Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiEmirgan Korusu Hakkında Bilgiler | Nerede, Nasıl Gidilir?

Emirgan Korusu Hakkında Bilgiler | Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul'un en sevilen ve en iyi bilinen korularından biri olan Emirgan Korusu, şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri. Korudaki tarihi köşklerde eşsiz bir kahvaltı yapabilir, doğa ile baş başa kalabilir veya güzel bir yürüyüş yaparak bol bol gelin damat görebilirsiniz.

-

Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip Emirgan Korusu, daha çok nisan ayında yapılan Lale Festivaliyle adından söz ettiriyor olsa da, tarihi köşkleri, sunduğu eşsiz boğaz manzarası, kahvaltısı ve doğal güzelliğiyle de ünlü.

Yaklaşık 80 yıl önce Belediye tarafından satın alanan koru, bütünüyle halka açılmış. İçerisindeki köşkler de halkın düşlerini tamamlamış. Düğünler, nişanlar, davetler, kutlamalar hepsi tavanları altın varaklar ile süslü köşklerde yapılmış.

Halis Erginer’in ”Bir şeyde gözüm yok, kuru bir can kâfi, Hoş-beş edecek ehl-i ihvan (yakın dostlar) kâfi, İkbaline (iktidarına) bel bağlamadım dünyanın İstanbul içinde bir Emirgan kâfi” rubaisiyle anılan koruda 120 çeşit ağaç türü bulunuyor. Bu ağaç türlerinin öne çıkanları, Halep çamı, ağlayan çam, veymut çamı, sahil çamı, fıstık çamı, kızılçam, Japon kadife çamı, Avrupa, mavi ve konik ladinlerdir.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu’nda en çok göreceğiniz şeylerden biri de Gelin ve Damat olacaktır.

Ayrıca, Lübnan, mavi atlas, Himalaya sedirlerinin örnekleri, kayın, dişbudak, sabunağacı, salkım söğüt, Macar meşesi, İstanbul park ve bahçeleri ile korularında rastlanmayan nadide ağaçlardan kolorado gümüşi köknarı gibi ağaç türlerini de Emirgan Korusu içerisinde görebiliyorsunuz.

Emirgan Parkı Kuş Kafesi

Emirgan Korusu Tarihçesi

Emirgan Korusu Şelalesi

Emirgan Korusu’nun tarihi Bizans dönemine kadar uzanıyor. Bu dönemde servi ağaçlarıyla kaplı olan semt, servilik anlamına gelen ”Kyparades” olarak anılıyormuş.

16. yüzyıla gelindiğinde burada bulunan arazi Nişancı Feridun Bey’e verilmiş ve ”Feridun Paşa Bahçesi” olarak anılmaya başlanmış. Sultan IV. Murat bahçeyi 1635 yılında Emirgüneoğlu Tahmasb Kulu Han’a (Yusuf Paşa) verdikten sonra da bahçe ”Emirgüne Bahçesi” olarak anılır olmaya başlar ve daha sonra değiştirilerek, ”Mirgün Bahçesi” ve ”Mirgün” olarak anılmaya başlanmış. En sonunda bahçenin ismi tamamen değiştirilerek ”Emirgan” olmuş.

Emirgan Korusu

Sultan Abdülaziz döneminde arazi Mısır Hidivi İsmail Paşa’ya verilmiş ve arazi en çok İsmail Paşa zamanında değer kazanmış. Paşa burada Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşkü yaptırmış. İsmail Paşa öldükten sonra da arazi, Satvet Lütfi Tozan‘a kalmış. Daha sonra, 1940 yılında İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimiyle arazi kamulaştırılarak bir park haline getirilmiş.

Uzun yıllar boyunca sadece bir bölümü mesire yeri olarak halka açık olan koru, 1943 yılında Belediyece yapılan bir düzenlemeden sonra, tamamı halka açık olan bir koru haline gelmiş. Emirgan Korusu’nda 2006 yılından beri her yıl nisan ayında Lale Festivali yapılıyor.

