Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiFiruz Ağa Camii Hakkında Bilgi & Tarihi, Ulaşım, Özellikleri

Firuz Ağa Camii Hakkında Bilgi & Tarihi, Ulaşım, Özellikleri

İstanbul'un kalbinin attığı yerlerden biri olan Tarihi Yarımada'da, Sultanahmet Camii ve Ayasofya arasında bulunan Firuz Ağa Camii, tarihi 1491 yılına kadar uzanan, İstanbul'daki en eski camilerimiz arasında yer alıyor. Tarihi, solda olan minaresi ve bulunduğu konumu ile İstanbul gezilecek yerler arasında olması gereken yapılardan biri.

-

Sade mimarisiyle öne çıkan Firuz Ağa Camii, klasik dönemin ahenkli orantılarına sahip olan zarif bir yapı. Çevresindeki dünyaca ünlü tarihi yapılardan dolayı pek fazla ilgi görmüyor olsa da, camii mimarisine ve tarihe merakı olanların ziyaret edebileceği dini mabedlerimizden biri.

Sultan II. Beyazıt’ın Hazidarbaşısı Firuz Ağa tarafından 1491 yılında inşa ettirilmiş olan camii, Sultanahmet Meydanı ile Divanyolu Caddesi’nin kesiştiği köşede yer alıyor. Tek kubbeli küçük camilerin en iyi örneklerinden biri ve Bursa üslubunun bir karışımı olan Firuz Ağa Camii her ne kadar küçük boyutta olsa da, Bursa üslubunun gelişimini incelemek adına göz atmaya değer…

Firuz Ağa Camii Hakkında Bilgiler

Hayır işlerine önem veren, birçok vakıf işlerinde bulunmuş olan Firuz Ağa, Sultanahmet Meydanı ve Divanyolu Caddesi’nin kesiştiği yerde bulunan bu caminin dışında Anadolu ve Rumeli’nin birçok yerinde de hayır işleri yapmış.

Firuz Ağa tarafından yaptırılmış olan camii, Sultanahmet’in tam kalbinde, merkezi bir konumda bulunuyor olmasına rağmen, bir Sultanahmet veya Ayasofya kadar ilgi görmüyor. Hatta bu camii o kadar gölgede kalmış yapılardan biri olmuş ki, tarihi hakkında günümüzde dahi birçok farklı bilgi bulunuyor. Bunlardan en önemlisi caminin minaresi.

Kimine göre Firuz Ağa Camisi’nin minaresi, camii ile birlikte sol tarafa inşa edilmiş, böylece o günkü At Meydanı’ndan caminin daha çok dikkat çekmesi sağlanmak istemiş. Kimine göreyse caminin minaresi 1808 yılına kadar caminin sağ tarafında yer alıyormuş. 1808’de meydana gelen Alemdar Vakası‘ndan sonra camii minaresi harap olmuş ve bugünkü yerinde yeniden inşa edilmiş.

Firuz Ağa Camii oldukça basit mimarili, fakat yine de camii mimarisine merakı olanların ilgisini çekebilecek bir mimariye sahip diyebiliriz. Hem merkezi konumu hem de alışılmışın dışında olan minaresiyle öne çıkan bu camiye, Sultanahmet’e yolunuz düşerse mutlaka uğrayın deriz.

Firuz Ağa Camii Mimari Özellikleri

İstanbul Firuz Ağa Camii Mimari Özellikleri

Kara planlı, kesme taştan yapılmış basit bir mimariye sahip olan Firuz Ağa Camii, tek kubbeli. Caminin son cemaat yeri mukarnas başlıklı dört sütun üzerine oturan, sivri kemerli, derinliği 4.25 metre olan kubbeler ile örtülmüş. Caminin ana mekan bölümünde altta ve üstte ikişer adet olmak üzere pencereler bulunmakta. Kare planlı olan bu ana mekanın üzerinde 12 kenarlı bir kasnak bulunuyor ve bu kasnağı da kurşun kaplı olan bir kubbe örter.

Caminin ana mekanındaki kare yapının üstündeki kasnağın üzerine yerleştirilmiş olan kubbe yapısı ve genel olarak caminin mimarisi Ayasofya’nın etkisinden önceki döneme ait Türk mimarisinin tipik bir örneği olarak kabul ediliyor. Ayasofya etkisinden önceki camilerimiz ile sonraki camiler arasında mimari bakımdan ciddi anlamda farklılıklar vardır. Bundan dolayı Firuz Ağa Camii, İstanbul’un fethinden önceki Türk mimari yapısının (Ayasofya etkisinden önceki dönem), fetih sonrası İstanbul‘daki ilk örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Firuz Ağa Camii Mimari Özellikleri

Caminin minaresi, alışılagelmiş camii mimarisinin aksine sol tarafta yer alıyor. Bu özelliğiyle de İstanbul’daki diğer tarihi camilerden ayrılır. Ancak caminin minaresi 1808 yılına kadar sağ tarafta yer alıyormuş. 1808’de meydana gelen Alemdar Vakası‘ndan sonra camii minaresi harap olmuş ve şimdiki yerinde yeniden yapıldığı söyleniyor. Bazı iddialar ise, camii minaresinin orijinal olduğu yönündedir. Yani camii inşaa edilirken minarede caminin sol tarafına inşa edilmiş. Bunun nedeni olarak da, caminin at meydanından (Günümüzdeki Sultanahmet Meydanı) bakıldığında hemen göze çarpmasının istenmiş olması.

