Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiGalata Kulesi Hakkında Bilgiler | Ulaşım, Tarihi, Kahvaltı, Yemek

Galata Kulesi Hakkında Bilgiler | Ulaşım, Tarihi, Kahvaltı, Yemek

Çevresini saran insan ve apartman kalabalığının içinde tek başına, fakat hiç yalnız olmayan Galata Kulesi, İstanbul silüetinin değişmez parçası olarak yüzyıllar boyunca önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olmuş. Tarihi, efsaneleri, kahvaltısı, restaurantı ve tüm görkemiyle İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

-

Galata Kulesi, 1500 Yıllık tarihiyle zamanın yıpratıcı etkilerine rağmen günümüzde İstanbul‘un en önemli sembolik yapılarından ve yerli/yabancı turistlerin favori adreslerinden biri olmaya devam ediyor. Rivayetleri ve Efsaneleriyle ünlü olan kule, tarihi boyunca yangın, fırtına gibi birçok doğal afetten dolayı hasar almış, her hasardan sonra da hemen yenilenip, onarılmış. Günümüzdeki halini ise 1967 yılında yapılan son yenilemeden sonra almış. 

Galata Kulesi, Beyoğlu’ndan Karaköy’e gelen beyaz martıların kanat çırpışını, çevresindeki apartmanların teraslarında asılı olan renk renk dizilmiş çamaşırları, dar sokak aralarından yükselip de yankılanan çocuk seslerini, biraz da uzaklardan, Ahırkapı taraflarından gelen bir tren düdüğünün sesini görüntüleyen, İstanbul’un en güzelidir.

Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi İstanbul

Dünyanın en eski kulelerinden biri olarak da bilinen Galata Kulesi, 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından inşa edilmiş. Dile kolay 1500 yıllık bir geçmişe sahip. 1500 yıla neler sığmaz değil mi ? ne hükümdarlar, ne savaşlar, ne depremler, neler neler…  

1204 yılında Haçlı Orduları tarafından yıkılmış olan Galata Kulesi, 144 yıl sonra yani 1348 yılında Cenevizliler tarafından yığma taşlar kullanılarak yeniden inşa edilmiş. Kuleye de ”İsa Kulesi” adı verilmiş.

Kule 1509 yılına gelindiğinde yıkıcı bir depremden dolayı zarar görmüş ve ünlü Osmanlı mimarı Hayreddin tarafından onarılmış. 

Galata Kulesi hangi amaçlarla kullanılmış ?

Tarihinde birçok farklı amaca hizmet etmiş olan kule, Kanuni döneminde (1520-1566) bir hapishane olarak kullanılmış. O dönemde Kasımpaşa Tershanesi’nde çalıştırılan mahkumların Galata’da tutulduğu söylenir. 1577 yılına gelindiğinde dönemin en ünlü matematikçilerinden, aynı zamanda müneccimbaşısı olan Takiyüddin Er-Raşit Efendi tarafından kulenin tepesine bir rasathane kurulmuş. Bu rasathaneye de bir de kütüphane oluşturulmuş. Takiyüddin efendi öldükten sonra, dönemin önde gelen devlet adamları (Takiyüddin Efendiyi çekemeyen) tarafından kaldırılmış ve daha sonra kule yine bir hapishaneye dönüştürülmüş.

Hezarfen Ahmet Çelebi, Galata Kulesi ile sık sık anılır. Tıpkı Kız Kulesi ve Galata Kulesi’nin beraber anıldığı gibi. 1632 yılında kendisinin yaptığı kanatları takıp Galata Kulesi’nden boğazı geçip 3 bin metrenin üzerinde yol katettikten sonra Üsküdar’a inmesini bilmeyen yoktur. Her ne kadar günümüz teknolojisine ve şartlarına göre imkansız olduğu söylense de, bu efsanenin gerçek olduğunu düşünen çok fazla sayıda insanın olduğunu da unutmamak gerek.

