Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiFatih Camii Hakkında Bilgi & Tarihi, Nerede, Nasıl Gidilir?

Fatih Camii Hakkında Bilgi & Tarihi, Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul'un en görkemli camilerinden biri olan Fatih Camii, heybetli ve huzur veren yapısıyla yerli/yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği dini mabetlerimiz arasında yer alıyor. Tarihi, mimari yapısı ve türbesi ile görülmeye değer yerlerden biri...

-

1463-1470 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından mimar Atik Sinan‘a yaptırılmış olan külliye, o döneme kadar Türk-İslam mimarisinde yapılmış en büyük bina kompleksi olması bakımından önemli bir yere sahip. Külliye, bir camii çevresinde yerleştirilmiş medreseler, tabhane, kervansaray, çarşı, kütüphane, şifahane, hamam ve türbelerden oluşuyor.

Külliyenin ilk inşa edildiği sırada yapılan camii, günümüze kadar ne yazık ki ulaşamamış. Günümüzde külliye içerisinde bulunan Fatih Camii, 18. yüzyılın sonlarından yapılmış. Bu yeni camii, Sultan III. Mustafa tarafından 1767 yılında, eski camiden çok daha farklı bir biçimde Mimar Mehmed Tahir‘e yaptırılmış. Günümüzde tarih severleri ve mimariye merakı olanları bir araya getiren Fatih Camii ve Külliyesi, türbeleriyle de bir çekim merkezi olmayı sürdürüyor…

Fatih Camii Özellikleri

Fatih Camii Özellikleri

Klasik camii mimarisiyle inşa edilmiş olan Fatih Camii‘nin bezemelerinde barok tarzın etkileri de görülür. 4 büyük mermer sütun üzerine oturtulmuş 26 metre çapındaki büyük kubbesini 4 yarım kubbe destekliyor. İki şerefeli iki tane minaresi olan caminin içerisindeki kalem içi süslemelerde de barok etkisi görülür.

Külliye içerisindeki en önemli yapılardan bir diğeri de medreseler. Caminin iki tarafından yer alan medreseler İstanbul Üniversitesi‘nin temeli olmuş. Tarihinde birçok onarımdan geçmiş olan medreselerin büyük bir kısmı yol yapım çalışmalarından dolayı tamamen yok edilmiş ve günümüze kadar ulaşabilen sadece 8 medrese kalmış.

Caminin kıble yönünde camiye bitişik olan kütüphane binası 1724 yılında inşa edilmiş. Bu kütüphanenin biri camiye, diğeri dışarıya açılan toplamda iki kapısı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fatih Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Fatih Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un en önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapan ilçelerden biri olan Fatih ilçesinde Fevzi Paşa Caddesi‘nin haliç yönünde uzanan camiye ulaşım için Eminönü yönünde hizmet veren otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüsler ile Yavuzselim Durağı’nda inerek camiye kısa bir yürüyüş sonrası ulaşmak mümkün.

Avrupa Yakası’ndan camiye ulaşım için ilk olarak Eminönü gelebilir, buradan hareket eden otobüsleri kullanarak camiye ulaşabilirsiniz.

Metrobüs ile camiye ulaşım için,Edirnekapı metrobüs durağında inebilir, buradan Fevzi Paşa Caddesi yönüne giden otobüsleri kullanarak da camiye ulaşabilirsiniz.

Fatih Camii’ne Metroyla ulaşım için ise, Yenikapı-Kirazlı metro hattını kullanarak, Vatan-Emniyet istasyonuna kadar gidin, daha sonra Akşemsettin caddesini takip ederek 10-15 dakika içerisinde camiye ulaşabilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Camiye kısa bir yürüyüş mesafesinde birçok tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor. Fatih Anıt Parkı ve Piri Mehmet Paşa Camii Fatih Camisi’ne 5 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Bunun yanında Bozdoğan Kemeri ve Vefa Bozacısı ise 10 dakika uzaklıkta.

Son olarak, Şehzade Mehmet Camisi ve Eski İmaret Camii gibi İstanbul’da görülmeye değer tarihi mabedlerimiz de Fatih Camisi’ne yürüme mesafesinde.

FATİH CAMİİ RESİMLERİ

Fatih Camii Hakkında Bilgiler

Fatih Camii’nin Mimarları Kimdir ? ; Atik Sinan – Mehmed Tahir Ağa

İstanbul Fatih Camii ne zaman yapıldı ? ; Camii, günümüzdeki haliyle 1771 yılında yapılmış.

