Ana SayfaİspanyaGranada Gezi RehberiEl Hamra Sarayı Hakkında Detaylı Bilgiler ve Tavsiyeler

El Hamra Sarayı Hakkında Detaylı Bilgiler ve Tavsiyeler

Renginden dolayı Arapça’da Medinat al-Hamra, yani ‘Kızıl Şehir’ olarak bilinen El Hamra Sarayı, daha çok nefes kesen bir manzaraya ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Granada’nın en önemli çekim merkezi olan saray, aslında tek bir yapıdan değil, birçok farklı yapının bir araya gelmesiyle oluşan bir saray kompleksi.

Bu saray kompleksindeki karmaşık şekilde inşa edilmiş avlular, odalar ve bahçeler dünyadaki Mağribi sanat ve mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

İspanya’nın en ikonik yapılarından biri olarak kabul edilen bu saray kompleksi, ülkedeki en iyi İslam mimarisi örneği olmasıyla da öne çıkıyor. Görkemli mimarisinin yanı sıra, sunduğu eşsiz manzarası, hoş kokulu bahçeleri ve birbirinden değerli tarihi yapılarıyla büyüleyen saray için en azından 2-3 saatinizi ayırın.

El Hamra Sarayı, çok kısa bir sürede görebileceğiniz bir yer değil, özellikle sarayı yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız her farklı yapı için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalabiliyorsunuz.

El Hamra Sarayı Hakkında Bilgi

Elhamra Sarayı – kaynak ; flickr / jiuguang-wang

Endülüs’ün güney şehri Granada’nın eteklerinde yer alan eski bir saray ve kale kompleksi olan El Hamra, İspanya’nın en tanınmış tarihi cazibe merkezlerinden.

Karmaşık Arap oymalarından çökmekte olan kırmızı kil saraylara, süslü masmavi çinilere, nefes kesici bakımlı bahçelere ve Granada şehrinin çarpıcı manzaralarına kadar büyüleyici bir deneyim sunan saray kompleksi, hem tarih ve sanat, hem de mimari ve manzara için görülecek bir yer. Bu yönüyle her yaştan ziyaretçiye keyifli bir gezi deneyimi sunuyor.

Alhambra Sarayı olarak da bilinen bu saray kompleksi, Generalife, Alcazaba, Nasrid Sarayları, Rauda ve Charles Sarayı gibi farklı yapılardan oluşuyor. Her bir yapı birbirinden güzel mimariye sahip olmasının yanı sıra, bazı yapılarda çok değerli sanat eserleri de görülebiliyor.

El Hamra Sarayı Bölümleri

Sarayın her bir bölümü, kendi içerisinde farklı bölümlere ve yapılara ayrılıyor. El Hamra kompleksinin başlıca bölümleri ; Alcazaba, V. Charles Sarayı, Generalife Bahçeleri ve Nasrid Sarayları. Ayrıca kombineli biletler ile bu bölümleri görebiliyorsunuz.

1.Alcazaba (Mağribi Kalesi)

Alcazaba (Mağribi Kalesi) – kaynak ; flickr / stinkimaus

13. yüzyıldan kalma bir Mağribi Kalesi olan Alcazaba, El Hamra’nın en ilgi gören bölümlerinden biri. I. Muhammed döneminde inşa edilmiş olan kaleden geriye kalan tek şey, görkemli kuleleri ve dış surlar olsa da, kalıntılarıyla bile saray kompleksinin en çok ziyaret edilen bölümlerinden biri olmaya devam ediyor.

Eski surların üzerinden görülen manzara için bile ziyaret edilmeye değer Alcazaba, şehre bakan bir tepede ayrıcalıklı bir konuma sahip ve El Hamra’nın en eski bölümü olmasıyla öne çıkıyor.

Alcazaba’dan en iyi manzarayı sunan yer ‘Torre de la Vela’ adı verilen kuledir. Bu gözetleme kulesinin yanı sıra Alcazaba, Kova Kulesi (Torre del Cubo), Silah Meydanı (Plaza de Armas), kentsel askeri bölge (Barrio Castrense), Silah Kapısı terası (Terraza de la Puerta de las Armas) ve Surların bahçesine (Jardín de los Adarves) ev sahipliği yapıyor.

Alcazaba gezisi için 30-35 dakika yeterli oluyor.

2.Palacio de Carlos V (V. Charles Sarayı)

Palacio de Carlos V (V. Charles Sarayı) – kaynak ; flickr / Salvador Fornell

El Hamra’nın en önemli yapılarından bir diğeri ise, saray kompleksi içerisindeki saraylardan çok daha farklı bir mimariye sahip olan V. Charles Sarayı‘dır.