Galata Kulesi

Kısa bir süre Mehterhane’ye ev sahipliği yapmış olan kule, 1717 yılından sonra şehir yangınlarını gözetleyebilmek için gözetleme kulesi görevi görmeye başlamış. İşin ironik tarafı ise kulenin kendisi de yanmış (1794).

1789-1807 tarihleri arasında dönemin Padişahlarından III. Selim kuleyi tamir ettirir ve üst katına da bir cumba ekletir. Fakat çok geçmeden, 1831 yılında bir yangın daha çıkmış. Dönemin Padişahı II. Mahmut yangından sonra kuleyi yeniletirken iki kat çıkılmasını emretmiş ve kulenin çatısı bugünkü külah biçimindeki halini almış. Kulenin başına gelenler hiç bitmemiş tabii. Daha sonradan yapılan bu çatı 1875 yılında fırtınadan dolayı uçmuş ve 1960 yılında yeniden onarılarak günümüzdeki halini almış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galata Kulesi Hakkında Bilgiler – Kulenin Mimari Özellikleri

Galata Kulesi İstanbul

2013 yılında UNESCO Dünya Mirası geçici listesine dahil edilmiş olan Galata Kulesi, 66.90 metre yüksekliğinde. İç çapı 8.95m dış çapı ise 16.45 metredir. Duvarların kalınlığı ise 3.75 metre. Deniz seviyesinden 140 metre yukarıda olan kule, 10 bin ton ağırlığında.

9 katlı Galata Kulesi’nde asansör bulunuyor. Fakat asansör ile belirli bir bölüme kadar çıkabiliyorsunuz. Son iki katı dar merdivenler yardımıyla yürüyerek çıkmanız gerekiyor. 

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2021

Galata Kulesi’nde müzekart geçerli değildir ve yetişkinler için giriş ücreti 30 TL, öğrenciler için ise 15 TL’dir.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

Kulenin ziyaret saatleri kış dönemi 10:00-19.00, yaz dönemi ise 10:00-22:00 saatleri arasıdır.

Hafta sonları ve cuma günleri gişe kapanış saati 18:30’dur.

Galata Kulesi Hediyelik Eşya Bölümü

Hediyelik Eşya Bölümü Galata Kulesi
Hediyelik Eşya Bölümü

Kulenin giriş katında hediyelik eşya satışı yapılan bir yer de bulunuyor. Fiyatlar çok pahalı olmadığından dolayı, kule anısına bir şeyler almayı da unutmayın.

Ayrıca online olarak da Galata Kulesi hediyelikleri satın alabilirsiniz.

Galata Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Galata Kulesi

Galata Kulesi, Beyoğlu/Galata da bulunmaktadır. Kuleye metro ile Yenikapı – Hacıosman Şişhane durağında inerek, çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na ait binanın yanından girerek yolun sonunda kuleye ulaşılabilir.

Taksim’den Galata Kulesi’ne ulaşım için de tünele doğru yürürken metronun bulunduğu sokağı geçin, sonra ilk sokaktan Karaköy’e doğru 5-7 dakika yürüyerek kuleye ulaşabilirsiniz.

Kuleye Eminönü’nde yürüyerek de ulaşmak mümkün. Eminönü balıkçılarının oradan Galata Köprüsü’nü geçerek 15-20 dakika yürüdükten sonra Kamando Merdivenleri çıkarak da kuleye ulaşabilirsiniz. 

Sultanahmet tarafından kuleye ulaşım için de Bağcılar-Kabataş tramvayını kullanabilirsiniz. Bu tramvaylar ile Karaköy durağında inebilir, buradan 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş sonunda kuleye ulaşabiliyorsunuz. 

Galata Kulesi Kahvaltı Fiyatları

Kule, İstanbulluların olduğu kadar yabancı turistlerin de favori kahvaltı yerlerinden biri olarak bilinir. Özellikle şehirde yaşayan yabancıların favori kahvaltı adreslerinden olan kule kafeteryası serpme kahvaltısı ile hizmet veriyor. Kulede açık büfe kahvaltı hizmeti yoktur.

