Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiFethi Paşa Korusu Kahvaltı Fiyatları, Ulaşım, Tarihi Bilgiler

Fethi Paşa Korusu Kahvaltı Fiyatları, Ulaşım, Tarihi Bilgiler

İstanbul'un en güzel manzaralarından birine sahip olan Fethi Paşa Korusu, Anadolu Yakası'nda İstanbullulara huzurlu dakikalar sunan, kahvaltısı ve doğası ile sevilen cazibe merkezlerinden. Boğaz manzarasına sahip Fethipaşa Sosyal Tesisleri, kahvaltının yanı sıra öğle veya akşam yemekleri için bir restoran olarak faaliyet gösteriyor. Çocuk oyun alanları, yürüyüş parkuru ve aletli spor alanıyla her yaştan kesimin severek vakit geçirebileceği bir yer.

-

Boğazın gözbebeği Fethi Paşa Korusu, daha çok İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan sosyal tesisleri ve Dilruba Restaurant ile tanınıyor. Uzun yıllar boyunca İstanbullunun favori kahvaltı mekanlarından biri olan Fethipaşa Sosyal Tesisleri, sunduğu olanakları, muhteşem doğası ve manzarasıyla muhteşem bir hafta sonu deneyimi sunuyor.

İstanbul koruları arasında en çok ziyaret edilen yerlerden biri olduğu gibi, şehirdeki en iyi boğaz manzarasına sahip olan yerlerden biri olmasıyla da ünlü.

İstanbul’da gezilecek en güzel yerler arasında olan koru, baharı karşılamak isteyenler için de mükemmel bir yer. Pespembe çiçekleriyle nisan sonu mayıs başı çok daha farklı renge bürünen koru, erguvanların seyrine doymak için de ziyaret edilebilir. İstanbul’daki birçok koru gibi, Fethi Paşa’da da kahvaltı öncesi yürüyüş veya koşu yapabileceğiniz parkur bulunuyor.

Çocuklar ile koruyu ziyaret edenler de unutulmamış. Koru içerisinde birkaç çocuk alanı da yer alıyor.

Fethi Paşa Korusu Tarihçesi

Fethi Paşa Korusu Tarihi

Korunun hikayesi Fethi Ahmet Paşa‘nın 1858 yılında vefat etmesi ile başlıyor. Paşa’nın ölümünden sonra koru varisler arasında paylaşılıyor. 1960 yılından 1980 yılına kadar kaderine terk edilmiş olan koru, bakımsız ve kullanılamayacak bir haldeymiş. Ahmet Paşa’nın varislerinden olan Avukat Şevket Mocan kendi payını 1958 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verir. Bu tarihten sonra koru, bir süre boyunca ”Mocan Korusu” olarak anılır. Diğer hisseli yerlerin de bir süre sonra belediyeye devredilmesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüm korunun hissesine sahip olur.

1985 yılından önce yabani sarmaşıkların ve böğürtlenlerin kapladığı bu koruya girmek imkansızmış. Belediye tarafından koru 1985-1987 yılları arasında bakım altına alınmış, yabani otlar ve sarmaşıklar temizlenmiş, koru içerisine yürüyüş yolları, spor alanları, seyir yerleri ve kafeterya yapılıp İstanbullunun hizmetine sunulmuş.

Fethipaşa Sosyal Tesisleri Kahvaltı Fiyatları

2003 yılına geldiğinde ise, İBB tarafından koru içerisinde yer alan iki köşk restore edilmiş ve Fethipaşa Sosyal Tesisleri kurularak halkın hizmetine açılmış. Günümüzde bir restaurant ve kafe olarak hizmet veren bu sosyal tesislerde ister boğaza karşı güzel bir kahvaltı yapabilir, isterseniz öğle veya akşam yemeğinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu ismini nereden almış ? ; Koru, ismini II. Mahmud ve I. Abdülhamid dönemlerinde valilik, nazırlık ve elçilik yapan Tophane Müşiri Fethi Paşa‘dan alıyor. Abdülmecit’in kızkardeşi Atiye Sultan ile evlendiği için Osmanlı Dönemi kaynaklarında Rodosizade Fethi Ahmet Paşa’dan ”Damat” olarak da bahsedilir.

