Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiHeybeliada Gezilecek Yerler & Popüler Gezi Rotası (Haritalı)

Heybeliada Gezilecek Yerler & Popüler Gezi Rotası (Haritalı)

Heybeliada gezilecek yerler ; daha çok tarihi yapılardan oluşuyor. Birbirinden güzel tarihi konakların, müzelerin, manzara tepelerinin bulunduğu ada, Prens Adaları'nın en büyük ikinci adası. Büyükada'ya göre biraz daha sakin, Burgazada'ya nazaran biraz daha pahalı olan Heybeliada, yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin ve İstanbullunun da en çok ziyaret ettiği adalardan biri.

-

Prens Adaları arasında İstanbullunun en çok sevdiği, bizim de favorilerimiz arasında olan Heybeliada, birbirinden güzel ve temiz plajları, gezilecek yerleri, deniz manzaralı restoranları ve yapılacak turistik aktiviteleriyle, dolu dolu 1 gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz en güzel adalardan bir tanesi. Heybeliada gezilecek yerler ise, daha çok tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, ada içerisinde muhteşem bir deniz ve ada manzarası seyredebileceğiniz noktalar da bulunuyor.

Büyükada ve Burgazada‘ya nazaran daha çok sevilen Heybeliada, Prens Adaları içinde en büyük ikinci ada olmasıyla bilinir. Ayrıca diğer adalara nazaran biraz daha kolay gezilecek bir güzergaha sahip olmasından dolayı, 1 günde koca adayı rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz. Prens Adaları arasında yeşili en fazla ada olmasından dolayı da, İstanbullunun müdavimi olduğu Heybeliada’yı keşfetmenin en güzel ve en kolay yolu ise elektrikli bisikletler…

!Pazartesi günleri adadaki turistik cazibe merkezlerinin çoğu kapalı olduğundan Heybeliada için diğer günlerde bir gezi planı yapmanızda da yarar var.

Heybeliada’da Yapılacak En Güzel Şeyler

Heybeliada Gezi Haritası
Heybeliada Gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

Yukarıdaki Heybeliada gezi haritası üzerinden adadaki sürenize ve görmek istediğiniz turistik yerlere göre güzel bir gezi rotası oluşturabilir veya dolu dolu 1 gününüz varsa, oluşturduğumuz bu gezi rotasını da takip edebilirsiniz.

Heybeliada’da gezilecek ve görülecek yerler listemize geçmeden önce, Heybeliada’da yapılacak şeylere de kısaca göz atalım ;

Tarihi Sokakları Tek Tek Dolaşın

Heybeliada Sokakları
Heybeliada Sokakları

Heybeliada Sokakları

Adanın merkezindeki sokaklar biraz kalabalık. Ancak her biri farklı bir İstanbul manzarası sunuyor. Hemen her sokakta tarihi evleri, köşkleri ve yalıları da görebiliyorsunuz.

Adanın merkezinde yer alan sokakların çoğunda da, ada hatırısına hediyelik eşyalar alabileceğiniz küçük bir butik, bisiklet kiralama yerleri, restoranlar veya birbirinden renkli cafeleri bulabiliyorsunuz.

Adanın iç kısımlarında yer alan sokaklar ise çok daha güzel. Sessizliği ve sakinliği ile huzur dolu olan bu sokaklarda adanın en güzel fotoğraf karelerini de yakalayabiliyorsunuz. Eğer bisikletler ile Heybeliada turuna çıkıyorsanız, karşınıza çıkan her ara sokağı keşfedin deriz. Bu sokaklarda Heybeliada gezilecek yerler listesinde yer almayan, fakat ilgi çekici birçok tarihi evi de görebiliyorsunuz.

