Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiHABABAM SINIFI MÜZESİ

HABABAM SINIFI MÜZESİ

Kimisine göre küçük, kimisine göre yetersiz ve özenilmemiş bir müze, Hababam Sınıfı Müzesi... Tekrar tekrar izlediğimiz, Mahmut Hocasıyla, İnek Şabanıyla, Güdük Necmisiyle, Damat Feridiyle, Hafize Anası'yla ve hafızalarımıza kazınan replikleriyle Türk sinemasının efsanelerinden olan Hababam Sınıfı filmlerinin çekildiği Adile Sultan Kasrı ve günümüzde bir müze olarak hizmet veren 6A sınıfı sırf nostalji yaşamak için bile ziyaret edilebilecek İstanbul müzelerinden.

-

Yaklaşık 50 yıllık mazisi olmasına rağmen, birçoğumuz hala Hababam Sınıfı filmlerini izler, yeri gelir kahkaha tufanı yaşar, yeri gelir duygularımıza hakim olamayız. Bunca zaman sonra belki de 50. defa izlemiş olmamıza rağmen, hala üzerimizde derin etki bırakan bir filmden bahsediyoruz… Günümüzdeki filmlerle kıyaslanamayacak derecede anlamlı, kaliteli ve 100 yıl geçse bile hala ilk günkü etkisini bırakan bu film, İstanbul’un en önemli ve en görkemli yapılarından biri olan Adile Sultan Kasrı’nda çekilmiş. Günümüzde bu kasrın bir bölümü de Hababam Sınıfı Müzesi olarak hizmet veriyor.

Yeni nesil çocukların pek ilgisini çekmiyor olsa da, nostalji yapmak isteyen birçok İstanbullunun favorileri arasında olan Hababam Sınıfı Müzesi, Anadolu Yakası’nın en büyük ikinci yeşil alanı Validebağ Korusu içinde yer alan Adile Sultan Kasrı‘nda bulunuyor. Konum olarak İstanbul’un birçok yerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yerde olan bu müzeyi, yolunuz Üsküdar’a düşerse mutlaka görün deriz.

Hababam Sınıfı Müzesi Hakkında Bilgi

Hababam Sınıfı müzesi hakkında bilgiler
Foto Kaynak ; zekeriyaipek.blogspot.com

Kel Mahmutuyla, Damat Feritiyle, İnek Şabanıyla, Güdük Necmisiyle ve bizi en çok duygulandıran Hafize Anasıyla efsaneleşmiş Hababam Sınıfı, çoğumuzun repliklerini dahi ezberlediğimiz, tekrar tekrar izlediğimiz Türk sinemasına damga vurmuş bir film.

Filmin çekildiği yer Adile Sultan Kasrı. Zaten filmi izleyenler kasrın girişini görür görmez, Hababam Sınıfı’nın maça gitmek veya diğer birçok durum için toplandığı merdivenleri şıp diye hatırlayacaktır. Kasrın bir odası 6A sınıfı. Yani filmin çekildiği sınıf. İşte bu sınıf günümüzde bir müzeye çevrilmiş. A’dan Z’ye tüm kadronun fotoğraflarını, bazı önemli rollerin heykellerini ve çok sayıda film afişlerini bu müzede görebiliyorsunuz.

Müze oldukça küçük. Heykeller, fotoğraflar veya figürler tam olarak istenileni vermemiş diyebiliriz. Bu yüzden de beklentinizi çok yüksek tutmamanızda yarar var. Sırf nostalji yapmak, yıllarca başından kalkamadığımız filmin çekildiği sınıfı görüp duygulanmak için bile ziyaret edebileceğiniz bu müzeden sonra, Adile Sultan Kasrı’nı detaylıca gezmeyi de unutmayın.

Foto Kaynak ; yinebirgunbizboyle.blogspot.com

Müzeye kasrın Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Validebağ Ek Hizmet Binası girişi veya Öğretmenevi girişinden ulaşabiliyorsunuz.

Rıfat Ilgaz‘ın en önemli eseri olan, Yönetmenliğini Ertem Eğilmez‘in yaptığı, Türk sinemasının efsanelerinden Hababam Sınıfı serisinin 1975 Hababam Sınıfı, 1976 Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1977 Hababam Sınıfı Uyanıyor ve 1978 Hababam Sınıfı Tatilde filmleri işte tam burada, Adile Kasrı’nda hayat buldu.

Hababam Sınıfı Müzesi’nde Neler Var ?

