Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Emirgan Korusu Hakkında Bilgiler (Nerede, Nasıl Gidilir?, Kahvaltı)

Emirgan Korusu Hakkında Bilgiler (Nerede, Nasıl Gidilir?, Kahvaltı)

İstanbul'un en sevilen ve en iyi bilinen korularından biri olan Emirgan Korusu, şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri. Koruda, tarihi köşklerde eşsiz bir kahvaltı yapabilir, doğa ile baş başa kalabilir veya güzel bir yürüyüş yaparak bol bol gelin damat görebilirsiniz.

-

Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip Emirgan Korusu, daha çok nisan ayında yapılan Lale Festivaliyle bilinse de, tarihi köşkleri, sunduğu eşsiz boğaz manzarası, kahvaltısı ve doğal güzelliğiyle de ünlüdür.

Yaklaşık 80 yıl önce Belediye tarafından satın alanan koru, bütünüyle halka açılmış. İçerisindeki köşkler de halkın düşlerini tamamlamış. Düğünler, nişanlar, davetler, kutlamalar hepsi tavanları altın varaklar ile süslü köşklerde yapılmış. Halis Erginer’in ”Bir şeyde gözüm yok, kuru bir can kâfi, Hoş-beş edecek ehl-i ihvan (yakın dostlar) kâfi, İkbaline (iktidarına) bel bağlamadım dünyanın İstanbul içinde bir Emirgan kâfi” rubaisiyle anılan koruda 120 çeşit ağaç türü bulunuyor. Bu ağaç türlerinin öne çıkanları, Halep çamı, ağlayan çam, veymut çamı, sahil çamı, Fıstık çamı, kızılçam, Japon kadife çamı, Avrupa, mavi ve konik ladinlerdir.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu’nda en çok göreceğiniz şeylerden biri de Gelin ve Damat olacaktır.

Ayrıca, Lübnan, mavi atlas, Himalaya sedirlerinin örnekleri, kayın, dişbudak, sabunağacı, salkım söğüt, Macar meşesi, İstanbul park ve bahçeleri ile korularında rastlanmayan nadide ağaçlardan kolorado gümüşi köknarı gibi ağaç türlerini de Emirgan Korusu içerisinde görebiliyorsunuz.

Emirgan Korusu Kuş Kafesi

Tarihçe

Emirgan Korusu Şelalesi

Emirgan Korusu’nun tarihi Bizans dönemine kadar uzanıyor. Bu dönemde servi ağaçlarıyla kaplı olan semt, servilik anlamına gelen ”Kyparades” olarak anılıyormuş.

16. yüzyıla gelindiğinde burada bulunan arazi Nişancı Feridun Bey’e verilmiş ve ”Feridun Paşa Bahçesi” olarak anılmaya başlanmış. Sultan IV. Murat bahçeyi 1635 yılında Emirgüneoğlu Tahmasb Kulu Han’a (Yusuf Paşa) verdikten sonra da bahçe ”Emirgüne Bahçesi” olarak anılır olmaya başlar ve daha sonra değiştirilerek, ”Mirgün Bahçesi” ve ”Mirgün” olarak anılmaya başlanmıştır. En sonunda bahçenin ismi tamamen değiştirilerek ”Emirgan” olmuştur.

Emirgan Korusu

Sultan Abdülaziz döneminde arazi Mısır Hidivi İsmail Paşa’ya verilmiş ve arazi en çok İsmail Paşa zamanında değer kazanmış. Paşa burada Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşkü yaptırır. İsmail Paşa öldükten sonra da arazi, Satvet Lütfi Tozan‘a kalmıştır. Daha sonra, 1940 yılında İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimiyle arazi kamulaştırılarak bir park haline getirilmiştir. Uzun yıllar boyunca sadece bir bölümü mesire yeri olarak halka açık olan koru, 1943 yılında Belediyece yapılan bir düzenlemeden sonra, tamamı halka açık olan bir koru haline gelmiştir. Emirgan Korusu’nda 2006 yılından beri her yıl nisan ayında Lale Festivali yapılmaktadır

Emirgan Korusu Köşkleri ve Kahvaltı Fiyatları;

Emirgan Korusu Köşkleri
Emirgan Korusu Köşkleri

Koru içerisinde Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından yaptırılmış olan Sarı, Pembe ve Beyaz Köşk olmak üzere 3 köşk bulunuyor. Bu 3 köşk, Beltur A.Ş tarafından işletilmekte ve her köşk kafeterya ve restoran olarak hizmet vermektedir. Kahvaltı için en çok tercih edilen Sarı Köşk olsa da, Beyaz Köşk biraz daha uygun fiyatlı olduğu için düşünülebilir. Bu iki köşkte açık ve serpme kahvaltıları ile hizmet verirken, Pembe köşkte sadece Serpme kahvaltı servis edilmektedir.