Bu sarayın El Hamra Sarayları’nda izlenen Mağribi tarzı mimariye sahip olmamasının nedeni, yapının Hıristiyan Keşfinden sonra inşa edilmiş olması. Dolayısıyla kompleksin geri kalanından çok daha yeni, daha modern ve İspanya’daki Yüksek Rönesans mimarisinin en güzel örneği olarak kabul ediliyor.

17 metre yüksekliğindeki görkemli mimarisiyle öne çıkan V. Charles Sarayı, abartılı bir cepheye ve alt galeride Dorik sütunlardan oluşan sütunlu iki katlı bir rotunda ve üst galeride İyonik sütunlara sahip etkileyici bir iç avluya sahip.

Eşsiz tasarım, Rönesans mimarları için önemli bir tema olan cennet ve yeryüzü birleşimini simgeliyor.

El Hamra Sarayı

Zemin katta, İspanya’daki İspanyol-Mağribi ve Nasrid sanatının muhteşem bir koleksiyonunu sergileyen El Hamra Müzesi var. Morolar tarafından kullanılan antikaları, sanat eserlerini, mermer sütunları ve seramikleri bu müzede görebiliyorsunuz. Ayrıca bu müzenin dışında sarayda bir de Güzel Sanatlar Müzesi bulunuyor. El Hamra Müzesi’ni ücretsiz olarak (El Hamra Saray kompleksi için alınan bilet ile görülebiliyor) ziyaret edebilirken, diğer müze için ekstra 2€ giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

15-20 dakika V. Charles Sarayı ziyareti için yeterli oluyor. Müzeyi de ziyaret etmeyi planlıyorsanız, fazladan bir bu kadar süre eklenebilir.

3.Generalife Bahçeleri

Elhamra Sarayı Tarihçesi
Generalife Bahçeleri – kaynak ; flickr / shadowgate

Generalife Sarayı, 1319 yılında I. İsmail döneminde tamamlanan Mağribi Krallarının yazlık sarayıymış ve o dönem El Hamra’daki en dikkat çeken yapılardan biriymiş. Fakat bugün saraydan çok sarayın bahçeleri dikkat çekiyor.

Güzelce düzenlenmiş bu bahçeler, sadece El Hamra’nın değil, Granada’nın da en çok fotoğraflanan cazibe merkezlerinden.

Bahçelerin en karakteristik özelliği su yollarının ve süs çeşmelerinin kullanılmış olması. Bunun en önemli nedeni de, ‘Su Bolluğu’nun Moroların zenginlik simgesi olmasıymış.

Bu güzel peyzajlı bahçe, teraslar, çiçek tarhları ve özenle kesilmiş çitlerle bir İtalyan Rönesans villasının bahçelerini andırıyor. İlkbahar veya yaz aylarında Elhamra Sarayı’nı ziyaret ederseniz, bahçelerin rengarenk çiçekleriyle görsel bir ziyafet için hazırlıklı olun.

Elhamra Sarayı Tarihçe
Bahçeler – kaynak ; flickr / Inge Knoff

Generalife bahçelerinin en etkileyici kısmı Patio de la Acequia‘dır (Sulama Kanalının Verandası). Mis kokulu portakal ağaçları, selvi ağaçları ve güllerin arasında ve onu ikiye bölen ince bir su kanalına sahip iki köşk ile çevrili olan Patio de la Acequia, Generalife’da en fazla zaman geçireceğiniz yer olacak.

Ana bilet gişesine yaklaşık 100 m ve Nasrid Sarayı’na 700 m uzaklıkta. Bahçeden meyve toplamak da yasak.

Generalife gezisi için 25-30 dakika yeterli olabilir.

4.Nasrid Sarayları

Nasrid Sarayları, kurulduğu dönemde Granada’nın Mağribi krallarının resmi ikametgah yeriymiş. El Hamra Sarayı kompleksi içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri ve 4 farklı yapıya ev sahipliği yapıyor. Bunlar ;

–MEXUAR

Elhamra Sarayı Efsanesi
MEXUAR – kaynak ; flickr / Anita Gould

Nasrid Sarayları’nın en eski yapısı ve çoğunlukla kralın bakanları arasındaki toplantılar ve mahkeme salonu olarak kullanılıyormuş. Daha sonraki dönemlerde en çok değiştirilen bölüm olmasıyla da dikkat çeken Mexuar, Hıristiyan fethinden sonra bir şapel olarak kullanılmış.

Bitişikteki Patio del Mexuar’ın solunda, bu sarayın en güzel cephelerinden birine sahip olan Cuarto Dorado (Altın Oda) bulunuyor.

–COMARES SARAYI

OMARES SARAYI – kaynak ; flickr / ctj71081

Burası eskiden kralın yaşadığı yermiş. Bu Sarayın içinde Myrtles Avlusu (Patio de los Arrayanes), Tekne Salonu (Sala de la Barca) ve Elçiler Salonu (Salon de Embajadores) bulunuyor.

