Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Firuz Ağa Camii Hakkında Bilgi - Tarihi, Ulaşım, Özellikleri

Firuz Ağa Camii Hakkında Bilgi – Tarihi, Ulaşım, Özellikleri

İstanbul'un kalbinin attığı yerlerden biri olan Tarihi Yarımada'da, Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi arasında bulunan Firuz Ağa Camii, tarihi 1491 yılına kadar uzanan, İstanbul'daki en eski camilerimiz arasında yer alıyor. Tarihi, solda olan minaresi ve bulunduğu konumu ile şehirde mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri.

-

Basit mimarisiyle dikkat çeken Firuz Ağa Camii, klasik dönemin ahenkli orantılarına sahip olan zarif bir yapı. Çevresindeki dünyaca ünlü tarihi yapılardan dolayı pek fazla ilgi görmüyor olsa da, camii mimarisine ve tarihe merakı olanların ziyaret edebileceği dini mabetlerimizden. 

Sultan II. Beyazıt’ın Hazidarbaşısı Firuz Ağa tarafından 1491 yılında inşa ettirilmiş olan camii, Sultanahmet Meydanı ile Divanyolu Caddesi’nin kesiştiği köşede yer alıyor. Tek kubbeli küçük camilerin en iyi örneklerinden biri ve Bursa üslubunun bir karışımı olan Firuz Ağa Camii her ne kadar küçük boyutta olsa da, Bursa üslubunun gelişimini incelemek adına göz atmaya değerdir. 

Firuz Ağa Camii Mimari Özellikleri

İstanbul Firuz Ağa Camii Mimari Özellikleri

Kara planlı, kesme taştan yapılmış basit bir mimariye sahip olan Firuz Ağa Camii, tek kubbelidir. Caminin son cemaat yeri mukarnas başlıklı dört sütun üzerine oturan, sivri kemerli, derinliği 4.25 metre olan kubbeler ile örtülmüştür. Caminin ana mekan bölümünde altta ve üstte ikişer adet olmak üzere pencereler bulunmakta. Kare planlı olan bu ana mekanın üzerinde 12 kenarlı bir kasnak bulunuyor ve bu kasnağı da kurşun kaplı olan bir kubbe örtmektedir.

Caminin ana mekanındaki kare yapının üstündeki kasnağın üzerine yerleştirilmiş olan kubbe yapısı ve genel olarak caminin mimarisi Ayasofya’nın etkisinden önceki döneme ait Türk mimarisinin tipik bir örneği olarak kabul edilmektedir. Ayasofya etkisinden önceki camilerimiz ile sonraki camiler arasında mimari bakımdan ciddi anlamda farklılıklar vardır. Bundan dolayı Firuz Ağa Camii, İstanbul’un fethinden önceki Türk mimari yapısının (Ayasofya etkisinden önceki dönem), fetih sonrası İstanbul‘daki ilk örneklerinden biridir.

Firuz Ağa Camii Mimari Özellikleri

Caminin minaresi, alışılagelmiş camii mimarisinin aksine sol tarafta yer alıyor. Bu özelliği ile de İstanbul’daki diğer tarihi camilerden ayrılmaktadır. Ancak caminin minaresi 1808 yılına kadar sağ tarafta yer alıyormuş. 1808’de meydana gelen Alemdar Vakası‘ndan sonra camii minaresi harap olmuş ve şimdiki yerinde yeniden yapıldığı söylenmektedir. Bazı iddialar ise, camii minaresinin orijinal olduğu yönündedir. Yani camii inşaat edilirken minarede caminin sol tarafına inşa edilmiştir. Bunun nedeni olarak da, caminin at meydanından (Günümüzdeki Sultanahmet Meydanı) bakıldığında hemen göze çarpmasının istenmiş olmasıdır.

Caminin cümle kapısı dışarıya az çıkıntılı ve sade silmeli çerçeveye sahip. Kapı, küçük ve çok uyumlu ölçülerde yapılmış. Kapının bu denli küçük yapılmasının sebebi ise, camiyi küçük göstermemek ve soğuk havalarda cami içerisini soğutmamakmış. Kapı kenarları basık kemerli, pembe ve beyaz mermerden yapılmış. Kemer üzerinde iki satırlık kitabe, tam ortasında bir şemse, yanlarında ise birbirinin eşleri olan iki geometrik ”Muhammed” yazısı bulunmaktadır. 