Heybeliada’yı Bisikletler İle Keşfedin

Heybeliada Bisiklet Kiralama - Heybeliada gezilmesi gereken yerler
Heybeliada Bisiklet Kiralama

Adalarda artık süper turist değilseniz, elektrikli araçlara binmeyin derim. Özellikle adayı tam anlamıyla keşfetmeyi planlıyorsanız, elektrikli araçlar yerine bisikletleri tercih edin deriz. Bisikletlerle hem daha ekonomik hem daha eğlenceli ve anlamlı bir Heybeliada turu yapabiliyorsunuz. Normal bisikletler yokuşlu yollarda biraz bunaltıcı olabiliyor, özellikle sıcak yaz aylarında adayı ziyaret ediyorsanız. Ancak Heybeliada’da elektrikli bisiklet kiralayabileceğiniz yerlerin olduğunu da unutmayın.

Bisiklet kiralama genel olarak 1-2 saat veya yarım/tam günlük. Gezinizi aceleye getirmemek adına da en azından 2 saatlik olarak kiralamanızda yarar var.

Çiçek Alın

Heybeliada Gezilecek Yerler

Heybeliada’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, adadaki çiçekçilerden eviniz, bahçeniz veya eşiniz/dostunuz için çiçek almaktır. Birbirinden güzel vazolu çiçeklerden güllere kadar çok farklı çiçekleri ve vazo çeşitlerini bu çiçekçilerde bulabiliyorsunuz.

Tarihi Evleri ve Konakları Görün

Heybeliada Tarihi Evler
Heybeliada Tarihi Evler

Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada’nın iç kesimlerinde çok sayıda harap olmuş tarihi konakları ve evleri görebiliyorsunuz. Bunun yanında bazı evler tam kartpostallık. Özellikle Heybeliada Sanatoryumu’nu gören tepe yakınlarında çok sayıda evler görülebiliyor.

En Güzel Manzara Noktalarını Bulun

Heybeliada Gezilecek Yerler
Heybeliada Manzaraları

Heybeliada gezilmesi gereken yerler

Heybeliada’da manzara seyredebileceğiniz çok sayıda yer var. Her biri birbirinden güzel deniz ve İstanbul manzarasına sahip olan bu tepelere bisikletler ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Mesela Terk-i Dünya Manastırı‘nın bulunduğu yer ve çevresi adanın en güzel manzarasına sahip olan yerlerinden (Değirmen Tepe Yakınları).

Heybeliada Sahili’nden Vapurları Seyredin

Heybeliada Gezilecek Yerler

Uzunca bir sahile sahip olan Heybeliada’da en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri de adanın sahili. Sahil boyunca çok sayıda banklar bulabilir, dondurmalarınızı alıp ücretsiz olarak bu banklardan vapurları seyredebilirsiniz. Sahilin uç kesimleri, çok daha sakin olduğu gibi daha iyi manzaraya sahip olan yerlerdir.

Heybeliada Gezilecek Yerler

Gelelim Heybeliada gezilecek yerler listemize. Adada gezip görülecek yerler daha çok iç kesimlerde bulunuyor olsa da, ada merkezinde görülmeye değer birkaç tarihi ve turistik cazibe merkezi de var. Ayrıca kalabalığın ve gürültünün arasından sıyrılıp sessiz sakin denize girebileceğiniz birbirinden güzel plajları da adada bulabilirsiniz.

1.Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada Deniz Lisesi
Heybeliada Deniz Lisesi

Adaya yaklaşırken vapurdan tüm görkemi ve ihtişamıyla sizi karşılayan Heybeliada Deniz Lisesi‘nin tarihi 1773 yılına kadar uzanıyor. İlk kez Kasımpaşa’da eğitime başlamış olan lise, 1834 yılında bugünkü yerine taşınmış. Arada bir farklı yerlerde eğitim vermiş olan lise, “Mekteb-i İdadiye-i Şahane” adıyla 1852 yılında bugünkü bulunduğu binada tekrar eğitim vermeye başlamış.

27 Mayıs 1928 tarihinde ise Bahriye Mektebi’nin adı ”Deniz Lisesi” olarak değiştirilmiş ve buradaki tesisler de deniz lisesine bırakılmış. 1930 yılına gelindiğinde Harp Okulu Heybeliada’ya geri dönerek Deniz Lisesi Harp Okulu ile birleştirilmiş ve adı ”Deniz Harp Okulu ve Lisesi Komutanlığı” olmuş. 1985 yılına kadar bu isimle anılmış olan lise, Harp Okulu’nun Tuzla Tuz Burnu Yarımadası’na taşınmasıyla Heybeliada Deniz Lisesi olmuş. Okulun bulunduğu yer ayrıca Heybeliada’da en iyi manzarayı seyredebileceğiniz noktalardan bir tanesi.