–ASLANLAR SARAYI (Palacio de los Leones)

ASLANLAR SARAYI – kaynak ; flickr / Carlos Jiménez Ruiz

Ana avlu olan Aslanlar Sarayı, Sala de los Mocárabes, Patio, Sala de los Abencerrajes, Krallar Salonu (Sala de los Reyes), İki Kız Kardeş Salonu ( Sala de Dos Hermanas), İmparatorun Odaları, Belvedere, Patio de la Reja ve Lindarja Bahçesi’nden oluşuyor.

–EL PARTAL

EL PARTAL – kaynak ; flickr / Inge Knoff

Bu alan saray galerisi, bahçeler, yürüyüş yolları, Rauda, ​​III.Yusuf Sarayı ve Towers Walk’tan oluşuyor.

5.Rauda

Kraliyet mezarlığı anlamına gelen Rauda, Granadine prenslerinin ölümlü kalıntılarının gömüldüğü ayrıcalıklı bahçe ve El Hamra’nın en ilgi çekici bölümlerinden biri.

Nasrid Sarayı ile Charles V Sarayı arasında yer alan Rauda’ya ulaşmanın tek yolu Nasrid Sarayı’ndan çıkmaktır. Başka giriş yok. Bu yüzden saraydan çıkarken Rauda’yı gördüğünüzden emin olun.

El Hamra Sarayı Tarihi

Kaynak ; flickr / Inge Knoff

8. yüzyıldan itibaren Granada’yı işgal eden Morolar (Moors) tarafından inşa edilen, Mudejar (Müdeccen) sanatı olarak bilinen melez tarzın güzel bir örneği ve İspanya’nın çok kültürlü geçmişinin güçlü bir sembolü olan El Hamra Sarayı’nın tarihi, ilk izlere göre Roma dönemine kadar uzanıyor.

Fakat El Hamra’nın bugünkü bilinen şekliyle temelleri 14. yüzyıla kadar atılmamış.

Mağribi emiri Muhammed ben Al-Ahmar, 14. yüzyılın ortalarında Granada’nın 1. Yusuf Sultanı tarafından kraliyet sarayına dönüştürülen sarayın inşaatını 13. yüzyılın ortalarında yaptırdığı bilinir. Saray, at nalı kemerleri ve kaligrafi ile o dönemde yarımadadaki Müslüman hükümdarlar arasında popüler olan tipik tarzda tasarlanmış.

İspanyol krallarının Reconquista’yı başlatıp topraklarını geri almasıyla Mağribi yönetimi sona ermiş ve El Hamra, zamanın Rönesans tarzına uygun olarak önemli bir yenileme ve yeniden yapılanma sürecinden geçmiş.

Tarihinde birçok kez eklemeler yapılarak ve onarımdan geçirilerek günümüzdeki görkemli haline getirilmiş olan El Hamra Sarayı, 1984 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor.

El Hamra Sarayı Nerede ?

El Hamra Sarayı Hakkında Bilgiler
Haritada görmek için tıklayın

İspanya’nın Endülüs bölgesinde bulunan Granada şehrinde yer alan El Hamra Sarayı’na ülkenin birçok şehrinden günübirlik turlar ile gidebilirsiniz.

Saraya, Granada şehir merkezinden de çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

El Hamra Sarayı Giriş Ücreti 2022

Kaynak ; rsny/flickr
 • El Hamra Sarayı kombineli giriş ücreti 14€ (Bu giriş bileti ile yukarıdaki cazibe merkezlerinin hepsini görebiliyorsunuz)
 • Generalife ve Alcazaba giriş ücreti 7€ (Bu bilete Nasrid Sarayları dahil değil)
 • Nasrid Sarayları gece giriş ücreti 8€ (Bu bilete Alcazaba veya Generalife Bahçeleri dahil değil)
 • El Hamra Sarayı biletinizi online olarak aldığınızda 1€ gibi bir ücret daha fazla ödeyeceğinizi de unutmayın.
Kaynak ; rsny

El Hamra Sarayı Ziyaret Saatleri

El Hamra Sarayı kış aylarında 08:30-18:00, yaz aylarında ise 08:30-20:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Saray kompleksi içerisinde yer alan cazibe merkezlerini gece saatlerinde görebilirsiniz. Çok daha sakin bir gezi yapmak için saraydaki yapıları 20:00’dan sonra da görmeyi düşünebilirsiniz. Bilet fiyatları aynı. Ayrıca gündüz saatlerine nazaran çok daha sakin olduğu söyleniyor.

Aslanlar Sarayı – kaynak ; Kirk K. / Flickr

El Hamra Sarayı Yakınlarında Konaklama – Popüler Oteller

Granada’da nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, şehrin ana cazibe merkezi olan El Hamra Sarayı‘na yakın otellerde veya diğer konaklama birimlerinde kalmayı da düşünebilirsiniz.