Caminin cümle kapısı dışarıya az çıkıntılı ve sade silmeli çerçeveye sahip. Kapı, küçük ve çok uyumlu ölçülerde yapılmış. Kapının bu denli küçük yapılmasının sebebi ise, camiyi küçük göstermemek ve soğuk havalarda cami içerisini soğutmamakmış. Kapı kenarları basık kemerli, pembe ve beyaz mermerden yapılmış. Kemer üzerinde iki satırlık kitabe, tam ortasında bir şemse, yanlarında ise birbirinin eşleri olan iki geometrik ”Muhammed” yazısı bulunuyor.

Tek şerefeli minaresi sol taraftadır. Minarenin gövde ve kaide arasındaki çap farkı ise oldukça azdır. Gövdeye geçen papuç kısmı kısa ve baklavalı olacak şekilde yapılmış. Korkuluk ve şerefe klasik üsluptadır.

Firuz Ağa Camii Mimari Özellikleri

Camii mahfili 4 ayak üstünde ahşaptan yapılmış, çıtalı bir tavana sahip. Mihrap alçıdan, köşeleri kum saatli, 6 sıra bademlerden sonra mihrabcıklar ve yapraklar ile süslüdür. Camii minberi ahşaptan yapılmış olup, tarihinde çok fazla onarım görmüştür. Üst pencerelerin alçılı camlardan yapılmış olması da caminin en önemli süsleme detaylarından biridir.

Günümüzde caminin türbesi bulunmamaktadır. Geçen yüzyılda Divan yolunun genişletilme çalışmaları sırasında, Sadrazam Keçeci Zade Fuad Paşa‘nın emriyle yıktırılmıştır. Günümüzde caminin iki adet lojmanı, camiye ait bir tuvalet ve abdest alma yerleri bulunuyor.

Firuz Ağa Camii Tarihi

İstanbul Firuz Ağa Camii Tarihçe

1490-91 yılları arasında inşa edilmiş olan Firuz Ağa Caminin inşa edildiği yerde daha önceden St Johannes Kilisesi‘nin bulunduğu söylenir. Caminin bulunduğu yer, Bizans döneminin en görkemli ana caddesi ”Mese” olduğu düşünülürse, bu söylentinin doğru olabileceği konusunda birçok görüş bulunmaktadır.

Tarihinde deprem ve yangın gibi afetlerden dolayı harap olmuş, birçok kez restore edilmiş olan caminin en çok yıprandığı zaman 1648 depremi olmuş. Bunun yanında 1808 tarihindeki Alemdar Vakası sırasında çıkan kargaşadan dolayı da, camii türbesi ve sıbyan mektebi harap olmuş. 1865 yılında çıkan Hocapaşa yangınında ise, camii etrafındaki dükkanlar yanmıştır. 

İstanbul Firuz Ağa Camii Tarihçe

1865’teki Hocapaşa yangınından sonra yapılan Divanyolu caddesi genişletme çalışmaları sırasında Firuz Ağa’ya ait olduğu sanılan türbe yıkılmış ve camii bugünkü setin üzerine getirilmiş. Ayrıca camii haziresi de kaldırılmış. Firuz Ağa’nın mermer sandukası, minarenin bulunduğu sol duvar önünde açıkta kalmıştır. Günümüzde yüzyıllara direnen vakur bir eda ile ziyaretçilerini ağırlayan Firuz Ağa Camii, yanı başındaki tramvayın gürültüsüyle ile misafirlerini ağırlamaktadır.

Firuz Ağa Camii Nerede, Nasıl Gidilir ?

Firuz Ağa Camii Nerede

Tarihi Yarımada‘da İstanbul’un kalbinin attığı yerde bulunan camii, tam olarak Sultanahmet Meydanı ve Divanyolu Caddesi’nin kesiştiği yerde bulunuyor. Konum olarak İstanbul’da gezilecek popüler yerler arasında olan Sultanahmet Camii ve Ayasofya Camii arasında yer alıyor.

Firuz Ağa Camii’ne ulaşım için en kolay yol tramvayları kullanmaktır. Tramvaylar ile Sultanahmet durağına gelebilir, buradan camiye kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Anadolu Yakası’ndan camiye ulaşım için ise, Kadıköy veya Üsküdar’dan vapur ile Eminönü’ne geçebilir, Eminönü’nden tramvaya binerek veya 15-20 dakika yürüyüş sonrası camiye ulaşabilirsiniz.

Firuz Ağa Camii Nerede

Yürüyerek camiye ulaşmak için ; Gülhane Parkı‘ndan Sultanahmet’e doğru çıkarken sağda Yerebatan Sarnıcı solda Ayasofya Müzesi, ortada tramvay yolu.. Tramvay yolunu takip edin, Divanyolu caddesine gelir gelmez Sultanahmet’te durun. Sol tarafınızda küçük Firuz Ağa Camii’ni göreceksiniz.

Firuz Ağa Camii yakınlarında neler var ? ; Camii, bulunduğu konum itibariyle tarihi yarımada içerisindeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor. Topkapı Sarayı’ndan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ne, dikilitaştan Yerebatana yerli/yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerleri camii çevresinde görebilirsiniz. Sultanahmet’te gezilecek en güzel yerler adlı yazımızdaki çekim merkezlerinin büyük bir bölümü, Firuz Ağa Camisi’ne yürüme mesafesinde.

Diğer İstanbul Camileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!