Sarı Köşk ve Kahvaltı

Sarı Köşk ve Kahvaltı
Sarı Köşk

Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından yaptırılmış olan Sarı Köşk, şale üslubu ile dikkat çekmektedir. Osmanlı Döneminde 17. yüzyıldaki devlet yöneticilerinin ikamet ettiği yerlerden biri olması bakımından önemli olan bu köşk, geleneksel Türk yaşama düzeninin bir gereği, sofa etrafında toplanmış olan şeması uzun yıllar boyunca değiştirilmemiş. Üst katta 3 oda 1 salon, alt katında 4 oda hol ve mutfak ile bodrum katından oluşmaktadır.

Uzun yıllar boyunca av, piknik ve dinlenme yeri olarak kullanılmış olan köşk, bir süre Turing tarafından bir restoran-kafeterya olarak kullanılmış ve 1996-97 yıllarında Belediyece yapılan restorasyondan sonra Beltur A.Ş işletmeleri tarafından halkın hizmetine bir restoran/kafeterya olarak açılmıştır.

Günümüzde İstanbul halkının daha çok kahvaltı için tercih ettiği köşk, restoran olarak da oldukça popüler.

Emirgan Korusu
Sarı Köşk’ün hemen yan tarafında bulunan küçük şelale

Sarı Köşk kahvaltı fiyatları 2020 ; 

  • Serpme kahvaltı 38 TL
  • Açık büfe kahvaltı ise 48 TL’dir. 09:00-13:00 arası kahvaltı yapabileceğiniz Sarı Köşk 14:00’dan sonra bir restoran olarak hizmet vermektedir. Çorbalar 10 TL’den başlarken mezeler 15 TL ve sıcak başlangıçlar ise 20 TL’den başlamaktadır.

Beyaz Köşk ve Kahvaltı

Beyaz Köşk
Beyaz Köşk

Emirgan Korusu içerisinde 3 köşkten biri olan Beyaz Köşk de, Beltur tarafından bir kafeterya olarak hizmet vermektedir.

Koru içerisindeki diğer iki köşk ahşaptan yapılmışken Beyaz Köşk, Kargir bir yapıya sahiptir. Yine İsmail Paşa’nın inşa ettirdiği köşklerden biridir ve İsmail Paşa’nın 1882 yılına kadar ikamet ettiği yer olarak bilinmektedir. 1930’a kadar Hidiv ailesinin mülkiyetinde olan köşk, satvet Lütfi Tozan tarafından satın alınmıştır. 1940’lı yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılan parktaki diğer köşkler gibi Beyaz Köşk de, 1995 yılından günümüze Beltur tarafından işletilmektedir.

Beyaz Köşk kahvaltı fiyatları 2020 ; Serpme Kahvaltı 32,50 TL ve açık büfe kahvaltı ise 42,50 TL’dir. Beyaz Köşk’te ayrıca kahvaltı saatlerinin dışında ana ve ara yemekler, atıştırmalıklar da servis edilmektedir.

Pempe Köşk ve Kahvaltı 

Pempe Köşk ve Kahvaltı 
Pempe Köşk

Yine Beltur tarafından işletilen Pembe Köşk, iki katlı ve tam bir Osmanlı evi üslubunda yapılmış. Ahşap kaplamalı olan köşk, ismine uygun şekilde sardunya pembesine boyatılmış. Protokol kapısı, ön kapı ve personel kapısı olmak üzere 3 girişi olan köşkün ön girişinde oldukça geniş bir salon ve salona açılan iki oda bulunuyor.

Emirgan Korusu Piknik Alanı
Emirgan Korusu Piknik Alanı

Günümüzde Emirgan Korusu’nda kahvaltı için en çok tercih edilen köşklerden biri.

Pembe Köşk Kahvaltı Fiyatları 2020 ;

  • Serpme kahvaltı ; 32,50 TL ve açık büfe kahvaltı bu köşkte bulunmuyor.