Fethi Paşa Sosyal Tesisleri

Fethi Paşa Sosyal Tesisleri
Fethi Paşa Sosyal Tesisleri’nin bahçesinde yer alan geniş oturma alanı (Cafe olarak da kullanılıyor – Self servis)

Koru içerisinde yer alan sosyal tesisler self servis olarak hizmet veriyor. İki katlı geniş bir bahçeye sahip olan tesiste kahvaltı ve yemekler için ister köşk içerisinde, ister bahçede oturabiliyorsunuz. Hafta içi restoran oldukça sakin olsa da, hafta sonu aşırı yoğun olabiliyor. Özellikle hafta sonu güzel bir havada tesisin bahçesinde yer bulmak neredeyse imkansız.

Sosyal tesislerdeki yemek fiyatları ise genel olarak uygun. Yemek fiyatları ortalama 55 TL’den başlamakta. Fethipaşa Special ise 65 TL’dir (2022 Fiyatları).

Fethi Paşa Korusu Kahvaltı Fiyatları 2022

Fethi Paşa Korusu Kahvaltı Fiyatları
Hafta sonu bahçe kısmında yer bulmak oldukça zor

Fethi Paşa Korusu’nda kahvaltı fiyatlarının, korunun sunduğu manzaraya ve bulunduğu konuma göre çok da pahalı olmadığını söyleyebiliriz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri‘nde fiyatlar standart. Kahvaltı tabağı fiyatı 45 TL’den başlarken, serpme kahvaltı kişi başı 60 TL’dir (en az 2 kişi olarak açılır). Bu fiyat sosyal tesislere ait bir fiyattır. Biraz daha ileride kahvaltı yapabileceğiniz bir kafe bulunuyor. Burada tost ve çeşitlerini de bulabilir, biraz daha uygun fiyata hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Bunun yanında omlet çeşitleri 18 TL, zeytin ve peynir tabakları 14 TL, menemen ise 22 TL’den başlıyor. Sosyal tesislerin kahvaltı yorumlarına da tripadvisor.com üzerinden de göz atmayı unutmayın.

Fethipaşa Sosyal Tesisleri

Kahvaltı servisi saatleri ; Hafta içi 08:30-12:00 ve hafta sonu 08:30-13:00 saatleri arasındadır.

Fethi Paşa Sosyal Tesisleri Yemek Fiyatları ; Çorbalar 14 TL’den, salatalar 12 TL’den, balık çeşitleri 52 TL’den ve ızgaralar ise 45 TL’den başlamaktadır. Orta bütçede bir öğle yemeği için kişi başı en azından 90-120 TL gibi bir ücret ödeyebiliyorsunuz. Yemek servisleri hafta içi 12:00-23:00, hafta sonu ise, 13:00-23:00 saatleri arasındadır.

Fethi Paşa Korusu Dilruba Restaurant

Dilruba Restaurant
Foto Kaynak ; Dilruba Restaurant

Ziyaretçi yorumlarına bakarak sosyal tesislerin fiyatları servis ve yiyecek kalitesine göre pahalı olduğu söylenir. Ancak fiyatların İBB Sosyal tesisleri standartlarında olduğunu unutmamak gerek.

Ayrıca sosyal tesisler yerine Dilruba Restaurant da, yemek veya kahvaltı için tercih edilebilir. Fiyatlar biraz daha pahalı ve bu restorana ulaşmak için korunun tepe noktasına, 20-25 dakika yokuş çıkmanız gerekiyor. Bu ayrıntıya takılmazsanız, Dilruba Restaurant da güzel bir hafta sonu kahvaltısı için düşünülebilir. Ayrıca bu mekan, açık büfe kahvaltısı ile İstanbullunun en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinir.