2.Heybeliada Sanatoryumu

Heybeliada Sanatoryumu
Heybeliada Sanatoryumu

Türkiye’nin ilk verem hastanesi olması bakımından önemli olan Heybeliada Sanatoryumu, Çam Limanı Koyu’na bakan tepe üzerinde güzel bir konumda bulunuyor. İsviçre’deki bir sanatoryum model alınarak 1924 yılında Atatürk’ün isteği üzerine kurulmuş olan sanatoryum, 2005 yılından beri kapalı. Henüz bir çalışma planının da olmadığı bu sanatoryumun içini maalesef gezemiyorsunuz. Ancak sanatoryumu Terk-i Dünya Manastırı’nın bulunduğu yerden görün. Buradan hem sanatoryumu hem de adanın en güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

Sanatoryum, verem hastalarına hizmet vermesinin yanı sıra, tıp eğitiminin verildiği yer olması bakımından önemli. ”Kelebeliğin Rüyası” adlı sinema filminin çekilmesiyle ünlenmiş olan sanatoryumda bir rehabilitasyon merkezi bile bulunuyormuş. Ayrıca hastalara ustalar aracılığıyla fotoğrafçılık, daktilo, ayakkabıcılık ve çorapçılık gibi kurslar da verilirmiş. Bu yönüyle sanatoryum uzun yıllar boyunca hem sağlık hem de eğitim yeri olmuş.

3.Heybeliada Ruhban Okulu

Heybeliada Ruhban Okulu – kaynak ; wikipedia.org/darwinek

Bir manastır olarak kurulmuş olan Ruhban Okulu’nun tarihinin 1063 yılına kadar uzandığı tahmin ediliyor.

Hristiyanlığın kutsal üçlüsüne ithaf edilmiş olan Manastır’ın bulunduğu yer, Bizans döneminde saray için bazen bir dinlenme yeri, bazen de bir sürgün yeri olarak kullanılmış. İstanbul’un fethinden sonra hiçbir değişiklik yapılmadan faaliyetlerini sürdüren manastırda, 1844 yılında Patrik IV. Germanos’un öncülüğü ile bir Ruhban Okulu açılmış.

1894 yılına gelindiğinde Manastır ve Okul depremden dolayı yıkılmış, II. Abdülhamid’in izni ile yeniden inşa edilerek 1896 yılından itibaren yeni binasında faaliyetlerini sürdürmeye başlamış.

Ruhban Okulu açıldığı 1844 yılından kapatıldığı 1971 yılına kadar 127 yıl boyunca hizmet vermiş ve bu süre zarfında 1000 öğrenci mezun etmiş. Günümüzde okulu kapalı olan manastır, İstanbul Rum Patrikhanesi’ne bağlı bir manastır (Aya Triada Manastırı) olarak hizmetlerini sürdürüyor. Zengin içerikleriyle bilinen kütüphanesinde de, Bizans ve Roma tarihi ile ilgili kitapların yanı sıra, sanat tarihi, arkeoloji, kilise ilahileri ve Yunan klasikleri ile ilgili kitaplar da bulunabiliyor.

Adanın tepesinde oldukça güzel bir konumda bulunan Heybeliada Ruhban Okulu, günümüzde ziyaretçiye açık ve Heybeliada gezilecek yerler listesine eklenebilecek en ilgi çekici cazibe merkezlerinden.

4.İsmet İnönü Evi Müzesi

İsmet İnönü Evi Müzesi
İsmet İnönü Evi Müzesi

Asıl ismi Mavromatakis Köşkü olan, Refah Şehitleri Caddesi üzerinde bulunan bu tarihi konak günümüzde eski Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün ailesi tarafından yönetilen İnönü Vakfı’na ait bir müze olarak kullanılıyor. İsmet İnönü bu evi ilk kez 1924 yılında yazlık ev olarak kiralamış. Daha sonra İnönü ailesi tarafından 1934 yılında satın alınan ev, kendilerine Atatürk tarafından hediye edilmiş olan mobilyalar ile döşenmiş.

