’den itibaren Şam, Küfe ve Kerbela’yı dolaşmış. Üveysi ailesinin Irak bölgesinde ikamet ettiği dönemlerde bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı aile, tam olarak bilinmeyen bir tarihte İzmir Kuşadası yakınlarındaki Hacı Lolo Mahallesi’ne yerleşir. Ziraat ile geçimini sağlayan aile uzun bir süre burada yaşamış, sipahi sınıfına dahil olmuş ve Osmanlı ordusunda gazalara katılmış.

Kutsal emanetlerden Hırka-i Şerif’i taşımaları ve ataları Veysel Karani’nin Anadolu’da sevilen ve sayılan bir şahsiyet olması, yöre halkı ve devlet nezdinde ailenin saygınlığını arttırmış.

Bu kutsal emanet Veysel Karani’nin 18. kuşak torunu ve ailenin o zamanki reisi ”Şükrüllahü’l Üveyzi” tarafından I. Ahmet’in ferrmanı ile Kuşadası’ndan İstanbul’a getirtilir. Aile İstanbul’a yerleştikten sonra ise Hırka-i Şerif önce ikamet ettikleri konaklarında, 18. yüzyıl başlarında da Çorlulu Ali Paşa’nın yaptırdığı kagir bir hücrede ramazan aylarında ziyarete açılmış.

III. Ahmet döneminde Veysel Karani’nin 36. kuşak torunu Şeyh Osmanü’l Üveysi‘nin ailenin reisi olduğu 1752 yılında ilk kez Hırka-i Şerif’e bir vakıf tahsis edilerek, Evkaf siciline de kayıt ettirilmiş. Bundan dolayı da Şeyh Osmanü’l Üveysi vakfın kurucusu olarak kabul edilir.

I. Abdülhamid 1780 yılında günümüzde caminin kuzey tarafında bulunan ”Hırka-i Şerif Dairesi” olarak bilinen ve tek odadan oluşan yapıyı inşa ettirmiş, böylece hırkanın ilk kez özel bir mekanda ziyareti başlamış. Artan ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle II. Mahmut tarafından 1812 yılında yeniden inşa ettirilen ve etrafındaki binaların istimlak edilmesiyle genişletilmiş olan yapı, günümüzdeki Hırka-i Şerif Camii’nin inşasına kadar kullanılmış…

Harimin güneyine inşa edilen sekizgen planlı yapının alt katı Hırka-i Şerif’in muhafazası ve korunması, üst katı ise sergilenmesi için kullanılıyor. Eskiden katlanarak önce Kabe destimallerine sonra atlas sırma işlemeli bohçalara sarılarak madeni bir çekmecede ve hücredeki dolap içinde muhafaza ediliyordu. Ziyaret sırasında önceleri gümüş bir masanın üzerinde daha sonra ise altın bir masanın üzerinde sergilenirdi.

Günümüzde Hırka-i Şerif, özel iklimlendirme sistemine sahip bir platformun üzerinde, korunaklı bir camekanın içinde, yanında Sakal-ı Şerif, Veysel Karani’ye ait kemer ve kavuk ile birlikte sergileniyor. Günümüzde hala kadim geleneğe göre Üveysi ailesinin bir reisi veya onun vekil tayin ettiği kişi camekanın yanında ayakta durarak hırkayı ziyaret ettirir.

Hırka-i Şerif Camii Hakkında Bilgi

Hırka-i Şerif Camii Hakkında Bilgi

Kutsal emanet kadar ilgi gören Hırka-i Şerif Camii, İstanbul’da 19. yüzyılda inşa edilmiş en önemli mimari yapılardan biri olarak kabul ediliyor. İki katlı bir yapıya sahip olan camii, üst katta ziyaretçinin Hırka-i Şerif’i rahatça görmelerini sağlayacak ayrı giriş ve çıkış koridorları, Hünkar Dairesi, Hırka-i Şerif Odası, Üveysi ailesi için meşruta, tuvalet ve abdest alma yerleri, müezzin mahfili ve odaları bulunuyor.

Caminin mihrabı, minberi ve kürsüsü altın yaldızlı ve işlemeli olarak, rokoko üslubunda mozaik taşlardan yapılmış. Girişte son cemaat mahfili yer alır. Caminin iki minaresi vardır ve bu minareler kesme taştan, tek şerefeli olarak yapılmış. Ampir üsluba sahip olan minareler gövdeden ve binanın üzerinden başlar. Şerefe altlarında yer alan çıkmalar korint üslubundaki başlıkları takliden işlenmiş. Külahı kurşun kaplı olan minarenin girişleri de avludandır.