Tek şerefeli minaresi sol taraftadır. Minarenin gövde ve kaide arasındaki çap farkı ise oldukça azdır. Gövdeye geçen papuç kısmı kısa ve baklavalı olacak şekilde yapılmış. Korkuluk ve şerefe klasik üsluptadır. 

Firuz Ağa Camii Mimari Özellikleri

Camii mahfili 4 ayak üstünde ahşaptan yapılmış, çıtalı bir tavana sahiptir. Mihrap alçıdan, köşeleri kum saatli, 6 sıra bademlerden sonra mihrabcıklar ve yapraklar ile süslüdür. Camii minberi ahşaptan yapılmış olup, tarihinde çok fazla onarım görmüştür. Üst pencerelerin alçılı camlardan yapılmış olması da caminin en önemli süsleme detaylarından biridir. 

Günümüzde caminin türbesi bulunmamaktadır. Geçen yüzyılda Divan yolunun genişletilme çalışmaları sırasında, Sadrazam Keçeci Zade Fuad Paşa‘nın emriyle yıktırılmıştır. Günümüzde caminin iki adet lojmanı, camiye ait bir tuvalet ve abdest alma yerleri bulunmaktadır.

Tarihçe

İstanbul Firuz Ağa Camii Tarihçe

1490-91 yılları arasında inşa edilmiş olan Firuz Ağa Caminin inşa edildiği yerde daha önceden St Johannes Kilisesi‘nin bulunduğu söylenmektedir. Caminin bulunduğu yer, Bizans döneminin en görkemli ana caddesi ”Mese” olduğu düşünülürse, bu söylentinin doğru olabileceği konusunda birçok görüş bulunmaktadır. 

Tarihinde deprem ve yangın gibi afetlerden dolayı harap olmuş, birçok kez restore edilmiş olan caminin en çok yıprandığı zaman 1648 depremidir. Bunun yanında 1808 tarihindeki Alemdar Vakası sırasında çıkan kargaşadan dolayı da, camii türbesi ve sıbyan mektebi harap olmuş. 1865 yılında çıkan Hocapaşa yangınında ise, camii etrafındaki dükkanlar yanmıştır. 

İstanbul Firuz Ağa Camii Tarihçe

1865’teki Hocapaşa yangınından sonra yapılan Divanyolu caddesi genişletme çalışmaları sırasında Firuz Ağa’ya ait olduğu sanılan türbe yıkılmış ve camii bugünkü setin üzerine getirilmiş. Ayrıca camii haziresi de kaldırılmış. Firuz Ağa’nın mermer sandukası, minarenin bulunduğu sol duvar önünde açıkta kalmıştır. Günümüzde yüzyıllara direnen vakur bir eda ile ziyaretçilerini ağırlayan Firuz Ağa Camii, yanı başındaki tramvayın gürültüsüyle ile misafirlerini ağırlamaktadır.

Firuz Ağa Camii Nerede, Nasıl Gidilir ?

Firuz Ağa Camii Nerede

Tarihi Yarımada‘da İstanbul’un kalbinin attığı yerde bulunan camii, tam olarak Sultanahmet Meydanı ve Divanyolu Caddesi’nin kesiştiği yerde bulunuyor. Konum olarak İstanbul’da gezilecek popüler yerler arasında olan Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi arasında yer almaktadır. 

Firuz Ağa Camii’ne ulaşım için en kolay yol tramvayları kullanmaktır. Tramvaylar ile Sultanahmet durağına gelebilir, buradan camiye kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Anadolu Yakası’ndan camiye ulaşım için ise, Kadıköy veya Üsküdar’dan vapur ile Eminönü’ne geçebilir, Eminönü’nden tramvaya binerek veya 15-20 dakika yürüyüş sonrası camiye ulaşabilirsiniz.

Firuz Ağa Camii Nerede

Yürüyerek camiye ulaşmak için ; Gülhane Parkı‘ndan Sultanahmet’e doğru çıkarken sağda Yerebatan Sarnıcı solda Ayasofya Müzesi, ortada tramvay yolu.. Tramvay yolunu takip edin, Divanyolu caddesine gelir gelmez Sultanahmet’te durun. Sol tarafınızda küçük Firuz Ağa Camii’ni göreceksiniz.

Firuz Ağa Camii yakınlarında neler var ? ; Camii, bulunduğu konum itibariyle tarihi yarımada içerisindeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Topkapı Sarayı’ndan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ne, dikilitaştan Yerebatana yerli/yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerleri camii çevresinde görebilirsiniz.

Diğer İstanbul Camileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!