Müzeye dönüştürülmüş olan sınıfta sadece dört ismin silikondan yapılmış heykeli var. (Mahmut Hoca’nın ve Hafize Ana’nın heykelleri gerçeğine benzemediği için kaldırıldı). Bunlardan biri tabii ki filme damgasını vuran isimlerden ”Mahmut Hoca”nın heykeli, ikincisi sobanın içine saklanmış ”Güdük Necmi” heykeli, üçüncüsü tüm sevimliliğiyle sizi karşılayan ”Hafize Ana” ve sonuncu heykel de yıllarca Türk insanın yüzünü güldüren ”İnek Şaban” heykelidir. Keşke bu silikon heykellerin yerine, Madame Tussauds’a rica edilse de heykeller balmumundan yapılsa… Gerçi müzede keşke şöyle olsaydı veya böyle olsaydı diyebileceğimiz çok şey var ama yine de nostalji yapmak isteyenler için güzel bir atmosfer.

Foto Kaynak ; minikbavul.com

Mahmut Hoca ve Güdük Necmi’nin yanından ilerlediğinizde filme ait birçok kesitlerin yer aldığı fotoğrafları görebiliyorsunuz. Kapının sol tarafında ise ilk olarak iskeleti görüyor ve kafanızda o sahne canlanıyor ; ‘‘yaw hocam ne hale gelmişsiniz görmeyeli, kemikleriniz sayılıyor vallaha” :)Daha sonra kara tahta, öğretmen masası ve Hababam Sınıfı öğrencilerinin öğretmenlerine yaptığı şaka sonucunda kırılan öğretmen sandalyesi bulunuyor.

Sınıf sıralarında filmin yazarı ve yönetmeni başta olmak üzere oyuncuların rolleri ve isimleriyle birlikte fotoğraflarının yer aldığı kartonetler bulunuyor. Oldukça küçük bir sınıf ve öyle detaylıca gezilecek bir yanı da açıkçası yok. Ancak gelmişken Adile Sultan Kasrı’nı da detaylıca gezebilir, bahçede de nostalji yaşayabilirsiniz.

Foto Kaynak ; yinebirgunbizboyle.blogspot.com

Adile Sultan Kasrı Hakkında

Altunizade İsmail Zühtü Paşa tarafından 1860 yılında yaptırılan köşk, 1861 yılında Sultan Abdülaziz’e hediye edilir. Sultan Abdülaziz’de köşkü yıktırıp günümüzdeki yapıyı inşa ederek annesi Valide Sultan’a hediye eder. Bu tarihi kasır 1863 yılında ise, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz’in kız kardeşi Adile Sultan’a yazlık bir saray olarak verilmiştir.

Cumhuriyet öncesinde ve sonrasında Validebağ Sarayı yada Validebağ Kasrı olarak anılan yapıya 1933 yılından sonra Adile Sultan Kasrı adı verilmiş.

Foto Kaynak ; ikizgezegen.blogspot.com

1973 yılında Validebağ Öğretmenler Hastanesinin açılmasıyla birlikte, prevantoryum olarak kullanılan kasır hizmet dışı kalmış. 1991 yılına gelindiğinde ise kasır, dönemin İstanbul Milli Eğitim Müdürü Turgut Akan’ın önerisiyle Öğretmenevi ve Kültür Merkezine dönüştürülür. Günümüzde kasrın bir bölümü hala Öğretmenevi olarak kullanılıyor. Ayrıca kasır, düğün, nişan ve davet için hizmet veren bir bölüme sahip.

Adile Sultan Kasrı, Anadolu Yakası’nda Üsküdar ilçesinde Validebağ Korusu içinde bulunuyor.

Hababam Sınıfı filminin serisinin çekildiği yer olmasıyla ünlenmiş olan kasrın bir bölümü de günümüzde Hababam Sınıfı Müzesi olarak hizmet veriyor.

Dikdörtgen bir plana sahip olan kasrın ön ve arka girişine çift kollu merdivenler ile ulaşılıyor. Birinci ve ikinci katta, büyük orta sofa salon yer alıyor. Hem birinci katta hem de ikinci katta giriş sahanlığa açılır. Osmanlı mimarisiyle ziyaretçileri büyüleyen kasır da, müze sonrası detaylı bir geziyi hakediyor.

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti

Foto Kaynak ; zekeriyaipek.blogspot.com

Hababam Sınıfı Müzesi’ne giriş ücretsiz. Sadece 2 TL ücret ödeyerek galoş satın almanız gerekiyor. Galoşları satın alabileceğiniz yer danışma, ancak galoşları takabileceğiniz yer ise, müzenin-sınıfın girişidir.