Dilruba Restaurant Açık Büfe Kahvaltı Fiyatları 2022 ; Kişi başı hafta sonu 90 TL’dir. Hafta içi ise 75 TL’dir. Omlet fiyatları 18 TL’den başlarken, tostlar 24 TL’den başlamaktadır.

Dilruba Restaurant
İç mekanda da manzarayı gören masalar yer almaktadır

Dilruba Restaurant, cafe ve restoran olarak hizmet veriyor. Yemek fiyatları ; Salatalar 28 TL’den, çorbalar 18 TL’den, dürümler 38 TL’den, atıştırmalıklar 28 TL’den, hamburgerler 45 TL’den, Makarna çeşitleri 45 TL’den ve pide çeşitleri 52 TL’den başlamaktadır. Cafe bölümünde ise sıcak içecekler 16 TL ve soğuk içecekler ise 18 TL’den başlıyor.

Dilruba Restaurant
Foto Kaynak ; Dilruba Restaurant

Dilruba restoran korunun en üst kısmında yer alıyor. Bu yüzden 25 dakika boyunca dik bir yokuşu çıkmanız gerekiyor. Yol üzerinde dinlenmek ve manzara seyretmek için banklar da bulunuyor.

Restoranın bir yanı eşsiz boğaz manzarasına, bir yanı da orman manzarasına sahip. Çocuklar için oyun alanına da sahip olan restoranın açık ve kapalı alanı da bulunuyor.

Sosyal tesisler ile Dilruba Restaurant fiyatlarını kıyasladığımızda, sosyal tesislerin daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Dilruba Restaurant çok daha güzel manzaraya sahip olmasıyla daha çok tercih ediliyor.

Fethipaşa Korusu

Fethi Paşa Korusu Nerede ?

Fethi Paşa Korusu, İstanbul Anadolu Yakası’nda, Üsküdar ilçesinde Boğaz kıyısında merkezi bir konumda yer alıyor.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Nakkaştepe Millet Bahçesi‘ne yaklaşık yarım saat yürüme mesafesinde olan korudan Kuzguncuk’ta gezilecek yerler arasında popüler olan birçok turistik yeri de görebilirsiniz. Ayrıca araçlarınızla koruyu ziyaret ediyorsanız, 5-6 dakika sürüş mesafesinde olan Beylerbeyi Sarayı’na da göz atabilirsiniz.

Üsküdar’da gezilecek yerler adlı yazımızdaki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne korudan araçlarınızla 5-10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu Nasıl Gidilir ?

Fethi Paşa Korusu
Koruda yer alan küçük şelale

İstanbul‘un en güzel tarihi semtlerinden biri olan Üsküdar‘da bulunan koruya ulaşım için birçok alternatif bulunuyor. Anadolu Yakası’ndan koruya ulaşım için 15B, 15C, 15H, 15T nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüsler, koruya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Paşalimanı Durağı‘ndan geçer. Şahsi araçlarınız ile koruya ulaşım için sahilden Paşalimanı Caddesi’ni veya Altunizade Bağlarbaşı yönünü takip etmeniz gerekiyor.

Koru, Üsküdar İskelesi’ne 15-20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden vapur iskelesi yakınlarına otobüsler veya minibüsler ile geldikten sonra, dilerseniz yürüyerek de koruya ulaşabilirsiniz.

Avrupa Yakası’ndan koruya ulaşım için ise, öncelikle Beşiktaş, Kabataş veya Eminönü’nden motorlarla Üsküdar’a geçmeli daha sonra Paşalimanı Caddesi’nden yürüyerek veya caddeden geçen otobüsler ile koruya ulaşabilirsiniz.

Koru içerisinde ücretsiz bir otopark alanı da bulunuyor. Eğer araçlarınız ile koruya hafta sonu gitmeyi planlıyorsanız, erken saatleri tercih edin deriz. Hafta sonu koruda ciddi anlamda park sorunu olabilmektedir (Araçlarınızı sahilde bırakıp koruya yürüyerek de gidilebilir).