Camiye üç kapılı avludan girilir. Kıble yönündeki giriş ise günümüzde kapalı. Sağ taraftaki avlu kapısı üzerinde Sultan Abdülmecid‘in tuğrası bulunur. Camii inşa edilirken Hırka-i Şerif’in korunması için memur edilen bir bölük muhafıza yapılan kışla, günümüzde Fatih Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kullanılıyor.

Caminin oldukça büyük olarak tasarlanmış olan kapıları kesme küfeki taşı ile örülmüş. Doğu ve güneydoğu tarafında yer alan kapıların ahşap kanatları kare ve dikdörtgen şeklinde tablalara ayrılmış, üst kısımlarına da kemere paralel olacak şekilde küçük tablalar konmuş, bunların içleri de çinko ile kaplanmış ve karelerin içine birer altıgen baklava motifi oturtulmuş.

Hırka-i Şerif Camisinin cepheleri ve avlu girişleri neo-rönesans üslubunda olup, basık kemerli pencerelerin sıralandığı cami cephelerinde ise hiçbir süslemeye yer verilmemiş.

Caminin bazı yerlerinde kartonpiyer süslemelerine oldukça fazla yer verilmiş. Bu bezemelerde çiçek sepeti, girland, kıvrımlı dal ve bereket boynuzu gibi unsurlar yer alıyor. Kubbe, Avrupa menşeli empire ve neo-rönesans üslubundaki etkilerin Tanzimat devri Osmanlı mimarisindeki yoğunluğu göstermesi bakımından oldukça dikkat çekici.

Ayrıca Osmanlı maden sanatına yabancı olan, helezoni asma dallarıyla süslü mihrap şamdanları da camide en dikkat çeken eserler arasında.

foto kaynak; fatih belediyesi

Hırka-i Şerif Ziyaret Saatleri

Hırka-i Şerif, ramazan ayı boyunca hafta içi 10:00-18.00, hafta sonu ise 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kadir gecesi ise 02:00’a kadar açıktır.

Hırka-i Şerif Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Hırka-i Şerif Camii, İstanbul’un Fatih ilçesinde, Atikali semtinde bulunuyor. Camiye 28, 31, 31E ve 32 nolu İETT otobüsleriyle gidebilirsiniz. Atikali otobüs durağında indikten sonra, 2 dakika yürüyüş sonrası camiye ulaşım mümkün.

Camiden geçen çok sayıda İETT otobüsü bulunuyor. Bunlardan bazıları ; 35D, 36A, 36E, 36KE, 36V, 37E, 37Y, 38B, 38E, 39B ve 87 nolu otobüslerdir. Ayrıca Yavuzselim ve Karagümrük otobüs duraklarından geçen İETT otobüsleriyle de camiye gidebilirsiniz. Bu duraklar ile camii arası yaklaşık 5 dakika yürüme mesafesinde.

Camiye metro ile ulaşım için de M1 – Aksaray-Havaalanı metrosunu kullanarak Emniyet-Fatih metro istasyonuna gelebilirsiniz. Bu istasyon ile camii arası 7 dakika yürüme mesafesinde.

Son olarak camiye tramvaylar ile ulaşım için de Topkapı-Habibler tramvay hattını kullanarak, camiye 15 dakika yürüme mesafesinde olan Edirnekapı tramvay durağına gidebilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Hırka-i Şerif Camii’nin bulunduğu bölgede çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor. İstanbul’daki tarihi camiler arasında olan birçok camiye bu tarihi yapıdan yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz. Fatih Camii ve Feneri İsa Camii bölgedeki en önemli yapılar arasında olup, Hırka-i Şerif Camii’ne 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Sıkça sorulan sorular ; 

-Hırka-i Şerif Camii’ni kim yaptırdı ? ; 1847-1851 yılları arasında Sultan Abdülmecid tarafından, Hassa mimarı olan Seyyid Abdülhalim Efendi’ye yaptırıldı.

-Hırka-i Şerif nerede muhafaza ediliyor ? ; Hz. Muhammed’in vasiyeti üzerine Veysel Karani’ye bırakılmış olan bu kutsal emanet, günümüzde Hırka-i Şerif Camii’nde muhafaza edilmektedir.

-Hırka-i Şerif ziyareti ; Ramazan ayında ziyarete açılan bu kutsal emaneti 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!