Serpme kahvaltı fiyatı 45 TL. Ancak kahvaltı tabağı almak yerine tost, sandviç veya omlet gibi daha hafif kahvaltılıkları da kulenin kafeteryasında bulabiliyorsunuz. 

Galata Kulesi Restaurant ve Yemek Fiyatları

Galata Kulesi Restaurant
Galata Kulesi Restaurant

Galata Kulesi restoranında öğle veya akşam yemeği de servis ediliyor. Sıcak başlangıçlar genel olarak 12 TL’den, soğuk başlangıçlar 16 TL’den, hamur işleri 22 TL’den, deniz ürünleri 45 TL’den ve salatalar da 15 TL’den başlıyor. 

Galata Kulesi Restaurant’ı 09:00-19:00 saatleri arasında bir kafeterya olarak hizmet veriyor ve 20:00-00:30 saatleri arasında ise bir restaurant olarak hizmet verir. Gündüz vakitlerinde yemekleri kafeterya da bulabiliyorsunuz. Tabii akşam yemekleri biraz daha detaylı ve geniş bir mönüye sahip. 

İstanbul’un panoramik manzarasına karşı güzel bir akşam yemeği paha biçilemez, özellikle restaurantın güzel bir bölümünde masa ayırdıysanız. Ayrıca hafta içi veya hafta sonu önceden rezervasyon yaptırmadan yer bulmak neredeyse imkansız. Bulsanız bile en sona kalan, manzarayı pek de göremeyeceğiniz masalar da yemek yemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın deriz. Rezervasyon yaptırmak için resmi web sayfasındaki numarayı kullanabilirsiniz.

GALATA KULESİ FOTOĞRAFLARI

Galata Kulesi Efsaneleri

Galata Kulesi hakkında çok fazla efsane olsa da, bunlardan en meşhur iki tanesi ; 

  • Kuleye ilk kiminle çıkıyorsan onunla evleniyorsun ve sonsuz bir mutluluğa ulaşıyorsunuz. Ama efsane bu kadar kolay olmuyor. Bunun gerçekleşebilmesi için ikinizin de daha önce kuleye daha önce hiç çıkmamış olması gerekiyor. 
  • Diğer efsane ise Kız Kulesi ve Galata Kulesi’nin aşkını anlatır. İstanbul Boğazı’nın güzeli, en naif olanı ve bir o kadar görkemlisi Kız Kulesi’nin güzelliği yıllardır süren yalnızlığı bir türlü son bulamamıştır. Tüm aşıklar Kız Kulesi’ni seyrederken o kendi yalnızlığı içinde yaşamaktaydı. Ta ki Galata Kulesi’ni görene kadar… Galata Kulesi de Kız Kulesi‘ne aşık olur ve iki kulenin aşkları yıllar boyunca dillere destan olur.

Kule, Kimi zaman biraz kısa kimi zaman biraz uzun, varolduğundan bu yana, dimdik ayakta İstanbul’u seyredir durur. Tüm İstanbul da onu görüp gözlemler. Kar, kış, yaz günlerinde, gün batımında ve doğumunda birbirinden değişik renklere bürünür o. Düşlerden gerçeğe kollarına kanatlar takmış Haliç üzerinden Üsküdar’a doğru usul usul süzülen Hazarfen Ahmet Çelebi‘yi dile getirirken, bir diğer görüntüde Orhan Veli’nin mısralarında anlatıp resimlendirdiği doklardan yükselen çekiç seslerini dile getirmektedir.

Galata Kulesi İçi
Galata Kulesi İçi

DİĞER İSTANBUL YAZILARI

Galata Kulesi Çevresinde Görülecek Yerler

Galata Kulesi

Kule ziyaretinizden sonra, İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan Galata’yı keşfe çıkmayı unutmayın. Galata, daha çok birbirinden ünlü cafeleri ile öne çıkıyor olsa da, burada birbirinden eski tarihi veya turistik yapıları da görebiliyorsunuz. 