Hababam Sınıfı Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açık olan müzeyi 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Hababam Sınıfı Müzesi Nerede ?

Foto Kaynak ; yitikzamangezgini.blogspot.com

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde Validebağ Korusu’nda yer alan Adile Sultan Kasrı’nın sadece küçük bir odası Türk sinemasının efsanelerinden Hababam Sınıfı müzesi için ayrılmış. Çift kollu görkemli bir merdivenden müzenin bulunduğu kasrın girişine ulaşabiliyorsunuz.

Adres:Altunizade, Tophanelioğlu Cd. No:19, 34662 Üsküdar/İstanbul

GÖZ AT ; İstanbul’da Görülecek Yerler

Hababam Sınıfı Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; sessizkaldim.blogspot.com

Üsküdar’dan veya Kadıköy’den müzeye minibüs ve otobüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Adile Sultan Kasrı Otobüs Durağı, müzeye en yakın olan durak (2 dakika yürüme mesafesinde).

Hababam Sınıfı Müzesine giden otobüsler, 5, 6, 11T, 12C, 14C nolu İETT otobüsleridir. Bu otobüslerle Validebağ Otobüs Durağı veya Adile Sultan Kasrı Otobüs Durağı’nda inerek müzeye 2 dakika yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Metrobüsle müzeye ulaşım ; 34A, 34G veya 34Z nolu metrobüslerle Altunizade metrobüs durağına gelmeniz gerekiyor. Bu duraktan müzeye yürüyerek 15-20 dakika içinde ulaşım mümkün.

Müzeye metro ile ulaşım için de, M4 Kadıköy – Kartal Metro hattını kullanarak Acıbadem metro istasyonuna gelmeniz gerekir. Bu istasyondan ister yürüyerek yarım saat içinde, isterseniz de 11C nolu otobüsler ile bu metro durağından müzeye ulaşabilirsiniz.

Hababam Sınıfı Müzesi’ne Üsküdar’dan Nasıl Gidilir ?

Üsküdar-Eminönü iskelesinden geçen 6 nolu İETT otobüsleriyle veya mavi minibüslerle müzeye gidebilirsiniz. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek hizmet binasında inmeniz gerektiğini de unutmayın.

Hababam Sınıfı Müzesi’nin de bulunduğu Adile Sultan Kasrı’nın özel otopark alanı da bulunuyor. 10 TL karşılığında araçlarınızı otopark alanına park edebiliyorsunuz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Müzeye kısa yürüyüş mesafesinde çok sayıda turistik yerler bulunmuyor olsa da, Üsküdar gezilecek yerler listesindeki popüler noktalara bu müzeden araçlarınız ile veya toplu taşıma araçlarıyla çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca müze ziyaretinden sonra kasrı keşfetmeyi de unutmayın. Kasrın bahçesi ve birkaç odası ziyaretçiye açık.

Hababam Sınıfı Müzesi için çok fazla yazılıp çizildi. Kimileri boyutundan dolayı küçük buldu, kimileri de yetersiz. Aslına bakarsınız müzenin amacı o dönemi az da olsa nostalji olarak ziyaretçiye aksetmek. Müze içindeki eserlerin veya atmosferin kalitesinden ziyade, filmin çekildiği yer olması bakımından önemli. Müzeyi mümkünse hafta içi ziyaret edin deriz. Hafta sonu burası çok kalabalık oluyor. Özellikle yaz aylarında kasrı ziyaret ediyor ve bir de düğüne veya nişana denk geldiyseniz vay halinize. Etrafta koşuşan çocuklar ve curcunanın tam ortasında bunabiliyorsunuz.

Son olarak Hababam Sınıfı filmindeki oyuncuların nasıl bir araya geldiğiniz biliyor muydunuz ? şöyle küçük bir bilgiyi de ekleyelim ; Günümüzdeki reklam veya cast ajansları o dönem bulunmadığından dolayı, film yapımcıları gazeteye ilan vermiş (Gazete ilanını yukarıda görebilirsiniz). Her karaktere göre oyuncu ilanı verilerek, ona göre de elemeler yapılmış.

Hababam Sınıfı Müzesi, gerek bulunduğu tarihi kasır ile gerekse nostaljik bir yer olması bakımından İstanbul gezilecek yerler listesinde olması gereken en önemli müzelerden. Yolunuz Üsküdar’a düşerse mutlaka bu müzeye göz atın deriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İSTANBUL MÜZELERi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!