Fethi Paşa Korusu’na metroyla nasıl gidilir ? ; Pendik, Maltepe, Kartal veya Tuzla taraflarından Tavşantepe-Kadıköy metrosuna binebilir, Ayrılıkçeşmesi’nde inerek Marmaray’a aktarma yapabilirsiniz. Marmaray Üsküdar istasyonunda inip, Üsküdar-Çekmeköy metrosuna binerek Fıstıkağacı durağında inin. Bu duraktan koruya yürüyerek kısa sürede gidebilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu Ziyaret Saatleri

Koruyu haftanın her günü 08:30-22:45 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu’na girişler de ücretsiz.

Fethipaşa Korusu Çocuk Oyun Alanları
Yeşillikler içerisinde çocuk oyun parkları da bulunuyor

Fethi Paşa Korusu Düğün Fiyatları ve İletişim

Dilruba Resturant Telefon ; 0 216 492 15 00 (Hafta sonu kahvaltısı oldukça popüler olduğundan dolayı, gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda yarar var). İster arayarak isterseniz de restoranın resmi web sayfasından rezervasyon yaptırmak mümkün. (Dilruba.com.tr)

Fethi Paşa Korusu Telefon ; 444 1 034

Düğün için de oldukça cazip mekanlardan biri olan koru içerisinde, yemekli ve yemeksiz olarak organizasyonlar da düzenlenebiliyor. Fiyatlar yemekli olacak şekilde kişi başı 150-220 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu büyüleyici atmosferde düğünün yanı sıra, nişan, sünnet ve toplantı gibi organizasyonlar da düzenlenebilmektedir. Kişi sayısına ve yemekli/yemeksiz plana göre fiyatlar ciddi anlamda değişebilmektedir.

Fethipaşa Korusu Çocuk Oyun Alanları

Kısaca Fethi Paşa Kimdir ?

Ahmed Fethi Paşa Rodosizade olarak da bilinen Fethi Paşa, 1801-58 yılları arasında yaşamış bir devlet adamı. 1830’da Tümgeneral olarak göreve başlayan Fethi Paşa, Viyana Büyükelçisi ve Mareşal olarak da görev yapmış.

Padişah damadı da olan Fethi Paşa, 1837’den 1839 yılına kadar 2 yıl boyun Paris elçisi olarak görev yapmış. Rodoslu Ahmet Hafız Ağa’nın oğlu olduğundan dolayı Rodosizade, Sultan II. Mahmut’un kızı Atiye Sultan ile evlendiği için de ”Damat” olarak anılmıştır. Osmanlı asker ve devlet adamı olan paşa 1858 yılında hayatını kaybetmiş. Kuzguncuk’taki Ahmet Fethi Paşa Yalısı ve Karacaahmet’teki Rodoslu Ahmet Fethi Paşa Camii onun adıyla anılan tarihi yapılardır.

Diğer İstanbul Koruları ;

Fethipaşa Korusu Sosyal Tesisleri

Fethi Paşa Korusu günümüzde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı. Korunun çevresi duvarlar ile çevrili olup, iki kapıdan içeri girilebiliyor. Bu kapılardan biri Üsküdar-Kuzguncuk arasında, diğeri ise İcadiye Mahallesi tarafındadır.

Ağaç türleri bakımından da oldukça zengin olan koru, İstanbul’da mutlaka görülmeye değer yerler arasında. Her türden çamlar, at kestanesi, akçakesme, meşe cinsleri, sakızağacı ve dişbudak korunun ağaç örtüsünü oluşturuyor.

Sık Sorulan Sorular

Fethi Paşa Korusu’nda piknik yapılır mı ? ; Koru içerisinde banklara oturup küçük piknikler yapılabilir ancak mangal yakmak yasak.

Fethi Paşa Korusu’nda neler var ? ; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir Sosyal Tesisleri Restoranı ve Kafeterya’nın yanı sıra yüzlerce bitki ve ağaç türleri, yürüyüş ve gezi parkurları ve birkaç çocuk oyun alanı da bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!