Saray, Granada şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Saraya yakın otellerde konaklamanın en güzel yanı, dilediğiniz zaman (sabahın en erken saatleri veya akşam saatlerinde) sarayı kolayca ziyaret edebiliyor olmanız. Ayrıca saraya yakın bir tesiste konaklayarak, Granada‘da gezilecek diğer popüler çekim merkezlerine de yakın olursunuz.

Saraya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan en popüler otellerden bazıları ise ;

Eurostars Washington Irving – 5 yıldız

Eurostars Washington Irving

Granada El Hamra Sarayı’na 5 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumuyla öne çıkan bu lüks otel, açık yüzme havuzu, modern odalar ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla hizmet veriyor.

Parador de Granada – 4 yıldız

Parador de Granada

Tam olarak El Hamra Sarayı arazisinde yer alan lüks bir otel. Aile odaları, restoranı ve mükemmel konumuyla Granada’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler otellerden biri.

Hotel Casa 1800 Granada – 3 yıldız

Hotel Casa 1800 Granada

Modern ve şık odalarıyla öne çıkan orta bütçeli bir otel. Saray kompleksine 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor ve Granada’daki en çok rezervasyon alan tesislerden biri.

El Hamra Sarayı’na Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Generalife Bahçeleri – Foto kaynak ; flickr / nathan Rupert
 • El Hamra Sarayı bileti satın aldığınızda, biletinizin üzerinde saraya giriş saatiniz yazar. Fakat bu zaman dilimi saray kompleksine değil, Nasrid Sarayları’na giriş saatidir. Pek çok turist bu yanlış anlamadan dolayı Nasrid Sarayı’nı ziyaret etme şansını kaçırabiliyor. Bu yüzden en azından 30 dakika önceden komplekse girin ki, Nasrid Sarayları’na zamanında yetişebilirsiniz. Yani saray ziyaret saatiniz 15:00 ise, 14:30’da saray kompleksinden girmiş olun. Çünkü Nasrid Sarayları ziyaret süresi 30 dakikadır. Ayrıca her 30 dakikada bir 300 kişinin içeri girmesine izin verildiğinden dolayı, saatiniz geçerse bir sonraki tura girme şansınız yoktur.
 • Saraya son giriş kapanış saatinden tam olarak 1 saat önceden yapılıyor.
 • Cumartesi günleri saray kompleksinin en yoğun olduğu gün. Biz öğleden sonrayı tercih etmiş olmamıza rağmen, içerisi ana baba günüydü. Mümkünse saray kompleksini cumartesi günlerinde ziyaret etmeyin. Ayrıca İspanyollar puente (köprü) dedikleri şeyi yaparlar. Yani Pazartesi veya Cuma günleri tatil yaparlar ve hafta sonunu uzatırlar. Bundan dolayı Cuma ve pazartesi günlerinin de kalabalık olabileceğini unutmayın.

 • El Hamra Sarayı giriş biletinizi online olarak aldıysanız, önerildiği gibi komplekse Adalet Kapısı’ndan (Puerta de la Justicia) girin. Bu giriş, Alcazaba, Nasrid Sarayları ve Partal’a daha yakın ve kuyruklar ana giriştekine nazaran çok daha kısa oluyor.
 • Girişte pasaportlarınızı göstermek zorundasınız. Ehliyet, öğrenci kartı vs gibi belgeler kabul edilmiyor. Ayrıca pasaportlarınızın fotokopileri de kabul edilmez.
 • Skip the Line biletleri, özellikle yüksek sezonda bulunmaz bir nimettir. Giriş ücretinden birkaç euro daha fazla ödemek sıkıntı değil diyorsanız, sıra atlatan bu bileti mutlaka satın alın deriz. Eğer Granada’yı temmuz veya ağustos aylarında ziyaret ediyorsanız, o meşhur İspanyol sıcağını bu saray kompleksi için sıra beklerken ciddi anlamda hissedebiliyorsunuz. Bu yüzden birkaç euro fazladan ödeyebilecek bütçeniz varsa, online olarak ‘Skip The Line’ bileti satın alın. Biletinizi şuradan satın alabilirsiniz ⇒ getyourguide.com.tr
 • Saray kompleksi içerisinde bir de Alhambra Parador adı verilen restaurant bulunuyor. Fiyatlar fahiş olsa da, çok acıkırsanız uğrayabilirsiniz.
 • El Hamra Sarayı kompleksindeki yapılar arasında çok az sayıda WC bulunuyor. Bu yüzden çocuklarınızla saray kompleksini ziyaret ediyorsanız, Nasrid Sarayları’nda bulunan lavabolara uğramayı düşünebilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!