Fatih Camii, İstanbul fethedildikten sonra yaptırılan ilk camii ünvanına da taşıyor. Caminin ilk yapılışı 1463 yılına kadar uzanıyor olsa da, tarihinde birçok kez restore edilmiş ve yeniden inşa edilmiş. 1971 yılında restore edilerek ibadete açılan camii, Gölcük depremi sonrasında caminin altında kayma olmuş. Bu nedenle camide ibadete ara verilmiş. 2012 yılına gelindiğinde ise, yeniden restore edilerek ibadete açılmış. Camii, günümüzde ibadete ve ziyarete açık.

Fatih Camii Tarihi

Yapımına ilk kez 1463 yılında başlanmış ve 7 yıl sonra 1470 yılında cami inşaatı tamamlanmış. Fakat bu ilk inşa edilmiş olan camii, İstanbul’da gerçekleşmiş olan doğal afetlerden dolayı günümüze kadar gelmeyi başaramamış.

Fatih Camii Tarihi

Camii ilk olarak 1509 depreminde büyük zarar görmüş. Daha sonra 1557 yılında ve 1754 yıllarında gerçekleşen depremlerden dolayı hasar almış olan camii onarılmış. Ancak 1766 yılında gerçekleşen depremde ise neredeyse tamamen yıkılmış olan camii, Sultan III. Mustafa tarafından 1767 yılında, ilk yapılmış olan camiden daha farklı bir şekilde mimar Mehmed Tahir Ağa’ya yeniden yaptırılmış ve günümüzdeki camii de bu tarihten kalma. İlk yapılan camiden günümüze kalan sadece iç avlunun taç kapısı ve şadırvanıdır.

Fatih Camii’nde Kimler Yatıyor ?

Fatih Camii'nde Kimler Yatıyor
Camii Türbesi

Caminin kıble tarafındaki geniş bahçede yer alan camii haziresi, İstanbul’daki en büyük hazire olmasının yanı sıra en ünlüsü. Fatih Sultan Mehmet Türbesi, caminin kıble duvarı önünde yer alıyor ve hemen yanında ise Sadrâzam Abdurrahmân Nûreddîn Paşa‘nın kabri bulunuyor.

Fatih Sultan Mehmet’in hanımı ”Gülbahar Hatun”un türbesi ise hazirenin giriş bölümünde, Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa ve Vezir Dino-zâde Âbidin Paşa türbeleriyle birlikte yer alıyor.

Hazire içerisindeki diğer türbeler ; Nakşidil Valide Sultan Türbesi ve Gülustû Sultan Türbesi’dir.

Fatih Camii
Türbe Girişi

Fatih Sultan Mehmet Türbesi Hakkında Bilgi

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Fatih Sultan Türbesi, caminin kıble tarafında geniş bir bahçede ve dış avludan girilebilecek bir yerde bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’a defnedilmiş olan ilk padişah olmasından dolayı türbe, ”İlk Padişah Türbesi” olma özelliğine sahip.

1766 yılında gerçekleşen bir depremden ve 1782 yılında çıkan bir yangından dolayı harap olmuş olan türbe, yapılan tamiratlar ve eklemeler sonrasında ilk halinden farklı olarak barok tarzı özellikler taşıyan bir yapı olmuş. Bir rivayete göre de, 1766 yılındaki depremden sonra caminin mihrap duvarının yeniden yapılmasıyla birlikte türbenin yerinin değiştiği, mezarın camii mihrabının altında kaldığı biliniyor.

Günümüzde bu türbeyi haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Fatih Külliyesi’ndeki Diğer Yapılar

Fatih Külliyesi
Fatih Külliyesi

Külliye binaları, dördüncü tepenin en yüksek noktasına geometrik düzende, merkezde cami olmak üzere simetrik düzende yerleştirilmiş. Fatih Camii iki yanında medreseler, önlerinde bir tarafta tabhane öteki tarafta darüşşifa, daha ileride bir çarşı ile bir de hamam bulunur.

Külliye sekiz medrese, sekiz tetümme medresesi ayrıca darüşşifa, tabhane, kütüphane, kervansaray, imaret ve hamam ile geniş bir alanı kaplar.

Kütüphane ; Cami ve külliyesi ilk kurulduğunda bir kütüphane de bulunuyordu. Ancak müstakil bir binaya sahip değildi. 18. yüzyılda caminin kıble tarafına kubbeli bir kütüphane binası inşa edilmiş. Son yıllarda çatlamış olduğundan dolayı boşaltılarak içerisindeki kitaplar da Süleymaniye Kütüphanesi’ne taşınmış.