Emirgan Korusu Manzarası

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Emirgan Korusu Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Emirgan Korusu Düğün
Emirgan Korusu Düğün Fotoğrafları için de oldukça popüler yerler arasında

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde boğaza nazır güzel bir konumda bulunan Emirgan Korusu’na ulaşım için ;

  • Bahçeköy, Sarıyer, İstinye yönünden 25E, 42T, 40T nolu otobüsleri kullanarak Emirgan durağına ulaşabilirsiniz. Bu durak, koruya 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ayrıca Sarıyer yönüne giden tüm belediye otobüsleri de Emirgan durağından geçmektedir.
  • Anadolu Yakası’ndan koruya ulaşmak için Kadıköy ve Üsküdar’dan vapurlarla Beşiktaş’a geçebilir, buradan Sarıyer yönüne giden belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

Emirgan Korusu Cam Balkon
Emirgan Korusu Cam Balkon

Özel araçlarınız ile koruya ulaşmak için de sahil yolu ile Beşiktaş yönünden Emirgan’a gelebilir, buradan Sakıp Sabancı Caddesi’nde sol taraftaki tabelaları takip ederek koruya ulaşabilirsiniz.

Emirgan Korusu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Emirgan Korusu hakkında bilgiler

  • Emirgan Korusu’na girişler ücretsizdir. Ancak özel araç ile koruya gidiyorsanız, 10 TL gibi bir otopark ücreti ödemeniz gerekmektedir.
  • Koru, 09:00-23:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Koru içerisindeki 3 köşk de bu saatler arasında hizmet vermektedir.
  • Emirgan Korusu piknik için de oldukça popülerdir. Koruda piknik yapabileceğiniz alan, Reşitpaşa tarafındaki kapıdan giriş yaptığınızda karşınıza çıkıyor. Emirgan Korusu’nda mangal yasaktır.

Emirgan’da Gezilecek Yerler

Emirgan Korusu hakkında bilgilerEmirgan Korusu hakkında bilgiler

Boğaziçi’nin en güzel köylerinden biri olan Emirgan, korunun dışında bahar aylarında açan  Erguvan ağaçları, birbirinden güzel Çınaraltı kahveleri ve tarihi ahşap evleriyle eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Upuzun merdivenleri, sıcakkanlı esnafı, lüks yalıları ve köşkleriyle sizi büyüleyecek Emirgan’a da koru ziyaretinizden sonra zamanınız kalırsa mutlaka göz atın deriz.

Emirgan Korusu Çocuk Oyun Alanı
Emirgan Korusu Çocuk Oyun Alanı

Çınaraltı Kahvesi ; Yahya Kemal’in en sevdiği yerlerden biri olarak ün yapmış olan Çınaraltı, baharın müjdecisidir. Havalar ısınmaya başladıkça kalabalıklaşan, hoş sohbetlerin mekanı Çınaraltı, özellikle sıcak yaz aylarında yoğundur. Güzel bir kahve için koru ziyaretinden sonra uğranılabilir.

Şerifler Yalısı ; Emirgan’ın en iyi bilinen yalılarından biri olarak bilinir ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün kuzeyinde bulunmaktadır. Tam olarak ne zaman, kim tarafından yapıldığı bilinmeyen bu yalı, duvarlarındaki ve tavanındaki sade süslemeleri ve bahçesindeki fıskiyeli havuzu ile tanınır. İçerisine girmeseniz de dışarıdan görülmeye değer tarihi bir yapı.

Emirgan Camii ; Yalının hemen yanında bulunan bu tarihi camii, I. Abdülhamit tarafından yaptırılmış boğazın en büyük camisidir. Caminin bulunduğu külliyeden günümüze pek bir şey kalmamış olsa da, camii tek başına görülmeye değer önemli tarihi yapılar arasındadır.

Emirgan Korusu Kahvaltı

Atlı Köşk ; Günümüzde bir müze olarak hizmet veren bu köşk, Sabancı ailesine ait. Ünlü işadamı Sakıp Sabancı’nın vefatından sonra ailenin topladığı birçok sanat eserleri sayesinde köşk müzeye dönüştürülmüş. Köşke adını veren at heykeli ise, bahçenin tam ortasında yer alıyor.

Hidiv İsmail Paşa Yalısı ; Atlı Köşk’e kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu yalı, İsmail Paşa tarafından yaptırılmış. Boğaz boyunca dizilmiş en gösterişli ve en güzel yalılardan biri ve Emirgan’da görülmeye değer yerler arasındadır.

Emirgan Korusu Çiçekler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!