Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Eyüp Sultan Camii Hakkında Bilgi | (Tarihi, Özellikleri, Ulaşım)

Eyüp Sultan Camii Hakkında Bilgi | (Tarihi, Özellikleri, Ulaşım)

Padişahların kılıç kuşanarak sultanlığa adım attığı, çeşmesinden akan suyun kutsal sayıldığı, gönüllerdeki dileklerin göğe yükseldiği, İstanbul'un mabedi yerlerinden biri olan Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, manevi atmosferi, tarihi ve mimari yapısıyla İstanbul'da görülmesi gereken önemli yapılar arasındadır.

-

1458 yılında, yani İstanbul‘un fethinden 5 yıl sonra inşa edilmiş olan Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, İstanbul’un Eyüp semtinde bulunuyor ve bir külliye yapısı olarak inşa edilmiş. İslamiyeti ilk kabul edenlerden Hz. Eyyub El-Ensari‘nin kabrinin bulunduğu yer olmasından dolayı da islam alemince kutsal olarak kabul edilen bir yerdir. 

1766 yılındaki deprem sırasında yıkılan camii binasının ardından tüm külliye yeniden planlanmış. Türbe, imaret, camii, medrese ve iki hamamdan oluşan külliye içerisinde en çok ziyaret edilen yer ise, şüphesiz Eyüp Sultan Türbesi oluyor. 

Eyüp Sultan Camii Tarihi

Eyüp Sultan Camii Tarihi

1458-59 yıllarında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiş olan Eyüp Sultan Camii’nin mimarı hakkında net bir bilgi bulunmuyor olsa da, 1798-1800 yılları arasında inşa edilen ikinci caminin mimarı ”Uzun Hüseyin Efendi”dir ve Sultan III. Selim zamanında yapılmıştır. 

Camii ve diğer eserler zaman içerisinde meydana gelen depremler ve diğer afetler sonucu harap olmuş. Sadece hamam ve türbe ilk yapıldığıyla şekliyle günümüze kadar ulaşabilmiş. Camii, en büyük hasarı 1766 depreminde almış. Bu depremin ardından yapılan onarım yetersiz kalınca, camii 30 yıl sonra III. Selim tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. 

III. Selim, çıkardığı fermanda caminin ilk yapıldığı şekli ile, aslına uygun onarılmasını istemiş. Ancak bu onarımın mimarlar tarafından uygun olmadığı belirtildikten sonra, caminin tamamen yıkılmasını emretmiş. Caminin temeli 1798 yılında yeniden atılır ve Uzun Hüseyin Efendi nezaretinde 28 ay gibi bir sürede tamamlanarak 1800 yılında Sultan tarafından ibadete açılmış.

Eyüp Sultan Camii İçi

Caminin harem avlusu ve içindeki şadırvan, imam-hatip, türbedar odaları, muvakkithane, müezzin-kayyım ve hünkar mahfiline giden merdiven yine III. Selim tarafından caminin yapılışı sırasında külliyeye eklenmiştir. 

Tarihinde birçok kez onarılmış olan camii ve türbesi, en son kapsamlı restorasyon çalışmasını 1956-1958 yılları arasında görmüştür. Restorasyon çalışması, dönemin Başbakanı Adnan Menderes‘in talimatıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi Fotoğrafları

 

Eyüp Sultan Türbesi

Her yıl yüzbinlerce inananın ziyaret ettiği Eyüp Sultan Türbesi, caminin yanı başında yer alıyor. Yapımında oldukça değerli taşların kullanılmış olduğu türbe, sekiz köşeli ve kubbeli olarak inşa edilmiş. İlk inşa edilen caminin günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşamayıp, ikinci kez inşaası gerekse de, türbe günümüze kadar yıkılmadan gelebilmiştir. Bunun en önemli nedeni de türbe yapımı sırasında kullanılan ”Kefeki” adı verilen dayanıklı taşların tercih edilmesidir. 