Emirgan Korusu Köşkleri ve Kahvaltı Fiyatları;

Emirgan Korusu Köşkleri
Emirgan Korusu Köşkleri

Koru içerisinde Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından yaptırılmış olan Sarı, Pembe ve Beyaz Köşk olmak üzere 3 köşk bulunuyor. Bu 3 köşk, Beltur A.Ş tarafından işletilmekte ve her köşk kafeterya ve restoran olarak hizmet veriyor.

Kahvaltı için en çok tercih edilen Sarı Köşk olsa da, Beyaz Köşk biraz daha uygun fiyatlı olduğu için düşünülebilir. Bu iki köşkte açık ve serpme kahvaltıları ile hizmet verirken, Pembe köşkte sadece Serpme kahvaltı servis ediliyor.

Sarı Köşk’te Kahvaltı ve Fiyatları 2022

Sarı Köşk ve Kahvaltı - Emirgan Parkı
Sarı Köşk

Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından yaptırılmış olan Sarı Köşk, şale üslubu ile dikkat çekiyor. Osmanlı Döneminde 17. yüzyıldaki devlet yöneticilerinin ikamet ettiği yerlerden biri olması bakımından önemli olan bu köşk, geleneksel Türk yaşama düzeninin bir gereği, sofa etrafında toplanmış olan şeması uzun yıllar boyunca değiştirilmemiş.

Köşk, üst katta 3 oda 1 salon, alt katında 4 oda hol ve mutfak ile bodrum katından oluşuyor.

Uzun yıllar boyunca av, piknik ve dinlenme yeri olarak kullanılmış olan köşk, bir süre Turing tarafından bir restoran-kafeterya olarak kullanılmış ve 1996-97 yıllarında Belediyece yapılan restorasyondan sonra Beltur A.Ş işletmeleri tarafından halkın hizmetine bir restoran/kafeterya olarak açılmış.

Günümüzde İstanbul halkının daha çok kahvaltı için tercih ettiği köşk, öğle ve akşam yemekleri için de tercih edilebilir.

Emirgan Parkı
Sarı Köşk’ün hemen yan tarafında bulunan küçük şelale

Sarı Köşk kahvaltı fiyatları 2022 ;

  • Tek kişilik kahvaltı tabağı 57 TL, iki kişilik Mega Kahvaltı ise 149 TL
  • Açık büfe kahvaltı ise pandemi tedbirleri nedeniyle kaldırıldı.
  • 09:00-13:00 arası kahvaltı yapabileceğiniz Sarı Köşk 14:00’dan sonra bir restoran olarak hizmet veriyor. Çorbalar 19 TL’den başlarken mezeler 27 TL ve sıcak başlangıçlar ise 38 TL’den başlamaktadır

Koronavirüs önlemleri nedeniyle açık büfe kahvaltı kaldırıldı ve tam olarak ne zaman hizmete gireceği ise belli değil. Açık büfe kahvaltı için Sarı Köşk’e gidiyorsanız gitmeden Beltur’u arayıp açık büfe hakkında bilgi almanızda yarar var.

Emirgan Beyaz Köşk ve Kahvaltı

Beyaz Köşk
Beyaz Köşk

Emirgan Korusu içerisinde 3 köşkten biri olan Beyaz Köşk de, Beltur tarafından bir kafeterya olarak hizmet veriyor.

Koru içerisindeki diğer iki köşk ahşaptan yapılmışken Beyaz Köşk, Kagir bir yapıya sahip. Yine İsmail Paşa’nın inşa ettirdiği köşklerden biri ve İsmail Paşa’nın 1882 yılına kadar ikamet ettiği yer olması bakımından da önemli bir yere sahip.

1930 yılına kadar Hidiv ailesinin mülkiyetinde olan köşk, satvet Lütfi Tozan tarafından satın alınmış. 1940’lı yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılan parktaki diğer köşkler gibi Beyaz Köşk de, 1995 yılından günümüze Beltur tarafından işletiliyor.

Beyaz Köşk kahvaltı fiyatları 2022 ; Serpme Kahvaltı tek kişilik 55 TL ve açık büfe kahvaltı ise korona dolayısıyla şu anda kaldırıldı. Beyaz Köşk’te ayrıca kahvaltı saatlerinin dışında ana ve ara yemekler, atıştırmalıklar da servis edilmektedir.