Medreseler ; İstanbul’un fethinden kısa bir süre sonra Fatih Sultan Mehmet, öğretim faaliyetlerinin devam ettirebilmesi için Bizans’ın en büyük manastırlarından biri olan ”Pantokrator Manastırı”nın keşiş odalarını medreseye çevirmiş ve bu medresenin başına da çağın önde gelen ilim adamlarından biri olan Molla Zeyrek‘i atamıştı. Caminin iki yanındaki medreselerin yapımı 1470 yılında tamamlanana kadar dersler bu medreselerde yapılmış. Külliyedeki en önemli yapıları oluşturan medreseler böylece İstanbul’un en önemli merkezi öğretim yeri olarak şehirdeki üniversitenin ilk başlangıcını teşkil etmiş.

Fatih Camii Hakkında Bilgiler

Tabhane ; Baş Kurşunlu Medresesi’nin ilerisinde kurulmuş olan Tabhane, Külliye içerisinde en önemli yapı taşlarından biri olarak kabul edilir. Aslında bir misafirhane olan bu bina, medrese mimarisine sahip olup, tabhane fonksiyonu kalktıktan sonra da medrese olarak kullanılmış.

Darüşşifa ; Karadeniz tarafında medreselerin hizasında bulunuyor. İstanbul’un Türk dönemine ait ilk hastanesi olması bakımından da tarihsel bir öneme sahip. Burası, ortası açık avlulu, çevresinde hücreleri olan medreseyi andıran bir yapıymış. Günümüzde Darüşşifa’nın bulunduğu yerde apartmanlar yer alıyor ve bu yapıdan hiçbir iz günümüze ulaşamamış.

Fatih Camii ve Külliyesi Mimari Özellikleri

Muvakkithane ; Boyacı ve çörekçi kapıları arasında, Fatih Meydanı’na bakan bir yerde olan muvakkithanenin esas binasının eskiden yeniden yapıldığı, çok kez ahşap olarak yenilendiği biliniyor. İlk kez Sadrazam Hacı Mehmed Paşa tarafından 1749 yılında ve son olarak da III. Selim döneminde (1780-1807) onarım görmüş olsa da 1918 yılında çıkan bir yangından dolayı tamamen yok olmuş.

Kervansaray ; Tabhane ile aşhane-imaretin hemen altında bulunuyor. 1766 yılındaki depremden sonra külliyenin zarar görmesinden endişe duyularak iç kısmı toprakla doldurulmuş ve tonozu kısmen yıkılmış olan bu bölüm Vakıflar genel idaresi tarafından 1980’li yıllarda temizlenerek onarılmış. Cadde tarafında önüne yapılmış olan yeni dükkanlarla birleştirilmiş olan bu bölümde hiçbir taşıyıcı görevi olmayan ve tam olarak ne işe yaradığı bilinmeyen bir taş sütun ortaya çıkarılmış.

Hamam ; Külliyenin güney tarafında bir de hamam bulunuyormuş. Buradaki arazi çevreye nazaran biraz daha derindi ve hamam da bu derin yer içerisinde olduğundan dolayı ”Çukur Hamam” olarak adlandırılmış. 1766 depreminden nasibini almış olan hamam, daha sonra onarılmadığından ve başka amaçlarla kullanılmış olduğundan dolayı da zamanla harap olmuş. Günümüzde bu hamama ait izlerde bulunmuyor.

Fatih Camii Hakkında Bilgiler

Fatih Camii Hünkar Mahfili

Mihrabın sol tarafında bulunan, dışarıdan rampalı bir çıkışı olan Fatih Camisi’nin Hünkar Mahfili, caminin ihyası sırasında Sultan III. Mustafa tarafından ilave ettirilmiş. Harime açılan cephesi de barok üslûpta oymalı kafeslerle kapatılmış.

Daha fazla bilgi için ; fatih.gov.tr adresine de göz atabilirsiniz.

Fatih Camii ve Külliyesi, İstanbul’un her depreminde zarar görmüş olması caminin ve külliyenin sağlam bir zemine oturtulamadığının göstergesi. Günümüzde pek çok parçasının eksilmiş durumda olmasına rağmen, yine İstanbul’daki en önemli tarihi değerlerimizden biri ve mutlaka görülmeye değer yapılar arasında yer almaktadır.

DİĞER İSTANBUL CAMİLERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!