Galata Köprüsü ; Kulenin üzerinden en iyi şekilde görebileceğiniz yerlerden biri olan köprüye, yürüyerek 15 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Burası İstanbul’u, Eminönü’nü ve balıkçıları izleyebileceğiniz en güzel yerlerden. Gün batımı manzarasıyla da adından çokça söz ettiren köprü, yerli yabancı turistlerin favori adreslerinden. Ayrıca köprünün alt katında deniz manzaralı balık restaurantları da bulunur. 3-4 yıldız konseptindedir ve çok da pahalı değildir.

Galata Kulesi TarihiGalata Mevlevihanesi ; II. Bayezid döneminde 1491 yılında kurulmuş ve 1975’ten beri bir müze olarak faaliyet gösteriyor. Dönemin hat levhalarından müzik aletlerine ve Mevlevi kültürüne ait eşyalara kadar çok farklı eserleri bu müzede görebiliyorsunuz.

Kamondo Merdivenleri ; Galata Kulesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu merdivenleri kuleye giderken görmediyseniz, kule ziyaretinizden sonra mutlaka göz atın deriz. Bildiğiniz sıradan bir merdiven gibi gelebilir, fakat Galata gezisi Kamondo merdivenlerini görmeden tamamlanmaz. En azından dönüşte bu merdivenleri kullanarak Karaköy tarafına gidebilirsiniz. 

Osmanlı Bankası Müzesi ; Karaköy’ün en bilindik caddelerinden biri olan Voyvoda Caddesi’nde yer alan müze, 1892 yılında inşa edilmiş. Orijinal halinden pek bir şey kalmadığı söylense de, yine de görülmeye değer tarihi yapılar arasında geliyor. 2002’den bugüne bir müze olarak faaliyet gören yapı da, kule ziyaretinden sonra görülebilir.

Son olarak Galata Kulesi çevresindeki restoranlar da, semtin önde gelen popüler restoranlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Kule içerisinde bulunan kafeteryada da bir şeyler yiyip içilebilirsiniz, ancak çok kalabalık olduğundan yer bulamama durumu oldukça yüksek. Kule çevresindeki popüler restoranlara ve misafir yorumlarına Tripadvisor üzerinden göz atabilirsiniz.

Eskiden doklardan yankılanarak gelen çekiç seslerinin yerini siren sesleri almış. Çocuk sesleri de duyulmaz eskisi gibi. Bir zamanlar ara sokaklarda yakar topu oynayan çocuklar gitmiş, yerini bilgisayar başından ayrılmayan yeni nesil çocuklar almış. 700 yaşına ayak dayamış Galata Kulesi, tüm bu olup biteni, hızlıca kabuk değiştiren dünya kentini seyreder, belki de hiç durmaksızın içinde sorgular durur. İşte böyle bir şeydir, Galata Kulesi olmak.

Galata Kulesi’nin Adı Nereden Geliyor ?

Kule adını bulunduğu semtten alıyor, fakat kulenin bulunduğu semtin adını nereden aldığı ile ilgili günümüzde birçok rivayet bulunuyor. Kesin ve net bir bilgi bulunmuyor olsa da, kimilerine göre isim benzerliğinden dolayı, bu isimle anılmış olabileceği düşünülüyor. Galatlar Kavmi’nde yaşayanların isminin, kulenin de bulunduğu bu topraklara verildiği söylenir.

SIK SORULAN SORULAR

Galata Kulesi mimarı kimdir ? ; Bizans döneminde inşa edilmiş olan kulenin günümüzdeki halini 1964-1967 yılları arasında Köksal Anadol tarafından yapılan restorasyon sonrasında almış.

Galata Kulesi’nde asansör var mı ? ; Kulede asansör bulunuyor, fakat asansörler ile sadece belirli bir kısıma kadar çıkılıyor. Son iki katı yürüyerek çıkmanız gerekiyor.

Galata Kulesi’ni kim neden yaptı ? ; Kule, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında bir Fener Kulesi olarak inşa edildi.

Galata Kulesi eskiden ne olarak kullanıldı ? ; Kurulduğu ilk yıllarda bir Fener Kulesi olarak kullanılmış, 1717 yılında itibaren de bir yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!