Emirgan Pempe Köşk ve Kahvaltı

Pempe Köşk ve Kahvaltı
Pempe Köşk

Yine Beltur tarafından işletilen Pembe Köşk, iki katlı ve tam bir Osmanlı evi üslubunda yapılmış. Ahşap kaplamalı olan köşk, ismine uygun şekilde sardunya pembesine boyatılmış.

2 katlı olan köşk, cafe olarak hizmet vermesinin yanı sıra, nişan, düğün ve diğer organizasyonlar için de hizmet veriyor.

Protokol kapısı, ön kapı ve personel kapısı olmak üzere 3 girişi olan köşkün ön girişinde oldukça geniş bir salon ve salona açılan iki oda bulunuyor. Köşkün ikinci katına geniş bir merdivenden çıkılıyor. İkinci katta sizi geniş bir salon karşılıyor. Burada, salona açılan iki büyük odanın dışında, salondan koridora geçince koridora açılan 5 büyük oda ve 2 küçük sandık odası daha bulunuyor.

Pembe Köşk, 1878 yılında Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa zamanında, dönemin paşalarını ve önde gelen isimlerini konuk etmek amacıyla kullanılıyormuş.

Köşk, 1982 yılında ‘Turing’ tarafından restore edilerek uzun süre kullanılmış. Köşk, 1995’te de İBB’ye devredilmiş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından detaylı bir bakımdan geçirilen köşk, köşkün tarihi değerine ve ince el işi sanatının tüm örneklerine saygı gösterilerek, orijinal haline uygun bir şekilde yeniden düzenlenmiş.

Emirgan Korusu Piknik Alanı
Emirgan Korusu Piknik Alanı

Günümüzde Emirgan Korusu’nda kahvaltı için en çok tercih edilen köşklerden biri.

Pembe Köşk Kahvaltı Fiyatları 2022 ;

  • Serpme kahvaltı 57 TL ve açık büfe kahvaltı bu köşkte bulunmuyor.

Emirgan Korusu Manzarası

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Emirgan Korusu Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Emirgan Korusu Düğün
Emirgan Korusu Düğün Fotoğrafları için de oldukça popüler yerler arasında

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde boğaza nazır güzel bir konumda bulunan Emirgan Korusu’na ulaşım için ;

Bahçeköy, Sarıyer, İstinye yönünden 25E, 42T, 40T nolu otobüsleri kullanarak Emirgan durağına ulaşmanız gerekiyor. Bu durak, koruya 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Sarıyer yönüne giden tüm belediye otobüsleri de Emirgan durağından geçmektedir.

Anadolu Yakası’ndan koruya ulaşmak için Kadıköy ve Üsküdar’dan vapurlarla Beşiktaş’a geçebilir, buradan Sarıyer yönüne giden belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

Emirgan Korusu Cam Balkon
Emirgan Korusu Cam Balkon

Özel araçlarınız ile koruya ulaşmak için de sahil yolu ile Beşiktaş yönünden Emirgan’a gelebilir, buradan Sakıp Sabancı Caddesi’nde sol taraftaki tabelaları takip ederek koruya ulaşabilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Emirgan Korusu ziyaretinizden sonra, koruya yakın tarihi ve turistik cazibe merkezlerine de göz atmak isterseniz, Sarıyer gezilecek yerler adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Sarıyer’deki turistik yerler Emirgan’a yakın olsa da, tüm çekim merkezlerine yürüyerek gidemeyeceğinizi de unutmayın. Koruya en yakın turistik yer ise Sakıp Sabancı Müzesi’dir.

Emirgan Korusu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Emirgan Korusu hakkında bilgiler

  • Emirgan Korusu’na girişler ücretsiz. Ancak özel araç ile koruya gidiyorsanız, 20 TL gibi bir otopark ücreti ödemeniz gerekmektedir.
  • Koru, 09:00-23:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Koru içerisindeki 3 köşk de bu saatler arasında hizmet veriyor.
  • Emirgan Korusu piknik için de oldukça popüler. Koruda piknik yapabileceğiniz alan, Reşitpaşa tarafındaki kapıdan giriş yaptığınızda karşınıza çıkıyor. Emirgan Korusu’nda mangal yasaktır.