Günümüzde bir müzeye dönüştürülmüş olan ev, İsmet İnönü’nün buraya ilk yerleştiği 1937 yılındaki haliyle ziyaretçiye sunuluyor.

Müzede İsmet İnönü’nün kamu ve aile yaşantısıyla ilgili birçok anı eşyaları görülebiliyor. Evin bahçesi ise Adalar Müzesi’nin açık sergi alanı olarak kullanılıyor. Yaz aylarında bahçede konser, film gösterileri, çocuk ve sanat atölyeleri gibi birçok kültürel etkinlikler de yapılıyor.

5.Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

Türk Edebiyat tarihine yön vermiş en önemli isimlerden biri olan, uzun bir süre Heybeliada’da yaşamış ünlü edebiyat şairi ve yazarı Hüseyin Rahmi Gürpınar‘ın evi günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor. 1912-1944 yılları arasında bu evde yaşamış olan Gürpınar, birçok ünlü eserini de burada kaleme almış.

Şaire ait birbirinden değerli eşyaların ve kitapların sergilendiği bu müze, bulunduğu konumuyla da güzel bir manzaraya hakim.

1964 yılında bir müzeye dönüştürülmüş ve kurulduğu günden günümüze İstanbul’un gezilecek yerleri arasında daima önemli bir yere sahip olmuş. Günümüzde de şehirdeki en önemli çekim merkezlerinden biri olan, adayla özdeşleşmiş bir turistik cazibe merkezi diyebilirim.

  • Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yaşadığı dönemin edebiyat ruhunu ve yaşanmışları teneffüs etmek için ziyaret edilebilecek bu müzeye girişler de ücretsiz.
  • Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

6.Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi

Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi
Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi

Ayios Nikolaos Kilisesi olarak da bilinen Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi, Heybeliada gezilecek yerler listesindeki en popüler tarihi yapılardan. Kilise, adanın merkezi bir konumunda, İşgüzar Sokak ile İmralı Sokak arasında yer alıyor.

Denizcilerin koruyucu Azizi olan Aziz Nikola’ya adanmış olan kilise, bir Bizans kilisesinin kalıntıları üzerine 1857 yılında kurulmuş. O günden günümüze adanın en önemli dini yapılarından biri olarak kabul edilen kilise, günümüzde ziyaretçiye açık bir ibadet yeri olarak hizmet veriyor.

Hacı Stefanis Gaitanakis tarafından inşa edilmiş olan kilisenin merkezindeki yüksek bir silindirin üzerine örtülmüş kubbesi, beşik kemerleri, dört destek payandası ve ana binadan bağımsız olarak yükselen çan kulesiyle plan olarak ”Haç Plan” şeklindedir. Ayrıca kilisedeki sunağın altında 1775 yılında ölen Piskopos I. Samuel’in mezarı bulunur.

1894 yılındaki depremdeki zarar gören kilise, Sultan II. Abdülhamid’in izniyle restore edilmiş ve birkaç ekleme yapılarak günümüzdeki görkemli haline kavuşturulmuş.

7.Değirmen Tepe

Heybeliada Sanatoryumu - Heybeliada Gezilecek Yerler
Heybeliada Sanatoryumu’nun Değirmen Tepesi’nden muhteşem manzarası

Heybeliada’da manzara nereden seyredilir ? diye soracak olursanız, her adalı gibi biz de Değirmen Tepe diye cevap veririz. Burası adanın en yüksek tepesi olduğu gibi adadaki en güzel manzarayı seyredebileceğiniz yer.

Adadaki diğer tepelerden Taşocağı Tepesi, Ümit Tepesi ve Makarios Tepesi’nden yüksek bir konumda bulunmasından dolayı da, Heybeliada’yı ziyaret eden hemen hemen her turistin mutlaka uğradığı yerlerden biri. Tepe üzerinde bir de eski bir Papaz Okulu yer alır. Bundan dolayı da tepe, Papaz Tepesi olarak da bilinir.