Eyüp Sultan Türbesi
Eyüp Sultan Türbesi

Türbeyi daha görkemli kılmak adına İznik ve Kütahya çinileri kullanılmış. Daha sonradan, III. Selim tarafından ahşap ve gümüş işlemelerden oluşan bir sanduka yaptırılmış. Sanduka üzerindeki hattat işlemeler ise, dönemin en önemli hattat ustalarından olan ”Mustafa Rakım Efendi” tarafından yapılmıştır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

Eyüp Sultan Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

İstanbul’un Eyüp semtinde Haliç kıyısında bulunan camiye ulaşım için Eminönü’nden hareket eden belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. 47, 47Ç, 47E, 47N nolu otobüsler ile camiye ulaşmak mümkün. Taksimden camiye ulaşım için ise, 54 HT, 36 T (Hasköy- Taksim) nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Camiye metro ile ulaşım için de, Yenikapı-Atatürk Havalimanı metro hattını veya Kirazlı-Yenikapı hattını kullanarak Bayrampaşa’ya gelmeniz gerekiyor. Buradan yürüyerek 15-20 dakika içerisinde camiye ulaşmak da mümkün.

Eyüp Sultan Camii Mimari Özellikleri

Eyüp Sultan Camii Mimari Özellikleri

Günümüzde camii dikdörtgen planlı ve merkezi kubbelidir. Merkezi kubbe dört yandan 8 yarım kubbe ve fil ayakları ile destekleniyor. Cümle kapısı önündeki Sinan Paşa Kasrı, ikinci camii inşaatı sırasında, 1798 yılında yıkılmıştır. Yerinde ulu bir çınar ağacı, gölgesinde etrafı parmaklı olan bir set ve çimen sofa bulunuyor. Parmaklığın dört köşesinde de, Hacat ve Kısmet çeşmeleri olarak anılan 4 çeşme bulunmaktadır. Sultan III. Selim Mevlevi olduğundan dolayı, parmaklıkların üzerine Mevlevi sikkelerini de ekletmiştir.

Günümüzdeki kesme taştan minareler, eski minarelerin kaideleri üstünde yeniden inşa edilmiş. Minarelerin asimetrik konumlardan dolayı, farklı dönemlerde yapılmış olabileceği de düşünülmektedir. Minarelerin gövdesi çokgen planlı olup, çift şerefelidirler. Şerefe altında da mukarnas sarkıtları yer alıyor. Ayrıca petek ile külahın birleştiği yerlerde firuze renginde çiniler bulunmaktadır.

Geniş bir niş içinde yer alan mihrap oldukça özenlidir. Çokgen olan mihrap nişinin tüm kenarı süslü şeritlerle vurgulanmış. Mihrap kavsarası ise, dilimli bir kemer ile kuşatılmıştır. Ayrıca nişin üzerinde ayet kitabesi bulunmakta ve mihrap kıvrımlı bitkisel motifler ile süslenmiştir.

Eyüp Sultan Camii Mimari Özellikleri

Geç dönem unsurları taşıyan süsleme unsurlarıyla bezeli olan minber, beyaz mermerlidir. Süpürgelik, aynalık, giriş ve taç kısımlarında kıvrımlı bitkisel motifler ile oluşturulmuş süsleme kompozisyonları yer almaktadır. 

Yapının avlu girişleri, taç kapısı, mihrap ve minberi barok tarzda dekoratif unsurlar ile bezelidir. Ayrıca caminin içerisinde ve avlusunda çok sayıda renkli cam kullanılmıştır. Merkezi kubbenin içinde mavi ve kırmızı renklerin ağırlıkta olduğu ve klasik dönem özelliklerine sahip kalemişi süslemeler vardır. 

Son cemaat yerinin cephesindeki pencereler mermerden dikdörtgen forumludur ve üzerindeki hafif çökertme ise yuvarlak kemerlidir. Alt ve üst sıralarda pencere formları aynıdır. Her bir kemer açıklığına 2’şer pencere yerleştirilmiştir. İkili pencere dizileri arasında da, barok üslupta bir dış mihrap bulunmaktadır.

Büyük mezarlıklar ile çevrili bir külliyenin içerisinde yer alan Camii, türbe ve medrese ile aynı avlu içerisinde bulunuyor. Bir camii olmaktan öte, islam alemince kutsal kabul edilen noktalardan biri olarak bilinen ve haliç kıyısında bulunan bu camii Günümüzde İstanbul’daki en çok ziyaret edilen camilerimizden biri ve mutlaka görülmeye değer yapılar arasındadır.

Türklerin çok iyi bildiği, yabancı turistlerin pek tanıdık olmadığı Eyüp Semti, romantik aşıkların buluşma noktası olmasının yanı sıra, Haliç’e karşı nostalji yaşamak isteyenlerin yeri Pierre Loti Kahvesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Eyüp’e kadar gelmişken, camii ve türbe ziyaretinizden sonra Pierre Loti’ye uğramayı da unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!