Emirgan’da Gezilecek Yerler

Emirgan Korusu hakkında bilgilerEmirgan Korusu hakkında bilgiler

Boğaziçi’nin en güzel köylerinden biri olan Emirgan, korunun dışında bahar aylarında açan Erguvan ağaçları, birbirinden güzel Çınaraltı kahveleri ve tarihi ahşap evleriyle eşsiz bir deneyim sunuyor. Upuzun merdivenleri, sıcakkanlı esnafı, lüks yalıları ve köşkleriyle sizi büyüleyecek Emirgan’a da koru ziyaretinizden sonra zamanınız kalırsa mutlaka göz atın deriz.

Emirgan Korusu Çocuk Oyun Alanı
Emirgan Korusu Çocuk Oyun Alanı

Çınaraltı Kahvesi ; Yahya Kemal’in en sevdiği yerlerden biri olarak ün yapmış olan Çınaraltı, baharın müjdecisidir. Havalar ısınmaya başladıkça kalabalıklaşan, hoş sohbetlerin mekanı Çınaraltı, özellikle sıcak yaz aylarında yoğun oluyor. Güzel bir kahve için koru ziyaretinden sonra uğranılabilir.

Şerifler Yalısı ; Emirgan’ın en iyi bilinen yalılarından biri olarak bilinir ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün kuzeyinde bulunuyor. Tam olarak ne zaman, kim tarafından yapıldığı bilinmeyen bu yalı, duvarlarındaki ve tavanındaki sade süslemeleri ve bahçesindeki fıskiyeli havuzu ile tanınır. İçerisine girmeseniz de dışarıdan görülmeye değer tarihi bir yapı.

Emirgan Camii ; Yalının hemen yanında bulunan bu tarihi camii, I. Abdülhamit tarafından yaptırılmış boğazın en büyük camisi. Caminin bulunduğu külliyeden günümüze pek bir şey kalmamış olsa da, camii tek başına görülmeye değer önemli tarihi yapılar arasındadır.

Emirgan Korusu Kahvaltı

Atlı Köşk ; Günümüzde bir müze olarak hizmet veren bu köşk, Sabancı ailesine ait. Ünlü işadamı Sakıp Sabancı’nın vefatından sonra ailenin topladığı birçok sanat eserleri sayesinde köşk müzeye dönüştürülmüş. Köşke adını veren at heykeli ise, bahçenin tam ortasında yer alıyor.

Hidiv İsmail Paşa Yalısı ; Atlı Köşk’e kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu yalı, İsmail Paşa tarafından yaptırılmış. Boğaz boyunca dizilmiş en gösterişli ve en güzel yalılardan biri ve Emirgan’da görülmeye değer yerler arasındadır.

Emirgan Korusu Çiçekler

Emirgan Korusu Lale Festivali Ne Zaman ?

Emirgan Korusu’nda Lale Festivali, 2006 yılından günümüze her yıl 1-30 nisan tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

SIK SORULAN SORULAR

Emirgan Korusu otopark ücreti ; Emirgan Korusu’na ait ücretli bir otopark alanı da bulunuyor. Otopark günlük ücreti ise 20 TL.

Emirgan Korusu için hangi otobüs durağında inmek gerekir ? ; Koruya otobüslerle gitmeyi planlıyorsanız, inmeniz gereken durak ‘Emirgan’ otobüs durağıdır.

Emirgan Korusu giriş ücretli mi ? ; Koruya araçlarınızla gitmiyorsanız giriş ücretsiz.

Emirgan Korusu’na ne zaman gidilir ? ; Koruya gitmek için en ideal zaman lale festivalinin olduğu nisan ayıdır.

Emirgan Korusu’nda Mangal Serbest mi ? ; Koru içerisinde mangal yakmak yasak. Ancak piknik yapılacak yerler var.

NOT ; Emirgan Korusu Korona nedeniyle bir süre kapalıydı, fakat günümüzde ziyarete açık.

BENZER İÇERİKLER

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!