8.Değirmenburnu Tabiat Parkı (Mesire Yeri)

Değirmenburnu Tabiat Parkı – foto kaynak ; degirmenparki.tabiat.gov.tr

Heybeliada’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında olan Değirmenburnu Tabiat Parkı, daha çok sessizliği ve huzurlu atmosferiyle dikkat çekiyor. Adadaki en güzel deniz havasına sahip olmasıyla da ünlü olan bu tabiat parkında çocuk oyun alanları, çeşit çeşit bitkiler ve hayvanlar da bulunuyor.

Heybeliada’da piknik yapılacak en güzel yerlerden biri olarak da bilinen Değirmenburnu Tabiat Parkı, yürüyüş ve bisiklet parkurlarının yanı sıra, mangal yakabileceğiniz yerler, hamaklar ve birkaç oyun alanına da sahip. Bu mesire yerine giriş ücreti ise 15 TL’dir. Hamaklar ve mangal olanakları için de ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor.

Heybeliada’nın en güzel ve en özel koylarından biri olan Değirmenburnu Tabiat Parkı, eskiden ”Deniz Hamamı Plajı” olarak biliniyormuş. Eskiden bostanlık ve sahilden oluşan büyük alan günümüzde piknik ve mesire alanı olarak hizmet veriyor. Heybeliada iskelesine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu mesire alanını da listenize ekleyin deriz.

9.Terk-i Dünya Manastırı

Terk-i Dünya Manastırı - Heybeliadada gezilmesi gereken yerler
Terk-i Dünya Manastırı

Çam Limanı koyunun uç kesiminde eşsiz bir manzaraya hakim konumda yer alan Terk-i Dünya Manastırı, Hagios Spyridon olarak da biliniyor. Eskiden dünya hayatı ile ilişkisini kesmek isteyen keşişler buraya gelip, uçurumun hemen kenarında yer alan bu manastırda inzivaya çekilirlermiş.

Manastıra Terk-i Dünya Manastırı denmesinin nedeni ise, keşişlerin Terk-i Diyar edip manastırda inzivaya çekilmeleridir. Bundan dolayı da manastır, Terk-i Diyar veya Terk-i Dünya Manastırı olarak anılıyor.

Terk-i Dünya Manastırı
Terk-i Dünya Manastırı

Adada ve İstanbul’da yaşayan Rumların ibadet yerlerinden biri olan Terk-i Dünya Manastırı’nın hikayesi ise, 1860’lı yılllarda genç bir keşişin küçük bir Keşişhane kurmasıyla başlıyor. 1860’lı yıllarda kurulan keşişhanenin 1894 yılındaki depremden dolayı yıkılmasının ardından, 1954 yılında aynı yerde yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış.

Çok gösterişli bir mimari yapısı veya iç mekan süslemeleri olmasa da, hem manzarası hem de tarihi için Heybeliada gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler gezi güzergahlarından.

10.Heybeliada Süslü Mezar (Kangelaris Ailesi Anıt Mezarı)

Heybeliada Süslü Mezar – kaynak ; erkmensenanblogspot.com

Asıl adı Kangelaris Ailesi Anıt Mezarı olmasına rağmen ada halkının Süslü Mezar dediği bu anıt, adından da anlaşılacağı üzere, üzerinde melek heykeli bulunan, renkli camlı oldukça süslü bir mezar.

Büyük Britanya İmparatorluğu’nun Gemlik Konsolosluğu’nu yapan Spyridon Kanglaris tarafından 19. yüzyılda ölen eşi için yaptırılmış.

1865 yılında yaptırılmış olan anıtın üç yüzünde melek kabartmaları bulunurken, son yüzünde ise karı-koca Kanglarisler’in portreleri bulunuyor. Eski bir aşk hikayesini barındırmasıyla turistlerin ilgisini çeken bu mezarın başında ise konsolosun karısına olan sevgisini ve kendi hikayelerini anlatan bir yazı da var.
Spyridon Kanglaris öldükten sonra ise, eşinin mezarının bulunduğu bu anıt içerisine gömülmüş. Ruhban Okulu’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu süslü mezar, konsolosa ve eşine ait olan mozolesi için bile görülmeye değer yerlerden.

11.Halk – Andon Eczanesi

Heybeliada’nın en güzel Instagram fotoğraf spotlarından biri olarak bilinen Andon Eczanesi de, ada içerisinde güzel bir İnstagram fotoğrafı için uğrayabileceğiniz yerlerden biri.

Andon amca ve eşi Kiça’nın işlettiği bu eczanenin tarihi 1903 yılına kadar uzanıyor. 1950’li yıllarda Andon ailesi tarafından devralınmış ve kısa bir süre boyunca eczane olarak işletildikten sonra kapatılmış.

12.Bet Yaakov Sinagogu

Heybeliada da gezilmesi gereken yerler
Bet Yaakov Sinagogu – kaynak ; wikipedia.org/darwinek

Tarihi 1956 yılına kadar uzanan Bet Yaakov Sinagogu, 1997 yılına kadar yaz aylarında her gün sabah akşam ibadete açıkmış. Günümüzde Yahudi yazlıkçı sayısının azalmasından dolayı sadece belirli günlerde ibadete açık.

13.Çam Limanı

Çam Limanı - Heybeliada Gezilecek Yerler
Çam Limanı

Adanın sakin bir koyu olan Çam Limanı, daha çok Değirmen Tepesi’nden görülen manzarasıyla ünlü.

Adada denize girilebilecek en sakin yerlerden olan Çam Limanı, daha çok yaz aylarında plaj keyfi yapmak isteyen İstanbullunun ziyaret ettiği yerlerden biri olsa da, ilkbahar ve sonbahar aylarındaki güzelliği ve sakinliğiyle de adından çokça söz ettirir.

Adanın güney tarafından yer alan, Türkiye’nin en güzel koylarından biri olarak kabul edilen Çam Limanı Koyu, yaz aylarında çok sayıda tekne ve yatların demirlediği yer olarak da ünlü. Doğal çam ağacı kokusu ve temiz hava eşliğinde hem denize hem de manzaraya doymak isteyenlerin ziyaret edebileceği liman çevresinde birkaç işletme de bulunabiliyor. Sanatoryuma oldukça yakın bir konumda bulunduğundan manzarası ve temiz havası için göz atabileceğiniz yerlerden.

Heybeliada Plajları

Heybeliada, birbirinden güzel ve canlı plajlarıyla eşsiz bir hafta sonu deneyimi sunuyor. Diğer Prens Adaları’nın plajlarına nazaran daha sakin atmosferiyle ilgi gören Heybeliada plajları arasında en popüler ve en iyi bilinenler ise ; Aqua Green Beach Club, Ada Beach Club ve Akvaryum Koyu’dur.

Heybeliada Plajları adlı yazımızda adadaki tüm plajları ve giriş ücretlerini bulabilirsiniz.

Heybeliada Gezilecek Yerler

Heybeliada Kahvaltı Mekanları

Birbirinden ünlü kahvaltıcılarıyla eşsiz bir hafta sonu kahvaltı deneyimi sunan Heybeliada’da çok sayıda kahvaltıcı bulabilirsiniz. Mimosa Cafe, Cafe Gencay ve Deniz Cafe adanın en iyi ve en sevilen kahvaltıcıları. Adadaki tüm kahvaltıcılar için de Heybeliada Kahvaltı Mekanları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Heybeliada Kahvaltı - Çat Kapı Köfte & Mantı
Çat Kapı Köfte & Mantı

Heybeliada gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birkaç turistik yerden daha bahsetmek mümkün. Ancak adada mutlaka görülmesi gereken yerler bu 13 noktadan ibaret diyebiliriz. Ayrıca adada daha fazla vaktiniz kalırsa, adanın meşhur balık restoranlarını ve cafelerini de deneyin deriz. Yaz aylarında adayı ziyaret ediyorsanız plajlar için de zaman ayırmayı unutmayın.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!